Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραπανω αναφερομαι στα 24mbps. Το rate 8192/384 ειναι "ευκολο" για τα καλωδια του ΟΤΕ και τις μεγαλες αποστασεις που σε απειρες περιπτωσεις συνανταμε...
οποτε λες να μην αναβαθμισω σε 24αρα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση: Αποφασισα να αλλαξω την 768 μου συνδεση (OnDSL Kit) σε 2 mbit. Μου ειπαν απο οτενετ οτι θα πρεπει να παρω το 134 γιατι θα πρεπει ν'αλλαξει σε conn-x. Πηρα το 134, εστειλα και με φαξ την αιτηση αλλα θελω να ρωτησω το εξης: η κοπελλα στο τηλ. μου ειπε οτι "θα παρει 7-8 μερες και εσεις δεν θα καταλαβετε κατι, ουτε διακοπες ουτε τιποτα"

 

Προφανως το username μου θα ειναι ιδιο αλλα δεν θα πρεπει ν'αλλαξω τους dns servers στον router που ηδη εχω ή θα μεινουν αυτοι της otenet ??

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: Αποφασισα να αλλαξω την 768 μου συνδεση (OnDSL Kit) σε 2 mbit. Μου ειπαν απο οτενετ οτι θα πρεπει να παρω το 134 γιατι θα πρεπει ν'αλλαξει σε conn-x. Πηρα το 134, εστειλα και με φαξ την αιτηση αλλα θελω να ρωτησω το εξης: η κοπελλα στο τηλ. μου ειπε οτι "θα παρει 7-8 μερες και εσεις δεν θα καταλαβετε κατι, ουτε διακοπες ουτε τιποτα"

 

Προφανως το username μου θα ειναι ιδιο αλλα δεν θα πρεπει ν'αλλαξω τους dns servers στον router που ηδη εχω ή θα μεινουν αυτοι της otenet ??

 

Εμένα έμειναν τα ίδια. Γιατί όχι και σένα??

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έμειναν τα ίδια. Γιατί όχι και σένα??

 

Oκ, σ'ευχαριστω! Προς στιγμην, πιστεψα οτι θα πρεπει να βαλω αυτα που εχει και ενας π.χ. που χρησιμοποιει το conn-x εξ'αρχης. Ασε που θα μου δωσουν αυτοι λεει δωρο εναν ενσυρματο router οποτε νομισα οτι θα πρεπει να εβαζα αυτον για να δουλεψει. Αλλα αφου λες εσυ οτι στην περιπτωση σου δεν αλλαξες κατι, τοτε το ιδιο λογικα θα γινει και σε μενα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: Αποφασισα να αλλαξω την 768 μου συνδεση (OnDSL Kit) σε 2 mbit. Μου ειπαν απο οτενετ οτι θα πρεπει να παρω το 134 γιατι θα πρεπει ν'αλλαξει σε conn-x. Πηρα το 134, εστειλα και με φαξ την αιτηση ....

 

file mou tin idia allagi thelw na kanw kai egw!!!i sindesi mou einai pleon aoristou xronou kai mporw na tin diakopsw opote thelw...an kanw auti tin allagi tha desmeutw gia ena xrono???den thelw na parw <dwro> ekswplismo i otidipote allo tha me desmeue...mporw???

thanks

Link to comment
Share on other sites

file mou tin idia allagi thelw na kanw kai egw!!!i sindesi mou einai pleon aoristou xronou kai mporw na tin diakopsw opote thelw...an kanw auti tin allagi tha desmeutw gia ena xrono???den thelw na parw <dwro> ekswplismo i otidipote allo tha me desmeue...mporw???

thanks

 

Χμμμ...δεν ξερω αν δεσμευτεις για 6 μηνες, ας μας πει καλυτερα ο fanish1 που το εχει ηδη κανει, χωρις προβληματα απ'οτι μου ειπε.

Nα σου πω την αληθεια, δεν ρωτησα για χρονικη δεσμευση κι αυτο γιατι δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη στους εναλλακτικους (ακομα) οποτε για 1 χρονο ακομα θα ειμαι σιγουρα στο πΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...δεν ξερω αν δεσμευτεις για 6 μηνες, ας μας πει καλυτερα ο fanish1 που το εχει ηδη κανει, χωρις προβληματα απ'οτι μου ειπε.

