Jump to content

myphone POLL: Αγορά smartphone από Κίνα. Θα το τολμούσατε;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;  

1.142 members have voted

  1. 1. Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;

    • Ναι, φυσικά και αγοράζω!
      627
    • Έχω αγοράσει, αλλά είμαι διστακτικός να το ξανακάνω
      61
    • Έχω αγοράσει και δεν θα αγοράσω ξανά
      37
    • Δεν έχω αγοράσει αλλά το σκέφτομαι
      234
    • Δεν έχω αγοράσει και δεν σκοπεύω να το κάνω
      173
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      10


Recommended Posts

Lenovo Vibe X2, δεν νομίζω ότι είναι no name, τιμή στην Ελλάδα 449€(μονόκαρτο), από happy hour (Pandawill, Κίνα) 172,50€ (δίκαρτο):happy:.

Και αυτό πρόσφατα με την πτώση του ευρώ...

Ας δώσουν άλλοι συμφορουμίτες και άλλα παραδείγματα, υπάρχουν πολλά στις σχετικές σελίδες του myphone.gr

 

Σε ποιο site υπάρχει αυτή η προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Lenovo Vibe X2, δεν νομίζω ότι είναι no name, τιμή στην Ελλάδα 449€(μονόκαρτο), από happy hour (Pandawill, Κίνα) 172,50€ (δίκαρτο):happy:.

Και αυτό πρόσφατα με την πτώση του ευρώ...

Ας δώσουν άλλοι συμφορουμίτες και άλλα παραδείγματα, υπάρχουν πολλά στις σχετικές σελίδες του myphone.gr

 

όλες οι "γνωστες" συσκευές που αποφέρανε εξαιρετικά μεγάλα κέρδη στις γνωστες εταιρίες δεν έχουν αντίπαλο...ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΒΕΒΑΙΑ.

πχ oneplus one, xiaomi mi3, coolpad f1, jiayu G4S

για να μην σε πάω σε xiaomi note προ, meizu mx4 προ κλπ που νεμεν είναι ας πούμε ακριβά (εννοείτε πολύ λιγότερα από ότι αλλα κινητά στην κατηγορια τους) αλλα δεν υπάρχει αντίπαλος.

Υπάρχουν μερικές καλές και μερικές κακές συσκευές, μερικές εξαιρετικά VFM και μερικές που είναι απλά ok.

Και στις mid range συσκευές εκεί κιάν γίνετε χαμός πάρε για παράδειγμα το lenovo A806 Α8 με τον "παλιό" οχταπυρινο mtk μονο 130e και 4g και 2gb ram.. βρες κάτι παρόμοιο ελλάδα και θα στο αγοράσω δώρο.

Για να μην σου πω πολύ απλά βρες 2gb ram με 130ε στην ελλάδα και μετά μιλάμε :p

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ξανα και ξανα :lol: :lol: :lol:

Και αυτα περι εγγυησης, εγω λεω ειναι να μην σου τυχη η στραβη, DVD Recorder μεγαλης επωνημης εταιρειας ελειπε απο τα χερια μου 3,5 μηνες!!! :mad:, μετα απο καιρο εμαθα οτι ειχε παει Ιταλια να επισκευαστει και δεν απαντουσε και κανενας απο την εδω αντιπροσωπεια στο τηλεφωνο να μου πει τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει asus zenfone 5, xiaomi redmi note, 2 xiaomi 10400 powerbanks και τελευταίο μου απόκτημα, το Huawei honor 6.....Φυσικά και θα αγοράσω ξανά!
Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα διαβάζω για τα καλύτερα/φθηνότερα Κινέζικα αλλά κανένας δεν έδωσε παραδείγματα. Θα το κάνω εγώ για την εγχώρια αγορά και ας ακολουθήσει κάποιος ''Κινέζος'' αντιπαραβάλλοντας τις προτάσεις του. Θα χρησιμοποιήσω τιμές σκρουτζ

 

Κάτω από 150

LG L90 122E

 

Κάτω από 200

Moto G 2nd gen 168E

 

Κάτω από 250

LG G2 237E

 

Κάτω από 300

LG G2 32G 270E

 

Κάτω από 350

LG G3 16G, 316E

Sony Z2 319E

 

Αυτά ενδεικτικά και είμαι βέβαιος πως μπορούν να προστεθούν μερικά ακόμα ειδικά αν μπουν και επιλογές WP.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ούτε έχω αγοράσει κινεζιες αλλά ούτε και πρόκειται ποτέ!

