Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομουν να το πουλησω και να το ξαναπαρω γιατί μου επεσε και εκανε καποιες αμυχες στην οθόνη αλλά απο τη στιγμη που δεν είναι ορατες με ανοιχτή την οθόνη αλλά μονο με κλειστή σε έντονο φως δεν νομιζω οτι αξίζει το ρίσκο απο τη στιγμη που δεν έχω το θεμα με τα "νερά"...

 

Αν δεν εχεις θεμα με την οθονη μη το πουλησεις φιλε ! Ειναι φοβερο κινητο αν εξαιρεσεις αυτα που εγαψα πιο πανω...

Το πρωτο Moto G μου ειχε πεσει και εμενα αρκετες φορες αλλα η οθονη τελεια !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω το προβλημα με την οθονη και μου εβγαλε μπλε λεκε που φενεται σε ασπρο φοντο. Ειμαι Γερμανια και το εχω αγορασει απο εδω. Θα το αλαζα αλλα το θεμα ειναι οτι μου εχει πεσει και ενα μικρο ραγισμα στην αριστερη γωνια πανω. Αμα παω και τους πω για το προβλημα λετε να φαω πορτα?
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ειναι τελειο (και ειναι απο public), και αν το θελει κανεις απο σαλονικα ας ριξει συρμα.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι αρνούνται να το καταλάβουν ρε παιδιά εγώ το έστειλα πρώτη φορά στο service μου αλλάξανε την οθόνη να που όμως και η δεύτερη που μου έβαλαν είχε και αυτή νερά και επίσης τη κηλίδα,και το ξανά έστειλα στο service και μου λέει ότι είναι ελαττωματικό και μου έδωσαν καινούρια συσκευή που επίσης κάνει νερά..πιστεύω πως αν ηξεραν τ τους γινεται θα βάζανε την οθόνη που φαίνεται το digitizer και θα ήταν μια χαρά Edited by qwers
Link to comment
Share on other sites

To digitizer είναι στο τζαμάκι. Η οθόνη είναι από μέσα. Και με βάση αυτά που είδα δεν υπάρχει τηλέφωνο που δεν φαίνεται το digitizer. Απλώς 2 διαφορετικά digitizer που στο ένα από τα 2 φαίνεται σαν γραμμές. Και το άλλο όμως αν το παρατηρήσεις φαίνονται και εκεί αλλά είναι σε διαφορετική διάταξη.
Link to comment
Share on other sites

To digitizer είναι στο τζαμάκι. Η οθόνη είναι από μέσα. Και με βάση αυτά που είδα δεν υπάρχει τηλέφωνο που δεν φαίνεται το digitizer. Απλώς 2 διαφορετικά digitizer που στο ένα από τα 2 φαίνεται σαν γραμμές. Και το άλλο όμως αν το παρατηρήσεις φαίνονται και εκεί αλλά είναι σε διαφορετική διάταξη.

 

αν πιάσεις στα χεριά σου ένα που κάνει νερά δεν φαίνεται το digitizer δεν φαίνεται τπτ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, όταν το ακουμπάς όπως κάνεις όταν το χειρίζεσαι κανονικά, βλέπεις νερά αν έχεις προβληματική συσκευή;

 

Επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχέδιο για να περιγράψω την διαφορά που είδα ανάμεσα στα 2 digitizers. Το 1 είναι όπως το δικό μου, που υπάρχουν και κενές γραμμές ανάμεσα στις γραμμές και στις κουκίδες. Το άλλο ήταν στο τηλέφωνο του φίλου μου. Ξαναλέω αν δεν το κοιτάξεις πολύ προσεκτικά δύσκολα το παρατηρείς στη 2η περίπτωση (ειδικά αν δεν ξέρεις τι ψάχνεις). Αν δεν πρόκειται για αυτό και όντως δεν φαίνεται τίποτα, τότε μιλάμε πλεόν για 3 διαφορετικά digitizers.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που σου λέω μου δείχνεις φωτογραφημένο! Μπράβο γιατί εδώ φαίνεται ακόμα καλύτερα. Κάθε ένα από αυτά τα 2 έχει διαφορετικό digitizer. Όλες αυτές οι παύλες και οι κουκκίδες είναι που κάνουν το digitizer να καταλάβει σε ποιο σημείο ακουμπάει το δάχτυλό σου. Και είναι ορατές μόνο με σβηστή οθόνη και συνήθως υπό γωνία.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο qwers εχει μπει στο νοημα. Χαιρομαι η λυπαμαι που ανοιξα το θεμα αλλα σε καποιους δεν αρεσε. Προφανως εχουμε να κανουμε με ελλατωματικες παρτιδες και δεν τα βγαλα απο το μυαλο ουτε κοιταω να θαψω το κινητο. Λοιπον η πρωτη συσκευη δεν ειχε καθολου digitizer και ειναι σαν την πρωτη που δειχνει ο qwers και ηταν αυτη που ειχε θεμα. Οι αλλες ηταν με το digitizer το δευτερο με τις γραμμες που δειχνει ο qwers και δεν ειχαν το ιδιο θεμα τουλαχιστον οχι τοσο εντονο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτό που φαίνεται πάνω στην οθόνη λέμε digitizer η αυτό?η οθόνη που επιασα και δν έκανε νερά ήταν κάπως ετσι

