Jump to content

Samsung Galaxy A3


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i60.tinypic.com/201tfq.jpg

 

* Samsung: Επίσημα το Galaxy A3

 

Σύμφωνα με το άρθρο του @lariser το Samsung Galaxy A3 έρχεται με φρέσκια σχεδίαση και αποτελεί το λεπτότερο κινητό Samsung σε προφίλ που έχει βγάλει η εταιρεία και έχει κάνει την εμφάνιση του σε έξι χρωματικές επιλογές, Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, Soft Pink, Light Blue, Champagne Gold.

 

 

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WFFJ-D9Pbt4]Samsung Galaxy A5 & A3 - YouTube[/ame]

 

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

 

Οθόνη

  • 4.5" Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors (540 x 960 pixels, ~245 ppi)
  • Gorilla Glass 4

 

Επεξεργαστής

  • Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
  • Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53
  • GPU Adreno 306

 

Μνήμη

  • 1/1.5GB RAM

 

Αποθηκευτικός χώρος

  • 16 GB
  • microSD, μέχρι και 64 GB (επίσημα)

 

Κάμερα

  • 8MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash
  • Εμπρόσθια κάμερα 5MP

 

Συνδεσιμότητα

  • Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Bluetooth 4.0, NFC (το LTE μοντέλο μόνο), Α-GPS/GLONASS, FM radio

 

Λειτουργικό σύστημα

  • Android OS, v4.4.4 (KitKat)

 

Μπαταρία

  • Li-Ion 1900 mAh - Μη αποσπώμενη

 

Διαστάσεις

  • 130.1 x 65.5 x 6.9 mm

 

Βάρος

  • 110.3gr

 

Χρώματα

  • Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, Soft Pink, Light Blue, Champagne Gold

 

Πηγή :

GSMArena

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 367
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

NETWORK

Technology GSM / HSPA / LTE

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G bands LTE

Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps

GPRS Yes

EDGE Yes

LAUNCH

Announced 2014, October

Status Available. Released 2014, December

BODY

Dimensions 130.1 x 65.5 x 6.9 mm (5.12 x 2.58 x 0.27 in)

Weight 110.3 g (3.88 oz)

SIM Nano-SIM

DISPLAY

Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 540 x 960 pixels, 4.5 inches (~245 ppi pixel density)

Multitouch Yes

PLATFORM

OS Android OS, v4.4.4 (KitKat)

Chipset Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410

CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53

GPU Adreno 306

MEMORY

Card slot microSD, up to 64 GB

Internal 16 GB, 1.5 GB RAM

CAMERA

Primary 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash

Features Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama

Video

Secondary 5 MP

SOUND

Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot

Bluetooth v4.0, A2DP, EDR, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

NFC Yes (LTE model only)

Radio FM radio

USB microUSB v2.0

FEATURES

Sensors Accelerometer, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM

Browser HTML5

Java Yes, via Java MIDP emulator

- ANT+ support

- Active noise cancellation with dedicated mic

- MP4/WMV/H.264 player

- MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player

- Photo/video editor

- Document viewer

BATTERY

Non-removable Li-Ion 1900 mAh battery

Πηγή:gsmarena.com

Edited by StratosGR

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον,το ειδα σημερα στο πλαισιο....

παιδια απλα πανεμορφο,τρομερη η δουλεια της samsung,πολυ ποιοτικο και μικρο στο μεγεθος,οθονη που ψαρωνει σε φουλ φωτεινοτητα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και γω το είδα στο public... Τρομερή ποιότητα κατασκευής μπράβο στην σαμμυ.

Το μονο αρνητικο ότι είναι ακριβό.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έχω εδώ και 3 ημέρες.Καταπληκτικό και από δυνατότητες και απο ποιότητα κατασκευής και απο εμφάνιση.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Link to comment
Share on other sites

Το έχει η γυναίκα μου εδώ και 10 μέρες. Πολύ καλό ποιοτικά,

η οθόνη αν και πολύ φωτεινή δεν εχει και την πιο πυκνή διάταξη Pixel που υπάρχει....

