Jump to content

myphone POLL: Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;  

846 members have voted

  1. 1. Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;

    • Φυσικά, θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη microSD υποστήριξης!
      435
    • Χμμ, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή, αλλά θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα
      254
    • Δεν χρειάζομαι microSD υποδοχή, μόνο μεγάλη μνήμη στο κινητό
      157


Recommended Posts

Μου αρέσει η κάρτα μνήμης στο κινητό αλλά αν έχει μεγάλη μνήμη ή συσκευή δεν έχω θέμα και χωρίς αυτή .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντα κάρτα μνήμης στο κινητό.

όπως ειπώθηκε αν χαλάσει το κινητό ή αν το χάσεις,πάει κλάφτα.

 

Αμα το χαζσεις κλαφτα ετσι κ αλλιως μαζι με τη μνημη!

 

Καλα ειναι ολα στο "συννεφο" αλλα προτιμω την περισσοτερη μνημη σε μια οποιαδηποτε συσκευη μιας και δουλευει πολυ πιο γρηγορα απο οτιδηποτε εξτρα!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συντάσσομαι με την επικρατέστερη άποψη για την κάρτα μνήμης, μου έχει γίνει σχεδόν συνήθεια κοιτώντας τις προδιαγραφές των κινητών να πέφτει το μάτι μου σε δυο τρία πράγματα, το ένα είναι η υποδοχή για κάρτα και όταν βλέπω εκείνο το όχι, πάω γι' άλλα που λένε, δεν ξέρω μπορεί όπως λένε κάποιοι συμφορουμίτες να μην είναι όντως απαραίτητη, οι αιτιάσεις τους σίγουρα έχουν λογική, η έλλειψή της όμως εμένα με αγχώνει, μου προκαλεί αβεβαιότητα για την επάρκεια χώρου.

Κάτι ωστόσο που αποδεικνύεται ψυχολογικό, γιατί ποτέ μα ποτέ δεν έχω καλύψει τον χώρο μνήμης της συσκευής και άρα θα μπορούσα να μην έχω βάλει εξωτερική κάρτα.

Ηθελα όμως να ρωτήσω το εξής, πόσο πιο γρήγορη είναι η ενσωματωμένη μνήμη σε σχέση με τις τελευταίας τεχνολογίας κάρτες που είναι ταχύτατες υποτίθεται, αυτές οι class-10, uhs 1 ή όπως αλλιώς τις λένε, είναι ξέρω γω 2 φορές πιο γρήγορη, τρεις , δέκα, ποσο?

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Θάνατος στις SD σε ναυαρχίδες.

Στα low-mid ας βάλουν όσα bottlenecks θέλουν.

 

Σαν μηχανικός θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα συμφορουμίτη...

Δέχομαι την Sd ΜΟΝΟ σαν πολύ φθηνή και "βολική" μνήμη ,μην ακούω χαζομάρες για αν το κινητό χαλάσει ή κλαπεί κινδυνεύουν τα δεδομένα μου...Πιο εύκολα χαλάνε ,χάνονται οι Sd και τα δεδομένα ??? όλα στην φόρα... ΠΟΤΕ ευαίσθητα δεδομένα σε Sd ...

Όποιος θέλει ασφάλεια μόνο με Encryption στο Cloud και ένα-δύο backup στο Pc ....

Για tablet λόγω ταινιών torrent κτλ είμαι πιο διαλακτικός στην χρήση μεγάλης SD.

Edited by qwerty_zkz

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Η κατάργηση της microSD θεωρώ πως είναι περισσότερο κόλπο του marketing για να αγοράζεις το μοντέλο με την μεγαλύτερη μνήμη(να βρίσκεται βρε αδερφέ....), παρά ότι γίνεται για μια πιο οικονομική και ωραιότερη σχεδιαστικά συσκεύη!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με 32 GB και πάνω δεν έχω πρόβλημα υπάρχουν όμως σοβαρά μειονέκτηματα χωρίς την sd καρτα ειδικά για κάποιους που θέλουν καποια πράγματα στην sd από υπολογιστή.

Επίσης όταν πάρεις ένα κινητό 32 gb έχεις 32 με την κάρτα μπορείς να φτάσεις 32+32=64 ή και 32+64=96 GB

Edited by morcheeba
Link to comment
Share on other sites

Σε smartphone μπορώ να ζήσω και χωρίς κάρτα μνήμης αν έχει τουλάχιστον 32GB εσωτερική, σε tablet θεωρώ απαραίτητο να μπορέσω να βάλω κάρτα μνήμης για να κάνω μεταφορά αρχείων κλπ, όπως και το OTG.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ευπρόσδεκτη η ύπαρξη της, αλλά όχι απαραίτητη. Προτιμώ να γίνει το standard στις ναυρχίδες τα 32GB (έχει γίνει σχεδόν παντού) και να πάμε σιγά σιγά στα 64GB και σε μικρότερες κατηγορίες τα 16GB και να πάμε στα 32GB με τον καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς από ότι διαβάζω (και στο forum)

οι χρήστες δεν καταπίνουν την "εικονική πραγματικότητα" των εταιρειών.

