Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, το κοίταξα και στις ρυθμίσεις. Όντως η διαθέσιμη RAM είναι 852mb. Σε πολλές συσκευές γίνεται αυτό. Για κάποιο λόγο ο κατασκευαστής έχει δεσμεύσει ένα μικρό κομμάτι για το λειτουργικό ξέρω'γω. Τώρα θυμήθηκα την περίπτωση από ένα Samsung με 512mb που είχα, και άφηνε ελεύθερα γύρω στα 380. Ένας λοιπόν που έφτιαχνε μια custom ROM (προσάρμοζε CM για την ακρίβεια) σε κάποια έκδοση δοκίμασε να κάνει κάτι που του άφηνε άλλα 30mb. Φαίνεται του δημιούργησε προβλήματα και στην αμέσως επόμενη έκδοση το επανέφερε εκεί που ήταν, με την αιτιολογία "επειδή η Samsung γνωρίζει καλύτερα"...
Link to comment
Share on other sites

Χαχ! Άρα είμαστε καλά. Απλώς φοβήθηκα μήπως με τις εφαρμογές που κατεβάζω μπουκώσω την ram και αρχίσει να σέρνεται το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Η δεσμευμένη μνήμη είναι συνήθως από τη κάρτα γραφικών και σε όλα τα κινητά Έτσι είναι, δεν υπάρχει θέμα
Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου πήρε μόλις μία συσκευή και στις ενημερώσεις λέει πως η 4.4.4 είναι η τελευταία έκδοση λειτουργικού.

Έχουν πάρει οι συσκευές την Lollipop ή όχι ακόμη;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

οχι ακομα θα ερθει αλλα το ποτε αγνωστο.υπομονη να τον πεις

 

Ωραία, σ' ευχαριστώ.

Εγώ πιο πολύ ενδιαφερόμουν, για να κάνω το update πριν του στήσω το κινητό με τους λογαριασμούς του.

 

Άρα το στήνω και θα περιμένει το OTA update, το οποίο δεν θα επηρεάσει κάτι.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα επηρεάσει κάτι, απλά επειδή θα αλλάξει το default runtime από Dalvik σε ART θα γίνει optimization στις εφαρμογές του κινητού (ούτε εκεί νομίζω θα υπάρξει κάποιο θέμα). Εγώ πάντως, όταν με το καλό έρθει το update θα του κάνω ένα Wipe Data/Factory Reset και ένα Wipe Cache για να είμαι 100% σίγουρος, όπως έκανα και μετά το update σε 4.4.4. ; )
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Μετά από ένα τόσο μεγάλο Update είναι καλό (αν όχι απαραίτητο) να κάνουμε ένα factory reset.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Μετά από ένα τόσο μεγάλο Update είναι καλό (αν όχι απαραίτητο) να κάνουμε ένα factory reset.

 

Για ποιόν λόγο είναι καλό; :)

Nokia 6101 - Sony Ericsson W100i - Nokia C2-05 - Nokia C2-02 - Motorola Moto G 4G
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις ένα σωρό εφαρμογές που έχουν σεταριστεί με άλλη έκδοση και διαφορετικό runtime. Ξαφνικά θα κληθούν να τρέξουν με διαφορετικά δεδομένα. Όσο και να το έχουν φροντίσει, είναι πολύ εύκολο να έχεις θέματα. Από ότι διάβασα στις χώρες που πήρανε το τελευταίο update, χωρίς reset είχαν battery drain. Επίσης, στην kit Kat μια φορά δοκίμασα να αλλάξω το runtime σε ART και τίποτα δε δούλευε σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Στο 1st Gen μου δοκίμασα ART runtime για αρκετό καιρό και δεν είχα κανένα θέμα. Φρόντισα όμως να κάνω την αλλαγή από Dalvik αμέσως μετά από το update στο τελευταίο λογισμικό (4.4.4) και Wipe Data/Wipe Cache (δλδ έγινε optimization μόνο σε ότι ήταν προ-εγκατεστημένο στο κινητό).
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θέλω να πω. Έκανες factory reset και δεν είχες θέμα. Εγώ που το δοκίμασα ενώ είχα εγκαταστήσει τα πάντα, χωρίς reset, πήγαινε χάλια με κολλήματα κλπ. Χώρια που κάθε φορά που ξεκινούσε το τηλέφωνο έκανε optimize 5 λεπτά σαν την πρώτη φορά.
Link to comment
Share on other sites

