Jump to content

Samsung Galaxy A3


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω ξαφνικά πρόβλημα με την οθόνη.

Από τη μια στιγμή στην άλλη, έπαψε να ανοίγει η οθόνη.

Πατώντας το power button ανάβουν μόνο τα πλαϊνά πλήκτρα, χωρίς να ενεργοποιείται η οθόνη. Ήχοι δεν ακούγονται (μάλλον το έχω βάλει σε αθόρυβο).

Η μπαταρία δεν βγαίνει για να έκανα ένα restart. Το φόρτισα πλήρως, αλλά πάλι τίποτα.

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 367
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Έχω ξαφνικά πρόβλημα με την οθόνη.

Από τη μια στιγμή στην άλλη, έπαψε να ανοίγει η οθόνη.

Πατώντας το power button ανάβουν μόνο τα πλαϊνά πλήκτρα, χωρίς να ενεργοποιείται η οθόνη. Ήχοι δεν ακούγονται (μάλλον το έχω βάλει σε αθόρυβο).

Η μπαταρία δεν βγαίνει για να έκανα ένα restart. Το φόρτισα πλήρως, αλλά πάλι τίποτα.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Για δοκίμασε

http://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-a300f-galaxy-a3/

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό.

Δεν υπάρχει και άλλος τρόπος.

Είναι σε αθόρυβο και χωρίς δόνηση, αλλά τελικά το ξυπνητήρι λειτούργησε. Ανάβουν και τα δυο λαμπάκια-κουμπιά, λειτουργεί και η δόνηση κατά το πάτημα, αλλά όλα αυτά για όσο χτυπάει το ξυπνητήρι. Ακόμα και τυφλές κινήσεις-πατήματα πάνω στην οθόνη, δεν αποφέρουν κάτι.

Εν τω μεταξύ, είναι και κινητό 10 ημερών. Για DOA δεν προλαβαίνω, αλλά φαντάζομαι ότι καλύπτει κανονικά η 2ετής εγγύηση. Από skroutz-ομάγαζο έχει αγοραστεί.

Έχουμε κατάστημα Samsung Service στην Πάτρα, αλλά βρίσκομαι εκτός προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κρατήσεις το power πατημένο για αρκετά δευτερόλεπτα; (πάνω από 5-6) συνήθως κάνουν επανεκκίνηση έτσι που έχω δει.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό αλλά δεν γίνεται τίποτα. Το πάω απευθείας σε Samsung Service, ή μεσολαβεί το κατάστημα από

Το οποίο το πήρα;

Τι γνωρίζουμε επί αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό αλλά δεν γίνεται τίποτα. Το πάω απευθείας σε Samsung Service, ή μεσολαβεί το κατάστημα από

Το οποίο το πήρα;

Τι γνωρίζουμε επί αυτού?

Μην ασχοληθείς με το κατάστημα αγοράς, θα μπλέξεις. Πήγαινε το απευθείας στο service και θα το έχεις πίσω πολύ γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά χθες βράδυ άνοιξε μόνο του το κινητό.

Η οθόνη λειτουργεί πλέον κανονικά.

 

Άβυσσος το software της Samsung

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά χθες βράδυ άνοιξε μόνο του το κινητό.

Η οθόνη λειτουργεί πλέον κανονικά.

 

Άβυσσος το software της Samsung

Άβυσσος και οι δεκάδες εφαρμογές που κάνουμε εγκατάσταση.

Υπάρχουν χιλιάδες προβληματικές εφαρμογές στο google play.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς θήκη και ζελατίνα προστασίας από ελληνικό κατάστημα; Απ όσο έψαξα μόνο το Πλαίσιο έχει φέρει, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 30 ευρώ για flip cover χωρίς καν παραθυράκι ούτε να πάρω τα σελοτέιπ της sentio που τα παρουσιάζουν ως screen protector

 

εν τω μεταξύ πρόλαβε και έκανε ένα απειροελάχιστο ξεβαμματάκι κάτω αριστερά στο μπέζελ από το βάλε-βγάλε σε μια τύπου πουγγί θήκη που χρησιμοποιώ και το χω μόλις πέντε μέρες :dash:

 

Καλησπέρα κι από μένα. Πήρα το κινητό πριν μια εβδομάδα για την γυναίκα μου. Στην προσπάθειά μου να του βάλω μια θήκη σιλικόνης(πολύ σφιχτή η εφαρμογή της) έφυγε και σε μένα λίγο το χρώμα στο πάνω μέρος του κινητού από "πίεση/ξύσιμο με το νύχι".

Έλεος!!!!