Όπως έχουν ήδη αναφέρει αρκετοί χρήστες έτσι και εγώ, κινητό χωρίς εξωτερική Sd.. δεν ασχολούμαι καν.

Και για τα διάφορα υποτίθεται "μειονεκτήματα" που διαβάζουμε, απλά θα σας αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία.

 

Χρησιμοποιoύσα για 1+ χρόνο μια 64Gb η οποία πέρασε από 1 tamplet και 2 κινητά με τελευταίο αποδέκτη ένα S4.

Και στις 3 συσκευές δούλεψε άψογα και με διευκόλυνε αφάνταστα στις αλλαγές συσκευών

Πριν 2 μήνες και έχοντας κάποιες αμφιβολίες αγόρασα μια 128Gb η οποία επίσης τοποθετήθηκε στο S4, έχοντας αυτή την στιγμή μόλις 5Gb ? :-) ελεύθερα

Περιττό να σας πω ότι είναι σαν να αγόρασα το κινητό μ' αυτήν

Οπότε αν σκεφτούμε ότι το κινητό μου έχει μπει στον 3ο χρόνο κυκλοφορίας του

και δουλεύει τόσο άψογα την 128άρα,

φανταστείτε στα επόμενα μοντέλα.

Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο το ότι το συγκεκριμένο μοντέλο (black edition) κυκλοφόρησε πριν 15-16 μήνες περίπου.

 

Κλείνοντας να αναφέρω ότι η 64άρα με MicroUsb ανταπτοράκι χρησιμοποιείται πλέον για extra backup

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με νοιάζει ιδιαίτερα να πω την αλήθεια.

 

Αν δεν έχει υποδοχή SD το κινητό που με ενδιαφέρει να αγοράσω, απλά θα το πάρω με μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη.

Experts.Hosting - Hosting Solutions

http://experts.hosting

Link to comment
Share on other sites

Δυο είναι τα πράγματα που κοιτάω σε αναζήτηση συσκευής: να έχει αποσπώμενη μπαταρία και να έχει υποδοχή για microSD. Άν δε τα έχει, τότε τρώει άκυρο όσο "τούμπανο" και να είναι :P

Την sd μπορώ να τη συνδέσω σε όποια συσκευή/υπολογιστή θελήσω και να μεταφέρω φωτογραφίες, ebooks, έγγραφα κτλ. Το cloud ποτέ μου δε το εμπιστεύτηκα και ούτε μου αρέσει να πρέπει να συνδέομαι στο δίκτυο για να έχω πρόσβαση όποτε θελήσω. Backup παίρνω πάντα στο pc & το σκληρό μου δίσκο ανα τακτά διαστήματα αν και ποτέ δεν μου έχει χαλάσει η sd (32GB cl10) ως τώρα.

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχω πρόβλημα με την έλλειψη SD όταν η ενσωματωμένη μνήμη φτάσει τα 64 ή 128 GB σε προσιτή για μένα τιμή ή όταν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας παρέχουν πρόσβαση σε τουλάχιστον 3G δίκτυο παντού και πάντα. Πιο περιοριστικό και από τους περιορισμούς της microSD είναι να πρέπει να σβήνεις συνέχεια δεδομένα από το κινητό. Έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχει, αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Πολλά χρόνια είμαι με κινητό χωρίς sd και δεν μου έχει λείψει. Το design και η ποιότητα κατασκευής μετράνε περισσότερο στα μάτια μου.

Αλλά καταλαβαίνω τους χρήστες που θέλουν να έχουν πάρα πολλά πράγματα στο κινητό τους.

Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι πρεπει...

και αρκετη μνημη στο τηλεφωνο, ωστε προγραμματα στο κινητο και φωτο-βιντεα-δεδομενα παιχνδιων κτλ

Εγγραφη βιντεο HD ουτε καν Full 17 δευτερολεπτα ηταν κοντα 20ΜΒ, τα καινουργια καλα παιχνιδια ειναι 1-1,5 GB και πανω χαρτες gps επισης, πως πιστευεται οτι φτανουν 32GB?? 64 και αν...

 

α) Η δικαιολογια της καθυστερισης ειναι της πλακας, δωστην εσυ μαζι με εσωτερικο χωρο που πιστευεις και ασε τον αλλο να επιλεξει αν την θελει...

