Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα. Τελικα μετα απο την ατυχια που ειχα και μου επεσε το iphone 6 plus και κατι επαθε η οθονη δεν μπορω να μεινω για καιρο χωρις κινητο. Διαθετω εως 250 ευρω. Σκεφτομουν το nexus 5x. Υπαρχει κατι αντιστοιχο η και καλυτερο σ αυτα τα λεφτα ;
Link to comment
Share on other sites

να παίρνει 2 sim

να έχει ξεχωριστή slot για sd card

όσο πιο φθηνό τόσο καλύτερο

 

leagoo elite 5 €95 geekbuying.com

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συσκευή με σούπερ ντουπερ κάμερα.

 

Δεν παιρνει sd card (μα καλά γιατί να τον π@ιζ@υν έτσι?? :blink:), οπότε μάλλον για την 32ρα έκδοση πρέπει να κοιτάς...;)

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 3 απο Ελλαδα 2/16 μπορεις να δεις.Το κινητο ειναι σφαιρατο,απιστευτο σε ολα.Μπαταρια βραχος,καλη καμερα για 13αρα,ηχος ποιοτικοτατος,οθονη αρκετα καλη και ευκρινεστατη,παιρνει και 2 καρτουλες και φυσικα δεν κολλαει κ

 

με 2GB Ram.Μια χαρα ρολαρει.Αμα ειχες 16αρι iphone,ο χωρος δεν νομιζω να ειναι θεμα.Εχει και αποτυπωμα,το οποιο ειναι αρκετα καλο.Στιβαρο και ποιοτικο σαν κατασκευη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Huawei P9 lite. Φρέσκο κινητό, τα πρώτα δείγματα δείχνουν ποιοτικότατη συσκευή τόσο σε υλικό όσο και λογισμικό, το δουλεύεις out of box και έχεις εγγύηση από την επισημη αντιπροσωπεία. Επίσης, εφόσον προέρχεσαι από iphone, το ui του θα το συνηθίσεις εύκολα και θα σου αρεσει.

Άλλη πολύ καλή επιλογή είναι το nexus 5x, αλλά θες με 32GB όπως γράφει και ο αγαπητός demakhs.

Το xiaomi που προτάθηκε είναι καλό, αλλά δεν έχεις ουσιαστικά εγγύηση. Και είναι πολλά τα λεφτά αν σκεφτείς ότι το παίρνεις από έξω περίπου 100€ λιγότερα. Εκτός και αν είσαι sportsman και σου αρέσει να ψαχνεσαι με φλασαρισματα ρομ κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φεν νομίζω να υπάρχει αλλο snmartphone από Κίνα με αυτήν την τιμή για να σου πούμε εάν είναι καλύτερο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Φιλος, ξέχασες να βάλεις το PRO...:p ;)

 

 

 

Γιατι τοσο κολλημα με το προ?Μια χαρα ειναι και το απλο.Το εχει ο πατερας μου και ειναι ικανοποιημενος.Στο προ θα πηγαινα λογω fast charge.Ουτως η αλλιως δικαρτο θα το εχω και ο χωρος δεν με ενοχλει,γιατι βιντεο δεν τραβαω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ισάξιο το lg zero με το samsung J5, αλλά έχει μόλις 2050 mah μπαταρία...προσοχή προσοχή...:D :!: :!: :D

 

Όσο καλή διαχείριση κ να κάνει η συσκευή/λειτουργικο, πόσο ν αντεξουν τα ταλαιπωρα τα 2050 mah?? :blink:

 

Θα αγκομαχανε μόλις αρχίσουν οι μικρές "ανηφοριτσες"..:lol:

 

Πόσο μάλλον που το εξαιρετικό λειτουργικό του J5, με το ελάχιστο bloatware, κάνει πολύ καλή διαχείριση του φορτίου των 2.600mah...:up:

 

Κυρια Κάμερα επίσης καλή, έχει το j5, όπως κ μπροστινή με flash για selfies...:D

Το lg zero εχει εξαιρετικη διαχειρηση ενεργειας μην σε ξεγελανε τα 2050 mah.Στα + οτι φορτιζει πληρως σε 1 ωρα και 10 λεπτα ενω το j5 θελει 2 +ωρες;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσο κολλημα με το προ?Μια χαρα ειναι και το απλο.Το εχει ο πατερας μου και ειναι ικανοποιημενος.Στο προ θα πηγαινα λογω fast charge.Ουτως η αλλιως δικαρτο θα το εχω και ο χωρος δεν με ενοχλει,γιατι βιντεο δεν τραβαω.

 

Το μπάτζετ του παιδιου είναι τα 250 ευρώ...;)

 

Η 32ρα έκδοση του pro έφτασε ήδη εκεί στα σκρουτζομάγαζα...:)

 

Η 32ρα έκδοση του απλού βρίσκεται στα 240 ευρώ!! :blink:

 

Εκτός του fast charge που αναφέρεις, η διαχείριση της με τον snapdragon επεξεργαστή του pro είναι καλύτερη.

Η 16-ρα κάμερα του pro είναι καλύτερη από την 13-ρα του απλού (η οποία είναι χειρότερη από του redmi note 2....:cry:).