Nα σου πω την αληθεια, δεν ρωτησα για χρονικη δεσμευση κι αυτο γιατι δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη στους εναλλακτικους (ακομα) οποτε για 1 χρονο ακομα θα ειμαι σιγουρα στο πΟΤΕ...

 

6μηνη δέσμευση!!

Link to comment
Share on other sites

6μηνη δέσμευση!!

 

Ok, το ειχα "ψυλλιαστει" αυτο για το 6μηνο, no problem with me! :)

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera:)

 

Exw otenet ondsl kit kai mou parexoun ena mail account:)

Loipon 8elw na vlepw ta emails apo to kinito kai etsi xreiazomai na kanw ri8miseis:)

Mporei kapoios na mou dwsei dieu8insi diakomisti eiserxomenwn kai ekserxomenwn emails???

 

Euxaristw polui

 

Filika

 

NIkolas:p:happy::D

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Με πηραν απο τον πΟΤΕ το μεσημερι για να κλεισουν ραντεβου να μου φερουν τον δωρεαν ενσυρματο router (κοιτα εξελιξεις ο πΟΤΕς...) Σε καμμια εβδομαδα θα ειναι λεει ετοιμο και χωρις κατι απο μενα, οπως ειπε δηλ. ο fanish1 !
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά είχa otenet on dsl kit(2mbps) , πηγα στο γερμανο και το μετετρεψα σε conn-x 8mbps με 5 € παραπάνω το μηνα .Το μόνο που έκανα ειναι οτι πλήρωσα 89€(wi-fi router+2μηνες) και μια αίτηση.Το μόντεμ μου το δώσανε αμέσως.Αυτο που τους τόνισα ειναι αν κατα την διάρκεια της αναβάθμισης θα μου κόψουν το ιντερνετ αλλα μου απαντησαν αρνητικά.!!για να δούμε....!
Link to comment
Share on other sites

SNR Margin : 13.5 25.0 db

Line Attenuation : 54.0 27.0 db

Data Rate : 2048 256 kbps

sta 2mb ine kales i metriseis tou modem i exei polu thorivo i grami? ti eksigoun i metriseis?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις μετατροπές σε conx δεν κόβεται εκτός και αν τύχει καμία βλάβη και χάσετε το internet για 3 ώρες.

Δέσμευση έχεις αν πάρεις κάποιο απο τα "δώρα" ( wireless router,κλπ)

6 μηνη.

 

Μπορείς πάντως για ειδικές περιπτώσεις να το κόψεις νωρίτερα ΧΩΡΙΣ ποινή φτάνει να το δικαιολογήσεις σωστά στο 134 ;)

 

 

http://img221.imageshack.us/img221/4472/userbar542812qk8.gif

Link to comment
Share on other sites

SNR Margin : 13.5 25.0 db

Line Attenuation : 54.0 27.0 db

Data Rate : 2048 256 kbps

sta 2mb ine kales i metriseis tou modem i exei polu thorivo i grami? ti eksigoun i metriseis?

Η γραμμή δείχνει να έχει θόρυβο, αλλά αν λάβουμε υπόψιν το margin μάλλον είναι λόγω απόστασης από το dslam.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ειναι απιστευτοι αυτοι στον ΟΤΕ. Τη Δευτερα εστειλα το fax για μεταφορα απο otenet ondsl kit σε conn-x και αναβαθμιση απο 768 σε 2mbit, την τεταρτη με πηραν για ραντεβου να μου φερουν το router και σημερα το βραδυ που γυρισα σπιτι τι να δω ?? 1480 kbps downstream !!

Παραειναι γρηγοροι μου φαινεται...

 

2 ερωτησεις:

- Θα κανει καποια ωρα/ωρες νσ συγχρονισει στα 2mbit ? Ρωταω γιατι εκλεισα το router και τον ξανανοιξα και δειχνει αλλη ταχυτητα τωρα (1mbit)

Επισης χρειαζεται να τον ανοιγω-κλεινω γι'αυτο το σκοπο ?

