Jump to content

Microsoft Lumia 550


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλω θελω να μεταφερω απο την καρτα sim στο τηλεφωνο Microsoft Lumia 550 τις επαφες μου γιατι εχω βαλει την καρτα sim απο το παλιο τηλεφωνο νοκια την οποια εκοψα αλλα το τηλεφωνο δεν βλεπει τις επαφες που εχω στην καρτα υπαρχει τροπος ?το τηλεφωνο εχει windows 10 Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελευταία είδα ότι έχανε συνέχεια τη σύνδεση του WiFi και όταν έμπαινα να πατήσω manual

να συνδεθεί ΔΕΝ το έκανε. Με soft reset το έβρισκε αλλά μετά από ώρες πάλι τα ίδια.

Είδα ότι υπάρχει πολύ θέμα με αυτό και εδώ ευτυχώς ένα πόστ μόνο. Παρότι φοβόμουν ότι θέλει hard reset, αφού είχε το τελευταίο firmware και W10 build επάνω, σκάλισα λίγο το ρούτερ και ανακάλυψα ότι αν το βάλω σε b/g mode και όχι b/g/n είναι και πάλι συνδεδεμένο συνέχεια. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό σημαίνει κάτι (προβληματικό hardware) ή ασυμβατότητα η οποία μπορεί να λυθεί με κάποιο μελλοντικό

firmware/software update. Παρ'ότι 3 f/w updates μέχρι στιγμής, δεν έχουν κάνει κάτι γι αυτό. Το καλό μαζί με αυτό είναι ότι μάλλον σταμάτησε το τρελό drain που είχε η μπαταρία.

 

Επειδή "βιάστηκα" να μιλήσω και μετά το 2ο υποτιθέμενο fix, το οποίο δε κράτησε τελικά πολύ, το θέμα λύθηκε με κλασικό

φλασάρισμα μέσω WDRT περνώντας την τελευταία build και καπάκι hard reset. Από τότε με το ρούτερ σε b/g/n δεν χάνει καμιά

σύνδεση Wifi.

Όσο για f/w που τσέκαρα πάλι σήμερα δεν εμφανίζει κάτι το WDRT, εν αναμονή. Αν και δε δούλευα ποτέ το double tap to wake.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε εσάς αν πέσει νερό πάνω στην οθόνη τα παίζει το κινητό ?

αν δεν μπει μεσα τιποτα. κλειστο και αστο να στεγνωσει. καλο θα ηταν να το ανοιξεις κιολασ να στεγνωσει φυσικα στον αερα..αλλωστε καλοκαιρι ειναι σε 2-3 ωρες ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλει η μητέρα μου να εκσυγχρονιστεί και να περάσει στο κόσμο των smartphones. Της πρότεινα το 550 το οποίο το βρίσκω στα γνωστά πολυκαταστήματα σε τιμή κοντά στα 120 €, ενώ σε άλλα ιντερνετομάγαζα υπάρχει με 75-80 € και συσκευή EU. Να υποθέσω ότι και οι EU συσκευές λειτουργούν απροβλημάτιστα Ελλάδα χωρίς ασυμβατότητες. Ισχύει; Να κάνω την αγορά από εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλει η μητέρα μου να εκσυγχρονιστεί και να περάσει στο κόσμο των smartphones. Της πρότεινα το 550 το οποίο το βρίσκω στα γνωστά πολυκαταστήματα σε τιμή κοντά στα 120 €, ενώ σε άλλα ιντερνετομάγαζα υπάρχει με 75-80 € και συσκευή EU. Να υποθέσω ότι και οι EU συσκευές λειτουργούν απροβλημάτιστα Ελλάδα χωρίς ασυμβατότητες. Ισχύει; Να κάνω την αγορά από εκεί;

 

Να την κάνεις, δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα...

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλει η μητέρα μου να εκσυγχρονιστεί και να περάσει στο κόσμο των smartphones. Της πρότεινα το 550 το οποίο το βρίσκω στα γνωστά πολυκαταστήματα σε τιμή κοντά στα 120 €, ενώ σε άλλα ιντερνετομάγαζα υπάρχει με 75-80 € και συσκευή EU. Να υποθέσω ότι και οι EU συσκευές λειτουργούν απροβλημάτιστα Ελλάδα χωρίς ασυμβατότητες. Ισχύει; Να κάνω την αγορά από εκεί;

 

κανε το απο Σκρουτζ η κατι παρομοιο. Θα γλυτωσεις λεφτα...και οι εγγυησεις κανονικα ισχυουν, 2 χρονια. Μπορεις να παραλαβεισ και ο ιδιος αυθημερον αν ειναι διαθεσιμο. Στην αρχικη πρωτη εναρξη προσεξε να ορισεισ γλωσσα που γνωριζεις ωστε να μην χρειαστεισ δοκιμες. Ξεκινα με ελληνικα και μετα βαζεις οτι σε βολευει...καλα δεν ειναι κατι φοβερο, αλλα θα γλυτωσεισ κανα 10 λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα bug στο 550.

Αν ενεργοποιησω την Τοποθεσια απο το γρηγορο μενου εχοντας ενεργοποιημενο το 4g το κινητο κολλαει.

