Jump to content

Microsoft Lumia 550


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω διαβάσει κατά καιρούς σε διάφορες windows phone συσκευές. Μάλλον το έλυσα με τις οδηγίες σας (πέτυχα μια επαφή χωρίς ετικέτα, την έφτιαξα και το αναγνώρισε). Χίλια ευχαριστώ!! :D

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το 0030 :) κάποιο ντερτίπι της συσκευής είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σε android και iOS το ίδιο γίνεται. Λύνεται πάντως με λειτουργία πτήσης όπως σου είπαν ήδη, που εξυπηρετεί πάρα πολύ.

 

πολύ ιδιοφυίες μιλάμε οι προγραμματιστές. Αν ξυπνούσα μόνος μου δεν θα έβαζα καν αφύπνιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να αγοράσω το Lumia 550 (από αγγελίες) ως δώρο για την ξαδέλφη μου (41 χρονών - μη γνώστης τεχνολογίας). Εννοείται, αφού είναι κοντινό μου άτομο και όχι πολύ της τεχνολογίας, θα αναλάβω να το "σετάρω" και αναβαθμίσω. Μερικές ερωτήσεις για τους έμπειρους με τη συσκευή:

 

1. Update στα Windows 10, κάνω μέσα από τη συσκευή ή πρέπει να τη συνδέσω με υπολογιστή μέσω usb με σχετικό πρόγραμμα;

 

2. Για ένα άτομο που θα χρησιμοποιεί το κινητό μόνο για κλήσεις και SMS, πόσο λέτε να κρατάει η μπαταρία; Ξέρω, ένα smartphone είναι συσκευή για παραπάνω πράγματα, όμως η ξαδέλφη μου αυτή τη στιγμή έχει το Lumia 610 κι εφόσον τα καταφέρνει, λέω να την κρατήσω σε Windows Phone, αντί να της πάρω ένα απλό κινητό με φυσικά πλήκτρα. Καλό της κάνει. :happy:

 

3. Τι tips για εξοικονόμηση μπαταρίας, έχετε να προτείνετε; Να το έχω ίσως μόνιμα σε λειτουργία εξοικονόμησης; (αν γίνεται αυτό)

 

4. Με το wifi συνέχεια ανοιχτό και συνδεδεμένο μέσα στο σπίτι, λέτε να πέφτει αισθητά πιο γρήγορα η μπαταρία; Σκεφτόμουν ότι θα την βόλευαν εφαρμογές τύπου "Καιρός", οι οποίες θέλουν όμως διαδίκτυο και δε νομίζω να είναι διατεθειμένη να ανοιγοκλείνει το wifi μόνο για να δει τον καιρό ας πούμε.

 

5. Όπως είπα, η ξαδέλφη μου έχει το Lumia 610 (WP 7.5). Θα μπορέσω να κάνω εύκολα και γρήγορα μεταφορά όλων των επαφών μεταξύ των δύο κινητών/λειτουργικών;

 

6. Ελπίζω τα Windows 10 να έχουν ωριμάσει αρκετά για ένα κινητό σαν το Lumia 550 που "γεννήθηκε" με αυτά!

Εγώ είμαι κάτοχος Lumia 930 και δεν είχα καλή εμπειρία όταν τα είχα βάλει (τα είχα βάλει τις πρώτες ημέρες της επίσημης κυκλοφορίας τους). Είχα θέματα υπερθέρμανσης και γρήγορης πτώσης του επιπέδου μπαταρίας κι έτσι το ξανά γύρισα σε Windows Phone 8.1

 

ΥΓ: Έστω και σε μία ερώτηση να μπορεί να απαντήσει κάποιος, θα είναι βοήθεια. :)

Edited by philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να αγοράσω το Lumia 550 (από αγγελίες) ως δώρο για την ξαδέλφη μου (41 χρονών - μη γνώστης τεχνολογίας). Εννοείται, αφού είναι κοντινό μου άτομο και όχι πολύ της τεχνολογίας, θα αναλάβω να το "σετάρω" και αναβαθμίσω. Μερικές ερωτήσεις για τους έμπειρους με τη συσκευή:

 