β) Ρωτησες τον αλλο αν προτιμα την καθυστεριση με ανταλλαγμα την επιλογη να εχει καρτα sd, προσωπικα θα την επελεγα...

 

Εχουν φτασει η εταιριες να κανουν τα παντα για το "καλο μας" χωρις να δινουν εναλλακτικες σε μοντελα με διαφορετικα χαρακτηριστικα. εχουν πχ εικοσι μοντελα ολα χωρις αποσπομενη μπαταρια, ραδιο, και καρτα sd και σου παιζουν με την εσωτερικη χωρητικοτητα και τις ιζτες στην οθονη... Δινουν 750 ευρω για ενα αηφον (αχτι το εχω, αυτο ξεκινησε τις βλακειες αυτες) αν υπηρχε αηφον με 800-830 που να ειχε ραδιο, καρτα Sd και αποσπομενη μπαταρια ποιο νομιζετε θα εκανε καλυτερες πωλησεις??

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

αν και το κινητό μου δεν έχει SD είναι κάτι που θα το ήθελα τελικά. Η επόμενη συσκευή μου θα έχει οπωσδήποτε
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα χωρις sd στην περιπτωση που χαλασει η συσκευη μου φροντιζω καθε βδομαδα να εχω ενα full backup στον υπολογιστη. Οποτε κανενα προβλημα. Βεβαια η συσκευη να εχει αποθηκευτικο χωρο απο 64γιγα και πανω
iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να προσπαθούν οι εταιρείες να μας πείσουν για το αντίθετο (για το καλό μας πάντα), η κάρτα πρέπει να υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει πολλές sd να χαλάνε; εγώ καμια και έχουν περάσει πολλες απο τα χέρια μου

Τίποτα δεν είναι απόλυτο, εμενα μου έτυχε χαλασμένη Παρτίδα 32αρες και αυτός είναι ο λόγος πλέον να έχω συγκεκριμένο πωλητή που αγοράζω sd από το ebay.

Επειδή δεν έχω γράψει κάτι γι την χωρητικότητα που θέλω, τα 64gb με καλύπτουν.

Δεν παίζω παιχνιδια οπότε τα μεγάλα αρχεια είναι η χάρτες από gps εφαρμογές η βίντεο δικά μου.

Έχω 4 cloud εφαρμογές όλες σε χρήση αλλά έχω και σταθερά πάνω από 40 GB μαζί μου.

Παίζει ρόλο για μένα η συσκευή και πόσο εύκολα με Η χωρίς sd θα μπορώ να έχω restore του συστήματος, αλλαγή σε νέα ρομ, επαναφορά σε παλιά και διατήρηση των δεδομένων μου και φυσικά αυτά τα αρχεία μαζί μου και διαθέσιμα συνέχεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Micro SD, ραδιόφωνο και κατάργηση KNOX τώρα. Αμάν!!! :mad::mad::mad::ninja::ninja::ninja::ninja:

 

Χαχα, σωστός

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική η ύπαρξή της, αλλά πλέον δεν αποτελεί κριτήριο για την επιλογή συσκευής (εφόσον υπάρχει επαρκής αποθηκευτικός χώρος).
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτήν.

Δεν θα με κάνει η κάρτα μνήμης advanced user.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει ...αλλιώς iPhonιζεις... Γράψε σβήσε .... Δεν βρίσκω τον λόγω στις μέρες μας οταν μια καλή φωτογραφία ειναι 5-7mb οταν ένα βίντεο εχει fuel hd ανάλυση άρα και πολλα mb να περιορίζεται σε στάνταρ gb που εχει η καθε συσκευή η να χρειάζεται να πληρώσεις 100+€ για το επομενω και μεγαλύτερο μοντέλο οταν μπορείς με 25-40€ να κανεις όση επέκταση θελεις η και να μεταφέρεις σε μια άλλη συσκευή τα αρχεία σου !,,
Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

Micro SD και αγιος ο Θεός! Λύνεις το θέμα του αποθηκευτικού χώρου και μάλιστα φθηνά!

Χωρίς να σκας κάτι ξεγυρισμένες 150αρες για να τον αγοράσεις σε κάποιες ναυαρχίδες!

Link to comment
Share on other sites

Ο Hugo Barra της Xiaomi πάντως δήλωσε ότι στις high end συσκευές η θύρα microSD είναι περιττή διότι αποτελεί εμπόδιο για την υλοποίηση συσκευών με λεπτό πάχος ή/και με μπαταρία υψηλού φορτίου.

 

Δηλαδή οι συσκευές που δεν έχουν την εν λόγω δυνατότητα είναι όλες τους εξαιρετικά λεπτές και με τεράστια αυτονομία. Μάλιστα.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...