Για να επανερθει κραταω πατημενο το power button συνεχομενα μεχρι να κλεισει.

Αυτο γινεται και οταν το κινητο ειναι κρυο.

Αν ενεργοποιησω την τοποθεσια απο τις ρυθμισεις κανενα προβλημα ακομα και οταν ζεσταινεται το κινητο.

Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγουμενες μερες το κινητο εκανε 1-2 φορες restart μονο του και χωρις λογο.

Μετα το χτεσινο update δεν το ξανακανε, ελπιζω να μην εμφανιστει ξανα αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα bug στο 550.

Αν ενεργοποιησω την Τοποθεσια απο το γρηγορο μενου εχοντας ενεργοποιημενο το 4g το κινητο κολλαει.

Για να επανερθει κραταω πατημενο το power button συνεχομενα μεχρι να κλεισει.

Αυτο γινεται και οταν το κινητο ειναι κρυο.

Αν ενεργοποιησω την τοποθεσια απο τις ρυθμισεις κανενα προβλημα ακομα και οταν ζεσταινεται το κινητο.Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος αυτο;

Σε μένα δε το κάνει με το Location αλλά με το Skype +4G αν διαβασεις παραπάνω(στην προγούμενη σελίδα)....ζεστενεται στη πισω δεξιά μεριά και αρχίζει τα κολήματα. :X

Άσχετο: μετά από 7 μήνες αναμονής πήρε το μάτι μου στο shop το Subway Surfers που είχε πρόβλημα με τα 10αρια... αντε βρε και του χρόνου τετοιο καιρό το Ρokemon go :D

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Mετά το τελευταίο update του Ιουλίου το 550 μου παρουσιάζει, αρκετά προβλήματα με εφαρμογές όπως το fb messenger και το viber. Έχετε τα ίδια προβλήματα;

Σε γενικές γραμμές είστε ευχαριστημένοι από τη συσκευή; Γιατί εγώ δε μπορώ να πω πως είμαι χαρούμενος με την αγορά μου.

REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Mετά το τελευταίο update του Ιουλίου το 550 μου παρουσιάζει, αρκετά προβλήματα με εφαρμογές όπως το fb messenger και το viber. Έχετε τα ίδια προβλήματα;

Σε γενικές γραμμές είστε ευχαριστημένοι από τη συσκευή; Γιατί εγώ δε μπορώ να πω πως είμαι χαρούμενος με την αγορά μου.

 

Δεν έχω τρελαθεί καθόλου με τη συσκευή. Τύφλα οι αντίστοιχες της ΝΟΚΙΑ.

Περιμένω να δω και με τη redstone αν θα φτιάξει η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τρελαθεί καθόλου με τη συσκευή. Τύφλα οι αντίστοιχες της ΝΟΚΙΑ.

Περιμένω να δω και με τη redstone αν θα φτιάξει η κατάσταση...

Το βασικότερο πρόβλημα θεωρώ είναι η ανεπάρκεια σε ποιοτικές εφαρμογές.

Το τηλέφωνο με αυτό το store ειναι εκμεταλλεύσιμο στο 20% maximum.

 

 

Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει μία λογική και σωστή εφαρμογή για τα μέσα μαζικής ενημέρωση στο Λονδίνο επί παραδείγματι (κάτοικος Αγγλίας εδώ) όταν όλες οι άλλες πλατφόρμες έχουν το citymapper.

 

Kαι ακούω μονίμως πως η κατάσταση θα φτιάξει με το anniversary αλλά αλήθεια δε το πιστεύω.

REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο πρόβλημα θεωρώ είναι η ανεπάρκεια σε ποιοτικές εφαρμογές.

Το τηλέφωνο με αυτό το store ειναι εκμεταλλεύσιμο στο 20% maximum.

 

 

Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει μία λογική και σωστή εφαρμογή για τα μέσα μαζικής ενημέρωση στο Λονδίνο επί παραδείγματι (κάτοικος Αγγλίας εδώ) όταν όλες οι άλλες πλατφόρμες έχουν το citymapper.

 

Kαι ακούω μονίμως πως η κατάσταση θα φτιάξει με το anniversary αλλά αλήθεια δε το πιστεύω.

 

Εγώ μιλάω σα ποιότητα κατασκευής. Ας πούμε έχω αναφέρει προβλήματαμε το WiFi που με τα 630, 635 απλά δε είχα. Και διάφορα άλλα χαζά με Bluetooth και κάνοντας το hotspot. Αν φταίει για όλα το software περιμένω το νέο. Τα περί εφαρμογών τωρα είναι γνωστά και χιλιοσυζητημένα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εδώ το πουλάνε £69 οπότε δε μπορώ να μιλήσω για τη ποιότητα κατασκευής και την εφαρμογή των πλαστικών και τα λοιπά. Κατά τα άλλα το μόνο πορόβλημα hardware που αντιμετώπισα ήταν που σε ένα update μετά από πολλή ώρα έχανε το wifi και ήθελε επανεκκίνηση για να συνδεθεί ξανά. Κατά τα άλλα δεν είχα άλλα σημαντικά θέματα.