1. Update στα Windows 10, κάνω μέσα από τη συσκευή ή πρέπει να τη συνδέσω με υπολογιστή μέσω usb με σχετικό πρόγραμμα;

 

2. Για ένα άτομο που θα χρησιμοποιεί το κινητό μόνο για κλήσεις και SMS, πόσο λέτε να κρατάει η μπαταρία; Ξέρω, ένα smartphone είναι συσκευή για παραπάνω πράγματα, όμως η ξαδέλφη μου αυτή τη στιγμή έχει το Lumia 610 κι εφόσον τα καταφέρνει, λέω να την κρατήσω σε Windows Phone, αντί να της πάρω ένα απλό κινητό με φυσικά πλήκτρα. Καλό της κάνει. :happy:

 

3. Τι tips για εξοικονόμηση μπαταρίας, έχετε να προτείνετε; Να το έχω ίσως μόνιμα σε λειτουργία εξοικονόμησης; (αν γίνεται αυτό)

 

4. Με το wifi συνέχεια ανοιχτό και συνδεδεμένο μέσα στο σπίτι, λέτε να πέφτει αισθητά πιο γρήγορα η μπαταρία; Σκεφτόμουν ότι θα την βόλευαν εφαρμογές τύπου "Καιρός", οι οποίες θέλουν όμως διαδίκτυο και δε νομίζω να είναι διατεθειμένη να ανοιγοκλείνει το wifi μόνο για να δει τον καιρό ας πούμε.

 

5. Όπως είπα, η ξαδέλφη μου έχει το Lumia 610 (WP 7.5). Θα μπορέσω να κάνω εύκολα και γρήγορα μεταφορά όλων των επαφών μεταξύ των δύο κινητών/λειτουργικών;

 

6. Ελπίζω τα Windows 10 να έχουν ωριμάσει αρκετά για ένα κινητό σαν το Lumia 550 που "γεννήθηκε" με αυτά!

Εγώ είμαι κάτοχος Lumia 930 και δεν είχα καλή εμπειρία όταν τα είχα βάλει (τα είχα βάλει τις πρώτες ημέρες της επίσημης κυκλοφορίας τους). Είχα θέματα υπερθέρμανσης και γρήγορης πτώσης του επιπέδου μπαταρίας κι έτσι το ξανά γύρισα σε Windows Phone 8.1

 

ΥΓ: Έστω και σε μία ερώτηση να μπορεί να απαντήσει κάποιος, θα είναι βοήθεια. :)

 

1. Ήδη τρέχει Windows 10, έτσι έρχεται σεταρισμένο.

2. Άνετα θα την βγάζει μια ημέρα

3. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, όπως είπα θα την βγάζει άνετα μια ημέρα.

4. Ίδια απάντηση με το 3.

5. Αν βάλει τον ίδιο λογαριασμό που είχε στο παλιό η επαφές θα περάσουν αυτόματα μόνες τους νόμους κάνει συγχρονισμό.

6. Στο 550 τρέχουν υποδείγματα τα Windows 10.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

1. Ήδη τρέχει Windows 10, έτσι έρχεται σεταρισμένο.

2. Άνετα θα την βγάζει μια ημέρα

3. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, όπως είπα θα την βγάζει άνετα μια ημέρα.

4. Ίδια απάντηση με το 3.

5. Αν βάλει τον ίδιο λογαριασμό που είχε στο παλιό η επαφές θα περάσουν αυτόματα μόνες τους νόμους κάνει συγχρονισμό.

6. Στο 550 τρέχουν υποδείγματα τα Windows 10.

Thanks για την απάντηση! :)

1. Το ξέρω ότι τρέχει Windows 10, το θέμα είναι η ενημέρωση σε πιο καινούργια έκδοση των Windows 10. Αν τα updates εγκαθίστανται μέσα από τη συσκευή ή μέσω υπολογιστή (σύνδεση usb) ήθελα να πω.

2. Μόνο 1 μέρα; :( Εγώ το Lumia 930 θα έλεγα το φορτίζω κάθε 3 - 4 μέρες... και τη μουσική μου ακούω, και τα mail μου τσεκάρω.

5a. Τι είδους λογαριασμό; Εννοείς σύνδεση με λογαριασμό Microsoft; Δε νομίζω να έχει τέτοιες λειτουργίες το Lumia 610 (τα Windows Phone 7.5 νομίζω δεν είχαν τέτοιες σύγχρονες εφαρμογές της Microsoft).

