Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα θα παω στα 24Μbit, καθώς θα το μοιραζομαι ασυρματα με την ξαδέλφη μου και με ενδιαφέρει και η υψηλη ταχυτητα στο upstream...

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μιλησα με ένα φίλο που έβαλε πρόσφατα Forthnet - απεριοριστα σταθερά και 24αρι Ιντερνετ με 40ευρά.. (τώρα ξεκίνησε στην περιοχή μας το ιδιόκτητο δίκτυο)..

Έφαγε πακέτο, μαθαίνοντας εκ των υστέρων ότι το πανάκριβο ISDN ρουτερ του (Fritz 7170) ήταν άχρηστο πλέον, καθώς απο την φορητότητα του αριθμού του μετατράπηκε η γραμμή απο ISDN σε PSTN!!!

Με τον ΟΤΕ τι γίνεται? Εγώ που έχω OTENET OnDSL kit πάνω σε ISDN γραμμή για μεταβώ σε conn-x 24άρι πρέπει να με περασουν σε PSTN, ή δουλεύει και με το ISDN στον ΟΤΕ??

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με ένα φίλο που έβαλε πρόσφατα Forthnet - απεριοριστα σταθερά και 24αρι Ιντερνετ με 40ευρά.. (τώρα ξεκίνησε στην περιοχή μας το ιδιόκτητο δίκτυο)..

Έφαγε πακέτο, μαθαίνοντας εκ των υστέρων ότι το πανάκριβο ISDN ρουτερ του (Fritz 7170) ήταν άχρηστο πλέον, καθώς απο την φορητότητα του αριθμού του μετατράπηκε η γραμμή απο ISDN σε PSTN!!!

Με τον ΟΤΕ τι γίνεται? Εγώ που έχω OTENET OnDSL kit πάνω σε ISDN γραμμή για μεταβώ σε conn-x 24άρι πρέπει να με περασουν σε PSTN, ή δουλεύει και με το ISDN στον ΟΤΕ??

 

Πω πω πακετοο... Φοβερο κομματι το 7170 το οποιο σηκωνει και ISDN τερματισμο απο το vo-ip!

 

Σχετικα με το θεμα μας τωρα, δε θα εχεις κανενα προβλημα με την ISDN σου. Θα παιξει κανονικα το conn-x 24Mbps.

Ο ΟΤΕ δινει ολες τις ταχυτητες και στα 2 ειδη γραμμων οπως και η HOL!!! ;)κατι που εμαθα προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα το πουλήσει τωρα ... τι να το κανει ... να το βλεπει και να το καμαρώνει...

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σώστε με: Εδώ και 2 περίπου εβδομάδες μου αναβαθμίστηκε και μένα σε 2mbps από 768.(Δίοδος). Την 1η μέρα δεν έπιανε καλές ταχυτητες,αλλά την επόμενη πήγαινε πολύ γρηγορα,έπαιζε από 170-190 kb το δευτερόλεπτο.

Από τότε όμως μεχρι και σήμερα κυριολεκτικά σέρνεται,τόσο στο browsing όπου πραγματικά αργεί ΠΑΡΑ πολύ να ανοίξει μία σελιδα, όσο και στο download όπου κατεβάζει με 1-2,5 kb/s (!) ή το πολύ 20-25 στις πολύ καλές του. Υπέθεσα ότι εφταιγε το pc.Έτσι ήρθε ένας φίλος μου με το laptop tou. Και εδώ είναι το περίεργο: Μπαίνοντας από το σπιτι μου με του δικούς του κωδικούς με το λαπτοπ του (έχει και αυτός το ίδιο πακέτο με μένα,otenet διοδος), πραγματικά πήγαινε σφαίρα (150 και πάνω). Μπαίνοντας πάλι με τους δικούς μου, έπαιζε από 20-50.

Τί στο καλό να φταίει τελικά; Το pc προφανώς(?) αποκλείεται. Έχει κανεις καμιά ιδέα/λύση, ή να του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;;;:confused:

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων:);)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σώστε με: Εδώ και 2 περίπου εβδομάδες μου αναβαθμίστηκε και μένα σε 2mbps από 768.(Δίοδος). Την 1η μέρα δεν έπιανε καλές ταχυτητες,αλλά την επόμενη πήγαινε πολύ γρηγορα,έπαιζε από 170-190 kb το δευτερόλεπτο.

