Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oι διαφορές είναι μικρές στις τιμές,αλλά στην ταχύτητα τι γίνεται είναι πραγματική η διαφορά ;΄....γιατί τα DSlam είναι πίτα,οι αναβαθμίσεις γίνονται με αργούς ρυθμούς λόγω φόρτου εργασίας,ελλείψεως προσωπικού κλπ όπως λειτουργούν οι ΔΕΚΟ.

 

Για γράφτε με πόσο κατεβάζετε ; έχετε κολλήματα του modem κλπ προβλήματα και την περιοχή σας,γιατί εγώ με ΑΡΥΣ και άλλο πάροχο στα 2Mbit άστα να πάνε στην περιοχή μου.

 

Eγω εχω 768 στη Ν.Πεντελη και κατεβαζω με 81-83 kb/sec. Και στη Ν.Σμυρνη που ημουν μεχρι πριν 2 μηνες με τοσα κατεβαζα. Νομιζω ειναι πολυ καλο νουμερο για τα 768 που εχω.

Κολληματα οχι, σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος. Στη Ν.Σμυρνη ειχα καποιες διακοπες καποια στιγμη αλλα ηταν λεει λογω αναβαθμισεων στην περιοχη, μετα απο λιγες μερες σταματησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eίναι η βασική ταχύτητα,γι'αυτό μάλλον δεν υπάρχει προβλημα,παραπάνω φαίνεται υπάρχει,ενώ όλοι πια αναβαθμίσεις ισχυρίζονται για να δικαιολογήσουν το μπλοκάρισμα τους μάθαμε...

Επειδή ανέφερες Ν.Σμύρνη ,Καλλιθέα και Μοσχατο αντίστοιχα δεν υπάρχουν προβλήματα μεχρι 1Μbit.Παραπάνω είναι τα 2/3 της ταχύτητα σταθερά-πραγματικά.Ακόμα χειρότερα Πειραιάς Φρεατίδα που σέρνετε μαζί με HOL και Forthnet (αλλά και μέσω ΑΡΥΣ)

 

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις όλοι έχουν και πρόβλημα με P2P clients που έχει βάλει κόφτες ο ΟΤΕ λόγω υπερφόρτωσης,ενώ που αυτοί που είναι με διαχείριση εναλλακτικών,παραδόξως δεν εχουν:!:΄

 

Δεν ξέρω βεβαια αν υπαρχει και διαφορα μεταξύ conx και Οτενετ συνδέσεις πέρα της απόστασης DSLAM κλπ τεχνικά.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στην ΟΤΕΝΕΤ κράζοντάς τους για τις αναβαθμίσεις... Στην πρώτη απάντηση μου είπαν ότι μπορώ να επωφεληθώ της προσφοράς υπογράφοντας στην ουσία συμβόλαιο για άλλους 6 μήνες. Τους απαντώ λοιπόν πως ο ΟΤΕ στο Conn-X κάνει ΔΩΡΕΑΝ και ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ αναβαθμίσεις στους 768. Περιμένω να δω τι θα μου πουν τώρα...

Α τους έκραξα κιόλας που δεν έδωσαν ακόμη τα 24...

Έχετε ακούσει αν τελικά κάνουν αναβαθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν πεί ότι από τέλη Γενάρη θα ανακοινωσει η Οτενετ σχετικά νέα προγράμματα.Στο Conxx με την ανανέωση δεσμεύεσαι για την τιμή για 6 μήνες πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν πεί ότι από τέλη Γενάρη θα ανακοινωσει η Οτενετ σχετικά νέα προγράμματα.Στο Conxx με την ανανέωση δεσμεύεσαι για την τιμή για 6 μήνες πάλι.

Στην ανακοίνωση λέει πως πρόκειται για δωρεάν αναβάθμιση, όχι κατά βούληση του χρήστη. Sorry διαβάζοντας την ανακοίνωση του ΟΤΕ αυτό καταλαβαίνω... Αναφέρει καθαρά: "Επίσης, ο ΟΤΕ θα προχωρήσει δωρεάν στη σταδιακή αναβάθμιση της ταχύτητας 768/192 Kbps σε 1024/256. Από 17/12/2007, όλοι οι πελάτες της ταχύτητας 1024/256 τιμολογούνται με τη νέα τιμή που είναι 16,50€."