 

Παρατηρηστε επισης το μωβισμα της οθονης που το ειχα επισημανει και αυτο σε σχεση με την πρωτη πιυ δειχνει ο qwers και ειναι σαφως πιο σκουρα.

Link to comment
Share on other sites

Η φάση είναι αν σου κάτσει. Σε κάποιους έκατσε σε κάποιους άλλους όχι.εμένα το κιν είναι κομπλε
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο qwers εχει μπει στο νοημα. Χαιρομαι η λυπαμαι που ανοιξα το θεμα αλλα σε καποιους δεν αρεσε. Προφανως εχουμε να κανουμε με ελλατωματικες παρτιδες και δεν τα βγαλα απο το μυαλο ουτε κοιταω να θαψω το κινητο. Λοιπον η πρωτη συσκευη δεν ειχε καθολου digitizer και ειναι σαν την πρωτη που δειχνει ο qwers και ηταν αυτη που ειχε θεμα. Οι αλλες ηταν με το digitizer το δευτερο με τις γραμμες που δειχνει ο qwers και δεν ειχαν το ιδιο θεμα τουλαχιστον οχι τοσο εντονο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παρατηρηστε επισης το μωβισμα της οθονης που το ειχα επισημανει και αυτο σε σχεση με την πρωτη πιυ δειχνει ο qwers και ειναι σαφως πιο σκουρα.

 

Λοιπόν επαναλαμβάνω γιατί φαίνεται δεν γίνομαι κατανοητός. Και στις 2 συσκευές που βλέπουμε στις εικόνες υπάρχει ορατό digitizer. Το digitizer matrix(η διάταξη των γραμμών/τελειών) είναι διαφορετικό μεταξύ τους. Το digitizer είναι άσχετο με την οθόνη. Δεν μπορείς να λες ότι η οθόνη είναι πιο σκούρα όταν αυτή είναι σβηστή. Η εντύπωση που σου δίνει κατά τη γωνία που φαίνονται οι γραμμές του digitizer είναι κάτι εντελώς άσχετο. Όπως είπα, πέσανε στα χέρια μου 2 συσκευές, μια από κάθε κατηγορία. Είχαν την ίδια συμπεριφορά στην πίεση. Καθόλου νερά όταν η πίεση ήταν ακόμα και 2-3 φορές μεγαλύτερη από την φυσιολογική. Ή, για να το θέσω διαφορετικά, αν προσπαθείς να ασκήσεις παράλογη πίεση, τέτοια ώστε να δεις νερά ( καθώς είναι φυσιολογικό να τα δεις μιας μιλάμε για LCD οθόνη) στο ίδιο επίπεδο πίεσης εμφανίζονται και στα 2. Τα χρώματα όταν η οθόνη δουλεύει δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά.

 

Δεν αμφισβητώ το ότι μπορεί να έπεσες σε προβληματική, παρά μόνο το ότι οπωσδήποτε υπάρχουν προβληματικές παρτίδες και να το έχεις κάνει ...screen gate.

 

Ακόμη περιμένω απάντηση από κάποιον που έχει πρόβλημα με τα νερά, σχετικά με το αν εμφανίζονται όταν χειρίζεται το κινητό με την φυσιολογική πίεση που χρειάζεται η οθόνη αφής κατά τη λειτουργία της. Για να είμαι ειλικρινής, στην πιθανότητα όσοι είχαν πρόβλημα στην ίδια την οθόνη με στίγματα που ήταν ορατά κατά τη λειτουργία να δημιουργήθηκαν επειδή πίεζαν την οθόνη για να ελέγξουν τα νερά, δεν βάζω μικρό ποσοστό...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικο μου δεν μπορω να δω γραμμες απο digitizer, δεν μου κανει νερα παρα μια μικρη σκοτεινη περιοχη κατω δεξια στο τηλ. η οποια δεν με ενοχλει αρκετα για να ζητησω αντικατασταση.