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά έχεις ήδη αγοράσει κινεζιές, δεν υπάρχει περίπτωση μέσα στο σπίτι σου να μην υπάρχει προϊόν «κινεζιά», απλά δεν το ξέρεις.

 

μόνο lg, samsung, moto τα υπόλοιπα δεν έχουν εγγύηση (αρβατο)

 

Ναι, αλλά νομίζουν ότι έχουν. Κι όταν τους το λες παρεξηγούνται.

 

Έχω κάνει πάνω από 40 αγορές Κινέζικων οι περισσότερες χωρίς πρόβλημα. Όσο τα ελληνικά καταστήματα έχουν τέτοιες τιμές, τόσο θα επιμένω Κινέζικα, δυστυχώς.

 

Δυστυχώς έτσι είναι. Στηρίζουμε όποιον μας στηρίζει, όχι όποιον πάει να μας αρμέξει.

 

Μην ξεχνάς ότι τα μέλη του myphone.gr δεν είναι η πλειονότητα του καταναλωτικού κοινού ;)

 

Μέρος της πλειονότητας αυτής ψωνίζει μέσω μελών του myphone όμως. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα ήθελα οι εραστές των Κινέζικων να δώσουν μερικές επιλογές ανά κατηγορία με την τιμή τους βεβαίως έτσι ώστε άτομα αρνητικά σαν εμένα να το σκεφτούν ξανά. Εννοείται πως αναφέρομαι μόνο στις γνωστές καλές μάρκες, και θα κάνω την ίδια προσπάθεια για να βρω κάτι από την εγχώρια αγορά, επειδή έχω την εντύπωση πως δεν ισχύει το ''πολύ φθηνότερα από Κίνα''

 

Εγώ αυτόν τον καιρό εξετάζω σοβαρά το Elephone P2000 στα 128 ευρώ (στα 140 με θήκη, 2η μπαταρία, 2ο screen protector). Τι επιλογές έχω σ' αυτά τα λεφτά από Ελλάδα; Η γυναίκα μου σκέφτεται το THL 4000 στα 86 ή το DOOGEE DG500C στα 53 ευρώ. Τι επιλογές υπάρχουν σ' αυτά τα λεφτά από Ελλάδα; Με τα ίδια ή κατώτερα specs μιλάμε στην καλύτερη περίπτωση για τιμές 3 φορές πάνω.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα δε μπορώ να καταλάβω.Γιατί πρέπει απαραίτητα ότι είναι κινέζικο να είναι αυτό που λέμε ''κινεζιά''? η Huawei για παραδειγμα βγάζει ΚΙΝΗΤΑΡΕΣ(μακράν καλύτερες από κατι LG που τόσο πολύ προμοτάρετε).Ειδικά τα lowend LG κινητά είναι για garbage εν συγκρίσει.

 

Ας πάμε και σε κάτι άλλο. Σε τι διαφέρει ακριβώς ο ΜΤΚ 6582 σε μια LG συσκευή από ότι σε μια Elephone,Leagoo(έτσι για να πιάσουμε και τις μικρές κινέζικες).Επίσης σε τι διαφέρει το Android 4.4 σε μια Elephone συσκευή από ότι σε μια LG? Σε τι διαφέρει η ROM Και μάλιστα χωρίς bloatware ?

 

Πόσοι έχουν παράπονα από τις touchscreen τους?

Ακόμα και η ποιότητα κατασκευής των κινέζικων δεν είναι τόσο κακή.

