Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα τον φορτιστή http://www.emimikos.gr/FET-006/

 

Μόλις περάσει ένα λεπτό αρχίζει να αναβοσβήνει το λαμπάκι του φορτιστή και να μην φορτίζει το κινητό.Ύστερα από λίγα λεπτά χωρίς να το πειράξω το λαμπάκι του φορτιστή ανάβει κανονικά και το κινητό φορτίζει για 2-3 λεπτά μέχρι που να ξανακάνει το ίδιο ξανά και ξανά.

Να υποθέσω πως ο φορτιστής είναι ελλατωματικός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα τον φορτιστή http://www.emimikos.gr/FET-006/

 

Μόλις περάσει ένα λεπτό αρχίζει να αναβοσβήνει το λαμπάκι του φορτιστή και να μην φορτίζει το κινητό.Ύστερα από λίγα λεπτά χωρίς να το πειράξω το λαμπάκι του φορτιστή ανάβει κανονικά και το κινητό φορτίζει για 2-3 λεπτά μέχρι που να ξανακάνει το ίδιο ξανά και ξανά.

Να υποθέσω πως ο φορτιστής είναι ελλατωματικός;

 

λογικα ναι.. εχω χρησιμοποιησει 4-5 διαφορετικους φορτιστες στο συγκεκριμένο κινητό και δεν ειχαν τετοια συμπεριφορα

καλου κακου δοκιμασε τον και σε αλλη συσκευη για σιγουρα, αν εχεις καποια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το moto g 2nd gen (ίσως την dual-sim έκδοση).

Αρχικά, κάτι που με απασχολεί αρκετά είναι η ταχύτητα του 3g. Στο gsmarena δίνουν ταχύτητα (HSPA) 21.1 Mbps ενώ lg g2, lg g2 mini lte, nexus 4, nexus 5, έχουν 42.2 Mbps. Έχει κάποιος εμπειρία με το moto g και με κάποιο από τα παραπάνω για να κάνει μία σύγκριση στην 3g ταχύτητα; Με ενδιαφέρει καθώς χρησιμοποιώ αρκετά το internet.

 

Επίσης, από αυτονομία πώς πάει;

Κολλήματα κλπ;;

Στις πρώτες 10-12 σελίδες δεν βρήκα κάτι σχετικό

Link to comment
Share on other sites

Αν και τις ονομαστικές ταχύτητες δεν θα τις πιάσεις εύκολα (ειδικά στο 3G), έχει διαφορά συγκριτικά με ένα τηλέφωνο με γρηγορότερο modem. Στο χώρο που είμαι τώρα με cosmote και το σήμα να φαίνεται φουλ, πιάνω 5-6 mbps σε speedtest και ένδειξη Η+, και με τον ίδιο αριθμό σε xperia z και ίδιες συνθήκες πάει μέχρι 11-12mbps.

 

Σχετικά με το τηλέφωνο, έτσι κι αλλιώς μόνο dual sim έκδοση θα βρεις. Από αυτονομία είναι μια χαρά, και την ημέρα την βγάζει άνετα θα έλεγα. Ένα θέμα έχει με το multitasking καθώς έχει πολύ επιθετικό task killer και κλείνει εφαρμογές για πλάκα και θέλουν φόρτωμα από την αρχή όταν η διαθέσιμη μνήμη είναι κάτω από ένα όριο. Από ότι λένε διόρθωνεται με το Lollipop που περιμένουμε.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα οτι θα πιάσω τις ονομαστικές! Αλλά είναι μεγάλη η διαφορά που αναφέρεις χωρίς τα 5-6 Mbps να είναι άσχημη τιμή γιατί έχω δει και 0.5 σε 3g...

αντάζομαι οι εφαρμογές τύπου instant messaging που ξεκινάνε αυτόματα κατά την έναρξη δεν θα έχουν θέμα..

Μερικές φορές μπορεί να παίζουν ταυτόχρονα viber, fb, messenger, skype, browsing και youtube..

