Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με Ms account είμαι και ενώ πάντα κάνω sleep το laptop, ποτέ δεν δείχνει παράθυρα από προηγούμενες μέρες. Μόνο από το υπάρχον session.

Κάτι ίσως δεν δουλεύει σωστά;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Χμμ, δεν ξέρω φίλε μου. Πραγματικά περίεργο, εμένα δείχνει αρκετές ημέρες πριν, αλλά είμαι πλέον με local account που δείχνει λιγότερο (~3 ημέρες πριν). Κάτι να μην "έκατσε" καλά σε εσένα μήπως;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς γιατί στα τραγούδια (οχι σε ολα) μου βγάζει και τα εξώφυλλα ? τι πρέπει να απενεργοποιήσω να μην τα βρίσκει και τα κατεβάζει ? :wacko:

 

Picture0002.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί στα τραγούδια (οχι σε ολα) μου βγάζει και τα εξώφυλλα ? τι πρέπει να απενεργοποιήσω να μην τα βρίσκει και τα κατεβάζει ? :wacko:

 

Picture0002.png

 

Επειδή τα έχεις καταχωρημέα στο VLC, φαντάζομαι ότι αυτός τα κατεβάζει.

Κοίταξε στο Tools->Preferences->Interface->Allow metadata network access

 

Αντίστοιχα, στο Windows Media Player η επιλογή είναι στο Tools->Options->Library->Retrieve additional information from the Internet.

 

Σημείωση: Πρέπει να καθαρίσεις την cache για να χαθούν, ο πιο βολικός τρόπος είναι από Disk Cleanup -> Thumbnails

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παιδιά και 'γω προχθές το τελευταίο update των windows 10, σε ενα Dell Inspiron 5570 (i5-8250U/8GB/1TB + 128GB SSD)!

Μιλάμε μου έκανε το laptop ανω κάτω!

Δε μπορούσε να ανοίξει! Αφού με δυσκολία άνοιξε, έγραφε ότι είχε πρόβλημα στη σύνδεση με το λογαριασμό μου!

Όποτε έκανα επανεκκίνηση, άνοιγε πολύ πιο αργά από παλαιότερα, μου έγραφε ένα μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να κάνει επανεκκίνηση! Μετά από 2-3 φορές που έκανε τα ίδια επιτέλους άνοιγε! :mad:

Μέσα απ' τις ρυθμίσεις βρήκα μια επιλογή "επαναφορά σε προηγούμενη έκδοση την windows", το έκανα χθες το βράδυ και φαίνεται να έστρωσε κάπως!

Τον έκλεισα κατευθείαν χθες και έπεσα για ύπνο! Να δούμε αν τον ανοίξω το βραδάκι τι θα κάνει......

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίδες προτείνετε να μη την κάνουμε την αναβάθμιση; Αρκετά προβλήματα διαβάζω. Έχω ένα Asus laptop που είχε έρθει με Win10 installed.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παιδιά και 'γω προχθές το τελευταίο update των windows 10, σε ενα Dell Inspiron 5570 (i5-8250U/8GB/1TB + 128GB SSD)!

Μιλάμε μου έκανε το laptop ανω κάτω!

Δε μπορούσε να ανοίξει! Αφού με δυσκολία άνοιξε, έγραφε ότι είχε πρόβλημα στη σύνδεση με το λογαριασμό μου!

Όποτε έκανα επανεκκίνηση, άνοιγε πολύ πιο αργά από παλαιότερα, μου έγραφε ένα μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να κάνει επανεκκίνηση! Μετά από 2-3 φορές που έκανε τα ίδια επιτέλους άνοιγε! :mad:

Μέσα απ' τις ρυθμίσεις βρήκα μια επιλογή "επαναφορά σε προηγούμενη έκδοση την windows", το έκανα χθες το βράδυ και φαίνεται να έστρωσε κάπως!