 

Και φυισικα οι LG,Samsung,HTC κτλ. συσκευές μπορεί να είναι καλύτερες(ποιότητα φωτογραφιών,θέμα κατασκευής,θέμα εμπειρίας των κατασκευαστών,θέμα αξιοποστίας) .Και φυσικά μπορείς να βρει πολλά αρνητικά στα κινέζικα.Αλλά το θέμα είναι τι ψάχνει κανείς,τι διαθέτει και για ποιο λόγο θα χρησιμοποιήσει ένα κινητό.Για αυτό υποτίθεται έχουμε ''ελεύθερη αγορά''.Έχεις μια γκάμα κινητών και καλείσαι να συγκρίνεις,να επιλέξεις.

 

Ένα πράγμα που με εκνευρίζει είναι ότι οι τιμές των εμπορικών κινητών είναι τσιμπημένες. Αν ένα Huawei έφερε το λογότυπο Samsung θα έκανε +100 ευρώ.Ε και ναι θα προτιμούσα Huawei.

 

Απο εκεί και πέρα είναι τι ανάγκες έχει ο καθένας και τι ποσό μπορεί να διαθέσει. Ένας επιχειρηματίας χρειάζεται μια high end συσκευή και αξιόπιστη κτλ.κτλ. Ένας μέσος χρήστης καλύπτεται και με κινητό των 100-150 ευρώ ειτε είναι από Κίνα είτε όχι. 400 ευρώ κινητό για facebook,surfing,ταινίες,παιχνίδια το θεωρώ κοροΪδία ειδικά όταν μπορεί να στερείσαι βασικά αγαθά εν καιρώ κρίσης.

 

Το μόνο θέμα που θα έθετα για τα κινέζικα κινητά είναι κυρίως ένα: το SAR και το κατά πόσο πιστοποιούνται ή το κατά πόσο οι τιμές που δίνονται είναι αξιοπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα πριν 1,5 χρονο το Xiaomi Mi2S. Ισως η καλυτερη επιλογη που εχω κανει σε κινητο.

 

Καλή επιλογή εταιρίας αλλά και συσκευής. Συμφωνώ, από τα καλύτερα κινητα ;)

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα zopo , σε 3 μηνες δεν φορτιζε το εστειλα πισω χαθηκε για 2 μηνες ,γυρισε πισω αφτιαχτο, το ξαναεστειλα πισω μου το εφτιαξαν ,συνολο 6 ηνες χωρις τηλεφωνο .

 

Δεν νομιζω να ξανααγορασω.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει και θα ξαναπαρω κηνιτο απο κινα εχω παρει ως τωρα 2 και δεν μου εβγαλαν το παραμικρο και αυτο που ακουω περι εγγυησης αμφιβαλω αν σε 1 χρονο μεσα θα σας χαλασει οτι και να ειναι αυτο κηνιτο γκατζετ το ιδιο γινετε και με τα κηνιτα της κινας
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά νομίζουν ότι έχουν. Κι όταν τους το λες παρεξηγούνται.

ε καλα......... οταν χαλάσει κατι ..... θα μάθουν πως δεν ειχαν τελικά (αφού η απάντηση είναι φταίει ο χρήστης..........)

Link to comment
Share on other sites

Απο Κίνα θα ήθελα να το αποφύγω αλλά δεν το αποκλείω κιόλας. Ευτυχώς το +1 πλέον έρχεται επίσημα στην Ελλάδα απο την Αγγλία οπότε γλιτώνεις τα πιθανά προβλήματα αποστολής, τελωνεία κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Τόση ώρα διαβάζω για τα καλύτερα/φθηνότερα Κινέζικα αλλά κανένας δεν έδωσε παραδείγματα. Θα το κάνω εγώ για την εγχώρια αγορά και ας ακολουθήσει κάποιος ''Κινέζος'' αντιπαραβάλλοντας τις προτάσεις του. Θα χρησιμοποιήσω τιμές σκρουτζ

 

Κάτω από 150

LG L90 122E

 

Κάτω από 200

Moto G 2nd gen 168E

 

Κάτω από 250

LG G2 237E

 

Κάτω από 300

LG G2 32G 270E

 

Κάτω από 350

LG G3 16G, 316E

Sony Z2 319E

 

Αυτά ενδεικτικά και είμαι βέβαιος πως μπορούν να προστεθούν μερικά ακόμα ειδικά αν μπουν και επιλογές WP.

