Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα,

ενας φιλος μου εχει το κινητο αυτο στην εκδοση 5.0.1 και τον ενδιαφερει να κανει root.Εψαξα λιγο στο xda και ειδα πως απαιτειται αρκετη διαδικασια την οποια δεν θελει να περασει και γιατι φοβαται μην το χαλασει(μιας και απαιτειται συνδεση στο pc, ξεκλειδωμα bootloader ,εντολες απο το τερματικο κτλ).υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Δοκιμασε το kingroot αλλα μου ειπε οτι δεν δουλεψε

 

Αρκετοι στο xda υποστηριζουν οτι δεν πιανει το Kingroot. Εγω το εκανα με τον κλασσικο τροπο. μπορει να εχει ιστορια αλλα πιανει. Αν επιτρεπεται γιατι θες να κανεις ροοτ;

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοι στο xda υποστηριζουν οτι δεν πιανει το Kingroot. Εγω το εκανα με τον κλασσικο τροπο. μπορει να εχει ιστορια αλλα πιανει. Αν επιτρεπεται γιατι θες να κανεις ροοτ;

Δεν ειναι δικο μου το κινητο αλλα ενος φιλου.ειχε Διαβασει στο internet για τα πλεονεκτηματα του root και αποφασισε να το κανει

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα με kingroot root οταν ημουν στην έκδοση b170. Νομιζα οτι ήταν κομπλέ αλλα στην πραγματικότητα μερικές εφαρμογές δεν δουλευαν σωστα κ ξανα φλασαρα την ρομ κ τώρα είμαι χωρίς ροοτ. Συνεπώς αν θελει ροοτ καλύτερα να ακολουθήσει την διαδικασία του xda.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικο μου το κινητο αλλα ενος φιλου.ειχε Διαβασει στο internet για τα πλεονεκτηματα του root και αποφασισε να το κανει

 

Κοίτα να δεις τι παίζει τώρα:

Αν θες να βάλεις κάποια άλλη ROM, δεν έχεις πολλές επιλογές. Δυστυχώς, σε αυτό το κομμάτι, δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τους developers, αν και κάποιος προσπαθεί, αυτή τη στιγμή για cyanogenmod (android 7.0).

Το μοναδικό το οποίο αξίζει, είναι να βάλεις xposed framework (πρακτικά κατεβάζεις μικρά προγραμματάκια, τα οποία "κάθονται" πάνω στις εφαρμογές και το λειτουργικό και σου δινούν άλλες δυνατότητες - πχ στο instagram, μπορείς να κατεβάσεις τις εικόνες και να κάνεις ζουμ), το οποίο έχει κάποια θεματάκια - δε δουλεύουν όλα τα modules και δημιουργεί (σίγουρα ένα) πρόβλημα, καθώς δε μπορείς να κάνεις κλήσεις - μπορεί να χρειαστεί να κάνεις πολλές φορές επανεκίνηση για να λειτουργήσει, αλλά θα το ξανακάνει - και ξανα πάλι από την αρχή.

Βέβαια, υπάρχει μία ROM, σχεδόν ίδια με την επίσημη στην οποία τρέχει το xposed μια χαρά, αλλά άμα την βάλεις, δε μπορείς να τη βγάλεις .....

Ένα συν του να κάνεις root, είναι οτι μπορείς να ενεργοποιήσεις, 360 πανοραμικές φωτογραφίες, να αυξήσεις την ένταση του ήχου και να επαναφέρεις το κουμπί αυτόματου κλειδώματος της οθόνης.

Επίσης, επειδή το είδα στο XDA, κάποιοι έκαναν root, για να παίζουν POKEMON GO, ενεργοποιώντας τη λειτουργία AR (augmented reality). Δυστυχώς, αν κάποιος ενδιαφέρεται για αυτό, αν το κάνει root, δε θα μπορεί να παίξει, καθώς η εταιρεία, πλέον, μπλοκάρει όσους έχουν ρουταρισμένα κινητά.

