Jump to content

Moto X Play


empeiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξίζει η μετάβαση από p8 lite; Το ερώτημα αφορά την αντοχή συσκευής σε βάθος χρόνου δεδομένου ότι και οι δυο έχουν κάποιους μήνες στις πλάτες τους.

 

ΥΓ. 'Εχει otg το play;

NFC;

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αξίζει η μετάβαση από p8 lite; Το ερώτημα αφορά την αντοχή συσκευής σε βάθος χρόνου δεδομένου ότι και οι δυο έχουν κάποιους μήνες στις πλάτες τους.

 

ΥΓ. 'Εχει otg το play;

NFC;

 

USB OTG -> NAI

NFC -> NAI

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η μετάβαση από p8 lite; Το ερώτημα αφορά την αντοχή συσκευής σε βάθος χρόνου δεδομένου ότι και οι δυο έχουν κάποιους μήνες στις πλάτες τους.

 

ΥΓ. 'Εχει otg το play;

NFC;

 

Kαλύτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία, καλύτερη κάμερα, γρηγορότερα updates, near stock android, διάφορα "καλούδια" της Moto.

Νομίζω το Play υπερέχει σε μεγάλο βαθμό και έχει πέσει και αρκετά η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος moto x 1st gen. Θέλω οπωσδήποτε dual sim, ελπίζω σε αρκετά καλύτερη μπαταρία και κάμερα. Είναι καλή επιλογή το play σήμερα σε αυτά τα λεφτά? Με προβληματίζει και το μέγεθος. Είναι τεράστιο ή διαχειρήσιμο? Σε τσέπη μπαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος moto x 1st gen. Θέλω οπωσδήποτε dual sim, ελπίζω σε αρκετά καλύτερη μπαταρία και κάμερα. Είναι καλή επιλογή το play σήμερα σε αυτά τα λεφτά? Με προβληματίζει και το μέγεθος. Είναι τεράστιο ή διαχειρήσιμο? Σε τσέπη μπαίνει?

 

Είναι αρκετά μεγάλο και βαρύ. Εγώ επέλεξα να πάω σε αυτό:

 

http://www.gsmarena.com/motorola_moto_g_turbo_edition-7743.php

 

Υπάρχει μόνο εξωτερικό.

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα από κοντά το Moto X Play και μου άρεσε πολύ. Μεταξύ των 2 πιστεύω χαλαρά θα προτιμούσα το Play. Είναι ελάχιστα πιο βαρύ, αλλά επειδή αυτή τη στιγμή έχω ένα 5,5" που έχει τεράστια μπαταρία και είναι πολύ πιο βαρύ, το Motorola μου φάνηκε πούπουλο. Συν του ότι τα 5άρια μου φαίνονται μικρά. Από εκεί και πέρα έχει πιο μεγάλη μπαταρία, και καλύτερη κάμερα. Και το ότι είναι πιο μεγάλη σειρά ίσως το κάνει πιο ποιοτικό από το πιο "mid-range" Moto G. Τέλος το να αγοράσεις από εξωτερικό δεν ξέρω αν θα έχει υποστήριξη μετά την αγορά. Ενώ το άλλο το παίρνεις 250 από εδώ και όπως έχω διαπιστώσει από άλλο Motorola που είχα πάρει από σκρουτζομάγαζο, μια χαρά το καλύπτει η Cellcom, και ας προερχόταν από άλλη ευρωπαϊκή χώρα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα από κοντά το Moto X Play και μου άρεσε πολύ. Μεταξύ των 2 πιστεύω χαλαρά θα προτιμούσα το Play. Είναι ελάχιστα πιο βαρύ, αλλά επειδή αυτή τη στιγμή έχω ένα 5,5" που έχει τεράστια μπαταρία και είναι πολύ πιο βαρύ, το Motorola μου φάνηκε πούπουλο. Συν του ότι τα 5άρια μου φαίνονται μικρά. Από εκεί και πέρα έχει πιο μεγάλη μπαταρία, και καλύτερη κάμερα. Και το ότι είναι πιο μεγάλη σειρά ίσως το κάνει πιο ποιοτικό από το πιο "mid-range" Moto G. Τέλος το να αγοράσεις από εξωτερικό δεν ξέρω αν θα έχει υποστήριξη μετά την αγορά. Ενώ το άλλο το παίρνεις 250 από εδώ και όπως έχω διαπιστώσει από άλλο Motorola που είχα πάρει από σκρουτζομάγαζο, μια χαρά το καλύπτει η Cellcom, και ας προερχόταν από άλλη ευρωπαϊκή χώρα.