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει μέχρι και 10+ με το Moto G. Παίζει ρόλο και η κεραία φυσικά που είναι κοντά σου. Αν έχεις ταχύτητα από 3-4 τουλάχιστον δεν έχει πρόβλημα για instant messaging εφαρμογές, ακόμα και αν πραγματοποιείς κλήσεις (viber, skype). Ούτε και youtube τόσο πολύ, αν και δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να βλέπεις βιντεάκια με mobile internet (είναι πανεύκολο να ξεφύγεις στην κατανάλωση των MB). Δεν κατάλαβα τι εννοείς πως οι εφαρμογές ξεκινάνε ταυτόχρονα με την έναρξη. Όπως επίσης δεν έχει τέτοιο multitasking το android από όσο ξέρω για να τρέχουν (κατεβάζοντας δεδομένα) όλα αυτά ταυτόχρονα(εξαιρουμένων των instant messaging εφαρμογών φυσικά). Π.χ. αν βλέπεις ένα βίντεο στο youtube και ανοίξεις τον browser δεν νομίζω να συνεχίσει να κατεβάζει δεδομένα το πρώτο εκτός και αν το φέρεις ξανά στο προσκήνιο(και πατήσεις play).
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο έχω καταλάβει viber, messenger και λοιπές εφαρμογές τέτοιου τύπου ξεκινάνε αυτόματα με την έναρξη του κινητου, αλλά τώρα που διαβάζω καλύτερα την πρώτη σου απάντηση καταλαβαίνω τι θες να πεις.. Γράψε λάθος!:)

 

Επισης, την ταυτοχρονη εκτέλεση αυτων την ανέφερα για να μου σχολιάσεις αν μπορείς το πόσο γρήγορα θα γίνονται οι εναλλαγές μεταξύ τους χωρίς κολλήματα ή κρασαρίσματα.. Κι εγώ έτσι ξέρω, οτι εκτός από τα instant messaging και όσες έχουν κάποιο feed ειδοποιήσεων (πχ facebook, e-mail) οι υπόλοιπες εφαρμογές (τύπου youtube) δεν κατεβάζουν δεδομένα οσο βρισκονται background..

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, τελικά μάλλον άκυρο αυτό που σου έγραψα στο πρώτο μου Post. Καιρό τώρα έχω θέμα με την Cosmote όταν μιλάω. Πολλές φορές απλά χάνεται η κλήση και πρέπει να ξανακαλέσω. Και είχα προσέξει πως συμβαίνει κυρίως όταν το έχω σε 3G(για να εκμεταλλευτώ και την HD κλήση με άλλους που έχουν cosmote), όπως επίσης πως μιλάω κανονικά στην 2η SIM που είναι vodafone, ακόμα και όταν ήταν σε 3G κάποιες φορές. Προηγουμένως που έπαιζα πρόσεξα πως έκανε πολύ συχνά εναλλαγή τύπου δικτύου και το έδειχνε στην ένδειξη σήματος. Από 3G σε H και H+ όλη την ώρα. Και σκέφτηκα πως ίσως έχει να κάνει και με τις περιορισμένες επιλογές για τύπο δικτύου του κινητού(έχει μόνo προτιμώμενος 3G και 2G). Έτσι λοιπόν δοκίμασα να μπω στο "κρυφό μενού" γράφοντας στο πληκτρολόγιο κλήσεων *#*#4636#*#* στο πληροφορίες τηλεφώνου => ορισμός προτιμώμενου τύπου δικτύου όρισα το WCDMA only. Έπειτα μου φάνηκε πως είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση και σε speedtest έφτασα σχεδόν 13mbps. Δεν μπορώ φυσικά να είμαι σίγουρος αν οφείλεται σε αυτό που έκανα ή πρόκειται απλά για ένα ακόμη σκαμπανεύασμα στο σήμα της Cosmote, αλλά τελικά το τηλέφωνο έχει τη δυνατότητα να πετύχει καλές ταχύτητες αν οι συνθήκες το επιτρέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο θα χρησιμοποιείται κυρίως στην Ιρλανδία και όταν θα είμαι ελλάδα θα μπαίνω ιντερνετ απο όποια εταιρεία από Vodafone, Cosmote έχει την ευγενή καλοσύνη να μου έχει δώσει κανα δωρεάν ΜΒ (Vodafone)..

