Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχως σε καθε νεα εκδοση του λειτουργικου εγω στους υπολογιστες μου εχω θεματα, με την αναβαθμιση, δεν την περναει ποτε με την πρωτη, χτυπαει και κανει roll back και πολλες φορες χρειαζεται troubleshooting γιατι δεν μπορει ουτε το roll back να κανει. Δεν εισαι ο μονος...

 

Βεβαια την 1803 μου την περασε ευτυχως σωστα με την πρωτη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε καθε νεα εκδοση του λειτουργικου εγω στους υπολογιστες μου εχω θεματα, με την αναβαθμιση, δεν την περναει ποτε με την πρωτη, χτυπαει και κανει roll back και πολλες φορες χρειαζεται troubleshooting γιατι δεν μπορει ουτε το roll back να κανει. Δεν εισαι ο μονος...

 

Βεβαια την 1803 μου την περασε ευτυχως σωστα με την πρωτη.

 

φιλε ανοιξα καινουργιο τοπικ εδω για να προλαβω και αλλους που εχουν λαπτοπ να μην το κανουν ..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=467316

Link to comment
Share on other sites

φιλε ανοιξα καινουργιο τοπικ εδω για να προλαβω και αλλους που εχουν λαπτοπ να μην το κανουν ..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=467316

 

Το πρόβλημά σου , δεν συμβαίνει σε όλους. Η ms έχει κάνει μαντάρα το θέμα των updates, γιατί δε μπορεί να βρει μία χρυσή τομή να μπαίνουν απροβλημάτιστα στους τόνους διαφορετικού hardware που υπάρχει :)

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο laptop DELL (intel core i7-7th Gen) & HP (Celeron τα ζώα μου αργά) τρέχει κανονικα το update 1803....!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω edit το host file και να τον δοκίμασε κάνεις ότι δουλεύει? Ακολουθώ τις οδηγίες από κάποιους οδηγούς για Windows 10, αλλά όταν πάω να σώσω ή να αντικαταστήσω το host file μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι εφικτό γιατί χρησιμοποιείται από το system. Μου διαφεύγει κάτι?

 

Edit: το πρόβλημα ήταν ότι το zone alarm έκανε lock το host file και δεν επέτρεπε μετατροπή του. Όλα ΟΚ, πέρασα το MVPS host file και τέλος οι διαφημίσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Περί νοσταλγίας και φαντασίωσης. :)

 

Τα Windows XP επιστρέφουν με την έκδοση 2018 [Video Concept]

 

Τα Windows XP είναι αναμφισβήτητα ένα παρωχημένο λειτουργικό σύστημα και δεν υποστηρίζονται πλέον μετά από 17 χρόνια αξιόλογων υπηρεσιών σε γραφεία, σπίτια και σχολεία σε ολόκληρο*τον κόσμο.

 

Ωστόσο, παρά το γήρας τους, τα Windows XP εξακολουθούν να παραμένουν ένα*ιστορικό σύμβολο της Microsoft στα λειτουργικά της συστήματα, διατηρώντας ακόμα και σήμερα μια ξεχωριστή θέση στις καρδιές πολλών παλιών οπαδών της Microsoft.*Ένας σχεδιαστής δημιούργησε πρόσφατα ένα βίντεο-concept όπου δείχνει μια συγκεκριμένη έκδοση των Windows XP που έχει εκσυγχρονιστεί και προσαρμοστεί στο 2018.*Εν ολίγοις, φανταστείτε πώς θα εμφανιζόταν σήμερα εάν δεν είχε παροπλισθεί πριν από χρόνια.

 

Στο βίντεο μπορούμε να δούμε ένα μενού εκκίνησης που κρατά το παλιό UI ταυτόχρονα με την επικράτηση των χρωμάτων που τείνουν να είναι σκούρο μπλε και η εφαρμογή με τα*Ζωντανά Πλακάκια (Live Tiles) των Windows 10 και με το Universal Windows Platform (UWP)*σύστημα τους (Microsoft Store,* Hub, Feedback,*Χάρτες κτλ).*Η Εξερεύνηση αρχείων, η γραμμή τίτλου, η γραμμή εργασιών, το μενού σύνδεσης και ο*Internet Explorer που αλλάζουν στο*Edge*ανανεώνονται επίσης.*Τελευταίο, αλλά εξίσου σημαντικό, η υποστήριξη για το Timeline των Windows και το σύστημα Fluent Design.*

 

 

Επίσης ο ίδιος σχεδιαστής δημιούργησε και ένα άλλο βίντεο-concept όπου δείχνει πως θα μπορούσε να ήταν τα Windows 11.