 

- Εδω και κανα 2-3 εβδομαδες, αν ο router κλεισει (π.χ. πεσει το ρευμα) και ξανα-ανοιξει, ο router μου (U.S. Robotics) κανει αρκετη ωρa να συγχρονισει (μπορει και 20 λεπτα). Μηπως θα ειναι καλυτερα να βαλω αυτον που θα μου φερει ο ΟΤΕ ??

 

 

EDIT: τωρα που το καλοσκεφτομαι, αυτο πρεπει να ειναι το προγραμματισμενο update της OTENET που ειχε πει οτι τα 768 θα τα κανει 1mbit. Ειπα κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας

 

Ο λόγος που γράφω για να αναφέρω ένα πρόβλημα που έχω με την οτενετ. Για περίπου ένα χρόνο είχα συνδρομή στην εν λόγω εταιρία και το νοέμβριο του 2007 αποφάσισα να διακόψω για να πάω σε άλλη. Με έκπληξη μου διαπιστώνω το γεναρη του 2008 στο λογαριασμό του οτέ πάλι πάγιες χρεώσεις για χρήση ιντερνετ απο την οτενετ!!!(εκανα την εξυπνάδα και ζήτησα κοινό λογαριασμό). Επικοινωνω με την εξυπηρέτηση πελατών και με παραπέμπτουν στο λογιστήριο οπου ένας κύριοσ με διαβεβαιωσε οτι στον επόμενο λογαριασμό θα μου πιστωθούν τα πάγια. Ομως σήμερα που ήρθε ο νέος λογαριασμός υπάρχουν πάλι χρεώσεις παγίων και η΄εξυπηρέτηση πελατών δεν μπορεί να με βοηθήσει γιατι το λογιστήριο είναι κλείστο. Εγω τώρα βρίσκομαι σε δεινή θέση διότι εαν δεν το πληρώσω αυτοματος θα μου κοπεί και το σταθερο. Τι μπορώ να κάνω για ξεφύγω απο αυτη την κοροιδία???

 

 

εαν υπαρχει ηδη θεμα ας με συνχωρεσουν οι moderators και ας το μετακινησουν στο σωστο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτησουλα εχω οτενετ 4αρα και θελω να βαλω conX 24αρα τι κανω?περνω τηλ στο 134 και κανω αιτηση?εχω το μοντεμ 1500 sagem.Θα χρειαστώ αλλο μοντεμ?αν ναι θα πρεπει να το πληρωσω?

ΘΑ εχω δέσμευση μετα?

Link to comment
Share on other sites

oufffff....arxisa na kourazomai!!!!

rwtaw se germano kai mou lene oti an metaferthw apo to 1Mbps se conex 4Mbps pou thelw xwris na parw eksoplismo,tha exw 6 mines desmeysi.Pairnw til sto 134 kai mou lene oti den tha exw kamia xroniki desmeysi!!!!telika ti isxiei re paidia??sas eixa rwtisei kai pio palaia kai mou eipate oti isxiei i desmeysi...apo to 134 omws mou lene alla!!!ti isxiei telika???:(:(

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχεις καμια δεσμευση καντο απο το 134..ετσι ξερω εγω..αλλα πως θα λειτουργήσεις στα 4 αν δεν εχεις το κατάλληλο μοντεμ??

Απλως ο Γερμανος σου δινει ειτε θελεις ειτε δε θελεις εξοπλισμό η καποιο δωρο..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχεις καμια δεσμευση καντο απο το 134..ετσι ξερω εγω..αλλα πως θα λειτουργήσεις στα 4 αν δεν εχεις το κατάλληλο μοντεμ??

Απλως ο Γερμανος σου δινει ειτε θελεις ειτε δε θελεις εξοπλισμό η καποιο δωρο..

