Jump to content

Moto X Play


empeiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Androidcentral κ xda μισοι λενε οτι υπαρχουν κολληματακια και οι αλλοι οχι. Στο ιδιο κινητο ο καθενας εχει διαφορετικη εμπειρια αναλογα απο που ερχεται.... Αμα ερχεσαι απο νεξους θα σου φαινεται αργο , αν πχ ερχεσαι απο κανενα κινεζικο χωρις μηνες αναβαθμισης με 1gb ram θα σου φαινεται γρηγορο. Παντως ο 615 παιζει στο οριο σε πολλα πραγματα.... (mp καμερας κτλ) Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Androidcentral κ xda μισοι λενε οτι υπαρχουν κολληματακια και οι αλλοι οχι. Στο ιδιο κινητο ο καθενας εχει διαφορετικη εμπειρια αναλογα απο που ερχεται.... Αμα ερχεσαι απο νεξους θα σου φαινεται αργο , αν πχ ερχεσαι απο κανενα κινεζικο χωρις μηνες αναβαθμισης με 1gb ram θα σου φαινεται γρηγορο. Παντως ο 615 παιζει στο οριο σε πολλα πραγματα.... (mp καμερας κτλ)

 

Θέλω να έρθω από Honor 6 κυρίως λόγω μπαταρίας. Το Honor 6 βγάζει 45κ στο Antutu και το Play γύρω στα 30-32κ. Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι chrome/viber/feedly/facebook/εφαρμογές καιρού/gps(runkeeper)/simple games/video

 

Για το video θέλω να παίζω 1080p και 720p χωρίς να έχω fps latency όπως στο Honor 6 που είναι εκνευριστικό πολύ.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και το βιντεο στο οριο ειναι μεχρι 1080 και 540 slow . Κατσε να σου απαντησει κανενας που το εχει.

 

Και εγω για την μπαταρια ειμαι εδω αλλα μπαινει σε δευτερη μοιρα. Εγω ζηταω κοστουμ πυρηνες στα χαμηλοτερα nm φτιαγμενος. Φετος ομως δεν εβγαλε κοστουμ πυρηνες η κουαλκομ. Απο 2016. Παντως 8πυρηνο arm cortex στα 28nm η λογικη λεει οτι ζηταει αρκετη μπαταρια ( γι αυτο εβαλε μεγαλη μπαταρια η μοτορολα ενω με 3600 και 1080p θα επρεπε να πηγαινε ακομα καλυτερα στο θεμα της μπαταριας με κοστουμ πυρηνες οπως οι krait) και οτι θα εχει μερικα κολληματακια. Μπορει ομως να ειναι και θεμα software για τα κολληματακια που λενε

Link to comment
Share on other sites

Και το βιντεο στο οριο ειναι μεχρι 1080 και 540 slow . Κατσε να σου απαντησει κανενας που το εχει.

 

Υποθέτω μιλάς για εγγραφή, ενώ εγώ για αναπαραγωγή.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,δεν διάβασα ακόμα σχόλια για την κάμερα,στο ίντερνετ διαβάζω οτι ειναι απο τις πιο καλές αυτη την στιγμή,τι έχετε να πείτε;το ιντερφεις ειναι καλό;έχει επιλογες;πως τα παει σρ χαμηλό φωτισμό;θέλω κινητό με καλη κάμερα αυτί την φορά χωρίς να δωσω πολλα λεφτά. Βρίσκω το χ play 329. Ιταλια κ το,g3 32g 290 αν κάποιος ειχε κ τα δυο μπορει να μου πει εντυπώσεις;
:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από χτες είμαι ο ευτυχής κάτοχος ενός Moto X-Play dual sim προερχόμενος από ένα Nexus 4.

 

Πρώτες εντυπώσεις: Φοβερή οθόνη, πεντακάθαρος ήχος και στο ακουστικό και στο ηχείο, άριστη κάμερα και

κυρίως ΦΟΒΕΡΗ μπαταρία. Είμαι με 2 ώρες SoT και είναι στο 68% με τα πάντα όλα ανοιγμένα. Και είναι στην 1η αποφόρτιση.