 

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Περί νοσταλγίας και φαντασίωσης. :)

 

Τα Windows XP επιστρέφουν με την έκδοση 2018 [Video Concept]

 

Τα Windows XP είναι αναμφισβήτητα ένα παρωχημένο λειτουργικό σύστημα και δεν υποστηρίζονται πλέον μετά από 17 χρόνια αξιόλογων υπηρεσιών σε γραφεία, σπίτια και σχολεία σε ολόκληρο*τον κόσμο.

 

Ωστόσο, παρά το γήρας τους, τα Windows XP εξακολουθούν να παραμένουν ένα*ιστορικό σύμβολο της Microsoft στα λειτουργικά της συστήματα, διατηρώντας ακόμα και σήμερα μια ξεχωριστή θέση στις καρδιές πολλών παλιών οπαδών της Microsoft.*Ένας σχεδιαστής δημιούργησε πρόσφατα ένα βίντεο-concept όπου δείχνει μια συγκεκριμένη έκδοση των Windows XP που έχει εκσυγχρονιστεί και προσαρμοστεί στο 2018.*Εν ολίγοις, φανταστείτε πώς θα εμφανιζόταν σήμερα εάν δεν είχε παροπλισθεί πριν από χρόνια.

 

Στο βίντεο μπορούμε να δούμε ένα μενού εκκίνησης που κρατά το παλιό UI ταυτόχρονα με την επικράτηση των χρωμάτων που τείνουν να είναι σκούρο μπλε και η εφαρμογή με τα*Ζωντανά Πλακάκια (Live Tiles) των Windows 10 και με το Universal Windows Platform (UWP)*σύστημα τους (Microsoft Store,* Hub, Feedback,*Χάρτες κτλ).*Η Εξερεύνηση αρχείων, η γραμμή τίτλου, η γραμμή εργασιών, το μενού σύνδεσης και ο*Internet Explorer που αλλάζουν στο*Edge*ανανεώνονται επίσης.*Τελευταίο, αλλά εξίσου σημαντικό, η υποστήριξη για το Timeline των Windows και το σύστημα Fluent Design.*

 

 

Επίσης ο ίδιος σχεδιαστής δημιούργησε και ένα άλλο βίντεο-concept όπου δείχνει πως θα μπορούσε να ήταν τα Windows 11.

 

 

Nope. Τα είπαμε και παραδίπλα :p Not gonna happen :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ στα updates έχω ορίσει ως active hours το διάστημα 9 το βράδυ με 8 το πρωί, ξεκίνησε να κατεβάζει το μεγάλο April update στο μεσημέρι και έτσι μου γονάτισε τον browser.

Οτι ναναι

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ στα updates έχω ορίσει ως active hours το διάστημα 9 το βράδυ με 8 το πρωί, ξεκίνησε να κατεβάζει το μεγάλο April update στο μεσημέρι και έτσι μου γονάτισε τον browser.

Οτι ναναι

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Active hours δεν πρεπει να βαλεις τις ωρες που δουλευεις το PC και τα Windows Update να μπουν ολες τις αλλες ωρες;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ στα updates έχω ορίσει ως active hours το διάστημα 9 το βράδυ με 8 το πρωί, ξεκίνησε να κατεβάζει το μεγάλο April update στο μεσημέρι και έτσι μου γονάτισε τον browser.

Οτι ναναι

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Γιατί δεν ήταν active :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ότι να ναι......

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Είπες κάτι;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άνοιξα το pc και δείχνει άδειο έναν εξωτερικο σκληρο δίσκο.

Ο δίσκος είναι FAT32 και δεν δείχνει άδειος αλλα όταν τον ανοίγω δεν έχει τίποτα.

Δεν είναι κρυφά αρχεία, το τσέκαρα. Ψάχνοντας ,βγήκα αυτό ,MiniTool Power Data Recovery 8.0 . Βρίσκει ότι τα αρχεία είναι RAW . Ξέρουμε κάτι γι αυτο; Αν κανω recovery θα μου τα επαναφέρει όπως ήταν ; Μιλάμε για κάποια Terabyte. Αν τα επαναφέρει χυμα είναι αδύνατων να βγει άκρη. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άνοιξα το pc και δείχνει άδειο έναν εξωτερικο σκληρο δίσκο.

Ο δίσκος είναι FAT32 και δεν δείχνει άδειος αλλα όταν τον ανοίγω δεν έχει τίποτα.

Δεν είναι κρυφά αρχεία, το τσέκαρα. Ψάχνοντας ,βγήκα αυτό ,MiniTool Power Data Recovery 8.0 . Βρίσκει ότι τα αρχεία είναι RAW . Ξέρουμε κάτι γι αυτο; Αν κανω recovery θα μου τα επαναφέρει όπως ήταν ; Μιλάμε για κάποια Terabyte. Αν τα επαναφέρει χυμα είναι αδύνατων να βγει άκρη. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

 

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τα 10. Εύκολη επιβεβαίωση: Δοκίμασέ τον σε κάποιο άλλο σύστημα, ακόμη και Linux.

