Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλη αγόρασε Ondsl kit wireless και έχει Vista... Που σημαίνει ότι τα cd εγκατάστασης δεν παίζουν, αφού καλύπτουν μέχρι και xp. Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης για την περίπτωση αυτή;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλη αγόρασε Ondsl kit wireless και έχει Vista... Που σημαίνει ότι τα cd εγκατάστασης δεν παίζουν, αφού καλύπτουν μέχρι και xp. Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης για την περίπτωση αυτή;

 

Θα το συνδέσει με καλώδιο δικτύου (ethernet) και θα ακολουθήσει τις οδηγίες:

http://www.otenet.gr/hd/HTML/ondslkit_menu2_wi.htm

 

Και αν έχει πρόβλημα με τα downloads να κόβονται στο 99%, χρειάζεται αναβάθμιση firmware.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΘΑ ΗΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΕΝΤΟΝΗ ΜΟΥ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΛΕΙ ΕΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΥΠΕΡΟΓΚΟΣ 57,12 € ΚΑΙ

ΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟ 8011135555 ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ 40,00 € . Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ 1MBPS KBPS ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΓΡΑΜΜΗΣ ΣΕ 2MBPS ΣΤΙΣ 17/10/2007 ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΕΣΤΕΛΛΑ ΣΤΙΣ 16/10/2007 ΜΕ ΦΑΞ.

 

ΟΤΑΝ ΚΑΛΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΑΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ Η ΑΜΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΛΩ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΜΑ ΟΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ 26 € ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΓΩ ΝΑ ΧΡΕΩΝΩΜΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 14 € ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΣΩΣΤΑ ΟΣΤΕ ΝΑ ΠΡΑΞΩ ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ .

ΑΥΤΟ ΤΟ E-MAIL TO ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον το εχει ηδη κανει: Σκεφτομαι καποια στιγμη να κανω αναβαθμιση στην γραμη μου (απο 768 μαλλον σε 4mbps). Ποσες μερες θα μεινω χωρις internet μεχρι να το κανουν ?
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον το εχει ηδη κανει: Σκεφτομαι καποια στιγμη να κανω αναβαθμιση στην γραμη μου (απο 768 μαλλον σε 4mbps). Ποσες μερες θα μεινω χωρις internet μεχρι να το κανουν ?

καμία.λογικά θα γίνει μέσα σε 3-4 μέρες το πολύ.θα διακοπή για 5-10 λεπτά μόνο

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

καμία.λογικά θα γίνει μέσα σε 3-4 μέρες το πολύ.θα διακοπή για 5-10 λεπτά μόνο

 

Σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καμία.λογικά θα γίνει μέσα σε 3-4 μέρες το πολύ.θα διακοπή για 5-10 λεπτά μόνο

εγω εκανα αναβαθμιση απο 1024 σε 2048 οτενετ και η αλλαγη εγινε 14 νοεμβριου ενω την αιτηση την εκανα 28 οκτωβριου!!!!το ιδιο συνεβει και σε 4 φιους μου ταυτοχρονα!επειδη ελειπα απο το σπιτι δεν ξερω αν εμεινα εκτος ον λαιν για καποια λεπτα παντως..

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα αναβαθμιση απο 1024 σε 2048 οτενετ και η αλλαγη εγινε 14 νοεμβριου ενω την αιτηση την εκανα 28 οκτωβριου!!!!

 

Καλα, δεν περιμενω να γινει και τη επομενη μερα :) Μολις εκανα μια μεταφορα απο μια περιοχη της Αθηνας σε μια αλλη και εχω παλι internet μετα απο 29 μερες, για μερικα λεπτα θα τα χαλασουμε...:)

Α, ποσο πληρωνεις για τα 2048 το μηνα ??

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν περιμενω να γινει και τη επομενη μερα :) Μολις εκανα μια μεταφορα απο μια περιοχη της Αθηνας σε μια αλλη και εχω παλι internet μετα απο 29 μερες, για μερικα λεπτα θα τα χαλασουμε...:)

Α, ποσο πληρωνεις για τα 2048 το μηνα ??

20,50 ηταν η προσφρα για 6μηνη 1024 και τωρα δινω 20,90/μηνα για εξαμηνη 2048.τα ιδια σχεδον γιαυτο το εκανα..
Link to comment
Share on other sites

20,50 ηταν η προσφρα για 6μηνη 1024 και τωρα δινω 20,90/μηνα για εξαμηνη 2048.τα ιδια σχεδον γιαυτο το εκανα..

