Jump to content

Microsoft Lumia 550


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγοράστηκε μέσω επιδότησης της Cosmote στις 10 Μαΐου 2016, δεν είχε ζοριστεί καθόλου απλά το ήθελα σαν πιο εξελιγμένο τηλέφωνο δεν με ενδιέφεραν τα παιχνίδια, το μόνο πρόγραμμα του έτρεχε όταν χρειαζόταν είναι το Sygic GPS Navigation μαμίσιο.

Αρχές Ιουνίου πρώτη βλάβη σύμπτωμα δεν φόρτιζε με οποιοδήποτε τρόπο, επιστροφή 3 Αυγούστου με αιτιολογία αλλαγή λογικού κυκλώματος και ενημέρωση λειτουργικού.

Αρχές Οκτωβρίου δεύτερη βλάβη με τα ίδιο σύμπτωμα, επιστροφή 26 Οκτωβρίου με την ίδια αιτιολογία,

28 Οκτωβρίου τρίτη βλάβη εκ νέου με τα ίδια συμπτώματα 2 ώρες μετά ο τελείωμα του σεταρίσματος.

Επικοινωνία σήμερα 21 Νοεμβρίου με το σέρβις του Γερμανού (με πήραν τηλέφωνο) ότι η συσκευή έχει πρόβλημα και πρέπει να αντικατασταθεί.

Από εδώ και πέρα τα σχόλια δικά σας. Τώρα αν θα το πρότεινα σε κάποιον άλλον, δεν νομίζω εκτός αν θέλει να το παίζει κορώνα γράμματα να έχει τηλέφωνο όποτε το χρειάζεται.

Πάντως θα παραμείνω σε WP μάλλον θα πάω για το 650.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε μέσω επιδότησης της Cosmote στις 10 Μαΐου 2016, δεν είχε ζοριστεί καθόλου απλά το ήθελα σαν πιο εξελιγμένο τηλέφωνο δεν με ενδιέφεραν τα παιχνίδια, το μόνο πρόγραμμα του έτρεχε όταν χρειαζόταν είναι το Sygic GPS Navigation μαμίσιο.

Αρχές Ιουνίου πρώτη βλάβη σύμπτωμα δεν φόρτιζε με οποιοδήποτε τρόπο, επιστροφή 3 Αυγούστου με αιτιολογία αλλαγή λογικού κυκλώματος και ενημέρωση λειτουργικού.

Αρχές Οκτωβρίου δεύτερη βλάβη με τα ίδιο σύμπτωμα, επιστροφή 26 Οκτωβρίου με την ίδια αιτιολογία,

28 Οκτωβρίου τρίτη βλάβη εκ νέου με τα ίδια συμπτώματα 2 ώρες μετά ο τελείωμα του σεταρίσματος.

Επικοινωνία σήμερα 21 Νοεμβρίου με το σέρβις του Γερμανού (με πήραν τηλέφωνο) ότι η συσκευή έχει πρόβλημα και πρέπει να αντικατασταθεί.

Από εδώ και πέρα τα σχόλια δικά σας. Τώρα αν θα το πρότεινα σε κάποιον άλλον, δεν νομίζω εκτός αν θέλει να το παίζει κορώνα γράμματα να έχει τηλέφωνο όποτε το χρειάζεται.

Πάντως θα παραμείνω σε WP μάλλον θα πάω για το 650.

 

Κατανοώ το πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Εγώ το έχω σχεδόν δέκα μήνες, Δλδ η γυναίκα μου και το έχει "σκίσει", είναι σκυλί το τηλέφωνο. Σε εσένα έπεσε ελαττωματική συσκευή.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Σε εσένα έπεσε ελαττωματική συσκευή.

 

Απλά εμπειρίες αναφέρω, όταν είσαι ΑΜΕΑ στο ενδιάμεσο διάστημα έχω κάνει 2 εισαγωγές σε νοσοκομείο και πάω για την τρίτη, όταν πληρώνεις για το πακέτο σου στην κινητή και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, όταν αναγκάζεσαι να αγοράσεις επιπλέον ένα άλλο κινητό έστω και σκράπα για να μπορείς να κάνεις τυπικά την δουλεία σου, συν 50 χιλιόμετρα x 3 φορές για να το πάω στο σέρβις και να το ξανά παραλάβω καταλαβαίνεις ότι είναι πίκρα. Πέρα ότι το πρόβλημα της φόρτισης είναι γνωστό στην μαμά Microsoft εδώ και πολύ καιρό.