 

 

Συνοπτικά

Soft Χαρακτηριστικά

  • Πολύ γρήγορο χωρίς ίχνος Lag σε καθημερινή χρήση
  • το touch UI είναι εμφανώς καλύτερο από προηγούμενες εκδόσεις
  • Το camera UI είναι πολύ καλό και ταχύτατο

Hard Χαρακτηριστικά

  • ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ αίσθηση στο χέρι
  • πολύ ποιοτικό
  • Πολύ ελαφρύ
  • εμφάνιση που μαγνητίζει το μάτι
  • Πολύ καλή η δεύτερη κάμερα για selfies
  • Αρκετά καλή η main camera
  • χαμηλό SAR (0.244)

 

 

Κόστος αγοράς : 300€

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Το εχω και γω κανα δεκαημερο. Ειναι πραγματικα πολυ όμορφο και ποιοτικό, εξαιρετικά μικρο και ελαφρυ στο χερι.

Η μπαταρια του δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο και, δυστυχως,ηθελε λίγο υψηλοτερη αναλυση στην οθονη. Η οποια ειναι παρα πολυ λαμπερη, εδω έχει γινει μεγαλη προοδος σε σχεση με παλια samsung με amoled που ειχα. Ειναι καλης ποιοτητας αλλα φαινονται πιξελς στον browser.

Αυτο που δεν περιμενα ειναι οτι ειναι τοσο γρηγορο. Ο 410 επεξεργαστης πιστευω εχει μεγαλη διαφορα με τον 400, ισως ευθυνεται και το βελτιωμενο touchwiz. Με την lollipop μαλλον θα γινει ακομη πιο γρηγορο,που δε χρειαζεται,οσο χρειαζεται για τη μπαταρια, που λογικα θα βελτιωθει.

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα ευτυχισμένος κάτοχος κι εγώ.. το είδα, το ερωτευτηκα και δεν μπόρεσα να του αντισταθώ παρά την αλμυρή τιμή.

 

Το πήρα σε midnight black, για την ακρίβεια η ''μούρη'' είναι μαύρη καθώς πλάτη και περιμετρικό πλαίσιο είναι σε σκούρο μπλε. Πανέμορφες οι νικελ λεπτομέρειες σε κάμερα/ηχείο/φλας και στις άκρες της συσκευής, αλλά φοβάμαι μη ''ξεφτίσουν'' νωρίς.

 

Ξεχάστε τον όρο ''πλαστικουρα'' και ''bloatware'', το κινητό ρολάρει υποδειγματικά και η ποιότητα κατασκευής δε θυμίζει σε τίποτα samsung του παρελθόντος.

 

Κι εμένα με ξένισε λίγο η κάπως χαμηλής ανάλυσης οθόνη, αλλά προέρχομαι απο κινητό με full hd ανάλυση οπότε θέλει λίγο χρόνο για εξοικείωση. Σε καμία περίπτωση δεν είναι φτωχή και ενοχλητική πάντως με την απόδοση της.

 

Αυτά προς το παρόν, για μπαταρία θα σχηματίσω άποψη σε μερικές μέρες αφού τελειώσω το στήσιμο εφαρμογών και κάνω μερικούς κύκλους φόρτισης/αποφόρτισης.

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ και έμεινα ενθουσιασμένος από την κατασκευή και το μέγεθος. :D Επίσης μου αρέσει το πολύ χαμηλό sar. Για την οθόνη δεν κατάλαβα κάτι μιας και δεν το δούλεψα αρκετά. Στο skroutz βρίσκω δυο εκδόσεις την A300FU και την Α300F με την μόνη διαφορά η πρώτη να έχει 1,5GB και η δεύτερη 1GB. Εσείς παιδιά ποια έχετε; Επίσης αν μπορείτε να γράψετε δυο λόγια παραπάνω για την μπαταρία και να ποστάρετε 1-2 φωτογραφίες για να δούμε την ποιότητα της κάμερας!! :O:O:O
iPhone 3GS -> iPhone 5c -> Moto G 2nd -> Samsung A3
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μονο η fu εκδοση ερχεται εδω αν και δεν ειμαι σιγουρος. Στα μεγαλα μαγαζια ειναι η fu,το ιδιο και σε ενα σκρουτζομαγαζο απ την ομονοια που το πηρα. Να κοιταξετε να γραφει fu το κουτι,σιγουρα δεν αξιζει η εκδοση με το 1 γιγα ραμ (αν υπαρχει).