 

Το τηλ. ειναι εξαιρετικο, οποιο αλλο εχω δει το android σερνεται και κολλαει, αυτο ουτε σερνεται, ουτε κολλαει, ουτε ζεσταινεται, η καλυτερη αγορα μου και σε εξαιρετικη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εκανε διάφορα παλαβά τελευταία. Οταν το έσβηνα κάποιες εφαρμογές χάνονταν μεχρι που απο σήμερα δεν λειτουργεί η κάμερα. Εχω δειχνει οτι τραβάει φωτογραφία τελικά δεν σώζει τίποτα. Δοκίμασα και στήν εςωτερικη μνήμη και στην sd. Μεχρι και reset έκανα αλλα παλι τίποτα.

Το τηλεφωνο ειναι αγορασμένο το Σεπτέμβρη απο public. Που υπάρχει εξουσιοδοτημένο service ?

 

Update

 

Τελικά αφαιρόντας τις sim και την sd η κάμερα ξαναλειτούργησε! Με είχε υποψιάσει ότι βίντεο έβγαζε αλλά όχι φωτό.

Αλλαξα κάρτα και το ξαναέστησα λίγο πιο ελαφρύ και πλέον παίζει καλά!

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη περιμένω απάντηση από κάποιον που έχει πρόβλημα με τα νερά, σχετικά με το αν εμφανίζονται όταν χειρίζεται το κινητό με την φυσιολογική πίεση που χρειάζεται η οθόνη αφής κατά τη λειτουργία της. Για να είμαι ειλικρινής, στην πιθανότητα όσοι είχαν πρόβλημα στην ίδια την οθόνη με στίγματα που ήταν ορατά κατά τη λειτουργία να δημιουργήθηκαν επειδή πίεζαν την οθόνη για να ελέγξουν τα νερά, δεν βάζω μικρό ποσοστό...

 

Θα σου απαντησω εγω τι γινοταν με το δικο μου Μοτο που αν δεν κανω λαθος ημουν ο πρωτος που το αντικατεστησε για την μπλε σταμπα απο αυτο το φορουμ. Πριν παρω το κινητο ειχα ψαξει σε πολλα φορουμ και σελιδες για το αν υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο το μοντελο, αφου δεν βρηκα τιποτα προχωρησα στην αγορα του. Στην αρχη οταν το πηρα ειχα αφησει την εργοστασιακη ζελατινα πανω μεχρι να μου ερθουν κατι screen protectors που ειχα παραγγειλει. Ειχα και αρκετα χαμηλα την φωτεινοτητα για να κραταει παραπανω η μπαταρια. Παρ ολα αυτα οταν χρειαζοταν να στειλω μηνυμα η να κανω κατι χαμηλα εκει κοντα στο home button εβλεπα τα χρωματα να αλλοιωνονται οταν πληκτρολογουσα. Με κανονικη πιεση παντα. Δεν εδωσα και πολυ σημασια στην αρχη. Ειχα κανει και εδω μια ερωτηση και οι περισσοτεροι ειπαν οτι εχουν κυμματακια οποτε το θεωρησα φυσιολογικο. Οταν ηρθαν τα protectors και εβγαλα την εργοστασιακη ζελατινα τοτε το προβλημα ηταν ακομα πιο εντονο και παρατηρησα και εκεινη την μπλε σταμπα. Μεχρι εκεινη την στιγμη ουτε το ειχα ζουλιξει ουτε τιποτα. Επισης κυμματακια δεν εκανε σε ολη την οθονη. Αν το πατουσα ακομα και με λιγη παραπανω δυναμη στο πανω μερος της οθονης δεν εκανε κυμματακια εκει αλλα εκανε λιγο πανω απο το home button η και κατα μηκος στην μεση της οθονης. Να τονισω οτι τα κυμματα στο δικο μου φαινοταν εντονα σε σκουρο γκρι φοντο. Σε εκεινο το κινητο ποτε δεν το πατησα με δυναμη γιατι σου εδινε την αισθηση οτι η οθονη ειναι ''μαλακη'' και οτι θα κανει τσαφ και θα ''χυθει''. :p

 

Στο επομενο που πηρα μετα την αλλαγη εχει την ιδια οθονη αλλα για να κανει κυμματακια θελει να το πατησεις με περισσοτερη δυναμη για να τα εμφανισει στο κλασσικο σημειο πανω απο το home button. Οποτε εγω πιστευω οτι μια παρτιδα''?'' ολα με την ψυχρη οθονη''?'' εμφανιζουν αυτο το θεμα. Προς το παρων με κανονικη χρηση δεν κανει αλλα ποιος μου λεει οτι μετα απο 5-6 μηνες δεν γινει πιο εντονο το φαινομενο? Επισης οταν λεμε οτι το ζουλαω-πιεζω δεν εννοω οτι το παταω μεχρι να τρυπησει η οθονη αλλα με λιγη παραπανω δυναμη απο το κανονικο μονο.