 

asirnato modem iparxei...mou esteilan me email kai mia etisi pou prepei na simplirwsw gia na ginei i allagi,alla den dieykrinizei kati...

tha to kanw kai an theloun as mou poun meta tipota...exw kratisei kai to onoma tis ipallilou pou milisa:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αυτος ο πΟΤΕ ειναι οτι ναναι τελικα.. μεχρι τον νοεμβριο ειχα οτενετ στο 1μβπς και επειδη μου εβγαζε πολλα προβληματα αποφασισα μετα το περας των 12 μηνων δεσμευσης να αλλαξω.. αλλαξα τελειως δικτυο και εφυγα τελειως απο τον οτε...και ενω εχω διακοψει την συνδεση ιντερνετ-τηλεφωνου και ολα μεχρι και σημερα μου στελνουν λογαριασμους για το ιντερνετ κανονικα!!! ελεος ειναι. Τους ειχα παρει απειρες φορες τηλ για να δουν οτι κανουν λαθος και ειπαν οτι θα το κοιταξουν και ετσι.... οτι ναναι.. το λεω απλα για αν καποιος χρειαστει να αλλαξει δικτυο να προσεχει πολυ να μην μπλεξει... ευτυχως εγω εχω ολες τις αποδειξεις και τα χαρτια της μεταφορας και της διακοπης οποτε ειμαι καλα:)

 

για να μην παρεξηγηθουμε κιολας αυτο μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε δικτυο γι αυτο ειναι καλο να κραταμε αποδειξεις και τετοιου ειδους χαρτομανια :)

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο πΟΤΕ ειναι οτι ναναι τελικα.. μεχρι τον νοεμβριο ειχα οτενετ στο 1μβπς και επειδη μου εβγαζε πολλα προβληματα αποφασισα μετα το περας των 12 μηνων δεσμευσης να αλλαξω.. αλλαξα τελειως δικτυο και εφυγα τελειως απο τον οτε...και ενω εχω διακοψει την συνδεση ιντερνετ-τηλεφωνου και ολα μεχρι και σημερα μου στελνουν λογαριασμους για το ιντερνετ κανονικα!!! ελεος ειναι. Τους ειχα παρει απειρες φορες τηλ για να δουν οτι κανουν λαθος και ειπαν οτι θα το κοιταξουν και ετσι.... οτι ναναι.. το λεω απλα για αν καποιος χρειαστει να αλλαξει δικτυο να προσεχει πολυ να μην μπλεξει... ευτυχως εγω εχω ολες τις αποδειξεις και τα χαρτια της μεταφορας και της διακοπης οποτε ειμαι καλα:)

 

για να μην παρεξηγηθουμε κιολας αυτο μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε δικτυο γι αυτο ειναι καλο να κραταμε αποδειξεις και τετοιου ειδους χαρτομανια :)

 

Ένας φίλος που πήγε On Telecoms έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ακόμη παίρνει λογαριασμούς...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στις 29 Απριλίου ενεργοποιήθηκε η αλλαγή ταχύτητας από τα 2 στα 4. Και προχτές ήρθε ο πρώτος λογαριασμός από τη στιγμή που άλλαξα ταχύτητα.

Έχω κάποιες αμφιβολίες και θα παραθέσω το κομμάτι του λογαριασμού που με ενδιαφέρει.

Λογαριασμός από 16/04/08 έως 15/06/08

1.2 Εφάπαξ και περιοδικά τέλη

1.2.1 Αναδρομικά: ΟnDSL HOME (2Mbps) προσφ. Conn-X 12/2007 - Πάγια τέλη 0,379

1.2.2 Αναδρομικά: ΟnDSL HOME (4Mbps) προσφ. Conn-X 12/2007 - Πάγια τέλη 9,3268

1.2.3 OnDSL HOME (4Mbps) προσφ. Conn-X 12/2007 - Πάγια Τέλη [16/06/08-15/08/08] 10,200

1.2.4 Αναδρομικά: ADSL ΟΤΕ (4Mbps) προσφ. Conn-X 12/2007 - Πάγια τέλη 21,620

1.2.5 ADSL OTE (4Mbps) προσφ. Conn-X 12/2007 - Πάγια Τέλη [16/06/08-15/08/08] 27,600

 

1.3 Άλλες Υπηρεσίες Τηλεπ. Συνδρομής

1.3.1 OnDSL Bundle Home S3 04/08 16,39

1.3.2 OnDSL Bundle Home S3 03/08 16,39

 