Τον έκλεισα κατευθείαν χθες και έπεσα για ύπνο! Να δούμε αν τον ανοίξω το βραδάκι τι θα κάνει......

 

Αθάνατη Microsoft...Bγάζει update για να διορθώσει το update του update...Αφού χρησιμοποιείτε windows μην βιάζεστε με τα updates...

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχεις καταχωρημέα στο VLC, φαντάζομαι ότι αυτός τα κατεβάζει.

Κοίταξε στο Tools->Preferences->Interface->Allow metadata network access

 

Αντίστοιχα, στο Windows Media Player η επιλογή είναι στο Tools->Options->Library->Retrieve additional information from the Internet.

 

Σημείωση: Πρέπει να καθαρίσεις την cache για να χαθούν, ο πιο βολικός τρόπος είναι από Disk Cleanup -> Thumbnails

 

Τα έκανα αυτα που μου είπες......αλλά ειναι ακομα εδώ....:wacko:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα αυτα που μου είπες......αλλά ειναι ακομα εδώ....:wacko:

Ρίξε μια ματιά και σε αυτές τις οδηγίες:

http://www.winhelponline.com/blog/remove-mp3-album-art-embed-images/

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παιδιά και 'γω προχθές το τελευταίο update των windows 10, σε ενα Dell Inspiron 5570 (i5-8250U/8GB/1TB + 128GB SSD)!

Μιλάμε μου έκανε το laptop ανω κάτω!

Δε μπορούσε να ανοίξει! Αφού με δυσκολία άνοιξε, έγραφε ότι είχε πρόβλημα στη σύνδεση με το λογαριασμό μου!

Όποτε έκανα επανεκκίνηση, άνοιγε πολύ πιο αργά από παλαιότερα, μου έγραφε ένα μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να κάνει επανεκκίνηση! Μετά από 2-3 φορές που έκανε τα ίδια επιτέλους άνοιγε! :mad:

Μέσα απ' τις ρυθμίσεις βρήκα μια επιλογή "επαναφορά σε προηγούμενη έκδοση την windows", το έκανα χθες το βράδυ και φαίνεται να έστρωσε κάπως!

Τον έκλεισα κατευθείαν χθες και έπεσα για ύπνο! Να δούμε αν τον ανοίξω το βραδάκι τι θα κάνει......

Άνοιξα πριν λίγο το laptop να δω τι γίνεται!

Φαίνεται να δουλεύει καλά, όπως παλιά!

Βλέποντας στις πληροφορίες, βλέπω είναι στην έκδοση 1709 και όχι στο "κακό" 1803!

c7451802e6c5c8e4bdfe6624c8b774d5.jpg

Απ' τα services έκανα απενεργοποίηση το windows update να δούμε πως θα πάει!

Μετά απ' αυτά πάντως φοβάμαι να ξανακάνω update!

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχαίο μου Dell laptop και στο desktop περάστηκε το 1803 χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το update και μου γ@μησε τους drivers του ήχου και δεν παίζει τίποτα τώρα.

Σε Asus X541U laptop με i3-6006U 2.0ghz, 8gb ram, SSD 256gb και Windows 10 εργοστασιακά.

Το Asus live update δε μου βγάζει τίποτα καινούριο.

Πως στο καλό θα ξανακούσω τώρα;

 

EDIT: Μπήκα στο Windows update και είχε βγάλει ένα cumulative update της version 1803. Το έκανα, reboot το laptop, και τώρα δούλεψε ο ήχος κανονικά.

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το προβλημα με την μαυρη οθονη που εμφανιζεται ο κερσορας του ποντικιου μπορει να επιλυθει μονιμα; . . ή οχι; διοτι μια μου συμβαινει και μια οχι.. καλα αυτα τα windows 10 ολο προβληματα ειναι λες και ειμαστε πειραματοζωα.. μακαρι να είχε και στο voyo mini pc την δυνατοτητα να περασω τα windows 7 και λυσω καθε μου προβλημα ..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το προβλημα με την μαυρη οθονη που εμφανιζεται ο κερσορας του ποντικιου μπορει να επιλυθει μονιμα; . . ή οχι; διοτι μια μου συμβαινει και μια οχι.. καλα αυτα τα windows 10 ολο προβληματα ειναι λες και ειμαστε πειραματοζωα.. μακαρι να είχε και στο voyo mini pc την δυνατοτητα να περασω τα windows 7 και λυσω καθε μου προβλημα ..

