Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επεξεργαστή έχουν όλοι τον ίδιο ενώ ram το op3 έχει 6GB ενώ τα άλλα 2 έχουν 4GB. Πρακτικά για ένα μέσο χρήστη δεν υπάρχει κάποια διαφορά

 

Στον τομέα της κάμερας τα G5 και S7 είναι πολύ καλύτερα ενώ συγκρίνοντας τα μεταξύ τους στο G5 θα δεις μεγαλύτερη λεπτομέρεια στο S7 θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Το G5 διαθέτει επιπλέον ευρυγώνια κάμερα και να έχεις μεγαλύτερο πλάνο στις φωτογραφίες σου.

 

Σε μπαταρία γενικά όλα είναι μέτρια με χειρότερο το G5 που όμως είναι και το μόνο που μπορείς να την αλλάξεις άρα με μία δεύτερη μπαταρία έχει πολύ καλύτερη αυτονομία. Γενικά πάντως εάν δεν ασχολείσαι με παιχνίδια πολύ και δεν κάνεις βαριά χρήση και τα 3 θα σου βγάλουν την μέρα.

 

Οθόνη. Και εδώ τα S7 και G5 έχουν προβάδισμα με το S7 να είναι καλύτερο. Χρησιμοποιούν όμως διαφορετική τεχνολογία και σε γενικές γραμμές εάν η χρήση που κάνεις είναι παιχνίδια και βίντεο είναι προτιμότερο το S7 εάν σερφάρεις στο ιντερνετ το G5 θα σου δώσει πιο ξεκούραστη οθόνη.

 

Εσωτερική μνήμη το op3 έχει 64GB τα άλλα 2 έχουν 32GB αλλά έχουν και sd card slot. Λογικά όλα σου είναι υπεραρκετά εκτός εάν θέλεις να κουβαλάς μαζί σου πάρα πολλά αρχεία άρα θα πρέπει να πας σε G5 ή S7

 

Επιπλέον μεμονωμένα χαρακτηριστικά που πρέπει να λάβεις υπόψη το op3 σου επιτρέπει εντός εγγύησης να κάνεις root, να περάσεις custom roms, το G5 διαθέτει fm radio, υπέρυθρες και μπορείς να προσθέσεις διάφορα module ενώ το S7 είναι αδιάβροχο.

 

Συνοπτικά λοιπόν θα πρότεινα σε κάποιο το op3 έναντι αυτών των 2 μόνο εάν είναι κάποιος που θέλει να πειράζει την συσκευή του που μάλλον δεν είσαι τέτοιος χρήστης. Για άτομα που θέλουν καλή συσκευή με κορυφαία χαρακτηριστικά καθημερινότητας τα G5 και S7 είναι προτιμότερα. Προσωπικά θα πήγαινα στο G5 λόγο καλύτερης τιμής με μικρή επιφύλαξη καθώς η LG έχει την τάση να βγάζει κατασκευαστικά θέματα στις ναυαρχίδες της που όμως καλύπτονται εντός εγγύησης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειμαι κατοχος του meizu pro 5 και ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος αλλα γενικα αλλαζω γρηγορα κινητα..αν εμπαινα στην διαδικασια αλλαγης κινητου σε τι καλυτερο θα μπορουσα να παω?προυποθεση να εχει dual sim..
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις σε σύγκριση κινητό των 75 ευρώ με κινητό των 450. Νομίζω η απάντηση είναι προφανής, δεν έχουν καμία σχέση.
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνω ένα κινητό, dual sim που να έχει καλό επεξεργαστή, μπαταρία και κάμερα.. Έχω εντοπίσει το Xiaomi Mi 5 αλλά δεν ειμαι σίγουρη αν αξίζει τόσα χρήματα ή αν υπάρχει κάποιο καλύτερα στα λεφτά του.. :confused:

 

Περιμένω τις γνώμες σας! :shifty::shifty:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα μια συγκριση μεταξυ των 2 (galaxy s7 - huawei P9) καθως αμφιταλαντευομαι. Και γενικά μια αναφορά σε κινητα android που μπορουν να κοντραρουν το S7 θα ηταν πολυ βοηθητικη. Ευχαριστω :) Edited by drRodiL
Link to comment
Share on other sites

To s7 εχει καλυτερη καμερα/περισσοτερη ραμ/καλυτερη καρτα γραφικων και ισως και επεξεργαστη

Για εμενα το p9 ειναι μια χαρα κινητο, αλλα δεν μπορει να κοντραρει τις ναυαρχιδες,οπως εγινε και περυσι με το p8

 

Ισαξιο του s7 για εμενα ειναι το htc 10 αλλα ακομα ειναι αρκετα ακριβο !! Υπαρχουν και αλλες προτασεις απο Κινα μερια οπως 1+3/moto z/mi5 για τα οποια δεν εχω αποψη μιας και το 1+3 ειναι αρκετα φρεσκο και το moto δεν εχει κυκλοφορησει ακομα,το mi5 για εμενα ειναι αδιαφορο!!

 

Υπαρχει βεβαια και το g5 το οποιο ειναι σε καλη τιμη με πολυ καλη καμερα και δυνατο soc!! ποναει στην αυτονομια και για εμενα κουβαλαει ενα αναξιοπιστο ονομα (προσωπικα βαρεθηκα να βλεπω την Lg να βγαζει προβληματα...Γνωμη μου!! )

 

Ακομα περιμενουμε να κανει την εμφανιση του το sony x performance.. Αυτα απο εμενα φιλε !! Την γνωμη μου ειπα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από βουτιά στη θάλασσα :( με το lumia 635 πάμε για άλλο κινητό άμεσα...