Οπότε για θέμα δικτύων θα πρέπει να μιλήσω με άτομα εκεί, αλλά το τηλ έχει καλές δυνατότητες και αυτό είναι καλό! Μάλλον θα το τσιμπήσω! ;)

Ελπίζω να βγει άξιο!

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, τώρα είδα ότι ρώταγες για την εναλλαγή. Με το θεματάκι που έχει με το multitasking, ενδέχεται κατά την εναλλαγή των προγραμμάτων που αναφέρεις κάποιο να έχει κλείσει όταν τρέξει κάποιο άλλο μετά, και όταν το ξαναφέρεις μπροστά να έχει ένα lag επειδή φορτώνει από την αρχή. Επίσης όταν έχει φορτώσει αρκετά στη μνήμη παρατηρείται ένα lag όταν πατάς το κεντρικό πλήκτρο για να επιστρέψεις στην αρχική οθόνη. Για 1-1,5" δεν έχει εικονίδια και εμφανίζονται μετά. Αυτό είναι κάτι που μειώνεται ή ξεπερνιέται εντελώς με χρήση άλλου launcher. Και επίσης όπως είπα, για το συγκεκριμένο θέμα λένε πως βελτιώθηκε πάρα πολύ σε όποιες συσκευές που κυκλοφορούν σε άλλη χώρα έχουν πάρει το καινούριο Android. Οπότε σε λίγες μέρες θα δούμε από πρώτο χέρι πιστεύω πως πάει κι εμείς.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της πληροφορίες!

Ποιους launcher προτείνεις;; Δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με launcher γενικά γιατί η συσκευή που έχω τώρα (tipo dual) δεν είναι για πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Nova launcher προτείνεται. Προσωπικά έχω τον στοκ γιατί μ'αρέσει που κάνοντας swipe από αριστερά βγαίνει το Google now με τον καιρό, και δεν με ενοχλεί καθόλου το lag.
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, τελικά μάλλον άκυρο αυτό που σου έγραψα στο πρώτο μου Post. Καιρό τώρα έχω θέμα με την Cosmote όταν μιλάω. Πολλές φορές απλά χάνεται η κλήση και πρέπει να ξανακαλέσω. Και είχα προσέξει πως συμβαίνει κυρίως όταν το έχω σε 3G(για να εκμεταλλευτώ και την HD κλήση με άλλους που έχουν cosmote), όπως επίσης πως μιλάω κανονικά στην 2η SIM που είναι vodafone, ακόμα και όταν ήταν σε 3G κάποιες φορές. Προηγουμένως που έπαιζα πρόσεξα πως έκανε πολύ συχνά εναλλαγή τύπου δικτύου και το έδειχνε στην ένδειξη σήματος. Από 3G σε H και H+ όλη την ώρα. Και σκέφτηκα πως ίσως έχει να κάνει και με τις περιορισμένες επιλογές για τύπο δικτύου του κινητού(έχει μόνo προτιμώμενος 3G και 2G). Έτσι λοιπόν δοκίμασα να μπω στο "κρυφό μενού" γράφοντας στο πληκτρολόγιο κλήσεων *#*#4636#*#* στο πληροφορίες τηλεφώνου => ορισμός προτιμώμενου τύπου δικτύου όρισα το WCDMA only. Έπειτα μου φάνηκε πως είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση και σε speedtest έφτασα σχεδόν 13mbps. Δεν μπορώ φυσικά να είμαι σίγουρος αν οφείλεται σε αυτό που έκανα ή πρόκειται απλά για ένα ακόμη σκαμπανεύασμα στο σήμα της Cosmote, αλλά τελικά το τηλέφωνο έχει τη δυνατότητα να πετύχει καλές ταχύτητες αν οι συνθήκες το επιτρέπουν.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Το WCDMA only μηπως επηρεαζει τις κλησεις εαν δεν ειναι διαθεσιμο...???? ή αφορα μονο δεδομενα..???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα αφορά, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το ρυθμίζει να παίζει μόνο σε αυτό. Κάποια στιγμή ξαναείδα ένδειξη 3G. Οπότε μάλλον το σήμα είναι που παίζει...
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος με επιτυχία την ασύρματη (ή ενσύρματη) μετάδοση ήχου-εικόνας (mirroring κατά προτίμηση) με το συγκεκριμένο κινητό, χωρίς root;
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος με επιτυχία την ασύρματη (ή ενσύρματη) μετάδοση ήχου-εικόνας (mirroring κατά προτίμηση) με το συγκεκριμένο κινητό, χωρίς root;