5b. Θα μπορούσα ας πούμε να κάνω μεταφορά επαφών στη SIM, όμως θα αλλάξουμε ΚΑΙ SIM γιατί το Lumia 610 παίρνει micro-sim ενώ το Lumia 550 nano-sim (και δεν έχουμε σκοπό να την "κόψουμε" με εργαλείο - άλλωστε η Vodafone δεν κάνει τέτοια)

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση! :)

1. Το ξέρω ότι τρέχει Windows 10, το θέμα είναι η ενημέρωση σε πιο καινούργια έκδοση των Windows 10. Αν τα updates εγκαθίστανται μέσα από τη συσκευή ή μέσω υπολογιστή (σύνδεση usb) ήθελα να πω.

2. Μόνο 1 μέρα; :( Εγώ το Lumia 930 θα έλεγα το φορτίζω κάθε 3 - 4 μέρες... και τη μουσική μου ακούω, και τα mail μου τσεκάρω.

5a. Τι είδους λογαριασμό; Εννοείς σύνδεση με λογαριασμό Microsoft; Δε νομίζω να έχει τέτοιες λειτουργίες το Lumia 610 (τα Windows Phone 7.5 νομίζω δεν είχαν τέτοιες σύγχρονες εφαρμογές της Microsoft).

5b. Θα μπορούσα ας πούμε να κάνω μεταφορά επαφών στη SIM, όμως θα αλλάξουμε ΚΑΙ SIM γιατί το Lumia 610 παίρνει micro-sim ενώ το Lumia 550 nano-sim (και δεν έχουμε σκοπό να την "κόψουμε" με εργαλείο - άλλωστε η Vodafone δεν κάνει τέτοια)

Όχι δεν χρειάζεται υπολογιστής για την αναβάθμιση των 10. Η τελευταία έκδοση είναι η 10.0.14393.693!

Τη μεταφορά των επαφών πες τους εκεί στη Vodafone να τις κάνουν, εφόσον θα πάρετε καινούργια sim. Έχουν και ομάδα ίντερνετ υποτίθεται...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

5b. Θα μπορούσα ας πούμε να κάνω μεταφορά επαφών στη SIM, όμως θα αλλάξουμε ΚΑΙ SIM γιατί το Lumia 610 παίρνει micro-sim ενώ το Lumia 550 nano-sim (και δεν έχουμε σκοπό να την "κόψουμε" με εργαλείο - άλλωστε η Vodafone δεν κάνει τέτοια)

 

Υπάρχει η εφαρμογή " Μεταφορά Δεδομένων" προεγκατεστήμενη, όπου μπορείς από την καινούρια συσκευή να τραβήξεις τις επαφές από την παλιά συσκευή μέσω Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

1. Update κανει μεσα απο την συσκευη.Εφοσον το wifi θα ειναι μονιμα ανοιχτο οι ενημερωσεις θα γινονται αυτοματα.

Αν χρειαζεται επανεκινηση το κινητο εχει απο μονο του ρυθμιση να γινεται μην ενεργες ωρες 11:00 μμ - 05:00πμ.

Εκτος αν θελεις να το κανεις μονο σου.

 

2. Στην αρχη μεχρι να εξοικοιωθω με το κινητο το ειχα και εγω μονο για κλισεις και μηνυματα.

Η μπαταρια μου κρατουσε απο 3 ως μερες αναλογα με το ποσο μιλουσα.

 

3. Εξοικονομηση μπαταριας παντα ενεργο:D

 

4. Δεν το εχω δοκιμασει με το wifi συνεχεια ανοιχτο αλλα οταν to εχω ανοιχτο δεν πεφτει γρηγορα η μπαταρια σε αντιθεση με το 4G.

 

5. Δεν γνωριζω γιατι απο android που μου χαλασε πηγα στο 550 και περασα τις επαφες μονος μου.

 

6. Στην αρχη μου εκανε 1-2 φορες μονο του επανεκινηση αλλα μετα το πρωτο update δεν ξαναεμφανιστηκε το προβλημα.