 

H μπαταρια έστρωσε καπως μετα απο δυο βδομαδες. Ειναι στο μεσο ορο, τιποτα ιδιαιτερο. Οι καμερες ειναι πολυ καλες και οι δυο για τα μεγαπιξελς τους.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ και έμεινα ενθουσιασμένος από την κατασκευή και το μέγεθος. :D Επίσης μου αρέσει το πολύ χαμηλό sar. Για την οθόνη δεν κατάλαβα κάτι μιας και δεν το δούλεψα αρκετά. Στο skroutz βρίσκω δυο εκδόσεις την A300FU και την Α300F με την μόνη διαφορά η πρώτη να έχει 1,5GB και η δεύτερη 1GB. Εσείς παιδιά ποια έχετε; Επίσης αν μπορείτε να γράψετε δυο λόγια παραπάνω για την μπαταρία και να ποστάρετε 1-2 φωτογραφίες για να δούμε την ποιότητα της κάμερας!! :O:O:O

 

Το Α300FU έχω.

 

Για τη μπαταρία δε μπορώ να έχω ακόμη ολοκληρωμένη άποψη, καθώς είναι ακόμη στο στρώσιμο. Τώρα με βγάζει μια μέρα με αρκετό σκάλισμα, δεδομένα ανοιχτά,συγχρονισμους, λίγο gaming κλπ, ευελπιστώ να βελτιωθεί μετά απο λίγο διάστημα όπως έγραψε και ο spazoklabanias. Θεωρώ οτι βρίσκεται στο μέσο όρο, μια μέρα με τα πάντα ανοιχτά και εντατική χρήση και δυο μέρες με πιο συντηρητική.

 

Απο κάμερα ούτε κρύο ούτε ζέστη σου παραθέτω δυο νυχτερινές, μια σε εξωτερικό χώρο και μια μέσα στο δωμάτιο με χρήση φλας. Θα επανέλθω και με ημερήσιες

 

16511767052_92cc0c44bf_b.jpg

 

16486786006_08508fb50e_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την κοπελιά μου μία χαρά είναι και πανέμορφο,θα της το πάρω μόλις πέσει κι άλλο.σύντομα δηλαδή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εαν φλασάρω άλλη ρομ, θα γράψει ο knox; Το κινητό ήρθε με Ιταλικό csc (ITV) και θέλω να περάσω το Ελληνικό (EUR)

 

Βέβαια είναι unbranded και δεν έχει καμιά παράξενη εφαρμογή μέσα, ούτε κάποιο λογότυπο Ιταλικού παρόχου. Αξίζει τον κόπο;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γράψει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται..περιμενω κ την 2sim εκδοση μπας κ το παρω..

 

Μάλλον δεν θα εισαχθεί επίσημα στην Ελλάδα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς θήκη και ζελατίνα προστασίας από ελληνικό κατάστημα; Απ όσο έψαξα μόνο το Πλαίσιο έχει φέρει, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 30 ευρώ για flip cover χωρίς καν παραθυράκι ούτε να πάρω τα σελοτέιπ της sentio που τα παρουσιάζουν ως screen protector

 

εν τω μεταξύ πρόλαβε και έκανε ένα απειροελάχιστο ξεβαμματάκι κάτω αριστερά στο μπέζελ από το βάλε-βγάλε σε μια τύπου πουγγί θήκη που χρησιμοποιώ και το χω μόλις πέντε μέρες :dash:

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/c/579/thikes-kinhtwn-thlefwnwn.html?keyphrase=a300f&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

 

Εγω πηρα την Samsung Cover EF-PA300BS. Ειναι λιγο ακριβη αλλα ειναι official και εξαιρετικη. Προστατευει αψογα το κινητο με το πλαστικο και το ελαστικο χείλος που διαθετει. Ειναι οι αγαπημενες μου θηκες για καθε galaxy που εχω παρει.