 

Εγω εκανα με kingroot root οταν ημουν στην έκδοση b170. Νομιζα οτι ήταν κομπλέ αλλα στην πραγματικότητα μερικές εφαρμογές δεν δουλευαν σωστα κ ξανα φλασαρα την ρομ κ τώρα είμαι χωρίς ροοτ. Συνεπώς αν θελει ροοτ καλύτερα να ακολουθήσει την διαδικασία του xda.

 

Αν δεν κάνω λάθος, το king root θα "παίξει" χωρίς πρόβλημα, αν έχεις μία ROM και παραμείνεις σε αυτή. Δε "φλασάρεις" καμία ενημέρωση και συνεπώς μένεις όπου βρίσκεσαι .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή το κατάλαβα και εγώ κατόπιν εορτής,

Όποιος ενδιαφέρεται να κάνει root το Huawei κινητό του και να "παίζει" με τις custom ROMs, καλώ θα ήταν να μην πολυασχοληθεί, ή να αγοράσει ένα άλλο τηλέφωνο. Το λειτουργικό της εν λόγω εταιρείας, θεωρείται αρκετά "κλειδωμένο" και όχι "κοντά" στήν επίσημη android έκδοση - είναι πολύ πειραγμένο. Συνεπώς, δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον από developers για να φτιάξουν άλλες ROM - λίγα πράγματα και δε λειτουργούν 100%.

Edited by spirto82
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέβασα την 574...είχα και εγώ το θέμα με το GPS έκανα ρολμπακ πάλι έκανε στην 190 θέματα με το GPS...Τώρα ξαναπεράσει την 574 τα ίδια...τεσπα θα ζήσω και με αυτό το bug... Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!!!
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην εκδοση b574

η ενταση του ηχου κλησης ενω το εχω στο τερμα δυνατο απο μονο του μετα απο λιγο πηγαινει λιγο πριν το αθορυβο με αποτελεσμα να χανω κλησεις γιατι δεν ακουω.

πηγαινω στις ρυθμισεις ηχος και παταω ενταση εκει ανεβαζω τη μπαρα στο φουλ ...μετα απο λιγο αντε παλι τα ιδια

μηπως εχει σε καποιον κατι αναλογο και αν ναι πως το ελυσε;

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να το πάρω για τη γυναίκα μου. Από φωτογραφική τι λέει? Έχει ένα galaxy s3 προς το παρόν.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή καμερα. Γιατι δε κοιτας το π9?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Γιατί ανεβαίνει τι κοστολόγιο.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανεβαίνει τι κοστολόγιο.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δεν αξίζει να το πάρεις όμως με τόσο μικρή διαφορά όπως και να το κάνεις είναι παλιό.εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις να πέσει το P9 Lite αν φανταστεις ότι ξεκίνησε με τιμή 260€ και έφθασε κάποια στιγμή στα 190 & τώρα στα 210 το αναμενόμενο είναι να πέσει.

Edited by loyros
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

δεν αξίζει να το πάρεις όμως με τόσο μικρή διαφορά όπως και να το κάνεις είναι παλιό.εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις να πέσει το P9 Lite αν φανταστεις ότι ξεκίνησε με τιμή 260€ και έφθασε κάποια στιγμή στα 190 & τώρα στα 210 το αναμενόμενο είναι να πέσει.

Οκ Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου, μόλις πήρα στα χέρια μου το P8 lite από plaisio με σκοπό τις δύο κάρτες, όταν το άνοιξα μου ζήτησε αν θέλω να μπω σε προφίλ Vodafone και εγώ το δέχτηκα, ε αυτό ήταν η nanο sim δεν μπορεί να διαβαστεί και έχω ξενερώσει, διάβασα το θέμα και πήγα να κατεβάσω το link που δίνει ο haki αλλά δεν υπάρχει, παρακαλώ τα φώτα σας, πως θα μπορέσω να κάνω το κινητό dual sim χωρίς να χάσω την εγγύηση, δοκίμασα και κατέβασα το HUAWEI P8 Lite Dual SIM Rollback Package (From Android 6.0 EMUI 4.0 to Android 5.0 EMUI 3.1) από το επίσημο site της Huawei αλλά όταν πήγα πάτησα το volume + - power έφτασε στο 5% και μετά έβγαλε fail update και με καθοδηγούσε σε site της emui.