Από τότε όμως μεχρι και σήμερα κυριολεκτικά σέρνεται,τόσο στο browsing όπου πραγματικά αεργεί ΠΑΡΑ πολύ να ανοίξει μία σελιδα, όσο και στο download όπου κατεβάζει με 1-2,5 kb/s (!) ή το πολύ 20-25 στις πολύ καλές του. Υπέθεσα ότι εφταιγε το pc.Έτσι ήρθε ένας φίλος μου με το laptop tou. Και εδώ είναι το περίεργο: Μπαίνοντας από το σπιτι μου με τοθς δικούς του κωδικούς, πραγματικά πήγαινε σφαίρα (150 και πάνω). Μπαίνοντας πάλι με τοθς δικούς μου, ε΄παιζε από 20-50.

Τί στο καλό να φταίει τελικά; Το pc προφανώς αποκλείεται. Έχει κανεις καμιά ιδέα/λύση, ή να του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;;;:confused:

 

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων:);)

 

 

 

 

Πρέπει να επικοινωνήσεις με την ΤΥ και να αναφέρεις τις πολύ χαμηλές ταχύτητες σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σώστε με: Εδώ και 2 περίπου εβδομάδες μου αναβαθμίστηκε και μένα σε 2mbps από 768.(Δίοδος). Την 1η μέρα δεν έπιανε καλές ταχυτητες,αλλά την επόμενη πήγαινε πολύ γρηγορα,έπαιζε από 170-190 kb το δευτερόλεπτο.

Από τότε όμως μεχρι και σήμερα κυριολεκτικά σέρνεται,τόσο στο browsing όπου πραγματικά αργεί ΠΑΡΑ πολύ να ανοίξει μία σελιδα, όσο και στο download όπου κατεβάζει με 1-2,5 kb/s (!) ή το πολύ 20-25 στις πολύ καλές του. Υπέθεσα ότι εφταιγε το pc.Έτσι ήρθε ένας φίλος μου με το laptop tou. Και εδώ είναι το περίεργο: Μπαίνοντας από το σπιτι μου με του δικούς του κωδικούς με το λαπτοπ του (έχει και αυτός το ίδιο πακέτο με μένα,otenet διοδος), πραγματικά πήγαινε σφαίρα (150 και πάνω). Μπαίνοντας πάλι με τους δικούς μου, έπαιζε από 20-50.

Τί στο καλό να φταίει τελικά; Το pc προφανώς(?) αποκλείεται. Έχει κανεις καμιά ιδέα/λύση, ή να του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;;;:confused:

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων:);)

 

Kανε reset το μοντεμ.

Τωρα που το λες και μενα σημερα μου πηγαινει καπως αργα.Χθες κατεβαζα με 213 σταθερα και σημερα το πολυ 100.

Και κατι τελευταιο,μηπως κατεβαζεις με κανενα προγραμμα torrent η απλα το εχεις ανοιχτο?????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει άπειρα reset,άλλα τίποτα. Ούτε torrent έχω ανοιχτο. Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι με το δικό μου μόντεμ,στο δικό μου σπίτι,με το λαπτοπ του φιλου μου κατεβάζει 40-50,ενω με τα δικά του username 150+....

Τώρα πχ πήγα να κάνω download από rapidshare και πάει με 20-30...

Εδω και 2 βδομάδες έτσι......:worry:

Τί θα μπορουσε όμως να φταίει;;;:worry:

 

(@jog: Ελπίζω να βγάλω άκρη με τα τηλέφωνα,αν και δεν το βλεπω) :p

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω τις τελευταίες μέρες κι εγώ... Αλλά με ένα reset έρχεται στα ίσα του...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε reset εννοείτε προφανώς μεσω του προγράμματος της otenet (το εικονίδιο κάτω δεξιά ) έτσι;

Γιατι και reset έκανα και τίποτα.

 

Πήρα τηλ την otenet σήμερα και μου είπαν να κατεβάσω ενα αρχείο απο ftp.otenet.gr και εκεί πάλι η ταχύτητα έπαιξε από 14 έως 50. Απ ότι μου είπανε θα με ξανακαλέσουν και μάλλον θα το δηλώσουν για βλάβη.Για να δούμε...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω το ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Kit Student 2Mb. Τί γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο πρόγραμμα; Πιστευέτε ότι θα καθυστερήσει πολύ η ενεργοποίησή του; Δύο πράγματα που ίσως έχουν σχέση:

-Είχα και πριν λίγους μήνες OnDSL, άλλα έληξε και δεν το ανανέωσα, αν και ήμουνα απόλυτα ικανοποιημένος από το OnDSL. Εκείνη την φορά, η ενεργοποίηση χρειάστηκε λίγο πάνω από ένα μήνα.