 

Στα low end υπάρχει πληθώρα από συσκευές που σαφώς συμφέρει να αγοράσεις.

 

1. Ulefone Be X 80$, THL4000 95$, Cubot S168 95$, ZTE V5 1/4 110$, αλλά προσωπικά θα διάλεγα το Cubot S200 στα 105$

 

2. Το Moto G έχει λίγο καλύτερη ανάλυση και μεγαλύτερη οθόνη από το LG που παρέθεσες στην πρώτη κατηγορία... Παρόλα αυτά για να μην ξαναβάλω το Cubot, μόνο και μόνο επειδή έχει gorilla glass λέω Xiaomi Redmi 1s στα 125$

 

Στις μεγαλύτερες κατηγορίες μειώνεται η ψαλίδα πάντως.

 

3. Το LG G2 έχει φτάσει να είναι όντως μια καλή πρόταση και ομολογώ ότι μου είναι συμπαθής, αλλά πάλιωσε λίγο. Εδώ πιστεύω ότι η αντιπρόταση πρέπει να είναι το Xiaomi Mi3 το οποίο παίζει πλέον στην ίδια τιμή, ίσως 5-10 ευρώ πιο κάτω... Αλλιώς με 240 ευρώ παίρνω 2 Coolpad F1 :ninja: Επίσης παραλίγο να το ξεχάσω ---> κινητάρα Meizu M1 Note 210$ και ολοκαίνουργια πρόταση με τούμπανο 64bit επεξεργαστη

 

4. Xiaomi Mi3 64GB στα 270$, Meizu M1 Note 32GB 240$

 

5. Το LG G3 16GB δεν μπαίνει στη σύγκριση καν. Το Ζ2 είναι μια τίμια πρόταση, αλλά εδώ έχουμε Jiayu S3 230$, ZOPO 3X ZP999 295$, Huawei Honor 6 315$.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ο χρόνος αναμονής και τα έξοδα αποστολής παραμένουν.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι πως σε mid range συσκευές υπάρχουν κάποιες ενδιαφέρουσες περιπτώσεις, αλλά κυρίως από άγνωστες μάρκες, που από όσο διάβαζα είναι λαχείο τις παραπάνω φορές. Αν σου κάτσει είσαι ευτυχισμένος αν όχι τραβάς τα μαλλιά σου. Προτιμώ να αγοράσω τον μπελά δίνοντας λίγα παραπάνω ειδικά όταν μιλάμε για high end συσκευές. Όταν βέβαια ήταν 350Ε το ΟΡΟ και 500+ το G3, εκεί λες πως μπορεί και να αξίζει το ρίσκο...

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, λέω απλά την άποψη μου

 

Και παλι. Το 64αρι με την γρηγοροτερη μεθοδο αποστολης Express Shipping που κανει 4 εργασιμες να αγορασεις, 320 με 323 ευρω τελικη τιμη βγαινει. Οπου 300 κανει η συσκευη. Ξεφτιλα για τετοια συσκεη για να λεμε την αληθεια ;)

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω ενα g3 αι σκεφτομαι να κανω την κινηση για κινεζια.

Σκεφτομαι για Meizu M1 Note το οποιο εχει 220 το 32αρι

Τι πιστευετε? Αξιζει σαν τηλεφωνο? Ποιο απο τα site ειναι πιο αξιοπιστο? Και καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα?

Ευχαριστω

Edited by kanello
Link to comment
Share on other sites

συν: καλες τιμες, οχι ομως ευκαιριες

μειον:

α. με λιγη τυχη θα παρεις το κινητο που παραγγειλες

β. πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να το σεταρεις (βγαλεις τα κινεζικα)

γ. αν σου χαλασει ..... αντε βρες σερβις στην κινα

Link to comment
Share on other sites

@alphaleader λυπαμαι για σενα που αγορασες meizu. ταχυτατο δεν λεω αλλα το μενου του δυσχρηστο εως για κλωτσιες!!! 3 μερες το κρατησε φιλος και το πουλησε...!
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ θα αγοράζαμε και αγοράζουμε ήδη! Να δούμε για πόσο θα το κάνουμε τώρα που το ευρώ έχει πέσει στο πάτωμα...