Eπίσης δεν ανέφερες τη διαφορά στην επεξεργαστική ισχύ του snapdragon 650 επεξεργαστή του pro (μικρό θηριάκι),

ούτε την καλύτερη Gpu (κάρτα γραφικών)....:p

 

Όλη αυτή η συνολική αναβάθμιση, μόλις με 10 ευρώ διαφορά στο κόστος σε σχέση με το απλό....;)

Αδικαιολόγητο το κόλλημα ε? :ρ

 

Απλά να αναφέρω ότι από Κίνα η 32-ρα έκδοση του pro πωλείται με, μόλις, 160 ευρώ!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αναλογα τι προτιμας εσυ φυσικο πληκτρολογιο ή αφης.Παντως το z30 εχει πιο δυνατα χαρακτηριστικα.Θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω αν θελεις πληκτρολογιο πηγαινε στο στοQ10 ή στο Q20.

 

Q10 or classic :)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι ανάμεσα στα 3 κινητά του τίτλου για άμεση αγορά. Στα λεφτά είναι τα ίδια. Αυτό που ψάχνω είναι απροβλημάτιστη χρήση και λειτουργία χωρίς κολλήματα και λαγκ και καλές κάμερες μπρος πίσω! Κοίταγα και το G4 που είναι μακράν καλύτερο κινητό αλλά διάβασα για τα bootloops και με αποθάρρυνε. Εσείς τι λέτε, άξιζει το G4 η να πάω σε κάποιο από τα 3 του τίτλου;
Link to comment
Share on other sites

Για το g4 δεν θα πω κατι,δεν θα το αγοραζα ποτε,ουτε για 200ευρω, οποτε δεν το προτεινω σε κανεναν..Οσον αφορα τα αλλα 3 για εμενα ξεκαθαρα το nexus 5x!! Καθαρο ανδροιδ/αναβαθμισεις/δυνατος επεξεργαστης και καρτα γραφικων (ειδικα απο το Α5,πολυ ανωτερο σε αυτο το κομματι)/πολυ δυνατη καμερα (λογικα αρκετα καλυτερη απο τα αλλα 2)!!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Nexus 5X σου προτείνω. Είχα γνωστό που πήρε το G4 έκανε boot loop το επιστρέφουμε δίνουν καινούριο το κάνουμε set up μπροστά τους κολλάει και εκείνο και τελικά πήρε το S6 άρα ξεχνά το G4.

 

 

Sent from my iPod touch using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 5χ έχει πάρα πολύ καλή κάμερα όπου από όσο έχω διαβάσει με ένα μικρό πείραγμα ενεργοποιείς και τη λειτουργία EIS όπως έχει το 6P, αλλά υπάρχει το θέμα των 16GB και η έλλειψη κάρτας μνήμης αν θες πολλές φώτο και βίντεο. Υπάρχει βέβαια η 32ρα έκδοση *(+50e) και το cloud για αποθήκευση οπότε ζύγισε τα όλα αυτά.

Υπόψιν ότι με το bootloop του G4 εκτός από το βάσανο του σέρβις χάνεις και όλα τα δεδομένα και εφαρμογές αν δεν κάνεις συχνά backup οπότε δεν αξίζει το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι ανάμεσα στα 3 κινητά του τίτλου για άμεση αγορά. Στα λεφτά είναι τα ίδια. Αυτό που ψάχνω είναι απροβλημάτιστη χρήση και λειτουργία χωρίς κολλήματα και λαγκ και καλές κάμερες μπρος πίσω! Κοίταγα και το G4 που είναι μακράν καλύτερο κινητό αλλά διάβασα για τα bootloops και με αποθάρρυνε. Εσείς τι λέτε, άξιζει το G4 η να πάω σε κάποιο από τα 3 του τίτλου;

 

Αν και τα Α5 & Ρ9 lite είναι πανέμορφα, θα πήγαινα στο 5x. Μπορεί να έχει λιγότερη ram από το p9 lite αλλά έχει καλύτερη cpu/gpu με stock android συν ότι μιλάμε για επίσημη υποστήριξη από google.

 

Από την άλλη επειδή βλέπω ότι έχεις nexus 5 θα πρότεινα να έκανες υπομονή μέχρι να βγουν τα νέα nexus και να πήγαινες κατευθείαν στο νέο 5άρι.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 3 Pro ή OnePlus 3?

 

Για κάποιον που θέλει μία καλή κάμερα, καλή μπαταρία. Έχει λόγο στο να πάει σε τόσο ακριβό μοντέλο όπως το OnePlus 3. Δεν τον ενδιαφέρει να πειράζει το κινητό συνέχεια, απλα να το καλύπτει στη καθημερινότητα του.

Edited by Xasta11
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι ανάμεσα στις 2 αυτές συσκεύες.. Αυτή την στιγμή ειμαι με galaxy nexus και cm mod.

 

Εδώ και καιρό έκλεινα προς nexus 6P, αλλα μολις είδα και Oneplus 3 που ειναι και 100 ευρα κατώ, λεω μηπως να παω σε αυτό?

 

οποιο και να πάρω θα μπει custom rom, δεν ξερω ποια, αλλα σιγουρα δεν θα μεινει stock.

 

φοβαμαι για την μπαταρια του oneplus. μιας και θελω να μου βγαζει τουλαχιστον μια μερα, με νορμαλ χρήση. παιχνίδια δεν παιζώ, αλλα χρειάζεται να μπαινώ αρκετά web, remote control.. κτλ..

 

το oneplus, απο εγγύηση έχει κανεις εμπειρία, to service του ειναι οκ? σε περιπτωση που χρειαστει το κινητο πρεπει να παει κίνα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...