 

Αλλά όπως βλέπεις πάλι θα προσπαθήσω σε WP.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε μέσω επιδότησης της Cosmote στις 10 Μαΐου 2016, δεν είχε ζοριστεί καθόλου απλά το ήθελα σαν πιο εξελιγμένο τηλέφωνο δεν με ενδιέφεραν τα παιχνίδια, το μόνο πρόγραμμα του έτρεχε όταν χρειαζόταν είναι το Sygic GPS Navigation μαμίσιο.

 

Αρχές Ιουνίου πρώτη βλάβη σύμπτωμα δεν φόρτιζε με οποιοδήποτε τρόπο, επιστροφή 3 Αυγούστου με αιτιολογία αλλαγή λογικού κυκλώματος και ενημέρωση λειτουργικού.

 

Αρχές Οκτωβρίου δεύτερη βλάβη με τα ίδιο σύμπτωμα, επιστροφή 26 Οκτωβρίου με την ίδια αιτιολογία,

 

28 Οκτωβρίου τρίτη βλάβη εκ νέου με τα ίδια συμπτώματα 2 ώρες μετά ο τελείωμα του σεταρίσματος.

 

Επικοινωνία σήμερα 21 Νοεμβρίου με το σέρβις του Γερμανού (με πήραν τηλέφωνο) ότι η συσκευή έχει πρόβλημα και πρέπει να αντικατασταθεί.

 

Από εδώ και πέρα τα σχόλια δικά σας. Τώρα αν θα το πρότεινα σε κάποιον άλλον, δεν νομίζω εκτός αν θέλει να το παίζει κορώνα γράμματα να έχει τηλέφωνο όποτε το χρειάζεται.

 

Πάντως θα παραμείνω σε WP μάλλον θα πάω για το 650.

 

Αυτό θα μπορούσες να το είχες πάθει π.χ. με το iPhone 6s, δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το σχετικό νήμα με τα προβλήματα μπαταρίας.

 

Δυστυχώς ήσουν άτυχος, όπως και το γεγονός ότι το κατάστημα Γερμανός είναι γενικά στο σέρβις των τηλεφώνων και ειδικά για τα Lumia για τα "πέρα αμπέλια" όπως λένε και στο χωριό μου.

Link to comment
Share on other sites

όπως και το γεγονός ότι το κατάστημα Γερμανός είναι γενικά στο σέρβις των τηλεφώνων και ειδικά για τα Lumia για τα "πέρα αμπέλια" όπως λένε και στο χωριό μου.

 

Από όσο κατάλαβα μέχρις στιγμής το σέρβις του Γερμανού ως προς τα τηλέφωνα της Microsoft είναι για πολύ απλά πράγματα κανένα τζαμάκι και άλλα τέτοια. Μέχρι τέλους Οκτώβρη τα στέλνανε στην b2x.com στην Γερμανία και από Νοέμβριο άλλαξαν και τα έχει αναλάβει η iqor.com Ουγγαρίας και στην οποία ήδη είχα αποστείλει μέιλ και μου απάντησαν να το στείλω εκεί,

http://i437.photobucket.com/albums/qq97/monemvasios/iQor_1.png

άλλα στο ενδιάμεσο έμαθα από τον Γερμανό ότι μετά την τρίτη βλάβη στην συσκευή σου κάνουν αντικατάσταση (εντός της εγγύησης πάντοτε) οπότε είναι αυτός ο λόγος που το ξανά έστειλα στον Γερμανό.

Edited by monenvasios
Link to comment
Share on other sites

Απλά εμπειρίες αναφέρω, όταν είσαι ΑΜΕΑ στο ενδιάμεσο διάστημα έχω κάνει 2 εισαγωγές σε νοσοκομείο και πάω για την τρίτη, όταν πληρώνεις για το πακέτο σου στην κινητή και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, όταν αναγκάζεσαι να αγοράσεις επιπλέον ένα άλλο κινητό έστω και σκράπα για να μπορείς να κάνεις τυπικά την δουλεία σου, συν 50 χιλιόμετρα x 3 φορές για να το πάω στο σέρβις και να το ξανά παραλάβω καταλαβαίνεις ότι είναι πίκρα. Πέρα ότι το πρόβλημα της φόρτισης είναι γνωστό στην μαμά Microsoft εδώ και πολύ καιρό.

