Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Θα τρελαθώ τελευταία ειλικρινά, έχω δοκιμάσει αρκετούς αφρούς για σκληρά γένια και κατά των πολλών ερεθισμών, με μια σειρά αφρών της vichy να έχω βρει την υγειά μου, μέχρι που καταλάθος εδώ και μερικές εβδομάδες χρησιμοποίησα έναν φθηνιάρικο, τον Squibb αυτός εδώ

 

Μηδέν μηδέν ερεθισμός, μυρίζει φύση πραγματικά, απαλός, δροσερός όσο μένει στο πρόσωπο, τον έχετε δοκιμάσει; Δεν είναι απίθανο απλώς να μου έτυχε εμένα να ταιριάξει στο π.χ του δέρματος, αλλά τον έχετε ξανακούσει; Υπάρχει άποψη για αυτόν;

Λοιπόν η squibb είναι ιταλική εταιρεία που κάποτε ήταν βασικός χορηγός της Ιταλικής ομάδα μπάσκετ Καντού.Η Squibb cantou σάρωνε τα κύπελλα κυπελλούχων στην Ευρώπη.

Βγάζει πολύ καλά ξυριστικά προϊόντα ξυρίσματος με το aftershave να είναι εξίσου καλό σαν τον αφρό.

Παλιά έβγαζε και κρέμα ξυρίσματος.

Για σκληρά γένια/ευαίσθητο δέρμα καλός αφρός είναι και ο proraso ο άσπρος.

Επίσης πολύ καλή μάρκα όπως όλες σχεδόν οι ιταλικές μάρκες.

Καλά προϊόντα είναι και τα intenso από Ιταλία που είναι πολύ καταπραϋντικά για το δέρμα.

 

Εγώ προσωπικά προτιμώ βέβαια κρέμα ξυρίσματος ή σαπούνι και μηχανή ασφαλείας που είναι βέβαια για γρήγορα και άνετα ξυρίσματα μία καλή λύση.

 

Άσχετο αλλά αν ποτέ βρεις σε φαρμακείο ή κατάστημα με βιολογικά είδη αφρό spick πάρτον με κελιστά μάτια.

Στη Γερμανία έχει κάτω από 2€ και είναι ότι πιο καθαρό για το δέρμα.

Επίσης τα aftershave της εν λόγω εταιρείας είναι απλά άπαιχτα... Θεωρούνται τα καλύτερα της αγοράς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα τρελαθώ τελευταία ειλικρινά, έχω δοκιμάσει αρκετούς αφρούς για σκληρά γένια και κατά των πολλών ερεθισμών, με μια σειρά αφρών της vichy να έχω βρει την υγειά μου, μέχρι που καταλάθος εδώ και μερικές εβδομάδες χρησιμοποίησα έναν φθηνιάρικο, τον Squibb αυτός εδώ

 

Μηδέν μηδέν ερεθισμός, μυρίζει φύση πραγματικά, απαλός, δροσερός όσο μένει στο πρόσωπο, τον έχετε δοκιμάσει; Δεν είναι απίθανο απλώς να μου έτυχε εμένα να ταιριάξει στο π.χ του δέρματος, αλλά τον έχετε ξανακούσει; Υπάρχει άποψη για αυτόν;

Λοιπόν η squibb είναι ιταλική εταιρεία που κάποτε ήταν βασικός χορηγός της Ιταλικής ομάδα μπάσκετ Καντού.Η Squibb cantou σάρωνε τα κύπελλα κυπελλούχων στην Ευρώπη.

Βγάζει πολύ καλά ξυριστικά προϊόντα ξυρίσματος με το aftershave να είναι εξίσου καλό σαν τον αφρό.

Παλιά έβγαζε και κρέμα ξυρίσματος.

Για σκληρά γένια/ευαίσθητο δέρμα καλός αφρός είναι και ο proraso ο άσπρος.

Επίσης πολύ καλή μάρκα όπως όλες σχεδόν οι ιταλικές μάρκες.

