Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση προς όσους χρησιμποποιούν το wave to unlock.Αν και το τσεκάρω στους διαχειριστές και το ρυθμίζω από τα settings του δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω την αντίστοιχη λειτουργία για κλείδωμα.Ενώ υποτίθεται ότι λειτουργεί και κοκκινίζει ελαφρώς ο αισθητήρας άρα είναι ενεργός,τον καλύπτω αλλά δεν κλειδώνει.Σας συμβαίνει και εσάς αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερώτηση προς όσους χρησιμποποιούν το wave to unlock.Αν και το τσεκάρω στους διαχειριστές και το ρυθμίζω από τα settings του δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω την αντίστοιχη λειτουργία για κλείδωμα.Ενώ υποτίθεται ότι λειτουργεί και κοκκινίζει ελαφρώς ο αισθητήρας άρα είναι ενεργός,τον καλύπτω αλλά δεν κλειδώνει.Σας συμβαίνει και εσάς αυτό?

Ναι και σε μένα μονο ξεκλείδωνε... Το ξειλωσα γιατί ρουφαγε τη μπαταρία.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι κάτοχος της συσκευής εδώ και 3 ημέρες (Κωτσόβολος - €165). Όλα λειτουργούν άψογα εκτός από τα εξής:

1. Μερικές φορές κολλάνε οι καρτέλες

του chrome (πατάς το 2 η 3 στις

καρτέλες και δεν ανταποκρίνεται)

2. Στήν εφαρμογή Συλλογή, επιλέγοντας

μια φωτογραφία το κουμπί, επάνω δεξιά

με τις 3 τελείες, μερικές φορές δεν

ανταποκρίνεται.

Ευχαριστώ πολύ.

RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα στην προηγούμενη ανάρτηση μου να γράψω εαν ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνουν αυτά τα κολλήματα ?
RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Την αναβάθμιση σε lollipop θα την πάρουμε; ota;ή με κάποιο τρόπο που δεν ξέρω;
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Την αναβάθμιση σε lollipop θα την πάρουμε; ota;ή με κάποιο τρόπο που δεν ξέρω;

 

ota. υπάρχει και το motorola device manager, αλλά δεν κάνει κατι διαφορετικό λογικά..

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κ καλη χρονια σε ολους.Σκεφτομαι να τοπαρω για την αδελφη μ το κινητο.μπορει καποιος να μου πει απο θεμα μπαταριας πως τα παει το κινητο?Σε τελειως στοκ κατασταση παντα.
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κ καλη χρονια σε ολους.Σκεφτομαι να τοπαρω για την αδελφη μ το κινητο.μπορει καποιος να μου πει απο θεμα μπαταριας πως τα παει το κινητο?Σε τελειως στοκ κατασταση παντα.

 

H οθόνη του είναι ρουφήχτρα, εμένα με πολύ φειδώ φτάνει από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Ομιλία αντέχει για ώρες χωρίς πρόβλημα,επίσης τα έχω όλα ανοιχτά (wi fi ,3g ,gps) όλη μέρα, αυτά τα διαχειρίζεται πολύ καλά.

Εχω πολλά χρόνια με smartphone, αυτό το πήρα πριν 2 μήνες, αν το έχανα π.χ θα αγόραζα πάλι το ίδιο.

Είναι το πιο αξιόπιστο κινητό που πιάνω στα χέρια μου, δεν μου έχει κολλήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κ καλη χρονια σε ολους.Σκεφτομαι να τοπαρω για την αδελφη μ το κινητο.μπορει καποιος να μου πει απο θεμα μπαταριας πως τα παει το κινητο?Σε τελειως στοκ κατασταση παντα.

 

Βγαζει ανετα μια βαρια μερα χρησης.

δυο εαν δεν το πολυ χρησιμοποιεις

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και καλη χρονια σε ολους.Σκεφτομαι να αγορασω κινητο για τον πατερα μου και επηρεασμενος (θετικα εννοειται) απο το nexus 5 που εχω στην κατοχη μου καταληξα κατευθειαν στο ξαδερφακι του:p Θελω να σας ρωτησω ποσο ευχαριστημενοι ειστε απο την καμερα του και αν παρουσιαζει καποιο προβλημα γενικα το κινητο.Eπειδη τον πατερα μου τον ααπασχολει κυριως η καμερα και η μπαταρια ειμαι μεταξυ moto και s3 neo που ειναι στα ιδια χρηματα στα σκρουτζομαγαζα.Ποια ειναι η αποψη σας Edited by tasosmtm
Link to comment
Share on other sites

Βγαζει ανετα μια βαρια μερα χρησης.

δυο εαν δεν το πολυ χρησιμοποιεις

 

Μάλλον κάποιο πρόβλημα έχω εγώ.

Μια ωρα διαβασα τα μηνυματα μου και διάφορες ειδήσεις, έστειλα λίγα sm, μίλησα άλλη μια ώρα στο τηλέφωνο και γενικά σε σύνολο 5 ωρών έμεινα με 45% μταταρία.