 

Τοτε μαλλον θα το κανω κι εγω μιας και δινω 14.90 για 768, οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση στην υπαρχουσα γραμμη μου conn-x 768 ondsl home αοριστου χρονου σε 2048!Εχω μπερδευτει λιγο με το conn-x k την οτενετ!Τι να διαλεξω?Τωρα πληρωνω καπου 70€ (παγιο γραμμης οτε + τελος οτενετ ondsl home) το διμηνο!Τι ειναι το οτενετ Bundle?Πληρωνεις μονο το ποσο που λεει καθε μηνα?Ειναι παγιο γραμμης οτε κ τελος isp μαζι??Ευχαριστω προκαταβολικα!Αν αναβαθμισω την γραμμη μου σε otenet bundle 2048 πρεπει να καταργησω την γραμμη που εχω?
Link to comment
Share on other sites

στις 5 Νοεμβριου αγορασα το φοιτητικο πακετο internet της otenet και μου ειπαν απο το oteshop απο οπου το αγορασα οτι σε πολυ 10 μερες θα γινει η ενεργοποιηση και θα με παρουν τηλεφωνο να μου στειλουν τον κωδικο αλλα ακομα τιποτα.Μηπως ξερει κανεις σε ποσες μερες γινεται η ενεργοποιηση η μηπως πρεπει να τους παρω εγω τηλεφωνο???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@zyp3r: Εγω στη θεση σου θα τους ειχα ηδη παρει. Παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα να δεις τι γινεται.

 

Αλλο κουφο σημερα: Μεχρι χθες στις 02:00 ειχα internet κανονικα. Σημερα το πρωι τιποτα, ο router δεν εκανε synchronize. μιλησα 2-3 φορες με οτενετ, μου ειπαν να δοκιμασω καποια πραγματα (και τα οποια φυσικα δεν εκαναν κατι) και τελικα δηλωθηκε ως βλαβη.

Αυτα στις 4.30. Στις 5.30 εχω internet κανονικα. Τι να πω...:confused:

Link to comment
Share on other sites

να παρω τηλεφωνο στο κεντρο εξυπηρετησης η κατευθειαν στην otenet??sorry που ρωταω αλλα αυτοι ειναι λιγο περιεργοι,περνεις σε ενα τηλεφωνο και σου λενε καλεσε αλλου και κεινοι με τη σειρα τους το ιδιο:mad::mad:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να παρω τηλεφωνο στο κεντρο εξυπηρετησης η κατευθειαν στην otenet??sorry που ρωταω αλλα αυτοι ειναι λιγο περιεργοι,περνεις σε ενα τηλεφωνο και σου λενε καλεσε αλλου και κεινοι με τη σειρα τους το ιδιο:mad::mad:

 

Παρε στο 8011135555, εγω οποτε χρειαστηκε δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον το εχει ηδη κανει: Σκεφτομαι καποια στιγμη να κανω αναβαθμιση στην γραμη μου (απο 768 μαλλον σε 4mbps). Ποσες μερες θα μεινω χωρις internet μεχρι να το κανουν ?

 

Δεν σου την κοβουν καθολου..εγω το εκανα απο 2 σε 4 και δεν μου την κοψανε..

 

Παιδια μηπως ξερετε μηπως κανει καμια αναβάθμιση ο οτε η βαλει καμια ταχυτητα μεγαλυτερη?Ηθελα να παω σε αλλη εταιρια αλλα διαβαζω ολο προβληματα ενω με τον οτε ολα ρολο'ι'

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου την κοβουν καθολου..εγω το εκανα απο 2 σε 4 και δεν μου την κοψανε..

Σ'ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση γιατί στην εξυπηρέτηση πελατών της OTEnet που είχα πάρει ήταν παντελώς άσχετοι:

 

Έχω 12μηνη δέσμευση για ADSL μέχρι τον Μάρτιο ή Απρίλιο. Αν τη διακόψω σήμερα πόση θα είναι η ποινή;;

 

Φανταζόμουν πως θα έπρεπε να πληρώνω κανονικά τα λεφτά που δίνω τώρα μηνιαίως αλλά μετά είδα πως σε άλλες εταιρείες (π.χ. Forthnet) υπάρχει μια ποινή αποδέσμευσης 70€ και τέλος.