-Μένω στη Θεσσαλονίκη.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

^ Αν δεν κάνω λάθος δε μπορείς πια, στο site της Otenet λέει ότι δεν είναι διαθέσιμες πια νέες συνδέσεις. (Έχει εξαγοραστεί από τον ΟΤΕ και σε στέλνει για Conn-X, άλλα δεν ξέρω αν ισχύει για εκεί το φοιτητικό, καλύτερα να το ρωτήσεις)

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Στο link που έδωσα λέει ότι η προσφορά ισχύει από 1/2/2008, επομένως δεν παίζει να μη διατίθεται... Σχετικά με αυτά που ρώτησα; Να υποθέσω ότι ο ΟΤΕ είναι εγγύηση παροχής υπηρεσιών; :worry:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Tο φοιτητικο πακετο δινεται κανονικα το on dsl δεν παρεχετε πλεον.Οσο για ενεργοποιηση(και εγω το φοιτιτηκο εχω 768 που εγινε 2Mbps) η ενεργοποιηση εγινε σε εμενα σε 3 εβδομαδες αλλα εχει γινει και μεσα σε μιαμιση,δυο βδομαδες σε φιλους μου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά ζήτησα να παω στα 24bps..

Μου ειπαν οτι θα με πανε πρωτα στο 1Mbps και μετα θα γινει αλλαγη στα 24...

Πρεπει να επανεκιννησω το ρουτερ μετα απο καθε αλλαγή, ή θα συγχρονισει απο μονο του στην μεγαλυτερη ταχυτητα?

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά ζήτησα να παω στα 24bps..

 

Σε ποιο τηλεφωνο πηρες για αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου ειχε ένα γνωστο του στον ΟΤΕ της περιοχή μου και τον πηραμε τηλεφωνο και το κανονισε αυτός...

Βέβαια αργησε παραπάνω απο όσο μου είπε, αλλά με αυτά τα πραγματα ποτε δεν ξερεις...

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά ζήτησα να παω στα 24bps..

Μου ειπαν οτι θα με πανε πρωτα στο 1Mbps και μετα θα γινει αλλαγη στα 24...

Πρεπει να επανεκιννησω το ρουτερ μετα απο καθε αλλαγή, ή θα συγχρονισει απο μονο του στην μεγαλυτερη ταχυτητα?

Όταν θα γίνει η αλλαγή, θα χάσει το συγχρονισμό με το dslam το router σου και θα συγχρονιστεί στην νέα ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

οπότε το ποιο πιθανο ειναι, αν εχω ανοιχτο τον υπολογιστη, θα χασω το Ιντερνετ για λιγο και οταν θα επανελθει θα είναι σε άλλη ταχυτητα

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

εχω ταχύτητα στα 2mbps και σκεφτομαι να αναβαθμίσω σε 4mbps.To ασύρματο μόντεμ της οτενετ κάνει η χρειάζεται καινούριο?κατι άκουσα για ασυμβατότητα με το υπάρχον.ξέρετε κάτι ?
Link to comment
Share on other sites

εχω ταχύτητα στα 2mbps και σκεφτομαι να αναβαθμίσω σε 4mbps.To ασύρματο μόντεμ της οτενετ κάνει η χρειάζεται καινούριο?κατι άκουσα για ασυμβατότητα με το υπάρχον.ξέρετε κάτι ?

 

Αν ενοεις το Sagem 1500,κανει μια χαρα(μεχρι τα 8),γιατι απ'οτι δοκιμασα στα 24,χανοταν η ip μου(δεν συνχρονιζε)και εφταιγαι μαλλον αυτο!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοεις το Sagem 1500,κανει μια χαρα(μεχρι τα 8),γιατι απ'οτι δοκιμασα στα 24,χανοταν η ip μου(δεν συνχρονιζε)και εφταιγαι μαλλον αυτο!

 

Δεν πας να συγχρονισεις σε τετοιo rate με το sagem.... Ελεος δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το 1540 για ISDN απο οτενετ και συγχρονιζει μια χαρα στα 8.η ταχυτητα μου σχεδον 800 καθε φορα(απο καλα σαιτ βεβαια)

 

Κι εγω τα ιδια..!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω αναφερομαι στα 24mbps. Το rate 8192/384 ειναι "ευκολο" για τα καλωδια του ΟΤΕ και τις μεγαλες αποστασεις που σε απειρες περιπτωσεις συνανταμε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...