 

Αλλά όπως βλέπεις πάλι θα προσπαθήσω σε WP.:cry:

 

Για αυτό σου είπα πως σε κατανοώ, καταλαβαίνω τι σημαίνει να ταλαιπωρείσαι έτσι.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εχω και εγω το Lumia 550 μερικους μηνες. Εμενα μου βγηκε πολυ καλο το τηλεφωνο. Οχι το ιδιο ομως τα handsfree. Δοκιμασα μεχρι τωρα Microsoft και Samsung και χαλασαν. Απο το public εχω μια επιταγη 15 ευρω, ποιο απο τα παρακατω προτεινετε? Τα θελω σαν Handsfree και οχι μονο ακουστικα, δηλαδη να ειναι συμβατα...

 

http://www.public.gr/product/apple/aksesoyar-iphone/handsfree-iphone/handsfree-akoystika-panasonic-rp-hjc120-leyko/prod3080100pp/

 

http://www.public.gr/product/apple/aksesoyar-iphone/handsfree-iphone/handsfree-akoystika-nokia-stereo-wh-208-mayro/prod4070256pp/

 

http://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/handsfree-akoystika/akoystika-handsfree-hp-in-ear-h2310-leyko/prod8000237pp/

 

http://www.public.gr/product/apple/aksesoyar-iphone/handsfree-iphone/handsfree-akoystika-sony-stereo-headset-sth30-leyko/prod7000296pp/

Xiaomi Mi 9 Lite 6gb/128gb

Link to comment
Share on other sites

Όλα συμβατά είναι. Το θέμα είναι ποιο σου αρέσει εσένα.

 

Είχα τα Sony που έχεις στο τελευταίο link. Πολύ καλά και μεγάλο συν ότι είναι αδιάβροχα. Όμως, παρ'όλο που είμαι συνηθισμένος σε αυτό το είδος, με ενοχλούασν περισσότερο από τα Apple (γιατί έχουν το ίδιο στυλ) και το εξόγκωμα με το logo της Sony χαλάει αν βλέπεις/ακούς ενώ είσαι ξαπλωμένος στο πλάι. Τέλος, το λογότυπο είναι επιρρεπές σε γρατζουνιές (αν σε νοιάζει αυτό).

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Όλα συμβατά είναι. Το θέμα είναι ποιο σου αρέσει εσένα.

 

Είχα τα Sony που έχεις στο τελευταίο link. Πολύ καλά και μεγάλο συν ότι είναι αδιάβροχα. Όμως, παρ'όλο που είμαι συνηθισμένος σε αυτό το είδος, με ενοχλούασν περισσότερο από τα Apple (γιατί έχουν το ίδιο στυλ) και το εξόγκωμα με το logo της Sony χαλάει αν βλέπεις/ακούς ενώ είσαι ξαπλωμένος στο πλάι. Τέλος, το λογότυπο είναι επιρρεπές σε γρατζουνιές (αν σε νοιάζει αυτό).

 

Βασικα ψηνομαι για τα HP περισσοτερο (φαινονται ανθεκτικα και με πλακε καλωδιο), αλλιως Microsoft...

Xiaomi Mi 9 Lite 6gb/128gb

Link to comment
Share on other sites

πόσο κωθώνια είναι στην μικρομαλακήν; πόσο;;;;;;

 

Εναλλακτικά μπορείς να το βάλεις σε λειτουργία πτήσης.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να το βάλεις σε λειτουργία πτήσης.

 

Δεν το αφήνω ανοιχτό το βράδυ αλλά πρέπει πάντα να σηκώνομαι να το ανάβω, τόσα τηλέφωνα παλαιότερης τεχνολογίας χτυπούσαν σβηστά και φόρτιζαν , εδώ βρήκαμε τον μπελά μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αφήνω ανοιχτό το βράδυ αλλά πρέπει πάντα να σηκώνομαι να το ανάβω, τόσα τηλέφωνα παλαιότερης τεχνολογίας χτυπούσαν σβηστά και φόρτιζαν , εδώ βρήκαμε τον μπελά μας.