 

Ξέρετε τι ισχύει στην περίπτωση της OTEnet;

 

Γιατί πραγματικά δεν πάει άλλο. Δεν έχω παράπονο από ταχύτητα αλλά 31,5€ για 2048 δεν παλεύεται πια και o Οτε δε λέει να κάνει κάτι με τις τιμές του!!

 

Anyone?? :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζε απο 45-75e..αλλα που θα πας?θα εχεις προβληματα..αλλα ειναι ακριβα σε σενα με την δεσμευση..εγω πληρωνω 35ευρω για 4αρα για 6μηνο..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβά.

Είναι πανάκριβα.

 

Σκέψου πως εγώ πληρώνω 31,5€ μόνο για το internet στα 2048 και άλλα τουλάχιστον 80-10 0 στο τηλέφωνο. Είναι δυνατόν να υπάρχουν αυτές οι τιμές;; Μα τι σκέφτεται ο πΟΤΕ;;

 

Αν όντως η ποινή είναι μόνο γύρω στα 70 (άντε και μέχρι 90 να είναι) θα την πληρώσω την ποινή να φύγω να γλιτώσω...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είχα 6μηνο conn-x που έληξε. Ζήτησα από τον ΟΤΕ να το διακόψει,όπως κι έκανε. Στο 134 με διαβεβαίωσαν ότι έπαψε το κύκλωμα και αποδεσμεύτηκε η γραμμή . Για να αποφύγω τα προβλήματα και την γραφειοκρατεία που προκαλεί ο ΟΤΕ στους άλλους παρόχους αναγκαστικά στράφηκα πάλι προς τον ΟΤΕ και την ΟΤΕνετ.Αγοράζω ένα OnDSL kit (από Πλαίσιο ) και στέλνω αίτηση για νέα γραμμή DSL. Για μερικές ημέρες δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα και μετά από δική μου ενόχληση η ΟΤΕnet μου δηλώνει πως απορρίφθηκε το αίτημά μου γιατί προϋπάρχει πάροχος στην γραμμή μου . (Ο πάροχος που προυπάρχει είναι η ίδια η ΟΤΕνετ ,αλλά μέσω ΟΤΕ). Ακόμη και η ΟΤΕνετ λοιπόν πετάει το μπαλάκι για τα πάντα στον ΟΤΕ.:mad:

 

Μετά από πολλά τηλεφωνήματα με συμβουλεύουν να πάω στο κατάστημα αγοράς του OnDSL (Πλαίσιο) και να ζητήσω να κάνουν μια αίτηση-εξουσιοδότηση αλλαγής φορέα (δηλαδή από ΟΤΕ-Οτενέτ σε Οτενέτ-ΟΤΕ) . Την αίτηση αυτή θα συμπλήρωνε ο πωλητής,κι εγώ δεν θα ασχολούμουν καθόλου με λεπτομέρειες . “Σίγουρα ;” ρωτώ - “σίγουρα “ απαντούν και πηγαίνω στο Πλαίσιο. Στο Πλαίσιο φυσικά αγνοούσαν τέτοιες αιτήσεις και η αγενής υπάλληλος επέμενε ότι δεν τις δουλεύει-δεν τις ξέρει-δεν προτίθεται να κάνει τίποτα περισσότερο...έτσι απλά να περιμένω μέχρι να ξεμπλοκάρει η γραμμή. Δηλώνω πως αφού δεν ενεργοποιείται σύντομα και δεν ξέρουμε πότε θα ενεργοποιηθεί, θέλω να το ακυρώσω,και να μου επιστραφούν τα χρήματα . Μου απάντησε : - ”Αυτό δεν μπορώ να το κάνω χωρίς έγκριση από την Οτενέτ,και δεν πρόκειται ποτέ να πάρετε τέτοια έγκριση από την ΟΤΕνετ,άρα δεν σας επιστρέφω τίποτα.” (!) Γενικώς δεν κάνω τίποτα σε καμία περίπτωση,κάνε ότι θες μόνος σου. Μόνο αφού έφτασα στον διευθυντή του καταστήματος αναγκάστηκε η υπάλληλος να μάθει τι αίτηση είναι αυτή που μου ζητά η ΟΤΕνετ, να την βρεί και να μου την δώσει . :mad::mad:

 

Αλλά και αυτή η αίτηση δεν φτάνει,διότι η ΟΤΕνέτ δεν σκοπεύει να ασχοληθεί με την ενεργοποίηση της γραμμής μου,αλλά και με οτιδήποτε άλλο. Μετά από κάθε αίτημά μου για σύνδεση που απορρίπτει ο ΟΤΕ η ΟΤΕνετ αρκείται απλώς να περιμένει να τους καλέσω εγώ για να μου γνωστοποιήσουν την απόρριψη,και να υποβληθεί νέο αίτημα. ΔΕΝ κάνει απολύτως τίποτα.