Κατά τα άλλα πολύ όμορφη και αξιόλογη συσκευή για τα λεφτά της( 199 ευρώ προσφορά από Κωτσόβολο)

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ωραίο το κινητάκι .Θέλει η κοπέλα μου να το πάρει αλλά το μόνο που με απασχολεί είναι η ραμ. Είναι 1.5gb αλλά είδα σε εικόνες ότι 1.3/1.5 είναι ελεύθερα .Αν το φορτωσετε με εφαρμογες facebook instagram κτλπ λέτε να φουλάρει η ραμ και να κολλάει ; Εχετε δοκιμάσει να το στρεσαρετε;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το Α3 (συσκευή που προοριζόταν για Γερμανία).

Ασχετος από andoid. Τρεις ερωτήσεις:

 

1. Φόρτιση χρειάζεται 8ωρο τώρα ή απλά θα το αφήσω να εξαντληθεί όση φόρτιση έχει μέσα από το εργοστάσιο και να φορτίσω μετά;

 

2. Να το αναβαθμίσω κατευθείαν σε Lollipop τώρα προτού αρχίσω να το διαμορφώνω στα μέτρα μου ή να το αφήσω με όποια έκδοση φοράει;

 

3. Πως θα το ρυθμίσω έτσι ώστε να μην συνδεθεί αυτόματα για data και με χρεώσει με το που θα το πρωτοανοίξω;

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα. Το κινητο κανει απανωτες επανεκινησεις. Εχει συμβει σε αλλον και τι μπορει να ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς από hard reset μήπως και έχει φάει κάποιο κρασάρισμα το λειτουργικό ή κάνει ζημιά κάποια εφαρμογή και αν δεν στρώσει πας για service
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς από hard reset μήπως και έχει φάει κάποιο κρασάρισμα το λειτουργικό ή κάνει ζημιά κάποια εφαρμογή και αν δεν στρώσει πας για service

 

Οκ, ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το κινητό δυο εβδομάδες περίπου, πάει μια χαρά, όμως εχθές που έτυχε να είμαι έξω σε πολύ ήλιο και χρειάστηκε να κοιτάξω κάτι στον chrome, έγινε χαμός, μαύρισε η οθόνη το Google έγινε χρωματιστό (περίπου όπως γίνετε όταν αλλάζουμε τις επιλογές στην προσβασιμότητα στην όραση που αντιστρέφει τα χρώματα) και κάποια τυχαία γράμματα μόνο φαινόντουσαν, μετά που το έψαξα να δω τι γίνεται, διαπίστωσα ότι το κάνει μόνο στους browsers, και μόνο όταν έχω auto brightness, σε συνδυασμό με λειτουργιά οθόνης σε adaptive screen, σε cinema και στις άλλες επιλογές όλα οκ, και μόνο όταν ο ήλιος είναι δυνατός και πέφτει κατακόρυφα στην οθόνη, κάπου διάβασα ότι η sam έχει ένα κόλπο που σε καταστάσεις τέτοιες με πολύ φως, για να διευκολύνει την ευκρίνεια δυναμώνει επιπλέον την φωτεινότητα στην οθόνη (πιο πολύ από ότι το full στο manual) έκανα και reset μπας αλλά τίποτα, μήπως κατά τύχη έχει συμβεί σε κανέναν, η καμιά υπόθεση, πριν to πάω service για καμία οθόνη η για χαλασμένο αισθητήρα που σκέπτομαι. Sorry για το μεγάλο post..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτσι για την ιστορία, επειδή η Samsung βγάζει καινούργιο τηλέφωνο με buggy FW και το έχει αφήσει στην μοίρα του 6 μήνες τώρα, εμείς ψαχνόμαστε και ταλαιπωρούμαστε στα service, αλλάζουμε πλακέτες και οθόνες σε καινούργιο τηλέφωνο. Κρίμα περίμενα κάτι καλύτερο από την εταιρία. (FW A300FUXXU1ANL4, region BGL, Kitkat 4.4.4) μιζέριες.

Τώρα παρατηρώ ότι κάτι ακούγετε να χτυπάει εσωτερικά, κοντά στην περιοχή που είναι η κάμερα όταν κουνάω το τηλέφωνο,δεν θυμάμαι αν το έκανε πριν, να υποθέσω ότι μόνο στο δικό μου συμβαίνει και αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα,,εχει το κινητο η γυναικα μου εδω και 2 μηνες περιπου με συνδεση wind..πολλες φορες στις κλησεις δεν ακουγεται στον συνομιλιτη ,,,,ειναι θεμα τηλεφωνου η δικτυου????