 

Για εξηγησε το καλύτερα το πρόβλημα που έχεις.

Επίσης φτιάξε την υπογραφή σου!!!!!!!!!Είναι τεράστια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το προβλημα με την μαυρη οθονη που εμφανιζεται ο κερσορας του ποντικιου μπορει να επιλυθει μονιμα; . . ή οχι; διοτι μια μου συμβαινει και μια οχι.. καλα αυτα τα windows 10 ολο προβληματα ειναι λες και ειμαστε πειραματοζωα.. μακαρι να είχε και στο voyo mini pc την δυνατοτητα να περασω τα windows 7 και λυσω καθε μου προβλημα ..

 

Αν κατάλαβα καλά μάλλον έβαλες αναβαθμίσεις και όταν ξεκίνησε ο υπολογιστής δείχνει μαύρη οθόνη και μόνο τον κέρσορα.Μπες σε safe mode πήγαινε στον πίνακα ελέγχου windows updates και υπάρχει η επιλογή εγκατεστημένες αναβαθμίσεις.Βάλε ταξινόμηση ανά ημερομηνία για να είναι οι πιο πρόσφατες πάνω πάνω και κάνε μία μία απεγκατάσταση ξεκίνα τον υπολογιστή να δεις αν ξεκινάει αλλιώς επανέλαβε τη διαδικασία με την επόμενηΑυτό το πρόβλημα το συνάντησα όταν έκανα αναβαθμίσεις windows και κάρτας γραφικών.

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μάλλον έβαλες αναβαθμίσεις και όταν ξεκίνησε ο υπολογιστής δείχνει μαύρη οθόνη και μόνο τον κέρσορα.Μπες σε safe mode πήγαινε στον πίνακα ελέγχου windows updates και υπάρχει η επιλογή εγκατεστημένες αναβαθμίσεις.Βάλε ταξινόμηση ανά ημερομηνία για να είναι οι πιο πρόσφατες πάνω πάνω και κάνε μία μία απεγκατάσταση ξεκίνα τον υπολογιστή να δεις αν ξεκινάει αλλιώς επανέλαβε τη διαδικασία με την επόμενηΑυτό το πρόβλημα το συνάντησα όταν έκανα αναβαθμίσεις windows και κάρτας γραφικών.

 

σε ευχαριστω πολυ , ο υπολογιστης μου εβαλε μονο του αναβαθμιση και την περασε κιολας.. πολυ σπαστικο αυτο , μακαρι να εκλειναν οι ενημερωσεις οπως στα windows 7 και να τελειωνε το θεμα και να ειναι πιο σταθερο το συστημα. Αλλα με επανεκινηση στρωνει μετα οταν το αφηνω σε αδρανεια καποιες φορες το κανει αυτο. αλλες φορες βλεπω γραμματα και shell και κατι γραφει αλλα παλι με επανεκκινση στρωνει . δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η ασταθεια..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ , ο υπολογιστης μου εβαλε μονο του αναβαθμιση και την περασε κιολας.. πολυ σπαστικο αυτο , μακαρι να εκλειναν οι ενημερωσεις οπως στα windows 7 και να τελειωνε το θεμα και να ειναι πιο σταθερο το συστημα. Αλλα με επανεκινηση στρωνει μετα οταν το αφηνω σε αδρανεια καποιες φορες το κανει αυτο. αλλες φορες βλεπω γραμματα και shell και κατι γραφει αλλα παλι με επανεκκινση στρωνει . δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η ασταθεια..