 

- Από μόνοι τους ΔΕΝ προωθούν νέο αίτημα . (ενώ ζητούν και παίρνουν υπογεγραμμένη εξουσιοδότηση για να υποβάλλουν τέτοια αιτήματα για λογαριασμό σου)

 

- Μόνοι τους ΔΕΝ ειδοποιούν ποτέ τον πελάτη ότι απορρίφθηκε το αίτημα . (μου δήλωσαν αναρμόδιοι ,όμως φυσικά και είναι υπεύθυνοι αφού σε αυτούς υποβάλλω το αίτημα,είναι απαράδεκτο να αρκούνται απλώς να στέλνουν τις αιτήσεις στον ΟΤΕ και να αδιαφορούν για την τύχη τους) . Αν απορριφθεί το αίτημα δεν πρόκειται ούτε να στο πούν ούτε να κάνουν νέο αίτημα.

 

- Προφανώς ΔΕΝ ενδιαφέρονται για την ταχύτερη ενεργοποίηση των αιτήσεων- ΔΕΝ ενδιαφέρονται να αποκτήσουν νέους συνδρομητές – ΔΕΝ σέβονται τους υπαρκτούς και μελλοντικούς πελάτες τους . :mad::mad::mad:

 

Μετά από όλα αυτά θυμήθηκα γιατί ήθελα να απαλλαγώ από τον ΟΤΕ,αλλά πάλι ατύχησα. Θα έρθει ποτέ αυτή η ώρα; Θα καθαρίσει το τοπίο;

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω ειναι τι θα σου κατσει..

Εγω πχ,δεν ειχα ποτε προβλημα με τον ΟΤΕ..Πριν 2-3 βδομαδες εκανα αιτηση για αναβαθμιση της γραμμης μου σε 2mb και 2 μερες μετα ειχε γινει η αναβαθμιση.Ταχυτητες ΟΚ,παντα καλη η γραμμη.

Το πληρωνω βεβαια πολυ παραπανω απο το κανονικο(26,90 τα 2mb),αλλα δεν εχω και πολλες επιλογες,η γραμμη μου ειναι isdn και κανενα απο τα προγραμματα των αλλων εταιριων(2play,zisto κλπ),δεν κανει για γραμμη isdn.Και η μετατροπη της γραμμης σε pstn+αλλαγη παροχου απο τον ΟΤΕ,λογικα ενα 5μηνο ειναι μεσα στο νερο..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το θεμα σου λυθηκε;

 

Υπαιτιος ειναι ο ΟΤΕ. Απο τη στιγμη που εκανες διακοπη τι αιτησεις αλλαγης φορεα και π@π@ριες σου ζητανε;

Προσεξε μη σου ερθει και κανενας λογαριασμος απο conn-x.

 

Στο conn-x ακολουθειται η ιδια πολιτικη διακοπης οπως στην Otenet (κανεις την αιτηση 1 μηνα πριν και μετα σε κοβουν); Προσεξε μην εχεις βρεθει σε αοριστου χρονου αντι για διακοπη!

Link to comment
Share on other sites

Fabo δεν ξέρω τι θα κάνουν,ξέρω οτι σε κάθε περίπτωση θα με χρεώσουν πάντως!

- Από την στιγμή που με διέκοψε ο ΟΤΕ-(conn-x) λογικά δεν περιμένω άλλους λογαριασμούς από conn-x. :confused:

Το conn-x μου λοιπόν είναι κομμένο για τον ΟΤΕ αλλά όχι για την ΟΤΕνετ!!!:cry:

Τώρα μάλλον περιμένω πότε η ΟΤΕνετ θα με ενεργοποιήσει,(ή ίσως πότε θα με αποδεσμεύσει ο ΟΤΕ από το ήδη κομμένο conn-x)

-Η αδιαφορία της ΟΤΕνετ πάντως για την αίτησή μου είναι χαρακτηριστική.

Μόλις μου δώσουν λύση,θα το γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...