Παρακαλώ κάποια λύση;

 

Ευχαριστώ!

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

τις ενημερωσεις που βγαζει συνεχεια το "HiApp" τις κανετε ή δε τις δινεται σημασια?

 

Εχω μπερδευτει λιγο γιατι εαν τις κανεις, στο καπακι, την επομενη ημερα ή εαν ανοιγοκλεισεις το τηλεφωνο για παραδειγμα, σου βγαζει για ακριβως τις ιδιες εφαρμογες που εχεις ενημερωση, ενημερωσεις απο το "Play Store".

 

 

Χαιρετισμους

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

τις ενημερωσεις που βγαζει συνεχεια το "HiApp" τις κανετε ή δε τις δινεται σημασια?

 

Εχω μπερδευτει λιγο γιατι εαν τις κανεις, στο καπακι, την επομενη ημερα ή εαν ανοιγοκλεισεις το τηλεφωνο για παραδειγμα, σου βγαζει για ακριβως τις ιδιες εφαρμογες που εχεις ενημερωση, ενημερωσεις απο το "Play Store".

 

 

Χαιρετισμους

εγώ την έχω απενεργοποιήσει

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι αυτο το hiapp ρε παιδια; εχω το τηλεφωνο πανω απο χρονο, ειμαι με την Β574 και δεν το εχω δει. Που ειναι;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα θέμα με το p8 lite. Πριν λίγο καιρό μου έπεσε και ράγισε η οθόνη αλλά δούλευε κανονικότατα, παράγγειλα μια οθόνη και μου την έβαλε ένας φίλος που ξέρει από αυτά έκανα επαναφορά εργοστασιακων γιατί θα το έδινα το κινητό στον πατέρα μου αφού εγώ πήρα άλλο και όταν πήγα να βάλω τη σιμ δεν έπιανε σήμα με τίποτα. Για μια στιγμή έπιασε σήμα και το καλεσα και χτύπησε αλλά μετά πάλι τα ίδια. Αυτός που το έφτιαξετο ξαναειδε μήπως έγινε κάτι με τη κεραία αλλά λέει είναι μια χαρά

Έχεις κανείς κακία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

εγώ την έχω απενεργοποιήσει

 

1. - Απο που, δωσε οδηγιες.

2, - Εφοσον το εκανες, συνδεεται το κινητο κανονικα με τον υπολογιστη?

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

1. - Απο που, δωσε οδηγιες.

2, - Εφοσον το εκανες, συνδεεται το κινητο κανονικα με τον υπολογιστη?

από τις ρυθμίσεις στο τμήμα των εφαρμογών.η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω συνδέσει στον υπολογιστή

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα,

 

απλα οταν το κανεις ετσι, μολις συνδεσεις το κινητο με υπολογιστη η εφαρμογη ενεργοποειτε ξανα.

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Για μένα καμιά λύση ρε παιδιά; Αλλιώς είπαν πως θέλει 2 βδομάδες στην αρβάτο για να μου αλλάξει τη rom....

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καμιά λύση ρε παιδιά; Αλλιώς είπαν πως θέλει 2 βδομάδες στην αρβάτο για να μου αλλάξει τη rom....

 

1η σελίδα στο γράφει αναλυτικά κ ενεργό σύνδεσμο να κατεβάσεις τα αρχεία.

Υγ. Πριν 2 εβδομάδες το εκανα

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω προβλημα στην αναβαθμιση δεν μπορει να γινει μου βγαζει failed συνεχεια.. Δεν το εχω πειραξει καθολου το κινητο. Απο ALE-L21C432B170 σε ALE-L21C432B574-NEW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...