 

Και σε android και iOS το ίδιο γίνεται. Λύνεται πάντως με λειτουργία πτήσης όπως σου είπαν ήδη, που εξυπηρετεί πάρα πολύ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Και σε android και iOS το ίδιο γίνεται. Λύνεται πάντως με λειτουργία πτήσης όπως σου είπαν ήδη, που εξυπηρετεί πάρα πολύ.

Άαα κι εκεί μόδα έγινε; :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άαα κι εκεί μόδα έγινε; :lol:

 

Ανέκαθεν ήταν. Κάποια android με mediatek επεξεργαστή έχουν επιλογή στο μενού να κλείνουν και να ανοίγουν καθορισμένες ώρες. Για κάποιους ίσως είναι και αυτό μία λύση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτησω κατι?το double tap εχει μπει σε καποιο update η ακομα περιμενουμε?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?το double tap εχει μπει σε καποιο update η ακομα περιμενουμε?

 

Όχι δεν έχει μπει ακόμα. Αν δεν έρθει πρώτα firmware μη περιμένετε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει μπει ακόμα. Αν δεν έρθει πρώτα firmware μη περιμένετε.

 

Μακάρι να το δώσουν για να το χρησιμοποιήσει και ο πατέρας μου που του το πήρα πρόσφατα. Κατά τα άλλα άψογη συσκευή. Την πήρα από Πλαίσιο στα 79€ (ιταλικής αντιπροσωπείας όμως). Το μόνο θέμα είναι το ψιλογνωστό με το +30. Το πέρασα σε όλες τις επαφές και ακόμα κάποιες δεν βγάζουν το όνομα της επαφής όταν τον καλούν. Έχω δοκιμάσει να παίξω με το international dialing assist (βοήθεια λέει για κλήσεις διεθνών αριθμών) αλλά δεν λέει να ισιώσει. Κάποια ιδέα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε με το +30 γιατί χρειάζεται να το βάλετε; Είναι απαραίτητο να το βάλετε σε όλες τις επαφές; Δε εμφανίζει καμία ή είναι μερικές αυτές που δε σας αναγνωρίζει το όνομα από τη λίστα επαφών κατά την κλήση; Η μητέρα μου που το έχει δεν έχει παρόμοιο πρόβλημα. Πείτε μου λίγο αν αυτό αφορά το σύνολο των επαφών ή κάποιες από αυτές.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλες τις έχω χωρίς +30 και μια χαρά δείχνει και τα ονόματα! Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα του 550!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι δεν είναι θέμα του 550 αυτό. Και εγώ στα 550, 640 και 650 που υπάρχουν στην οικογένεια δεν έχουμε κανένα τέτοιο θέμα και τις έχουμε όλοι μας τις επαφές με ή χωρίς το +30. Ρωτάω γιατί εγώ παρατήρησα το εξής: έχοντας τις επαφές μου στο λογαριασμό μου στο gmail, σε κάποιες περιπτώσεις κατά την αποθήκευση κάποιου αριθμού σε μια επαφή δεν είχα επιλέξει μία από τις κλασικές ετικέτες (κινητό, σπίτι, εργασία κ.λπ.) αλλά την προσαρμογή, βάζοντας μία ετικέτα με δικό μου όνομα, π.χ. WhatsUp. Όταν λοιπόν αγοράζοντας το windows phone έκανα συγχρονισμό τις επαφές μου από το gmail, ναι μεν τις έφερε όλες κανονικά και τις εμφάνιζε όλες κανονικά στη λίστα των επαφών με τις ετικέτες τους, τυπικές και προσαρμογής, δεν εμφάνιζε το όνομα της επαφής στη περίπτωση κλήσης από αριθμό που είχε ετικέτα από προσαρμογή. Αλλάζοντας την ετικέτα με μία από τις επιλογές της Microsoft, το εμφάνιζε πλέον κανονικά. Προφανώς υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με τις επαφές με προσαρμοσμένη ετικέτα. Για αυτό ρωτάω, μήπως τελικά το πρόβλημα είναι εκεί και όχι στο +30.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...