 

Για να σταματήσεις τις αυτόματες αναβαθμίσεις στα 10 https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα έχω ένα λάπτοπ με windows 10 και επειδή εκεί που το έχω δεν έχω σταθερή σύνδεση adsl και όποτε χρειάζομαι να μπω στο ίντερνετ κάνω το κινητό hot spot για να έχω λίγο ίντερνετ, αυτό όμως που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν το κάνω hot spot το κινητό μου τραβάει τα δεδομένα απίστευτα γρήγορα ( 20 mb ανά 10 δευτερόλεπτα), και δεν ξέρω τι δουλεύει στο λάπτοπ και μου τα τρώει. Έχω απενεργοποίησει τις αυτόματες ενημερώσεις των windows 10 με το γνωστό τρόπο,αλλά και πάλι τίποτα. Μήπως ξέρετε από πού αλλού μπορεί να μου τρώει τα δεδομένα ή να μου πείτε τι να κοιτάξω να δω μπας και το απενεργοποίησω?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα λάπτοπ με windows 10 και επειδή εκεί που το έχω δεν έχω σταθερή σύνδεση adsl και όποτε χρειάζομαι να μπω στο ίντερνετ κάνω το κινητό hot spot για να έχω λίγο ίντερνετ, αυτό όμως που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν το κάνω hot spot το κινητό μου τραβάει τα δεδομένα απίστευτα γρήγορα ( 20 mb ανά 10 δευτερόλεπτα), και δεν ξέρω τι δουλεύει στο λάπτοπ και μου τα τρώει. Έχω απενεργοποίησει τις αυτόματες ενημερώσεις των windows 10 με το γνωστό τρόπο,αλλά και πάλι τίποτα. Μήπως ξέρετε από πού αλλού μπορεί να μου τρώει τα δεδομένα ή να μου πείτε τι να κοιτάξω να δω μπας και το απενεργοποίησω?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάνε την σύνδεση metered.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η σύνδεση metered? Υπάρχει κανένας οδηγός η πως γίνεται για να το κάνω?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το βρήκα τι είναι . Το θέμα είναι όμως να βρω από που κατεβάζει δεδομένα συνέχεια για να το κοψω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το γράφω και εδώ μήπως είναι θέμα των windows 10...

 

Πριν από λίγες μέρες παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με το hotspot του υπολογιστή μου.Έχω Vodafone mobile broadband συνδέω το στικάκι και όλα λειτουργούν τέλεια.Όταν πάω να ανοίξω το hotspot για να δώσω και στα κινητά μου,και ενώ τόσα χρόνια λειτουργούσε τέλεια,δεν ανοίγει το wifi hotspot και μου πετάει το εξής μήνυμα: ''Για να κάνετε κοινή χρήση της σύνδεσής σας,πρέπει να προσθέσετε πρώτα αυτή την δυνατότητα στο πρόγραμμα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας σας''

 

Τι άλλαξε ξαφνικά?Φταίει η Vodafone ή καμιά ενημέρωση που έκαναν το windows 10?Εκ πρώτης όψης και με βάσει το μήνυμα που πετάει μάλλον η Vodafone κάτι έκανε.Έπαθε κάποιος άλλος το ίδιο?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω και εδώ μήπως είναι θέμα των windows 10...

 

Πριν από λίγες μέρες παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με το hotspot του υπολογιστή μου.Έχω Vodafone mobile broadband συνδέω το στικάκι και όλα λειτουργούν τέλεια.Όταν πάω να ανοίξω το hotspot για να δώσω και στα κινητά μου,και ενώ τόσα χρόνια λειτουργούσε τέλεια,δεν ανοίγει το wifi hotspot και μου πετάει το εξής μήνυμα: ''Για να κάνετε κοινή χρήση της σύνδεσής σας,πρέπει να προσθέσετε πρώτα αυτή την δυνατότητα στο πρόγραμμα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας σας''

 

Τι άλλαξε ξαφνικά?Φταίει η Vodafone ή καμιά ενημέρωση που έκαναν το windows 10?Εκ πρώτης όψης και με βάσει το μήνυμα που πετάει μάλλον η Vodafone κάτι έκανε.Έπαθε κάποιος άλλος το ίδιο?