Σε αυτά έχω κάποιες απορίες. Πήρα τηλέφωνο και στο 134 και μου είπε ότι όλα είναι ωραία και καλά. Ότι τα αναδρομικά είναι επειδή είναι ο πρώτος λογαριασμός και δε θα τα πληρώσω και ότι προπληρώνεται ο επόμενος μήνας στον πρώτο λογαριασμό. Αυτό το ήξερα, αλλά εγώ νόμισα ότι γίνεται την πρώτη φορά μόνο. Δηλαδή ισχύει και για κάθε φορά που αλλάζεις ταχύτητα; Σε αυτήν μου την ερώτηση, η απάντησή της ήταν καταφατική. Δηλαδή, αν το πρώτο δίμηνο βάλω 1mbit, το επόμενo δίμηνο 2mbit και το επόμενο δίμηνο 4mbit, θα προπληρώνω για τον επόμενο μήνα και όταν θα το κόψω, απλά τον τελευταίο μήνα δε θα πληρώσω πάγιο, ενώ θα έχω πληρώσει 3 πάγια.

Επίσης το 1.3.1 και 1.3.2 μου είπε ότι είναι τα τελευταία πάγια από τα 2mbi (που είχα στην Otenet) και ότι δε θα υπάρξουν άλλα.

Πώς τα βλέπετε; Είναι σωστά ή έχει γίνει κάποιο λάθος;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Μέχρι πριν κανα μήνα είχα OnDSL, αλλά μεταφέρθηκα μετά από σχετική ενημέρωση στο Conn-X.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν για την μεταφορά αυτή χρεώνομαι κάτι.

Επίσης, βλέπω στον λογαριασμό τα εξής που δεν καταλαβαίνω ακριβώς:

1.2 Εφάπαξ και Περιοδικά Τέλη

1.2.2 Αναδρομικά: OnDSL HOME (1Mbps) Αορίστου Χρόνου

1.2.3 OnDSL HOME (1Mbps) Αορίστου Χρόνου [08/11/08-07/01/09]

1.2.5 Αναδρομικά: ADSL ΟΤΕ (1Mbps) - Πάγια Τέλη

1.2.6 ADSL OTE (1Mbps) - Πάγια Τέλη [08/11/08-07/01/09]

1.2.7 ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [08/11/08-07/01/09]

 

1.3 Άλλες Υπηρεσίες Τηλεπ.Συνδρομής

1.3.1 OnDSL Kit S1 10/08

1.3.2 OnDSL Kit S1 09/08

 

Έχετε και εσείς όλα αυτά στους λογαριασμούς σας;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μέχρι πριν κανα μήνα είχα OnDSL, αλλά μεταφέρθηκα μετά από σχετική ενημέρωση στο Conn-X.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν για την μεταφορά αυτή χρεώνομαι κάτι.

Επίσης, βλέπω στον λογαριασμό τα εξής που δεν καταλαβαίνω ακριβώς:

1.2 Εφάπαξ και Περιοδικά Τέλη

1.2.2 Αναδρομικά: OnDSL HOME (1Mbps) Αορίστου Χρόνου

1.2.3 OnDSL HOME (1Mbps) Αορίστου Χρόνου [08/11/08-07/01/09]

1.2.5 Αναδρομικά: ADSL ΟΤΕ (1Mbps) - Πάγια Τέλη

1.2.6 ADSL OTE (1Mbps) - Πάγια Τέλη [08/11/08-07/01/09]

1.2.7 ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [08/11/08-07/01/09]

 

1.3 Άλλες Υπηρεσίες Τηλεπ.Συνδρομής

1.3.1 OnDSL Kit S1 10/08

1.3.2 OnDSL Kit S1 09/08

 

Έχετε και εσείς όλα αυτά στους λογαριασμούς σας;:worry:

και εμενα ρε φουστη μου,μου ηρθε 127 ο λογαριασμος του ποτε ενω ερχοταν 60 πριν και εχει ολα αυτα που γραφεις!τους πηρα να τους ξεχεσω αλλα η κλωσσα που μιλησα μου ειπε οτι επειδη εγινε η μεταβαση τα αναδρομικα ειναι που φουσκωνουν το λογαριασμο θα ξαναπεσει...ηδωμεν!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...