Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε διαφωνώ στο ότι μπορεί να υπάρχει παρτίδα που δεν φαίνονται οι γραμμές. Διαφωνώ μονάχα στο ότι μπορείς να καταλάβεις το ποιο είναι το προβληματικό από την οθόνη. Σε κάτι που παράγεται τόσο μαζικά και έχουν πουληθεί πάρα πολλά κομμάτια, ακόμα και ολα όσα έχουμε εμείς εδώ μέσα είναι πάρα πολύ μικρό δείγμα για να βγεί ένα τέτοιο συμπέρασμα με ασφάλεια.

 

Συνολικά πόσοι έχουν όντως πρόβλημα με μπλε στάμπα στην οθόνη τους (που δεν δημιούργησαν οι ίδιοι με το πάτα πάτα) σε αυτό το φόρουμ? 4? 5? 6??

Το να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι μια ολόκληρη γραμμή παραγωγής (όλα όσα έχουν ψυχρά χρώματα και δεν φαίνεται το digitizer) είναι ελαττωματική βασιζόμενοι σε 5-6 κινητά είναι τουλάχιστον αυθαίρετο.

Προσωπικά έχω το συγκεκριμένο μοντέλο (ψυχρή απόδοση χρωμάτων, δεν φαίνεται digitizer υπό γωνία) και δεν υπάρχει η παραμικρή στάμπα και το παραμικρό νερό υπό ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ χρήση.

Δεν σκοπεύω για κανένα λόγο φυσικά να αρχίσω να ζουλάω την οθόνη στα καλά καθούμενα και να δημιουργήσω εγώ θέμα στο κινητό μου στο τέλος.

Για 5-6 ελαττωματικά κινητά λοιπόν (πράγμα απόλυτα φυσιολογικό. Το ποσοστό λάθους σε τόσο μεγάλες γραμμές παραγωγής είναι εκατοντάδες κομμάτια) έχουμε βγάλει ολόκληρες γραμμές παραγωγής ελαττωματικές και το έχουμε κάνει... screen gate όπως πολύ πετυχημένα είπε και ο φίλος παραπάνω!

Και τέλος, αν μία ολόκληρη γραμμή παραγωγής είχε βγει ελαττωματική, θα είχαν πλημμυρίσει όλα τα ξένα φόρουμ με αυτό το θέμα καθώς χιλιάδες κινητά θα είχαν το ίδιο πρόβλημα, ΟΛΑ τα κομμάτια της συγκεκριμένης γραμμής παραγωγής.

Αντιθέτως είμαστε το μόνο φόρουμ στο οποίο έχει γίνει τέτοιος ντόρος για το τίποτα.

Αυτά από εμένα, σταματάω να ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα γιατί έχει ξεφύγει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aυτο λεω και εγω οτι υπαρχει και εκδοση που δεν εχει τετοιου ειδους γραμμες και κουκιδες. Ο Mark διαφωνει και σε αυτο απαντω. Αυτα με γραμμες παντως πρεπει να ειναι αυτα με πιο ανθεκτικη οθονη. Αυτα χωρις γραμμες ειναι τα ευπαθη.

 

Διαφωνω παντως με αυτους που λενε οτι δεν τρεχει και τιποτα. Προβλημα μας δεν ειναι τα νερα αλλα η μονιμη κηλιδα που προκυπτει εξαιτιας τους. Αμα αρχισουν σοριδον οι επιστροφες θα βαλει μυαλο η μοτορολα και η καθε μοτορολα. Και δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα να αλλαζουμε κινητα καθε 2 μηνες ουτε να εχουμε 2~3 συσκευες ταυτοχρονα. Οποιους δεν τους ενοχλει οκ noproblem. Αλλα το θεμα έχει λογο υπαρξης.