Απο τοτε τα W10 τρεχουν χωρις το παραμικρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1. Update κανει μεσα απο την συσκευη.Εφοσον το wifi θα ειναι μονιμα ανοιχτο οι ενημερωσεις θα γινονται αυτοματα.

.

 

ισως το upgrade advisor από το στορ να δουλευει οπωσ και στα μαμα 8.1 που κανει 2 αναβαθμίσεις στα 10αρια μεχρι την τελικη.

Link to comment
Share on other sites

Το 550 έρχεται από την μάνα του με 10.

Και επαναφορά να κάνεις πάλι τα 10 θα περάσει και μετά κάνεις ενημέρωση για να πας στην τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το 550 έρχεται από την μάνα του με 10.

Και επαναφορά να κάνεις πάλι τα 10 θα περάσει και μετά κάνεις ενημέρωση για να πας στην τελευταία έκδοση.

Το ίδιο γίνετε και με αυτά που αναβαθμιστήκαν σε 10! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είχαν 8.1 και με επαναφορά πάλι στα 8.1 πάνε. Δοκίμασα πριν 2 μέρες την επαναφορά σε 640. Μου έβαλε την 8.1 και με insider πήγα στα 10. (δεν δούλευε τότε το upgrade advisor)
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το 640 και πριν το δώσω στη γυναίκα μου, έκανα hard reset. Αν θυμάμαι καλά δε με γύρισε στα 8.1 αλλά έμεινε κανονικά στα 10άρια.
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το 640 και πριν το δώσω στη γυναίκα μου, έκανα hard reset. Αν θυμάμαι καλά δε με γύρισε στα 8.1 αλλά έμεινε κανονικά στα 10άρια.

 

Το hardreset δεν σε γυρναει στα 8.1.

Μονο μεσο υπολογιστη γυρνας

Link to comment
Share on other sites

Το hardreset δεν σε γυρναει στα 8.1.

Μονο μεσο υπολογιστη γυρνας

Τι δε κατάλαβα τότε από το παρακάτω;

Αυτά που είχαν 8.1 και με επαναφορά πάλι στα 8.1 πάνε. Δοκίμασα πριν 2 μέρες την επαναφορά σε 640. Μου έβαλε την 8.1 και με insider πήγα στα 10. (δεν δούλευε τότε το upgrade advisor)
Link to comment
Share on other sites

Τι δε κατάλαβα τότε από το παρακάτω;

 

Επαναφορά μεσο υπολογιστη εννοει.

Με το windows device recovery tool

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα. Προσπαθω να κανω μια κληση ,συνδεομαι με τον αριθμο και αφου χτυπησει 1-2 φορες η κληση τερματιζεται και μου βγαζει το εξης μηνυμα " εκτος δικτυου η κληση τερματιστηκε". Την ιδια στιγμη η ισχυς σηματος παει στο μηδεν (σαν να μην εχει σημα).

Αμεσως μετα επανερχεται και παλι τα ιδια.

Me soft reset μπορω και κανω 1- 2 κλησεις μετα ομως μια απο τα ιδια.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα. Προσπαθω να κανω μια κληση ,συνδεομαι με τον αριθμο και αφου χτυπησει 1-2 φορες η κληση τερματιζεται και μου βγαζει το εξης μηνυμα " εκτος δικτυου η κληση τερματιστηκε". Την ιδια στιγμη η ισχυς σηματος παει στο μηδεν (σαν να μην εχει σημα).

Αμεσως μετα επανερχεται και παλι τα ιδια.

Me soft reset μπορω και κανω 1- 2 κλησεις μετα ομως μια απο τα ιδια.

Καμια ιδεα?

Βγάλε τη sim και ξαναβάλε την πάλι. Ίσως δεν τη διαβάζει σωστά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει ηδη αλλα δεν ειναι αυτο. Να τονισω οτι αφενος σε σταθερα παιρνει κανονικα και οτι αφετερου υστερα απο 1-2 προσπαθειες (σε κινητο) κανει επανεκκινηση.

Σε σχεση και με τα προηγουμενα μια (ψιλοασχετη) ερωτηση. Που ελεγχω το warranty staus του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Ξέρει κανεις αν υποστηρίζει το 550 3G Only επιλογή στις ρυθμίσεις

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...