 

Δεν ειναι προβλημα των windows, καπου στο usb stick της vodafone εχει να επιλεξεις το προγραμμα που εχεις δηλωμενο, εχει ξερυθμιστει κατα 99%

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!Το είχα τσεκάρει ήδη αυτό,αλλά καλού κακού έσβησα το πρόγραμμα του Vodafone mobile broadband και το εγκατέστησα από την αρχή.Το ρύθμισα τέλεια,έκανα επαννεκινήσεις,τσέκαρα τα πάντα και πάλι μου πετάει το μήνυμα αυτό.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού δοκίμασα τα πάντα,κατάργηση,επαναγκατάσταση εφαρμογής,ενημέρωση drivers του wifi,τηλέφωνα στη Vodafone κτλ ψάχνοντας στο Google και στο φόρουμ της Microsoft διαπίστωσα ότι τελικά είναι θέμα των windows.Παρουσιάστηκε σε πολλούς θέμα με το να κάνουν wifispot τον υπολογιστή τους μετά την αναβάθμιση σε anniversary.Με στικάκια εννοώ γιατί περιέργως όταν το λάπτοπ είναι συνδεδεμένο στο wifi του σπιτιού,ανοίγει το wifispot του κανονικά.Και μάλιστα το μήνυμα του γιατί δεν άνοιξε το wifispot μπορεί να διαφέρει από χρήστη σε χρήστη.Σε εμένα πχ γράφει να ενεργοποιήσω την υπηρεσία στον πάροχό μου ενώ σε άλλους ότι δεν έχουν ανοικτή την τοποθεσία τους στο λάπτοπ,χωρίς να ανοίγει το wifispot όταν την ενεργοποιούν.Οπότε είναι bug.Μακάρι να το φτιάξουν σε καμιά ενημέρωση ρε ****το γιατί πάνε τσάμπα και τα GB από το στικάκι μου...
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Screenshot-98.png

 

 

Appscope: Ένα νέο ηλεκτρονικό κατάστημα αφιερωμένο στα PWA.

 

Η Microsoft επικεντρώνεται πολύ στην εφαρμογή Progressive Web App και έχει δώσει το πράσινο φως στη δημοσίευσή τους στο κατάστημα των Windows 10 και των Windows 10 Mobile, αλλά είναι σαφές ότι χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να δείτε τα πρώτα αποτελέσματα, ενώ στο μεταξύ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια υπηρεσία τρίτου μέρους.

 

Μιλάμε για το ηλεκτρονικό κατάστημα Appscope, το οποίο μέσω της ομάδας του αναζητά καθημερινά την εφαρμογή Progressive Web App στον ιστό και στη συνέχεια εισάγει διάφορους συνδέσμους στην ιστοσελίδα του. Τα PWA είναι όλα επαληθεύσιμα και ταξινομημένα σύμφωνα με την κατηγορία τους, έτσι βρίσκουμε αυτά που είναι αφιερωμένα στην παραγωγικότητα, αυτά που αφορούν τα κοινωνικά μέσα όπως το Instagram και μερικά παιχνίδια που σίγουρα δεν πρέπει να χάσετε.

 

Στην περίπτωση των Windows 10 και των Windows 10 Mobile, για να τα χρησιμοποιήσετε, απλά ανοίξτε τους συνδέσμους στο Appscope και, αν είναι απαραίτητο, συνδέστε τα στο μενού έναρξης για μεγαλύτερη ταχύτητα και ευκολία πρόσβασης. Τέλος, υπενθυμίζουμε ότι οι ειδοποιήσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν αλλά λειτουργούν μόνο και αποκλειστικά στα Windows 10.

 

https://appsco.pe/

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...