 

Τέλη Γενάρη που σου είπαν μου κάνει λίγο άκυρο... Πάει πολύ και θα χάσει πολλούς πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαίνω ότι η αναβάθμιση που ανακοινώθηκε (από 768 στο 1ΜΒιτ) αφορά όλους που συνδεονται μέσω ΟΤΕ και πληρώνουν πάγιο,που τώρα θα πάει 16,50ε (για αυτό το 1mβιτ), συν ότι θα γίνει σταδιακά η αναβάθμιση.

 

Εσύ μιλάς για Otenet που είναι απλά ενας πάροχος σαν τους υπόλοιπους (άσχετα αν ανήκει στον ΟΤΕ) και εξαρτάσαι από αυτόν τον πάροχο πότε θα σου δώσει αύξηση ταχύτητας (που θα του δώσει ο ΟΤΕ) και αυτός ο πάροχος Οτενετ μιλά από τελη Γενάρη εξελίξεις....

Link to comment
Share on other sites

Eίναι η βασική ταχύτητα,γι'αυτό μάλλον δεν υπάρχει προβλημα,παραπάνω φαίνεται υπάρχει,ενώ όλοι πια αναβαθμίσεις ισχυρίζονται για να δικαιολογήσουν το μπλοκάρισμα τους μάθαμε...

 

Eίχα 768 στη Βέροια και κατέβαζα full speed (80KB/s) όλη τη μέρα.

Πριν μερικές μέρες πήγα στα 1Mbps και τις καθημερινές απο το μεσημεράκι μέχρι το απόγευμα δεν πιάνω πάνω από 75. Τις υπόλοιπες ώρες κολλημένο στα 105.

Στη χαμηλή κλάση των 768 δεν υπάρχουν προβλήματα. Από εκεί και πάνω υπάρχουν.

Λογικά όταν θα συγχωνευθεί το bandwidth με το δίκτυο κορμού των 768 με αυτό των 1Mbps, θα μειωθούν τα προβλήματα μιας και το πρώτο φαίνεται να έχει αρκετό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να περιμένετε τις εξελίξεις.:!:

Μόλις πρόσφατα ανακοινώθηκαν οι μειώσεις και η αναβάθμιση κατώτερης ταχύτητας,οπότε σύντομα θα υπάρξουν συμφωνίες υπερχονδρικής για όλους του παρόχους (που έτσι και αλλιώς ψωνίζουν από τον ΟΤΕ),και θα περάσουν στα πακέτα.

 

Εγώ προτιμώ να δώ πως θα βελτιωθούν τα χάλια μετά τα (πραγματικά) 4mbps αντί των ανομαστικών τιμών που μας διαφημίζουν όλοι,και αντίστοιχων προσφορών .Με τα σημερινά δεδομένα μέχρι 8Μbit τα pings του OTE (για σταθερότητα κατά των αποσυνδέσεων) πάνε καλά σε σχέση με τους εναλλακτικους,σύντομα όμως που πλακώσουν όλοι (και στα 24Μbit) ,αν η υποδομή που διαφημίζει ο ΟΤΕ αποδεικτεί μούφα (όπως συζητείται ήδη) τι θα γίνει ;:X

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω φοιτητικο θα γινει καμια αναβαθμηση και τι ταχυτητα??εγω τωρα ειμαι στα 768

α και κατι αλλο μπορω με το usename μου να συνδεθω απο αλλον υπολογιστη με απλη PSTN??Το δοκιμησα και δεν εμπενε αλλα μου ειπαν οτι γινεται αν αλλαξω κατι στο username,ισχυει το εχει κανει κανεις και πως???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. εγω που εχω φοιτητικο θα γινει καμια αναβαθμηση και τι ταχυτητα??εγω τωρα ειμαι στα 768

2. α και κατι αλλο μπορω με το usename μου να συνδεθω απο αλλον υπολογιστη με απλη PSTN??Το δοκιμησα και δεν εμπενε αλλα μου ειπαν οτι γινεται αν αλλαξω κατι στο username,ισχυει το εχει κανει κανεις και πως???

 

1. Θα πας στο 1Μbps.:)

2. Ναι μπορείς. Απλά θα βάζει το username σκέτο, χωρίς το @otenet.gr όταν πας να μπεις με dial-crap.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω φοιτητικο θα γινει καμια αναβαθμηση και τι ταχυτητα??εγω τωρα ειμαι στα 768

α και κατι αλλο μπορω με το usename μου να συνδεθω απο αλλον υπολογιστη με απλη PSTN??Το δοκιμησα και δεν εμπενε αλλα μου ειπαν οτι γινεται αν αλλαξω κατι στο username,ισχυει το εχει κανει κανεις και πως???