Στο nexus έβγαζα με το ζόρι 2 - 2,5 ώρες SoT.

 

Περισσότερες εντυπώσεις αφού περάσουν μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Από χτες είμαι ο ευτυχής κάτοχος ενός Moto X-Play dual sim προερχόμενος από ένα Nexus 4.

 

Πρώτες εντυπώσεις: Φοβερή οθόνη, πεντακάθαρος ήχος και στο ακουστικό και στο ηχείο, άριστη κάμερα και

κυρίως ΦΟΒΕΡΗ μπαταρία. Είμαι με 2 ώρες SoT και είναι στο 68% με τα πάντα όλα ανοιγμένα. Και είναι στην 1η αποφόρτιση.

Στο nexus έβγαζα με το ζόρι 2 - 2,5 ώρες SoT.

 

Περισσότερες εντυπώσεις αφού περάσουν μερικές μέρες.

 

Φίλε όταν μπορεσεις γράψε από που από το πήρες και ποσό. Και ποσά gb εσωτερικού χώρου έχει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Expansys, 380€. Ήρθε από UK μέσα σε λιγότερο από 48 ώρες.

Έχει 10,89GB free από τα 16

 

Ευχαριστω φιλε. :)

 

Ξερουμε πως ονομαζεται το μοντελο με τις 2 σιμ? Με την μια ειναι το XT1562 απο οτι καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι ΧΤ1562 λέγεται. Έχει ΧΤ1562 single sim και dual sim.

Πριν το πάρω διάβασα στους XDA ότι και στα single sim η 2η sim είναι απενεργοποιημένη από το firmware μόνο και μερικοί φλασάρανε

firmware από dual sim και έπαιξε. Δεν ήθελα να το ρισκάρω όμως και πήγα στο μανίσιο dual sim.

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε πως ονομαζεται το μοντελο με τις 2 σιμ? Με την μια ειναι το XT1562 απο οτι καταλαβα.

 

Σύμφωνα με το Gsmarena το dual sim ειναι το XT1563

 

Πάλι ΧΤ1562 λέγεται. Έχει ΧΤ1562 single sim και dual sim.

Πριν το πάρω διάβασα στους XDA ότι και στα single sim η 2η sim είναι απενεργοποιημένη από το firmware μόνο και μερικοί φλασάρανε

firmware από dual sim και έπαιξε. Δεν ήθελα να το ρισκάρω όμως και πήγα στο μανίσιο dual sim.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό γιατί ακόμα και άμα φλασάρεις την rom του dual sim δεν νομίζω να υπάρχει η υποδοχή για να μπει η sim.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 ( XT1562 / XT1563 ) βγαίνουν σε single και dual sim

Στο site της motorola στη σελίδα για το XT1562 αναφέρει: "SIM Card - Dual nano SIM (DSDS)availability varies by market"

https://www.motorola.com/on/demandware.store/Sites-Motorola_WE-Site/en/Product-Show?pid=moto-x-play-we

 

Στα single sim υπάρχει το hardware για τη δεύτερη sim. Απλά η θέση για την 2η sim είναι καλυμμένη με ένα πλαστικό που βγαίνει εύκολα.

http://forum.xda-developers.com/moto-x-play/general/dual-sim-single-sim-t3194533

 

Screenshot από το about phone: https://www.anony.ws/image/JNO1

Και το κουτί: http://anony.ws/image/JNp9

Edited by lpapachr
screenshot upload
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον πληροφορίες...

Διαβάζοντας το xda καταλαβαίνω ότι το μόνο πρόβλημα για να λειτουργήσει η συσκευή ως dual sim είναι η έλλειψη δεύτερου ΙΜΕΙ.

Γνωρίζουμε εάν αυτό επηρεάζει τους παρόχους στην Ελλάδα; Μπορείς δηλαδή να συνδεθείς χωρίς imei ή με το ίδιο σε 2 παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον πληροφορίες...