 

€250 έχει το Single-SIM. Το Dual-SIM ξεπερνά τα €320.

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Το πρωί που έψαχνα δεν είδα κάτι τέτοιο.

http://www.expansys.com.gr/motorola-moto-x-play-black-280772/

Αν και στην περίπτωση που ήθελα dual SIM , όπως διάβαζα πιο πίσω, ίσως είναι καλή περίπτωση το απλό που ωστόσο έχει το hardware για 2η κάρτα και γίνεται μετατροπή σε διπλό.

 

Διάβαζα και το review στο gsmarena για το Moto X Play, και από ότι βλέπω δεν έχει κάτι αρνητικό. Σε οθόνη, κάμερα και μπαταρία είναι άψογο. Με βάζει σε σκέψεις να πάρω ένα, έστω και αν δεν έχω απόλυτη ανάγκη για νέα συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Στο dual sim , η microsd παιρνει την θεση της 2ης sim ή ειναι και οι 3 υποδοχες ανεξάρτητες ?

 

Εδώ δείχνει αυτό που λένε κάποιοι ότι δηλαδή είναι απλά καλυμμένη η κάρτα:

 

http://i.computer-bild.de/imgs/6/7/0/9/8/2/1/Motorola-Moto-X-Play-SIM-Schacht-microSD-1024x576-895ae256791f9552.jpg

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Καλό....

Νομίζω καλύτερα να το παραγγείλει κανείς έτοιμο.

http://www.ebay.com/itm/New-Black-Motorola-Moto-X-Play-XT1561-XT1562-XT1563-Micro-Sim-Card-Holder-Tray-/231879487032?hash=item35fd182e38:g:qTMAAOSwyjBW6Swn

 

Από ότι βλέπω στο ebay που δείχνει το tray και από κάτω είναι ανεξάρτητη η SD με τις SIM.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να κυκλοφορεί ( σε άλλες χώρες προς το παρόν ) η ΟΤΑ 6.0.1

http://www.androidauthority.com/moto-x-play-android-6-0-1-canada-india-681711/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και σε μένα ήρθε σήμερα η 6.0.1, από 6.0 που την έχω από Ιανουάριο

To ίδιο και σε εμένα.

Αφορά το dual sim μοντέλο.

Το firmware είναι το 24.61.52.lux_retasia_ds.retasiall.en. 03 retfr

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο και σε εμένα.

Αφορά το dual sim μοντέλο.

Το firmware είναι το 24.61.52.lux_retasia_ds.retasiall.en. 03 retfr

 

Εγώ έχω ακόμα την 5.1.1 Κάποια στιγμή, λέει η Motorola, θα μου έρθει η αναβάθμιση. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα την 5.1.1 Κάποια στιγμή, λέει η Motorola, θα μου έρθει η αναβάθμιση. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.

Γιατί βιάζεσαι; Δεν θα δεις καμιά τρομερή αλλαγή.....ψυχολογικό είναι το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην κάτοχος Nexus έχω μια τάση να έχω πάντα την τελευταία έκδοση. Έχω καλομάθει. Την 6 την θέλω για την κάρτα sd που την διαμορφώνει και την βλέπει ως rom.
Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα. Αγόρασα εχθές ένα λευκό Moto X Play από σκρουτζομάγαζο, και με το που βρήκε δίκτυο κατέβασε το update σε 6.0.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, στην έκδοση συστήματος τελειώνει σε reteu. Να δούμε αν θα έρθει και 6.0.1 τώρα.:)

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 4η φόρτιση και προς το παρόν δεν τρελαίνομαι με την αυτονομία. Σήμερα μέσα σε ~10 ώρες έφτασε στο 10% με 4 ώρες και 40 λεπτά sot και 26 λεπτά κλήσεων. Περίμενα κάτι λίγο καλύτερο. Βέβαια όλα ήταν ανοιχτά και με αυτόματη φωτεινότητα.