 

Διορθωση. Τωρα που το ειδα κατω απο δυνατο φως η οθονη ειναι ιδια με την πρωτη φωτο που εβαλες, με τις οριζοντιες γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου που είναι ναυτικός ενδέχεται να πιάσει Βραζιλία. Έχει νόημα η αγορά από εκεί ενός XT-1069; Eίναι σαν το δικό μας αλλά με 16gb εσωτερική μνήμη και dtv tuner. Άραγε μια συσκευή από εκεί αν σου χαλάσει τι να γίνεται...
Link to comment
Share on other sites

τι θα γινει τελικα με την αναβαθμιση σε Android Lollipop η lg τα εδωσε στο g3 και σε εμας που υποτιθεται οτι η motorola θα το εδινε απο τους πρωτους ακαμα τζιφος τιποτα μονο στην αμερικη την εδωσε.βλεπω να την περνουμε μετα το νεο ετος
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

τι θα γινει τελικα με την αναβαθμιση σε Android Lollipop η lg τα εδωσε στο g3 και σε εμας που υποτιθεται οτι η motorola θα το εδινε απο τους πρωτους ακαμα τζιφος τιποτα μονο στην αμερικη την εδωσε.βλεπω να την περνουμε μετα το νεο ετος

 

Στην Αμερική έδωσε και την αναβάθμιση της L την 5.0.1 Στον υπόλοιπο κόσμο ακόμα τίποτα, επικρατεί σιγή. Ας κάνουμε αυτό που ξέρουμε να κάνουμε καλά, υπομονή!

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο βιντεο με τη συμπεριφορα της δικια μου οθόνης: http://youtu.be/z7GMxtJduOs

μετά το 12 ουσιαστικα ειναι ορατο το "προβλημα"

σορυ για το κουνημα, δεν ειχα το τρίποδο :P

αυτο που παρατηρω εγω ειναι οτι ενω ασκώντας την ίδια πίεση σε διαφορα σημεια, παρουσιαζει διαφορετικη συμπεριφορά στο "ευαίσθητο" σημείο του.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το update οέο μας βλέπω νέο έτος

 

Και εγώ αυτό λέω. Το 2015 θα την πάρουμε

salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια και μόνο, αν σας ερχόταν σήμερα θα την εγκαθιστούσατε;

Εγώ,μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την kitkat, θα προτιμούσα να περιμένω λιγάκι να δω εμπειρίες από άλλους, μπας και αποφύγουμε τίποτα παιδικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια και μόνο, αν σας ερχόταν σήμερα θα την εγκαθιστούσατε;

Εγώ,μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την kitkat, θα προτιμούσα να περιμένω λιγάκι να δω εμπειρίες από άλλους, μπας και αποφύγουμε τίποτα παιδικά προβλήματα.

 

Απόλυτα σωστός. Εγώ θα αφήσω kit kat γιατί στο nexus 7 (2012) που έχω lolipop ΔΕΝ τρέχει καλά. Αναβάθμιση αρκετά αργότερα

:dizzy:Αν η κοπέλα σου παραπονιέται ότι δεν την πας ποτέ κάπου ακριβά, πήγαινέ την σε ένα βενζινάδικο
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια και μόνο, αν σας ερχόταν σήμερα θα την εγκαθιστούσατε;

Εγώ,μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την kitkat, θα προτιμούσα να περιμένω λιγάκι να δω εμπειρίες από άλλους, μπας και αποφύγουμε τίποτα παιδικά προβλήματα.

 

Εγώ θα την περνούσα. Δεν νομίζω όμως να βγάλει πρόβλημα γιατί είναι καθαρό android.

Ωστόσο αν....λέω αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, στο XDA έχει αρκετές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σωστός. Εγώ θα αφήσω kit kat γιατί στο nexus 7 (2012) που έχω lolipop ΔΕΝ τρέχει καλά. Αναβάθμιση αρκετά αργότερα

Και εγώ το Nexus 7 έχω και το γύρισα σε κιτ γιατι η 5.0 ηταν ανυπόφορη. Πάντως όλα τα Νεξους εκτός του 2012 πήραν 5.0.1 οποτε λογικά κάτι παιζει με τον Tegra 3. O snapdrqgon του Moto δεν θα έχει θεμα λογικά και απο τη στιγμη που το αργεί η lenovo τοτε δεν θα ειναι πρόχειροδουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Στο g3 πάντως είναι μέσα στο bug , τι να το κάνεις αν δεν είναι σωστή αναβάθμιση, να λες ότι το εδωσα πρώτος; ας περιμένουμε και ας είναι καλύτερη
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο βιντεο με τη συμπεριφορα της δικια μου οθόνης: http://youtu.be/z7GMxtJduOs

μετά το 12 ουσιαστικα ειναι ορατο το "προβλημα"

σορυ για το κουνημα, δεν ειχα το τρίποδο :P

αυτο που παρατηρω εγω ειναι οτι ενω ασκώντας την ίδια πίεση σε διαφορα σημεια, παρουσιαζει διαφορετικη συμπεριφορά στο "ευαίσθητο" σημείο του.