Στο software κομμάτι υπάρχει το σοβαρό πρόβλημα. Αν και ένθερμος υποστηρικτής της πλατφόρμας 4 χρόνια τώρα, λέω σταδιακά να αποχωρήσω σε κάτι που θα δουλεύει καλλίτερα.

REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Τις προηγουμενες μερες το κινητο εκανε 1-2 φορες restart μονο του και χωρις λογο.

Μετα το χτεσινο update δεν το ξανακανε, ελπιζω να μην εμφανιστει ξανα αυτο το προβλημα.

 

Aπο την πρωτη μέρα αγορας το έκανε συνεχεια...οτ ειχα παει nokia care αλλα παλι τα ιδια...τελικα το εστειλα έξω και αντικατασταθηκε η συσκευη

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εδώ το πουλάνε £69 οπότε δε μπορώ να μιλήσω για τη ποιότητα κατασκευής και την εφαρμογή των πλαστικών και τα λοιπά. Κατά τα άλλα το μόνο πορόβλημα hardware που αντιμετώπισα ήταν που σε ένα update μετά από πολλή ώρα έχανε το wifi και ήθελε επανεκκίνηση για να συνδεθεί ξανά. Κατά τα άλλα δεν είχα άλλα σημαντικά θέματα.

Στο software κομμάτι υπάρχει το σοβαρό πρόβλημα. Αν και ένθερμος υποστηρικτής της πλατφόρμας 4 χρόνια τώρα, λέω σταδιακά να αποχωρήσω σε κάτι που θα δουλεύει καλλίτερα.

Περίμενε πρώτα την Redstone 1. ,που πλησιάζει και αν δεν σε ικανοποιεί, πας αλλού τότε! ;)

Η συσκευή για τα λεφτά που έχει νομίζω οτι ειναι πολύ καλή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι ακριβως περιμένουμε από αυτή;

Εχθές έβαλα τη 10.0.14393.0 (insider) και ομολογώ πως βλέπω κάποιες καλές βελτιώσεις στη ταχύτητα και στη σταθερότητα των εφαρμογών. Επίσης υπάρχουν και κάποιες αλλαγές στο interface.

REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Kαι τι ακριβως περιμένουμε από αυτή;

Εχθές έβαλα τη 10.0.14393.0 (insider) και ομολογώ πως βλέπω κάποιες καλές βελτιώσεις στη ταχύτητα και στη σταθερότητα των εφαρμογών. Επίσης υπάρχουν και κάποιες αλλαγές στο interface.

Οπότε όταν έρθει ως επίσημη θα είναι ακόμα καλύτερη!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο που του κάνω από χθες το βράδυ που δε πήζω στη δουλειά μπορώ να πω πως κάποια πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά. Δείχνει να είναι πιο σταθερό και πιό σβέλτο στο άνοιγμα εφαρμογών, έγιναν κάποιες αλλαγές στο interface που θα τις χαρακτήριζα αρκετά πρακτικές. Ο edge έγινε γρηγορότερος και πιο κομψός, το glance screen άλλα θέση στις ρυθμίσεις και το πληκτρολόγιο εμφανίζεται πάντα όταν το χρειάζεσαι. Δείχνει καλλίτερο ομολογώ.
REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

κανε το απο Σκρουτζ η κατι παρομοιο. Θα γλυτωσεις λεφτα...και οι εγγυησεις κανονικα ισχυουν, 2 χρονια. Μπορεις να παραλαβεισ και ο ιδιος αυθημερον αν ειναι διαθεσιμο. Στην αρχικη πρωτη εναρξη προσεξε να ορισεισ γλωσσα που γνωριζεις ωστε να μην χρειαστεισ δοκιμες. Ξεκινα με ελληνικα και μετα βαζεις οτι σε βολευει...καλα δεν ειναι κατι φοβερο, αλλα θα γλυτωσεισ κανα 10 λεπτο

 

Πηρα ενα EU για τη συζυγο.Στο 640xl που εχω ειχε καπου μια ιστοσελιδα οπου εβαζες το ΙΜΕΙ και σου ελεγε ποση εγγυηση εχεις. Το ωραιο ειναι οτι εγω ο ιδιος ειχα ποσταρει το thread αλλα αν και εχω φαει τον κοσμο δεν το βρισκω . Το ξερει καποιος?

Σημερα το σεταρα. Σαν αρνητικο θα ελεγα τη μικρη διαρκεια της Μ[παταριας (σε σχεση παντα με το 640 xl που χω εγω).

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρακαλω θελω να μεταφερω απο την καρτα sim στο τηλεφωνο Microsoft Lumia 550 τις επαφες μου γιατι εχω βαλει την καρτα sim απο το παλιο τηλεφωνο νοκια την οποια εκοψα αλλα το τηλεφωνο δεν βλεπει τις επαφες που εχω στην καρτα υπαρχει τροπος ?το τηλεφωνο εχει windows 10

 

Εχω το ιδιο προβλημα και θελω να περασω τις επαφες απο ενα galaxy 1 που εχω. Με το data transfer δεν εκανα δουλεια.

ΚΑμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...