Καλά προϊόντα είναι και τα intenso από Ιταλία που είναι πολύ καταπραϋντικά για το δέρμα.

 

Εγώ προσωπικά προτιμώ βέβαια κρέμα ξυρίσματος ή σαπούνι και μηχανή ασφαλείας που είναι βέβαια για γρήγορα και άνετα ξυρίσματα μία καλή λύση.

 

Άσχετο αλλά αν ποτέ βρεις σε φαρμακείο ή κατάστημα με βιολογικά είδη αφρό speick πάρτον με κλειστά μάτια.

Στη Γερμανία έχει κάτω από 2€ και είναι ότι πιο καθαρό για το δέρμα.

Επίσης τα aftershave της εν λόγω εταιρείας είναι απλά άπαιχτα... Θεωρούνται τα καλύτερα της αγοράς.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα συνφορουμίτες!

Καλή Μεγάλη Εβδομάδα και Καλή Ανάσταση να έχουμε!

Στο θέμα μας:

Μια και τελευταία μιλάτε για αφρούς,εμἐνα που τους χρησιμοποιώ σε γρήγορα, μέρα παρά-μέρα ξυρίσματα, (όταν δεν έχω χρόνο για πινέλο που είναι καλύτερο με κρέμα ή σαπούνι ξυρίσματος) μου έκαναν απίστευτα καλή εντύπωση πέραν των τετριμμένων καλών όπως της Nivea,Gilette ,και δύο πάμφηνοι από σούπερ μάρκετ:

Το πρὠτο είναι τζέλ και όχι αφρός, (αρκεί μια μικρή ποσότητα σε μέγεθος φουντουκιού λέει) και δεν είναι άλλο από της Lidle τα καταστήματα μάρκας Cien..

Eξαιρετικό και τρομερή ενυδάτωση στο δέρμα!

2) Ο εξίσου καλός αφρός (θέλει πιο μεγάλη ποσότητα να βάλεις) της Dream Care (Regular με Αloe vera)!!

Φοβερός και δεν είναι πηκτός αλλά αρκετά υδαρής,απλώνεται τέλεια και έχει κορυφαίο άρωμα φρεσκάδας!!

Αυτά και καλά ξυρίσματα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και από μένα συνφορουμίτες!

Καλή Μεγάλη Εβδομάδα και Καλή Ανάσταση να έχουμε!

Στο θέμα μας:

Μια και τελευταία μιλάτε για αφρούς,εμἐνα που τους χρησιμοποιώ σε γρήγορα, μέρα παρά-μέρα ξυρίσματα, (όταν δεν έχω χρόνο για πινέλο που είναι καλύτερο με κρέμα ή σαπούνι ξυρίσματος) μου έκαναν απίστευτα καλή εντύπωση πέραν των τετριμμένων καλών όπως της Nivea,Gilette ,και δύο πάμφηνοι από σούπερ μάρκετ:

Το πρὠτο είναι τζέλ και όχι αφρός, (αρκεί μια μικρή ποσότητα σε μέγεθος φουντουκιού λέει) και δεν είναι άλλο από της Lidle τα καταστήματα, μάρκας Cien..

Eξαιρετικό και τρομερή ενυδάτωση στο δέρμα!

2) Ο εξίσου καλός αφρός αυτή τη φορά (θέλει πιο μεγάλη ποσότητα να βάλεις) της Dream Care (Regular με Αloe vera)!!

Φοβερός και δεν είναι πηκτός , αλλά αρκετά υδαρής,απλώνεται τέλεια και έχει κορυφαίο άρωμα φρεσκάδας!!

Αυτά και καλά ξυρίσματα!!

Δυστυχώς τον 2ο μια φορά τον βρήκα σε supermarket και δεν ξανάφεραν παρασκευάζεται πάντως από μία εταιρεία που απ'ότι γράφει στον τενεκέ είναι η ΣΥΜΜΕΤΡΟΝ Α.Ε.Β.Ε και εδρεύει στο Χαλάνδρι!!