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί:

1. Δεν το ρισκάρω να δώσω 300-400 ευρώ στην άλλη ακρη της γης με τα ρίσκα που υπάρχουν και είναι γνωστά σε όλους. Βέβαια, την ίδια ανησυχία μου προκαλούν και μερικά ελληνικά καταστήματα που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο.

2. Σε τιμές περίπου 200 ευρώ υπάρχουν προτάσεις αξιόλογες κι από επώνυμες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι αγορά κινέζικου αξίζει μέχρι 180 ευρώ βαριά 200 .Υπάρχουν απίστευτα κινητά σαυτή την κατηγοριά και δεν συγκρίνονται με επώνυμα αντίστοιχου ποσού για κανένα λόγο !!! Αν δώσω παραπάνω από 200 θα ανησυχώ περισσότερο μην μου πάθει κατι το κινητο και τρεχω

για services .

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι αρκετά ζεστά να αγοράσω μια συσκεύη από εκεί.Ωστώσο με προβληματίζει το γεγονός ότι άμα σου βγάλει βλάβη τι κάνεις? Σε ποιον απευθύνεσαι? Και ένα άλλο είναι ότι τα κινητά είναι απλά τέρατα με τόσα λίγα λεφτά.Τρελά specs.Όμως το κινητό θα τα αποδίδει αυτά τα specs ή θα αποδίδει τα μισά και στο εξάμηνο θα αρχίσει να κολλάει?? Θέλει προσοχή το πράγμα...
Link to comment
Share on other sites

Στα low end υπάρχει πληθώρα από συσκευές που σαφώς συμφέρει να αγοράσεις.

 

1. Ulefone Be X 80$, THL4000 95$, Cubot S168 95$, ZTE V5 1/4 110$, αλλά προσωπικά θα διάλεγα το Cubot S200 στα 105$

 

2. Το Moto G έχει λίγο καλύτερη ανάλυση και μεγαλύτερη οθόνη από το LG που παρέθεσες στην πρώτη κατηγορία... Παρόλα αυτά για να μην ξαναβάλω το Cubot, μόνο και μόνο επειδή έχει gorilla glass λέω Xiaomi Redmi 1s στα 125$

 

Στις μεγαλύτερες κατηγορίες μειώνεται η ψαλίδα πάντως.

 

3. Το LG G2 έχει φτάσει να είναι όντως μια καλή πρόταση και ομολογώ ότι μου είναι συμπαθής, αλλά πάλιωσε λίγο. Εδώ πιστεύω ότι η αντιπρόταση πρέπει να είναι το Xiaomi Mi3 το οποίο παίζει πλέον στην ίδια τιμή, ίσως 5-10 ευρώ πιο κάτω... Αλλιώς με 240 ευρώ παίρνω 2 Coolpad F1 :ninja: Επίσης παραλίγο να το ξεχάσω ---> κινητάρα Meizu M1 Note 210$ και ολοκαίνουργια πρόταση με τούμπανο 64bit επεξεργαστη

 

4. Xiaomi Mi3 64GB στα 270$, Meizu M1 Note 32GB 240$

 

5. Το LG G3 16GB δεν μπαίνει στη σύγκριση καν. Το Ζ2 είναι μια τίμια πρόταση, αλλά εδώ έχουμε Jiayu S3 230$, ZOPO 3X ZP999 295$, Huawei Honor 6 315$.

 

Μόλις μου απέδειξες αυτό που λέω, Οι διαφορές είναι πραγματικά πολύ μικρές. Ίδιες τιμές βάζοντας μου αρκετά no name, σχεδόν όλα τα φθηνά με Mediatek cpu έχουν θέμα με το GPS και σχεδόν όλα τα Κινέζικα ειδικά πάλι από την μέση και κάτω χάλια κάμερα.

 

Και όλα αυτά με το θέμα εγγύηση κλπ.

 

Για το G3 ως κάτοχος του διαφωνώ αλλά άλλη συζήτηση αυτό. Το έβαλα σαν επιλογή μαζί με το Ζ2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...