Πρωτίστως πρέπει να εξακριβώσεις εάν έχει κάποιο πρόβλημα ο δίσκος. Δοκίμασε να τρέξεις κάποιο διαγνωστικό (πχ αυτό που δίνει η εταιρεία).

Στη συνέχεια, θα πρέπει να τον ελέγξεις και με κάποιο άλλο πρόγραμμα ανάκτησης, ελπίζοντας να βρεις αρχεία εκτός από RAW.

 

Μπορείς και να τον βγάλεις από τη θήκη, ελπίζοντας ότι είναι αφαιρούμενο το USB bridge, αλλά συνήθως δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά...έκαναν αναβάθμιση σήμερα τα windows και σε laptop που έχω δεν μου δίνει πλέον την δυνατότητα να αυξάνω και να μειώνω την φωτεινότητα της οθόνης...τι μπορεί να έγινε λάθος ; Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί ;;;
Link to comment
Share on other sites

περνα χειροκινητα τους drivers του λαπτοπ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

περνα χειροκινητα τους drivers του λαπτοπ
μετά δεν θα προσπαθήσουν τα Windows να "αναβαθμίσουν" τις περασμένους χειροκίνητα drivers και να τα ξαναχαλασουν;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ειδικά αν περάσεις τους τελευταίους

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το Windows April update και αυτό το καινούριο Timeline που μπήκε δεν βλέπω να έχει καμία τρελή χρησιμότητα.

Εσείς πώς το βλέπετε;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το Windows April update και αυτό το καινούριο Timeline που μπήκε δεν βλέπω να έχει καμία τρελή χρησιμότητα.

Εσείς πώς το βλέπετε;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Ok, εσύ δεν τη βλέπεις, σε άλλους όμως μπορεί να χρησιμεύει :)

Εγώ πχ το βλέπω ενδιαφέρον ;) Αλλά το χρησιμοποίησα 3-4 φορές όλες κι όλες :p

Link to comment
Share on other sites

Τρέξτε να την προλάβετε...

Από 29,99 € Δωρεάν για λίγο το WiFi Tool.

(Εξοικονόμηση 29,99 €) ;)

 

Η εφαρμογή έχει εξαιρετικές κριτικές. :D

 

apps.61702.13510798886405976.f5cb99a0-67ab-4f87-89f8-165d6b417c01.4e6ab860-40ac-41ee-b093-70da6a1c99c6?w=180&h=270&q=60

 

https://www.microsoft.com/el-gr/store/p/wifi-tool/9nblggh5xz1z

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Ok, εσύ δεν τη βλέπεις, σε άλλους όμως μπορεί να χρησιμεύει :)

Εγώ πχ το βλέπω ενδιαφέρον ;) Αλλά το χρησιμοποίησα 3-4 φορές όλες κι όλες :p

Αυτό ρωτάω βρε παίχτη.

Τι γνώμη έχετε και τι χρήση προσφέρει.

Δηλαδή πόσο σημαντικό το θεωρείς σε σχέση με πριν που δεν υπήρχε.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πέρασες το update, you'll figure it out ;)

Καλοδεχούμενο είναι, δεν πιάνει χώρο :p Αν χρησιμοποιείς πολλά πράγματα και θέλεις να τα εναλλάσσεις καθημερινά, φαίνεται αρκετά χρήσιμο!

Αν είσαι με MS Account σου προσφέρει περισσότερο feedback όσον αφορά το τι έκανες τις προηγούμενες ημέρες. Μετά από λίγες μέρες τσέκαρέ το να δεις αν σου φανεί και εσένα χρήσιμο !

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πέρασες το update, you'll figure it out ;)

Καλοδεχούμενο είναι, δεν πιάνει χώρο :p Αν χρησιμοποιείς πολλά πράγματα και θέλεις να τα εναλλάσσεις καθημερινά, φαίνεται αρκετά χρήσιμο!

Αν είσαι με MS Account σου προσφέρει περισσότερο feedback όσον αφορά το τι έκανες τις προηγούμενες ημέρες. Μετά από λίγες μέρες τσέκαρέ το να δεις αν σου φανεί και εσένα χρήσιμο !

Με Ms account είμαι και ενώ πάντα κάνω sleep το laptop, ποτέ δεν δείχνει παράθυρα από προηγούμενες μέρες. Μόνο από το υπάρχον session.

Κάτι ίσως δεν δουλεύει σωστά;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...