Και αναβαθμιση να μην κανεις καλό είναι ανα τακτά χρονικά διαστήματα να γίνεται ενα format. Οπως κάναμε παλιά στα windows

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κανει κανεις root; Ποιον οδηγο ακολουθησατε;

Εχει βαλει κανεις xposed να μας πει αν λειτουργει καλα;

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί άψογα το xposed και όσα modules δοκίμασα...

 

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/development/guide-root-moto-g-2nd-gen-2014-t2874245

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι θήκες σιλικόνης που κυκλοφορούν κάνουν τίποτα; Γιατί διάβασα ότι για να κουμπώσουν πρέπει να βγει το πίσω κάλυμα! Μα καλά, αν είναι να βγάλω το κάλυμα και να βάλω-ουσιαστικά ένα-άλλο κάλυμα ποια είναι η προστασία;:wacko:
Link to comment
Share on other sites

αυτες που λες ειναι τα καπακια τα πισω που αλαζεις σε διαφορα χρωματα.για θηκες κυτα εδω https://www.skroutz.gr/c/579/thikes-kinhtwn-thlefwnwn.html?from=popular-backlink&keyphrase=moto+g+2014 και εδω http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=69424
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Πήγα με μια φίλη μου εχθές και αγοράσαμε για εκείνη το moto g σε λευκό. Τελικά είναι πολύ ωραίο και αυτό. Το μόνο που πρόσεξα είναι πως δείχνει πιο παχύ από το δικό μου που είναι μαύρο. Το πήραμε από public και έχει περασμένο το τελευταίο update, ενώ οθόνη/digitizer είναι ίδια με το δικό μου (αυτό με τις κάθετες γραμμές...) και φυσικά δεν κάνει νερά. :P
Link to comment
Share on other sites

Πήγα με μια φίλη μου εχθές και αγοράσαμε για εκείνη το moto g σε λευκό. Τελικά είναι πολύ ωραίο και αυτό. Το μόνο που πρόσεξα είναι πως δείχνει πιο παχύ από το δικό μου που είναι μαύρο. Το πήραμε από public και έχει περασμένο το τελευταίο update, ενώ οθόνη/digitizer είναι ίδια με το δικό μου (αυτό με τις κάθετες γραμμές...) και φυσικά δεν κάνει νερά. :P

 

Και εγώ έχω δει φίλης μου λευκό το οποίο ΔΕΝ έκανε νερά το digitaizer σε αντίθεση με το δικό μου.

Τι να πω. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειπαμε δεν κανουν ολες οι οθονες το ιδιο. Αναλογως το τυπο του digitizer και αναλογως την φουρνια. Οι νεες φουρνιες δεν εχουν το ιδιο προβλημα η το εχουν πολυ ελαφρα.
Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνουμε search μόνο στο κίνητο?Γίνετε με μία κίνηση?

 

Εννοείς να ψάχνεις κάποιο συγκεκριμένο αρχείο ή φάκελο? Αν εννοείς αυτό, βάλε ένα file explorer (π.χ. ES File) και ανοίγοντάς το επιλέγεις "Αναζήτηση" (2 κινήσεις...).

 

Αν πάλι εννοείς αναζήτηση μέσω Google, αν τραβήξεις προς πάνω το "Home button" σου ανοίγει το "Google Search"

 

(Χρησιμοποιώ το Nova launcer)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...