 

http://s14.postimg.org/a74s176i5/2015_01_03_16_36_49.jpg"]http://s14.postimg.org/a74s176i5/2015_01_03_16_36_49.jpg[/url]

Link to comment
Share on other sites

Το screenshot που δείχνεις λέει ποσοστό αλλά όχι χρόνο οθόνης. Αν δηλαδή σε σύνολο 5 ωρών έχεις 2,5-3 ώρες ανοιχτή οθόνη, μια χαρά είναι. Επίσης για την κατανάλωση, δες αν έχεις αφήσει ανοιχτό το gps. Ρύθμισέ την εύρεση τοποθεσίας στο εξοικονόμιση μπαταρίας. Με wi-fi είσαι ή mobile data;
Link to comment
Share on other sites

Το screenshot που δείχνεις λέει ποσοστό αλλά όχι χρόνο οθόνης. Αν δηλαδή σε σύνολο 5 ωρών έχεις 2,5-3 ώρες ανοιχτή οθόνη, μια χαρά είναι. Επίσης για την κατανάλωση, δες αν έχεις αφήσει ανοιχτό το gps. Ρύθμισέ την εύρεση τοποθεσίας στο εξοικονόμιση μπαταρίας. Με wi-fi είσαι ή mobile data;

Η οθόνη δεν ήταν πάνω από δυο ώρες ανοιχτή. Το GPS το είχα υψηλή ακρίβεια, τώρα το έβαλα οικονομία. Με wi fi δουλεύω εκτός από τις μετακινήσεις μου που λειτουργεί από πίσω το google fit , αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι ενεργοβόρα εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δε θέλετε να χρησιμοποιείτε το power button δοκιμάστε το gravity screen.Θεωρώ πως είναι ό,τι καλύτερο μέχρι στιγμής.Θέλω να περάσουν όμως μερικές μέρες για να δω τί γίνεται με τη μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι η flip shell της Motorola. Έχει ενσωματωμένη λειτουργία να ανοίγει και να κλείνει την οθόνη.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και καλη χρονια σε ολους.Σκεφτομαι να αγορασω κινητο για τον πατερα μου και επηρεασμενος (θετικα εννοειται) απο το nexus 5 που εχω στην κατοχη μου καταληξα κατευθειαν στο ξαδερφακι του:p Θελω να σας ρωτησω ποσο ευχαριστημενοι ειστε απο την καμερα του και αν παρουσιαζει καποιο προβλημα γενικα το κινητο.Eπειδη τον πατερα μου τον ααπασχολει κυριως η καμερα και η μπαταρια ειμαι μεταξυ moto και s3 neo που ειναι στα ιδια χρηματα στα σκρουτζομαγαζα.Ποια ειναι η αποψη σας

 

δυσκολη επιλογη γιατι ειναι σχεδον ισαξια στα σημεια που αναφερεσαι

δυο διαφορες ειναι οτι το s3 εχει καλυτερη οθονη ενω το μοτο καλυτερη αναβαθμιση λογισμικου

ριχτο κορονα γραμματα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχει κανεις απο σας rootαρει το τηλεφωνο? γνωριζετε αν η εγγυηση χανεται με το ξεκλειδωμα του bootloader?
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω ρουταρισμενο και με ξεκλείδωτο bootloader ,και ναι η εγγύηση παει περίπατο... ;-)
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

όταν αποφασίσεις να το κάνεις root και να ξεκλειδώσεις την όποια συσκευή ακόμα και αν την ξανά κάνεις όπως ήταν τότε που την αγόρασες λες οι τεχνικοί της αντιπροσωπείας (service) να μην είναι σε θέση να γνωρίζουν αν εσύ έκανες root και unlock την συσκευή σου.?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα και καλή χρονιά να έχετε όλοι/ες με υγεία

 

αποφάσισα και το έκανα δώρο στον εαυτό μου το συγκεκριμένο τηλέφωνο την παραμονή πρωτοχρονιάς του 2014-2015

με κριτήριο ότι είναι Dual Sim άρα θα έδινα την παλιά μου συσκευή στην μητέρα μου ένα SE Xperia Neo V και θα έβαζα στην άκρη ένα SE Yari επίσης για μένα άλλο ένα κριτήριο λόγω εμπειρίας με SE ήταν ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι "Pure Android" όπως και το tablet που έχω αγοράσει το Asus Google Nexus 7 FHD 16GB (2013) WiFi

 

έτσι έκανα έρευνα αγοράς μέσω του skroutz και το βρήκα στα 178 ευρώ από κατάστημα στην αθήνα-κέντρο

 

(βέβαια είχα θέμα με την SIM καθώς δεν μου είπαν ούτε το έγραφε πουθενά ότι ήθελε Micro SIM αλλά τέλος καλό όλα καλά)

 