 

Ασύρματα, δυστυχώς δε γίνεται. Ενσύρματα δε το έχω δοκιμάσει.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

σαν πολυ δεν το καθυστερει το γλυφιτζουρι η μοτο? ολες οι παραλλαγες το εχουν παρει πλην του 1068
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ασύρματα, δυστυχώς δε γίνεται. Ενσύρματα δε το έχω δοκιμάσει.

Το δοκίμασες ασύρματα και δεν συνδεόταν; Ρωτάω γιατί στις ρυθμίσεις και συγκεκριμένα στο Προβολή έχει Μετάδοση οθόνης. Στο nexus 5 που είχα εκεί πήγαινα και έβρισκα μια Smart TV και συνδεόταν μια χαρά. Δυστυχώς την έχω στο εξοχικό και δεν έχω τη δυνατότητα να το δοκιμάσω αυτή τη στιγμή. Ενσύρματα είναι δεδομένο πως δεν γίνεται καθώς δεν ενσωματώνει κάποιο πρότυπο tv-out στην micro usb υποδοχή του όπως άλλα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Nova launcher προτείνεται. Προσωπικά έχω τον στοκ γιατί μ'αρέσει που κάνοντας swipe από αριστερά βγαίνει το Google now με τον καιρό, και δεν με ενοχλεί καθόλου το lag.

 

Ευχαριστώ! Θα τα τσεκάρω όταν το παραλάβω!

Το παρήγγειλα από e-shop στα 188, ελπίζω να έρθει σύντομα (μέσα στη βδομάδα)

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασες ασύρματα και δεν συνδεόταν; Ρωτάω γιατί στις ρυθμίσεις και συγκεκριμένα στο Προβολή έχει Μετάδοση οθόνης. Στο nexus 5 που είχα εκεί πήγαινα και έβρισκα μια Smart TV και συνδεόταν μια χαρά. Δυστυχώς την έχω στο εξοχικό και δεν έχω τη δυνατότητα να το δοκιμάσω αυτή τη στιγμή. Ενσύρματα είναι δεδομένο πως δεν γίνεται καθώς δεν ενσωματώνει κάποιο πρότυπο tv-out στην micro usb υποδοχή του όπως άλλα κινητά.

 

Το ότι δεν συνδέεται έχει αναφερθεί και στο XDA. Σε εμένα δε βλέπει τη τηλεόραση και η τηλεόραση δε βλέπει το κινητό. Σε LG G3 λειτουργεί κανονικά όπως και σε Samsung s4.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σαν δυνατότητα υπάρχει αλλά φαίνεται πως έχει κάποιο bug. Ενδεχομένως με την αναβάθμιση που έρχεται να δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή την sd:http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SONY-SR16A4,99452,397666,1327025.html?langId=-18

 

που αν και δουλεύει κανονικά κάποια στιγμή μου δείχνει το κινητό όσες εφαρμογές έχω μετακινήσει σα να μην υπάρχουν με ένα μαύρο εικονίδιο.

Συνεχίζει όμως να αναγνωρίζει την κάρτα και να με αφήνει να τη χρησιμοποιώ.Φταίει η κάρτα; Την είχα πάνω από χρόνο στο προηγούμενο κινητό χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...