 

Ενδιαφέρομαι για κινητό:

1) Μέχρι 150€

2) Μέχρι 5"

3) Δεν με νοιάζει αν είναι Android ή Windows. Το 635 μια χαρά με βόλεβε.(δε παίζω παιχνίδια, δεν κατεβάζω πολλές εφαρμογές)

4) Καλή μπαταρία

5) Αξιοπρεπείς φωτογραφίες

6) Δεν θέλω να ανακατευτώ πολύ με σεταρίσματα...

7) Να μου κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο. (το λέω για τα android με τις ενημερώσεις...)

και 8) το θέλω άμεσα. το πολύ μέχρι την Δευτέρα το πρωί.

 

Έχω δει μέχρι στιγμής:

1) Lumia 640 LTE

2) Samsung Galaxy J5 (8GB)

και 3) Motorola Moto G (3rd Gen) (8GB)

 

Κλίνω προς το νο2.

Εσείς τι μου προτείνετε;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Link to comment
Share on other sites

Ακομα περιμενουμε να κανει την εμφανιση του το sony x performance.. Αυτα απο εμενα φιλε !! Την γνωμη μου ειπα :)

 

Απο SONY μερια, από τα ήδη υπάρχοντα , ποιο θεωρειται ως νο.1 της εταιριας;

Link to comment
Share on other sites

Το χ performance !! Exει ξεκινησει νομιζω να τσουλαει στην αγορα σιγα σιγα ..Καλο φαινεται, με snp 820 και fhd πιστευω θα πεταει.

Θα βγαλει λογικα προς Σεπτεμβριο καποιο x premium στια 5,5 ιντσες

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_x_premium-8049.php

Link to comment
Share on other sites

Από την 3αδα που προτείνεις θα επέλεγα το πρώτο.ριξε και μία ματιά στο xiaomi redmi 3 καθώς επίσης και στο huawei honor 4c.

To παιδι λεει οτι δεν θελει να ασχοληθει με σεταρισματα και τετοια

Σιγουρα του κανει το redmi 3;; Δεν ξερω,ρωταω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από βουτιά στη θάλασσα :( με το lumia 635 πάμε για άλλο κινητό άμεσα...

 

Ενδιαφέρομαι για κινητό:

1) Μέχρι 150€

2) Μέχρι 5"

3) Δεν με νοιάζει αν είναι Android ή Windows. Το 635 μια χαρά με βόλεβε.(δε παίζω παιχνίδια, δεν κατεβάζω πολλές εφαρμογές)

4) Καλή μπαταρία

5) Αξιοπρεπείς φωτογραφίες

6) Δεν θέλω να ανακατευτώ πολύ με σεταρίσματα...

7) Να μου κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο. (το λέω για τα android με τις ενημερώσεις...)

και 8) το θέλω άμεσα. το πολύ μέχρι την Δευτέρα το πρωί.

 

Έχω δει μέχρι στιγμής:

1) Lumia 640 LTE

2) Samsung Galaxy J5 (8GB)

και 3) Motorola Moto G (3rd Gen) (8GB)

 

Κλίνω προς το νο2.

Εσείς τι μου προτείνετε;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

https://www.skroutz.gr/s/7932088/LG-Zero-16GB.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη και κατατοπιστικη σου απαντηση. Οσον αφορα το OP3 μου αρεσει που σου επιτρεπει ελευθερα να κανεις ροοτ, μιας και ειναι ενας πολυ καλος τροπος για να ξεφορτωθεις τις διαφημισεις (κατι που θα ηθελα να κανω). Επισης φενεται πολυ ομορφο και premium, αλλα χωρις να μπορω να το πιασω στα χερια μου δεν μπορω να κρινω.

 

Το G5 απο την αλλη δεν με εχει ξετρελανει το design του, δεν το εχω δει ομως σε ασημι που πιστευω θα μου αρεσει περισσοτερο. Η καμερα του ειναι που με τραβαει περισσοτερο, ενω η μπαταρια του ειναι που με φοβιζει. Τελος, σχετικα με τα προβληματα που ισως παρουσιασει (αν κρινουμε απο τα προηγουμενα μοντελα) ειναι νωρις ακομα ή θα επρεπε να εχουν φανει απο τωρα? Πιθανον να το προτιμησω εαν πλησιασει περισσοτερο στην τιμη του OP3.

 

Το S7 θεωρω κι εγω οτι ειναι το πιο ολοκληρωμενο κινητο απο τα 3, αλλα η τιμη του ειναι καπως υψηλη και δεν ξερω αν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις το mate 8 από ελληνικό κατάστημα και καθαρισες!!!

ξεχασα να αναφερω οτι δεν θελω το μεγεθος οθονης να ξεπερνα τις 5.5

Link to comment
Share on other sites

Φιλος ειναι αναμεσα σε αυτα τα δυο κινητα.

Εγω εχω το S5 ειμαι ικανοποιημενος αλλα δεν μπορω να του προτεινω μια ναυαρχιδα μεν αλλα με σχεδον δυο χρονια στην πλατη....

Σιγουρα το S5 πιστευω ειναι καλυτερο σε καμερα,και το μεγαλο συν για μενα η οποια αδιαβροχοποιηση...

Γιαυτο και περιμενω αποψεις τεκμηριωμενες...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...