ΠΡΟΣΟΧΗ:Δεν έχω διάθεση για κανενός είδους διαφήμιση,απλά παραθέτω τα στοιχεία αν θέλει κάποιος να το ψάξει!

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που με το ξυρισμα δεν εχω καλες σχεσεις καθε βδομαδα πιανω ξυραφι και αφρο.Θεωρω οτι και το να φαινεσαι αξυριστος για 2-3 μερες ειναι αρκετα ευχαριστο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ψαχνω για ξυριστικες μηχανες για το μουσι και εχω καταληξει : αυτη , αυτη ή αυτη εκτος και αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη !
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήρα την Philips που έχει προσφορά η Shell με τα 20 ευρώ. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τον κατάλληλο τρόπο καθαρισμού τόσο της μηχανής όσο και του προσώπου μου μετά από κάθε ξύρισμα? Η μηχανή αυτή Philips S1310/04 μπορεί να πληθεί τουλαχιστον η κεφαλή της κάτω από το νερό?

 

Έχω γεμίσει σπυράκια και κοκκινήλες στον λαιμό...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την Philips που έχει προσφορά η Shell με τα 20 ευρώ. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τον κατάλληλο τρόπο καθαρισμού τόσο της μηχανής όσο και του προσώπου μου μετά από κάθε ξύρισμα? Η μηχανή αυτή Philips S1310/04 μπορεί να πληθεί τουλαχιστον η κεφαλή της κάτω από το νερό?

 

Έχω γεμίσει σπυράκια και κοκκινήλες στον λαιμό...

 

Δεν καθαριζεται με νερο εδω στο manual της δειχνει πως γινεται.

Τωρα για τους ερεθισμους καλο πλυσιμο και ισως καποια αλοιφη μετα το ξυρισμα σε βοηθησει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορείτε να μου δώσετε κάμια συμβουλή ή link (ελληνικό ή αγγλικό) για τον καθαρισμό της μηχανής; Έχω την Braun 190S Series 1 και χρησιμοποιώ μόνο το βουρτσάκι που είχε μέσα και νιώθω ότι έπεσε η απόδοση της.

 

Υπάρχουν ανταλλακτικά; Μπορώ να ανοίγω την κεφαλί και την καθαρίζω και με νερό;

 

link: https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=122638

 

—edit—

Από το manual (link: https://1drv.ms/f/s!AhX3qKiFnMMPr853AC9ynFI7JzenfQ ) βλέπω ότι μπορώ να την καθαρίζω με νερό. Αυτό το λάδι που δείχνει και λέει, που το βρίσκω;

Edited by Exposed_Bone
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου δώσετε κάμια συμβουλή ή link (ελληνικό ή αγγλικό) για τον καθαρισμό της μηχανής; Έχω την Braun 190S Series 1 και χρησιμοποιώ μόνο το βουρτσάκι που είχε μέσα και νιώθω ότι έπεσε η απόδοση της.

 

Υπάρχουν ανταλλακτικά; Μπορώ να ανοίγω την κεφαλί και την καθαρίζω και με νερό;

 

link: https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=122638

 

—edit—

Από το manual (link: https://1drv.ms/f/s!AhX3qKiFnMMPr853AC9ynFI7JzenfQ ) βλέπω ότι μπορώ να την καθαρίζω με νερό. Αυτό το λάδι που δείχνει και λέει, που το βρίσκω;

Την ειχα και εγω αυτη την μηχανη αλλα μου χαλασε η κεφαλη μετα απο κανα χρονο..

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα και εγω αυτη την μηχανη αλλα μου χαλασε η κεφαλη μετα απο κανα χρονο..

Πως την καθάριζες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λάδι που δείχνει και λέει, που το βρίσκω;

 

:cool: - στα ειδη κομμωτηριου εχει ειδικο λαδι Κουρευτικης μηχανης,εχει σε μικρο μπουκαλακι γυρω στα 5 ευρω

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε μια Braun 7-series 790cc η κεφαλή (το ανταλλακτικό) μου χάλασε στα 3 χρόνια ακριβώς. Με περιστασιακή χρήση της βάσης καθαρισμού, κυρίως βουρτσάκι και νερο. Πιστεύω αξίζει σαν επένδυση αντί για ξυραφάκια ή φθηνότερες μηχανές...