 

Exει περασει τοσο καιρος μετα την ανακοινωση του ΟΤΕ...κι εγω φοιτητικο(διοδος) εχω στα 768....και ακομα περιμενω...αλλα τιποτα...και να σκεφτειτε πως μενω στην καλαμαρια της θεσσαλονικης, απο τις πρωτες περιοχες που ξεκινουν συνηθως οι αναβαθμισεις των δικτυων....Παντως αν οντως οπως ειπε ο φιλος παραπανω το 1mbit δουλευει χειροτερα απο την 768 κολλαει, περιορισμενο bandwith και μπλα μπλα και ολα αυτα, ε τοτε δεν νομιζω να την θελω

Link to comment
Share on other sites

1. Θα πας στο 1Μbps.:)

2. Ναι μπορείς. Απλά θα βάζει το username σκέτο, χωρίς το @otenet.gr όταν πας να μπεις με dial-crap.

 

το δοκιμασα αλλα τιποτα.Το username μου ειναι ΧΧΧΧΧΧ.auth@otenet.edudsl.gr.Εσβησα το @otenet.gr αλλα μου το εβγαζε λαθος:(:(:(Μηπως θελει κατι αλλο???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα.

 

χρειαζομαι την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω.

 

τα τελευταια 2 με 3 χρονια εχω συνδεση με ΟΤΕ adsl 768 (isdn γραμμη).

Προσφατα (στις 13-12-07) πηρα την αποφαση να αλλαξω σε conn-x 1mbit καλωντας στο 134. Απο την επομενη κιολας μερα ενω στο router το ΄λαμπακι΄ της adsl ειναι αναμμενο, το αντιστοιχο ΄λαμπακι΄ του internet εχει σβησει και φυσικα δεν εχω internet. Μεχρι σημερα 26-12-07 δεν εχω συνδεση στο internet.

 

Ειναι λογικο αυτο ? Γιατι νομιζα οτι σε 2 με 3 μερες θα ειχε γινει η αλλαγη οπως εχω διαβασει σε προηγουμενα post ? Βεβαια τους εχω ενοχλησει 2 φορες στο ενδιαμεσο διαστημα και μου λενε οτι θα παρει 10 με 12 μερες η αλλαγη. Αργει οντως τοσο πολυ ? η να χρειαζεταi το router καποια αλλαγη ρυθμισης ?

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αλλα τιποτα.Το username μου ειναι ΧΧΧΧΧΧ.auth@otenet.edudsl.gr.Εσβησα το @otenet.gr αλλα μου το εβγαζε λαθος:(:(:(Μηπως θελει κατι αλλο???

Δοκίμασε χωρις το .auth.

Μόνο το ΧΧΧΧΧΧ

8926555555 είναι το τηλ για pstn

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε χωρις το .auth.

Μόνο το ΧΧΧΧΧΧ

8926555555 είναι το τηλ για pstn

 

ενταξει ολα οκ.εβαλα μονο το ΧΧΧΧΧΧ χωρις ολα τα υπολοιπα και λειτουργει.Ευχαριστω;);)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν περάσαμε από 384 σε 768 είχε περάσει 3μηνο:cry:

 

Κι εγω δεν ελπιζω σε κατι λιγοτερο...:(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν ελπιζω σε κατι λιγοτερο...:(

 

Μην μου λετε τετοια....ΑΧ τι τραβαμε....και να λεγα πως μενω σε καμια απομακρυσμενη περιοχη...παντως σε πολλους εχει γινει αναβαθμιση, ακομα και σε ατομα που εχουν συνδεση μεσω του "Διοδος".....

Link to comment
Share on other sites

μολις εστειλα την αιτηση αναβαθμισης με φαξ στην οτενετ απο 2 σε 8 mbit.ποτε λετε να γινει η μετατροπη?

Eγω έκανα αίτηση για αναβάθμιση από 768 σε 1mbit την Τρίτη 18 του μηνός στις 7 το απόγευμα. Το ίδιο βράδυ στις 12 και κάτι ψηλά και μετά από έναν στιγμιαίο αποσυγχρονισμό συγχρόνισα στο 1. :)

Link to comment
Share on other sites

παντως σε πολλους εχει γινει αναβαθμιση, ακομα και σε ατομα που εχουν συνδεση μεσω του "Διοδος".....

 

Της OTEnet ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...