 

Υποπτεύομαι κάποιο θέμα με battery drain, γιατί σε κατανάλωση πρώτο είναι το Wi-Fi ακόμα και αν το έχω κλειστό. Το πρωί έγραφε πως ήταν ανοιχτό ξέρω εγώ 33' και είχε φάει 85 mAh και στη συνέχεια το έκλεισα ενώ παράλληλα απενεργοποίησα κάτι σχετικές επιλογές(να μένει ανοιχτό συνεχώς κλπ). Το μεσημέρι που το άνοιξα ξανά, έγραφε ακόμα 33' λειτουργίας, αλλά είχε φάει πάνω από 600 mAh. Αν δεν ήταν αυτό πιστεύω θα κράταγε αρκετά ακόμα.

 

Αυτή τη στιγμή το έβαλα στον φορτιστή που είχε το S7 του αδερφού μου που υποστηρίζει quick charge 2.0. Με τη σύνδεση πετάει μήνυμα "το TurboPower συνδέθηκε" και το φορτίζει πολύ πιο γρήγορα από τον δικό του. Σε 10' περίπου ανέβηκε κατά 16%. Οπότε με βλέπω να παίρνω έναν τέτοιο φορτιστή Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει ένα τέτοιο από το amazon http://www.amazon.de/Ladeger%C3%A4t-Schnellladeger%C3%A4t-Universal-Schnelleren-Smartphones/dp/B01AHWOH54/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1460039196&sr=8-14&keywords=anker+quick+charge

 

Σε περίπου μία ώρα το πάει από 10% στο 90%. Καμία σχέση με τον μανίσιο φορτιστή.

 

Γενικά έχω παρόμοια αυτονομία με εσένα.

 

 

Βρίσκομαι στην 4η φόρτιση και προς το παρόν δεν τρελαίνομαι με την αυτονομία. Σήμερα μέσα σε ~10 ώρες έφτασε στο 10% με 4 ώρες και 40 λεπτά sot και 26 λεπτά κλήσεων. Περίμενα κάτι λίγο καλύτερο. Βέβαια όλα ήταν ανοιχτά και με αυτόματη φωτεινότητα.

 

Υποπτεύομαι κάποιο θέμα με battery drain, γιατί σε κατανάλωση πρώτο είναι το Wi-Fi ακόμα και αν το έχω κλειστό. Το πρωί έγραφε πως ήταν ανοιχτό ξέρω εγώ 33' και είχε φάει 85 mAh και στη συνέχεια το έκλεισα ενώ παράλληλα απενεργοποίησα κάτι σχετικές επιλογές(να μένει ανοιχτό συνεχώς κλπ). Το μεσημέρι που το άνοιξα ξανά, έγραφε ακόμα 33' λειτουργίας, αλλά είχε φάει πάνω από 600 mAh. Αν δεν ήταν αυτό πιστεύω θα κράταγε αρκετά ακόμα.

 

Αυτή τη στιγμή το έβαλα στον φορτιστή που είχε το S7 του αδερφού μου που υποστηρίζει quick charge 2.0. Με τη σύνδεση πετάει μήνυμα "το TurboPower συνδέθηκε" και το φορτίζει πολύ πιο γρήγορα από τον δικό του. Σε 10' περίπου ανέβηκε κατά 16%. Οπότε με βλέπω να παίρνω έναν τέτοιο φορτιστή Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Στα στατιστικά της μπαταρίας σου έχει εσένα γενικά ψηλά το wi-fi;

 

Από ότι βλέπω, μάλλον δεν είναι η ιδέα μου. Είναι αυτό ακριβώς που αναφέρει εδώ : http://forums.androidcentral.com/moto-x-play/630902-moto-x-play-facing-wifi-battery-drainage-issue-after-6-0-marshmallow-update.html

Στο δικό μου είναι ακριβώς όπως στο screenshot που έχει στο post #11 στο συγκεκριμένο link. Προς το παρόν έκανα ότι λέει(εκτός από factory reset) και θα δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...