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μια Braun 7-series 790cc η κεφαλή (το ανταλλακτικό) μου χάλασε στα 3 χρόνια ακριβώς. Με περιστασιακή χρήση της βάσης καθαρισμού, κυρίως βουρτσάκι και νερο. Πιστεύω αξίζει σαν επένδυση αντί για ξυραφάκια ή φθηνότερες μηχανές...

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Πως κατάλαβες ότι "χάλασε" η κεφαλή;

Link to comment
Share on other sites

Πως κατάλαβες ότι "χάλασε" η κεφαλή;
..Λογικά από το εξωτερικό μεταλλικό "πλέγμα" που μαζεύει τις τρίχες και κόβονται από κάτω με το κινούμενο έλασμα..Είναι πολύ ευάλωτα ιδίως στις Braun γι'αυτό στις παλιότερες τα πλέγματα δεν ήταν η καλύτερη λύση να τα περνάς με το βουρτσάκι της μηχανής από πάνω γιατί έμπλεκε η ίνα από το βουρτσάκι στο πλέγμα και εκεί φθείρεται...Η άλλη πατέντα της Philips τελευταία παίρνει αρκετά τα πάνω της...Εγώ -ταπεινή μου γνώμη- πείστηκα και αγόρασα μια ξυριστική philips και δεν το πίστευα όταν μου έλεγαν αλλά με λίγο σύστημα στις πρώτες μέρες που είναι εξοικείωσης με το δέρμα σου σταδιακά τις παίρνει όλες τις τρίχες και μάλιστα και σε σημεία που η παλιά αλλά αξιόπιστη Braun 5614XP που είχα άφηνε υπόλοιπα...Αυτό που με έκανε να αλλάξω στις Philips είναι ο λιγότερος θόρυβος που κάνει από την Braun που είχα..
Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε μαγαζι για ξυραφακια ασφαλειας; Η και καποιο ξυραφακι αν χρησιμοποιειτε :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε μαγαζι για ξυραφακια ασφαλειας; Η και καποιο ξυραφακι αν χρησιμοποιειτε :)

 

Προτεινω να παρεις Gilette Mach 3 ια ξυραφακι.Απο τα πλαστικα που εχει το Lidl πηγα σε αυτο.Διαφορα μεγαλη,δεν μαζευει πολλες μεγαλες τριχες η κεφαλη και η λεπιδα.Ειναι μικρες και φευγουν με το νερο.Το σημαντικοτερο ειναι οτι με ελαχιστη προσοχη δεν κοβεσαι καθολου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω ξυραφακια μιας χρησης, ξυραφακι ασφαλειας ψαχνω, πχ

 

https://www.skroutz.gr/s/8049763/Merkur-Razor-34C.html

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω ξυραφακια μιας χρησης, ξυραφακι ασφαλειας ψαχνω, πχ

 

https://www.skroutz.gr/s/8049763/Merkur-Razor-34C.html

 

Σου τσιμπάει τα γενάκια μικρό μου;

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω ξυραφακια μιας χρησης, ξυραφακι ασφαλειας ψαχνω, πχ

 

https://www.skroutz.gr/s/8049763/Merkur-Razor-34C.html

https://www.dafnis.com/store/dafnis_viewItem.asp?idProduct=13044

Ρίξε μια αναζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω ξυραφακια μιας χρησης, ξυραφακι ασφαλειας ψαχνω, πχ

 

https://www.skroutz.gr/s/8049763/Merkur-Razor-34C.html

 

https://www.shaving-shack.com/merkur-34c-heavy-duty-classic.html

Κάνει 10% έκπτωση αν γραφτείς πρώτα στο newsletter τους. Εγώ από εκεί την πήρα, όλα καλά. Δεν έτρεχε και η προσφορά για τις δωρεάν λεπίδες τότε.