το μόνο αρνητικό για μένα ότι δεν υπάρχει Hands Free έτσι αναγκαστικά αγόρασα ένα ζευγάρι ακουστικά και μια θήκη φυσικά όπως και μια SD Card 16GB.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Να ξανακλειδώσεις το bootloader γίνεται και είναι και εύκολο. Το κακό είναι ότι για να ξεκλειδώσεις το bootloader, χρειάζεσαι κωδικό που μόνο η motorola σου παρέχει και είναι μοναδικός για κάθε κινητό. Οπότε με δεδομένο ότι η motorola παρέχει το κωδικό, αυτομάτως καταγράφεσαι ως κάποιος που πείραξε το κινητό του είτε εάν το κάνεις, είτε εάν στη τελική το μετανιώσεις και δε το κάνεις. Θεωρώ ότι η motorola στέλνει ή έχει online λίστα (πρός τα επίσημα service) με τα imei των κινητών που έχουν ξεκλείδωτο ή που επιχείρησαν να ξεκλειδώσουν το bootloader τους.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρώ ότι μόνο η MOTOROLA έχει τον τρόπο να ξέρουν τα SERVICE ποιες συσκευές έχουν γίνει ROOT και UNLOCK

πιστεύω ότι όλοι θα το ξέρουν και γνωρίζουν αν κάνεις κάτι τέτοιο

 

προσωπικά δεν έχω πειράξει το MOTOROLA MOTO G (2nd Gen) Dual Sim που αγόρασα πρόσφατα και ας έχω τα ανάλογα προγράμματα για την δουλειά αυτή.

 

ούτε καμία άλλη συσκευή που είχα στην κατοχή μου

 

αφού κάνω μια χαρά την δουλειά μου χωρίς να είναι ROOT και UNLOCK και δουλεύουν δεν έχω θέμα

 

σημείωση το tablet (asus google nexus 7) φοράει το Android 5.0.1 το έλαβε μέσω ΟΤΑ περίπου μέσα δεκεμβρίου

 

στο motorola το περιμένω...

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρώ ότι μόνο η MOTOROLA έχει τον τρόπο να ξέρουν τα SERVICE ποιες συσκευές έχουν γίνει ROOT και UNLOCK

πιστεύω ότι όλοι θα το ξέρουν και γνωρίζουν αν κάνεις κάτι τέτοιο

 

προσωπικά δεν έχω πειράξει το MOTOROLA MOTO G (2nd Gen) Dual Sim που αγόρασα πρόσφατα και ας έχω τα ανάλογα προγράμματα για την δουλειά αυτή.

 

ούτε καμία άλλη συσκευή που είχα στην κατοχή μου

 

αφού κάνω μια χαρά την δουλειά μου χωρίς να είναι ROOT και UNLOCK και δουλεύουν δεν έχω θέμα

 

σημείωση το tablet (asus google nexus 7) φοράει το Android 5.0.1 το έλαβε μέσω ΟΤΑ περίπου μέσα δεκεμβρίου

 

στο motorola το περιμένω...

 

Σίγουρα όλες οι εταιρείες γνωρίζουν εάν το κινητό έχει ξεκλειδωθεί από τον κάτοχο του αλλά ενδεχομένως να μην τους ενδιαφέρει πλήν της samsung (λόγω Knox) και της motorola. Προσωπικά είχα LG G2 και Nexus 5 και τα δύο ροοταρισμένα και το nexus και με άλλη rom και όταν χρειάστηκα το service, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα (Εξυπακούεται ότι όταν πήγαν στο service, ήταν σε κατάσταση stock). Και εγώ το moto g(2014) δε το έχω πειράξει λόγω το ότι δε το χρειάζεται αφενός, αφετέρου λόγω του ότι δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα ευρέως διαφορετικές rom για να πειραματιστώ όπως με το nexus 5.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιο μετρητή και γράφει πόσες φορές έχει φλασαριστεί και δεν υπάρχει τρόπος να τον επαναφέρεις τότε μπορεί να το καταλάβουν. Αν όμως υπάρχει τρόπος να τα μηδενίσεις και να το κλειδώσεις, εννοείται ότι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ήταν πειραγμένο. Το είχα κάνει σε ένα παλιότερο Samsung και ένα nexus 5, και γυρνούσαν σε εντελώς στοκ μορφή που δεν καταλάβαινε κανείς τι είχε γίνει. Στα motorola όμως έχουμε θέμα λόγω του κωδικού για το ξεκλείδωμα του bootloader.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους με υγεια. Εχω ενα θεματακι με το κινητο. Το εχω παρει δωρο στην γυναικα και εχει το εξης προβλημα, δεν μπαινει στο ιντερνετ με τη συνδεση δικτυου παρα μονο με το WIFI. Ανοιγω τα δεδομενα του κινητου και τιποτα. Ξερει κανεις τι γινεται? Στην αρχη που το ειχαμε εμπαινε κανονικα. Το εχω κανει 2 φορες επαναφορα ρυθμισεων και παλι τιποτα...

 

Υ.Γ. Ειναι το δικαρτο...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...