Διαβάζοντας το xda καταλαβαίνω ότι το μόνο πρόβλημα για να λειτουργήσει η συσκευή ως dual sim είναι η έλλειψη δεύτερου ΙΜΕΙ.

Γνωρίζουμε εάν αυτό επηρεάζει τους παρόχους στην Ελλάδα; Μπορείς δηλαδή να συνδεθείς χωρίς imei ή με το ίδιο σε 2 παρόχους.

 

Δεν το γνωρίζω αυτό. Επειδή δεν ήθελα να το ρισκάρω επένδυσα 50€ παραπάνω και πήρα το κανονικό dual-sim.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις τις εντυπώσεις σου τώρα που πέρασαν λίγες μέρες;ευχαριστημένος ; Πως πάει από ελεύθερη RAM όταν τρέχουν οι εφαρμογές;
Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις τις εντυπώσεις σου τώρα που πέρασαν λίγες μέρες;ευχαριστημένος ; Πως πάει από ελεύθερη RAM όταν τρέχουν οι εφαρμογές;

 

Μετά από μια βδομάδα χρήσης θεωρώ ότι είμαι 95% ευχαριστημένος.

Το 5% το χάνει γιατί ο snapdragon 615 δεν έχει το απόλυτο no lag feeling της σειράς 8xx.

Δεν είναι αργό σε καμία περίπτωση αλλά σε βαριές εφαρμογές τύπου twitter - facebook σε γρήγορο scroll της σελίδας ενώ είναι σαφώς καλύτερο από το παλιό μου nexus 4 είναι ελαφρώς χειρότερο από ένα nexus 5.

Περιέργως, στον chrome όσο βαριά και να είναι η σελίδα, είναι απόλυτα lag free.

 

RAM το χειρότερο που έχω δει είναι 750 free ενώ συνήθως είναι στα 900 free. Το nexus4 ήταν καρφωμένο στα 1.2gb free.

Στην πράξη δεν έχω δει να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα αυτή η διαφορά.

 

Παραμένω εντυπωσιασμένος με μπαταρία, οθόνη και κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια σειρά θα πω για να λύσω κάθε απορία. Σαν να έχεις ένα Nexus 5 με καλύτερη κάμερα,μπαταρία, ηχείο και οθόνη. Για μενα τέλειο
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο κινητό. Μόνο το νέο Μοto X Force με την αθραυστη αμολεντ οθόνη και επίσης μεγάλη μπαταρία θα το ξεπεράσει. Αλλά έχει και τα διπλάσια λεφτά. Και εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Δεν κουβαλάω πλέον φορτιστή

...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατα τα άλλα "αθραυστη" οθόνη ξέρουμε πως θα τα πηγαίνει σε γρατσουνιές (πλαστική είναι για αυτό δεν σπάει...)? Εμένα δεν μου έχει πέσει ποτέ κινητό αλλά μου την έχει βαρέσει ΠΑΡΑ πολύ όταν έχει γρατσουνιές, για αυτό πίνω νερό στο gorilla glass!
Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό στρώμα είναι ένα είδος screen protector που αλλάζει.Νομίζω ότι είναι αρκετά πρωτοποριακό αν και δεν μου αρέσει ή οπή του ηχείου.
Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό στρώμα είναι ένα είδος screen protector που αλλάζει.Νομίζω ότι είναι αρκετά πρωτοποριακό αν και δεν μου αρέσει ή οπή του ηχείου.

 

οκ, αρχιζω και "χαλιέμαι"...

Δεν είμαι και πολύ θαυμαστής της αίσθησης στο δάχτυλο του πλαστικού φίλμ...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς κατόχους. Έχει όπως τα παλαιότερα μότο χ τη λειτουργία always listening? Αυτό που το κινητό είναι κλειδωμένο και με σβηστή οθόνη και του λες OK Google και ενεργοποιειτσι
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς κατόχους. Έχει όπως τα παλαιότερα μότο χ τη λειτουργία always listening? Αυτό που το κινητό είναι κλειδωμένο και με σβηστή οθόνη και του λες OK Google και ενεργοποιειτσι

 

Ναι, την έχει.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...