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Σου τσιμπάει τα γενάκια μικρό μου;

Χρόνια χρησιμοποιούσα ξυραφάκια όπως της Gillete και η μεγαλύτερη διαφορά από τότε που πήρα την Braun είναι ότι έχουν μειωθεί αισθητά οι διάφορες κοκκινίλες στο πρόσωπο. Μια δεύτερη διαφορά είναι ότι η "αποτελεσματικότητα" της σίγουρα δεν συγκρίνεται.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα ξυραφάκια τύπου Merkur που συζητάτε, είναι φιλικά στην επιδερμίδα όπως μια Braun;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια χρησιμοποιούσα ξυραφάκια όπως της Gillete και η μεγαλύτερη διαφορά από τότε που πήρα την Braun είναι ότι έχουν μειωθεί αισθητά οι διάφορες κοκκινίλες στο πρόσωπο. Μια δεύτερη διαφορά είναι ότι η "αποτελεσματικότητα" της σίγουρα δεν συγκρίνεται.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα ξυραφάκια τύπου Merkur που συζητάτε, είναι φιλικά στην επιδερμίδα όπως μια Braun;

..Όχι εκ πρώτης,καθώς με ηλεκτρική μόνο αν την αφήσεις στο ίδιο σημείο πολύ ώρα μπορεί να κοπείς(απίθανο δηλαδή να συμβεί ) ! H ηλεκτρική είναι ό,τι πιο φιλικό για την επιδερμίδα αν ξυρίζεσαι κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα! Eπειδή έχω ασχοληθεί με το "λεγόμενο" παραδοσιακό ξύρισμα με ξυραφάκια ασφαλείας Μerkur και άλλες μάρκες θέλω να σου πω ότι είναι μια παγκόσμια κοινότητα που ασχολείται ως hobby με αυτό και στην τελική ξοδεύουν τεράστια ποσά αγοράζοντας σταδιακά και δεύτερη double edge (DE)μηχανή και τρίτη και τέταρτη και κρέμες ξυρίσματος, λοσιόν κ.α μετά κάνουν και την εναλλαγή(rotation) ανάλογα με την μέρα ξυρίσματος...Στο Youtube και σε site υπάρχουν τεράστιος όγκος δεδομένων που μπορείς να δεις τα πάντα σχετικά.Πάντως ποτέ μα ποτέ μια μηχανή ηλεκτρικη δεν μπορεί να ξυρίσει όπως ένα ξυράφι σαν τα gilette ή τα DE τύπου Μερκούρ καθως δεν μπορεί να κόψει τόσο βαθιά!Αν θέλεις και χωρίς ερεθισμούς εκτός του βάθους τότε θέλει χρόνο εξοικείωσης και κυρίως προετοιμασίας του δέρματος που θα δεις αν δεις τα βίντεο.Αν πας χωρίς προετοιμασία με ζεστό νερό πριν,ή preshave λοσιόν ,τότε συνήθως θα κατακοπείς!!Επίσης θέλει προσοχή τεράστια το DE καθώς κάνεις γωνία 30 μοίρες με το ξυράφι όχι δηλαδή όπως τα fusion που το ξυράφι έχει έτοιμη την κλίση από μόνο του.. Χρειάζεται τεράστια προσοχή και αργές μικρές κινήσεις κάθε φορά και αμέσως ξέπλυμα στο ξυράφι και αν χρειαστεί αφρός (όχι έτοιμος σε τενεκέ) από σαπούνι ειδικό (υπάρχουν όλα στα αντίστοιχα σάιτ) με πινέλο (πάντα!).Μετά από 10+ ή περισσότερα ξυρίσματα ίσως δεις το καλό ξύρισμα!Το ηλεκτρικό από την άλλη πλευρά είναι το καλύτερο αλλά θέλει κάθε μέρα για να φαίνεσαι φρεσκοξυρισμένος!

Καλή επιτυχία!!

Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος που χρησιμοποιεί και ξυριστική μηχανή αλλά και ξυράφι ισχυρίζεται πως όταν χρησιμοποιεί την ξυριστική μηχανή, του κρατά περισσότερο καιρό μέχρι να χρειαστεί να ξαναξυριστει... Αυτό αληθεύει;

Ποια θεωρείται η καλύτερη ηλεκτρική ξυριστική μηχανή σήμερα;

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν αληθευει , ολα εξαρτωνται απο το πως δεχεται η καθε επιδερμιδα το ξυραφι η την μηχανη.

Για μενα καλυτερη ειναι η Βraun series 9 S 9290 cc.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

..Όχι εκ πρώτης,καθώς με ηλεκτρική μόνο αν την αφήσεις στο ίδιο σημείο κόβεσαι!Είναι ό,τι πιο φιλικό για την επιδερμίδα αν ξυρίζεσαι κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα! Eπειδή έχω ασχοληθεί με το "λεγόμενο" παραδοσιακό ξύρισμα με ξυραφάκια ασφαλείας Μerkur και άλλες μάρκες θέλω να σου πω ότι είναι μια παγκόσμια κοινότητα που ασχολείται ως hobby με αυτό και στην τελική ξοδεύουν τεράστια ποσά αγοράζοντας σταδιακά και δεύτερη double edge μηχανή DE και τρίτη και τέταρτη και και κρέμες ξυρίσματος λοσιόν κ.α μετά κάνουν και την εναλλαγή ανάλογα με την μέρα ξυρίσματος...Στο Youtube και σε σάιτ υπάρχουν τεράστιος όγκος δεδομένων που μπορείς να δεις τα πάντα σχετικά.Πάντως ποτέ μα ποτέ μια μηχανή ηλεκτρικη δεν μπορεί να ξυρίσει όπως ένα ξυράφι σαν τα gilette ή τα DE τύπου Μερκούρ καθως δεν μπορεί να κόψει τόσο βαθιά!Αν θέλεις και χωρίς ερεθισμούς εκτός του βάθους τότε θέλει χρόνο εξοικείωσης και κυρίως προετοιμασίας του δέρματος που θα δεις αν δεις τα βίντεο.Αν πας χωρίς προετοιμασία με ζεστό νερό πριν,ή preshave λοσιόν ,τότε συνήθως θα κατακοπείς!!Επίσης θέλει προσοχή τεράστια το DE καθώς κάνεις γωνία 30 μοίρες με το ξυραφι όχι όπως τα fusion που το ξυράφι έχει έτοιμη την κλίση από μόνο του..Καλή επιτυχία με τεράστια προσοχή και αργές μικρές κινήσεις κάθε φορά και αμέσως ξέπλυμα στο ξυράφι και αν χρειαστεί αφρός (όχι έτοιμος σε τενεκέ) από σαπούνι ειδικό (υπάρχουν όλα στα αντίστοιχα σάιτ) με πινέλο (πάντα!).Μετά από 10+ ή περισσότερα ξυρίσματα ίσως δεις το καλό ξύρισμα!Το ηλεκτρικό είναι το καλύτερο αλλά θέλει κάθε μέρα να φαίνεσαι φρεσκοξυρισμένος!

Καλή επιτυχία!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και εγώ είχα υποψιαστεί ότι πρόκειται για hubby παρά για πρακτικότητα. Αν και ξυρίζομαι κάθε μέρα ή έστω κάθε δεύτερη μέρα, όντως είχα αρκετούς ερεθισμούς. Λίγο οι φίλοι, λίγο το κόστος για τα ανταλλακτικά, άφησα την gilette και δοκίμασα μια φθηνή braun. Όντως νιώθω πολύ καλύτερα την επιδερμίδα μου. Το μόνο που φοβάμαι είναι αν κάθε χρόνο πχ χρειάζεται να αγοράζω καινούρια μηχανή, είτε επειδή φθάρθηκε η κεφαλή ή γενικά χρειάζομαι κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...