σθμβαινει σε καποιον αλλον???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να φταίει το δίκτυο ,μπορει να το γυρίσει μόνο σε gsm αν χρησιμοποιεί 3g/4g ή να δοκιμάσει με άλλη sim .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να φταίει το δίκτυο ,μπορει να το γυρίσει μόνο σε gsm αν χρησιμοποιεί 3g/4g ή να δοκιμάσει με άλλη sim .

 

Ευχαριστώ.. Θα το δοκιμάσω.. Πάντως η sim είναι καινούργια.. ΤΗΝ είχα σε iPhone 5c

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μολις πηρα το Α3. Εχω ενα προβλημα στο πληκτρολογιο των ελληνικων ομως. Σε καθε φωνηεν βαζει μονο του τονο και δεν υπαρχει καποια ρυθμιση για απενεργοποιηση..
Link to comment
Share on other sites

Πάτα πάνω στο πλήκτρο με τον τόνο για να σταματήσει.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, είμαι κάτοχος του galaxy A3 εδώ και 4 μήνες, το κινητό ήταν άψογο μέχρι τώρα ( είχε βέβαια ενα πολύ πολυ μικρό lag στις ρυθμίσεις αλλά πιστεύω ότι ήταν κάποιο bug απο την 4.4.4) , το πρόβλημα μου είναι ότι από εκεί που κρατούσε 1,5 με 2 μέρες η μπαταρία χαλαρά , τώρα παρατήρησα ότι κρατάει 1 μέρα και 4-5 ώρες maximum , θέλω να ρωτήσω είναι καταρχάς φυσιολογικό ? Αν δεν είναι, να το πάω service ή να περιμένω την lollipop που θα βγει σε λίγες μέρες μήπως ξανά δω διαφορά ? Δεν έχουν αλλάξει πάντως πολλά από την μέρα που το πήρα , συγχρονισμοι, wifi και 3g τα κλείνω αν δεν τα χρησιμοποιώ και όλες οι εφαρμογές είναι μόνιμος αδρανοποιημενες με το greenify (δεν είναι ροοταρισμενο) . Επίσης έχει κανείς την εφαρμογή musixmatch ? Γιατί και εκεί έχω ενα lag . Edited by alfie1990
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, είμαι κάτοχος του galaxy A3 εδώ και 4 μήνες, το κινητό ήταν άψογο μέχρι τώρα ( είχε βέβαια ενα πολύ πολυ μικρό lag στις ρυθμίσεις αλλά πιστεύω ότι ήταν κάποιο bug απο την 4.4.4) , το πρόβλημα μου είναι ότι από εκεί που κρατούσε 1,5 με 2 μέρες η μπαταρία χαλαρά , τώρα παρατήρησα ότι κρατάει 1 μέρα και 4-5 ώρες maximum , θέλω να ρωτήσω είναι καταρχάς φυσιολογικό ? Αν δεν είναι, να το πάω service ή να περιμένω την lollipop που θα βγει σε λίγες μέρες μήπως ξανά δω διαφορά ? Δεν έχουν αλλάξει πάντως πολλά από την μέρα που το πήρα , συγχρονισμοι, wifi και 3g τα κλείνω αν δεν τα χρησιμοποιώ και όλες οι εφαρμογές είναι μόνιμος αδρανοποιημενες με το greenify (δεν είναι ροοταρισμενο) . Επίσης έχει κανείς την εφαρμογή musixmatch ? Γιατί και εκεί έχω ενα lag .

Δες μήπως άλλαξες τύπο δικτύου σε περίπτωση που είχες επιλέξει μόνο GSM (2G), δες στη κατανάλωση μπαταρίας αν βλέπεις κάτι περίεργο, κατέβασε κάποια εφαρμογή απ'το play store για να ελέγξεις μήπως κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες τελευταία σου κρατάει ξύπνια τη συσκευή, δες τις ώρες οθόνης σου μήπως στη τελική απλά το χρησιμοποιείς περισσότερο και τέλος.. κάνε του και μια επανεκκίνηση. Service αν τους το πας απλά θα στα σβήσουν όλα και θα σου πουν δεν έχει τίποτα, γιατί όντως δεν έχει τίποτα η συσκευή σου.

Καλησπέρα !! Η συσκευή σταμάτησε να διαβάζει την κάρτα μνήμης .. καμιά ιδέα ??

Κλείνεις συσκευή, βγάζεις κάρτα, βάζεις κάρτα, ανοίγεις συσκευή. Αν σου δουλέψει καλώς, αν όχι δυστυχώς πας για αλλαγή κάρτας. Καλού κακού τη δοκιμάζεις και σε κάποια άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...