Απο το ιδιο μαγαζι πηρα και 2 screen protectors με 5 ευρω. Έβαλα το ενα με την πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/c/579/thikes-kinhtwn-thlefwnwn.html?keyphrase=a300f&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

 

Εγω πηρα την Samsung Cover EF-PA300BS. Ειναι λιγο ακριβη αλλα ειναι official και εξαιρετικη. Προστατευει αψογα το κινητο με το πλαστικο και το ελαστικο χείλος που διαθετει. Ειναι οι αγαπημενες μου θηκες για καθε galaxy που εχω παρει.

Απο το ιδιο μαγαζι πηρα και 2 screen protectors με 5 ευρω. Έβαλα το ενα με την πρωτη.

 

Δεν είναι κι άσχημη.. προσθέτει αρκετό όγκο; Δεν θέλω να αλλοιώσω το υπέροχο λεπτό ντιζάιν του κινητού

 

Κάτι άσχετο, μετά απο επανεκκίνηση βλέπω να τρέχει στο παρασκήνιο η εφαρμογή του youtube χωρίς να έχω ανοίξει τίποτα.. στο κάνει εσένα;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το εκανα μια επανεκκίνηση οντως βλεπω να τρεχει το YouTube. Μεχρι 10-15 mb ram πιανει ομως και 0% cpu. Γενικα δεν εχω παραπονο με την αποδοση του κινητου, καθε αλλο, δεν κολλαει και ειναι αστραπη.

 

Η θηκη δεν ειναι φλουδα αλλα ουτε και γκουμουτσα. Στα επιπεδα μιας τυπικης σιλικονης απο παχος. Το καλο σε σχεση με προηγουμενα σχεδια των samsung cover+ που ειχα για αλλα galaxy,πιστευω ειναι αρκετα βελτιωμενη, γιατι ειναι τραχια στο πισω μερος να μη γλυστραει και εχει πολυ περισσοτερο λαστιχο στις γωνιες για προστασια και μεγαλυτερο χειλος περιμετρικα της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι άσχετο, μετά απο επανεκκίνηση βλέπω να τρέχει στο παρασκήνιο η εφαρμογή του youtube χωρίς να έχω ανοίξει τίποτα.. στο κάνει εσένα;

Προφανώς εχεις κάνει update την συγκεκριμένη εφαρμογή (βγάζει τέτοιο θέμα μετά την αναβάθμιση της).Πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε απεγκατάσταση της ενημέρωσης αν δεν θέλεις να τρέχει ανεξέλεγκτα
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εχεις κάνει update την συγκεκριμένη εφαρμογή (βγάζει τέτοιο θέμα μετά την αναβάθμιση της).Πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε απεγκατάσταση της ενημέρωσης αν δεν θέλεις να τρέχει ανεξέλεγκτα

 

Σωστός ο φίλος φορτηγατζής, λύθηκε το ζήτημα :thanks:

 

Μήπως γνωρίζεις να μου απαντήσεις με σιγουριά κάτι που είχα ρωτήσει και σε προηγούμενο ποστ, αν φλασάρω με odin την επίσημη ελληνική ρομ θα γράψει ο knox;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς θήκη και ζελατίνα προστασίας από ελληνικό κατάστημα; Απ όσο έψαξα μόνο το Πλαίσιο έχει φέρει, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 30 ευρώ για flip cover χωρίς καν παραθυράκι ούτε να πάρω τα σελοτέιπ της sentio που τα παρουσιάζουν ως screen protector

 

εν τω μεταξύ πρόλαβε και έκανε ένα απειροελάχιστο ξεβαμματάκι κάτω αριστερά στο μπέζελ από το βάλε-βγάλε σε μια τύπου πουγγί θήκη που χρησιμοποιώ και το χω μόλις πέντε μέρες :dash:

 

Καλησπερα.Εγω πηρα με 5 ευρω απο γερμανο.Μου την τοποθετησαν κιολας.Οχι sentio...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...