 

Αν και δεν μπορω να το δω πολυ καθαρα βλεπω οτι κανει τα κυμματακια που λεμε εκει πανω απο το home button (που μερικοι ειχαμε την μπλε κηλιδα). Ακριβως την ιδια συμπεριφορα εχει και το δικο μου στο ιδιο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα δεν είναι αν θα πηγαίνει καλά μόνο το Lollipop. Λέγοντας "παιδικές ασθένειες" εννοώ πως μπορεί κάτι να μην δουλεύει καλά, κάτι να προκαλεί battery drain κλπ. Ότι λύση και να έχει το xda αν δεν θέλεις να το ξεκλειδώσεις δεν αρκεί. Μπορεί φυσικά και να μην έχει τίποτα όπως είναι ίσως το πιθανότερο. Επειδή όμως επίσημα δεν έχει επιστροφή, εγώ θα περιμένω αρκετά πριν το περάσω μόλις κυκλοφορήσει. Και μην νομίζετε πως δεν τρώγομαι και δεν το αναμένω πως και πως...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα δεν είναι αν θα πηγαίνει καλά μόνο το Lollipop. Λέγοντας "παιδικές ασθένειες" εννοώ πως μπορεί κάτι να μην δουλεύει καλά, κάτι να προκαλεί battery drain κλπ. Ότι λύση και να έχει το xda αν δεν θέλεις να το ξεκλειδώσεις δεν αρκεί. Μπορεί φυσικά και να μην έχει τίποτα όπως είναι ίσως το πιθανότερο. Επειδή όμως επίσημα δεν έχει επιστροφή, εγώ θα περιμένω αρκετά πριν το περάσω μόλις κυκλοφορήσει. Και μην νομίζετε πως δεν τρώγομαι και δεν το αναμένω πως και πως...

 

Θέλω να πιστεύω ότι ο λόγος που αρχικά την δώσανε σε έναν αριθμό συσκευών και τώρα έχουν παγώσει την διαδικασία είναι προκειμένου να διορθώσουν ότι παιδικές ασθένειες προέκυψαν.

Προσωπικά είμαι φοβερά ανυπόμονος οπότε με το που δω ότι η ενημέρωση είναι διαθέσιμη για το κινητό μου την έχω κάνει και ότι βρέξει ας κατεβάσει! :P

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω στο xda , έρχεται ένα επιλέον update μετά το lollipop, με το οποίο διορθώνεται σε μεγάλο βαθμό το θέμα του multitasking. Απλά λένε πως θέλει factory reset αφού περαστεί. Για να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχουμε το κανονικό πλάκα πλάκα και έχω βαρεθεί να το προμοταρουνε σαν πρώτη συσκευή που θα πάρει το lollipop Edited by dskoumis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ κάνει για την συσκευή μας, έτσι;

http://www.emimikos.gr/FET-006/

 

Κανονικότατα.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο κινητό, γενικά απ' ότι βλέπω τα σχόλιά σας είναι καλά, η μόνη μου ένσταση είναι ως προς τη μπαταρία... Κάπου διάβασα ότι δεν αφαιρείται. Άρα αν για κάποιο λόγο τα φτύσει η μπαταρία, σημαίνει ότι αχρηστεύεται η συσκευή; :worry:

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση. Απλά την αλλάζεις. Αν πιάνουν τα χέρια σου αφαιρείς 10-12 βίδες και το κάνεις και μόνος σου.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα κι εγώ μια flip shell θήκη αυτή που βγάζει η Μοτορολα σε λευκό. Ήθελα μαύρη αλλά πανέμορφη και η λευκή. Ο κύριος λόγος πέραν της προστασίας της οθόνης ήταν και η αποφυγή να πατάω το on/off κουμπί το οποίο είναι κακής ποιότητας. 20 ευρώ + 5 τα μεταφορικά. Με τις υγείες μας.:lol:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ο ριζικός κατάλογος είναι η γνωστή ram; Και αν ναι γιατί είναι μόνιμα στα 850MB ρε παιδιά; Τόσα πολλά τρέχουν;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...