 

Και οσο για το οτι ολες οι lcd αν τις πιεσεις το κανουν, στο S3 δεν κανει το παραμικρο ακομα και με παρα πολυ πιεση, και στο Neo V κοντεψα να σπασω το δαχτυλο μου, που λεει ο λογος, και δεν εκανε απολυτως τιποτα.

 

Εγω παντως λεω οτι αυτοι που εχουν εντονους κυμματισμους ας βαλουν τερμα την φωτεινοτητα και ασπρο φοντο να δουν αν υπαρχει η σταμπα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιατί το δικό σου μήνυμα είναι αρκετά επεξηγηματικό. Για να είμαι ειλικρινής παρατηρώντας τα συμπτώματα μέχρι τώρα, σκεφτόμουν πως το σημείο πάνω από την οθόνη είναι ακριβώς πάνω από το μέσα μέρος του χεριού όπως το κρατάμε, πράγμα που το κάνει εύκολο να ασκηθεί δύναμη συγκριτικά με τις άκρες τις οθόνης. Αλλά όταν λες πως από καινούριο είχε θέματα με φυσιολογική πίεση τότε είναι φως φανάρι. Από τη στιγμή που είχε στάμπα, και αλλοίωση χρωμάτων είναι αυτονόητο πως είχε πρόβλημα η οθόνη. Δεν το συζητάμε.

 

Και οσο για το οτι ολες οι lcd αν τις πιεσεις το κανουν, στο S3 δεν κανει το παραμικρο ακομα και με παρα πολυ πιεση, και στο Neo V κοντεψα να σπασω το δαχτυλο μου, που λεει ο λογος, και δεν εκανε απολυτως τιποτα.

 

Εγω παντως λεω οτι αυτοι που εχουν εντονους κυμματισμους ας βαλουν τερμα την φωτεινοτητα και ασπρο φοντο να δουν αν υπαρχει η σταμπα.

Όλες οι οθόνες LCD το κάνουν και είναι δεδομένο αυτό. Πρόσεξε ότι χρησιμοποιώ τη λέξη οθόνες, και όχι τηλέφωνα. Στο S3 και το άλλο που λες, είναι αυτονόητο πως δεν ακουμπάς απευθείας την οθόνη αλλά το τζάμι. Όταν έχει μελετηθεί ώστε να είναι καλά προσαρμοσμένο, το τζάμι δεν λυγίζει υπό την πίεση των δαχτύλων και δεν ακουμπάς την ίδια την οθόνη. Πρακτικά έτσι δεν θα δεις τα "νερά" ποτέ. Για παράδειγμα έχω ένα tablet lenovo που όσο και να πατήσω την οθόνη δεν κάνει το παραμικρό. Εχθές συμπτωματικά έτυχε και το άνοιξα γιατί ήθελα να δω κάτι, και στην εκτεθιμένη πλέον οθόνη του μόλις ακούμπησα αρχίσανε τα νερά. Και είναι λογικό, καθώς το υλικό που έχει πάνω σε κάθε οθόνη LCD (ξαναλέω η οποία βρίσκεται κάτω από το τζάμι/digitizer στα κινητά) είναι σχετικά μαλακό και εύκαμπτο και έχει αυτό το αποτέλεσμα όταν πιεστεί (κάτι που δεν είναι σχεδιασμένο να συμβαίνει έτσι κι αλλιώς).

 

Μετά από όλα αυτά, και πάντα προσπαθώντας να εκτιμώ όλα τα στοιχεία στον συλλογισμό μου, είμαι σχεδόν βέβαιος πως αυτό που μπορεί να έχει πρόβλημα σε κάποια παρτίδα, είναι τελικά όχι η οθόνη αλλά το τζάμι/digitizer και ακόμα πιο συγκεκριμένα η εφαρμογή του. Δηλαδή όταν όλα είναι καλά δεν πρέπει να αφήνει την πίεσει να του δημιουργεί καμπυλότητα η οποία έχει το γνωστό αποτέλεσμα στην οθόνη. Ίσως βρίσκεται πιο κοντά η οθόνη με το τζάμι και συμβαίνει αυτό. Το δεδομένο ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 συσκευές με διαφορετικό digitizer και καμία από της 2 δεν έχει πρόβλημα, υποδηλώνει πως δεν είναι γενικό το πρόβλημα για κάποιον από τους 2 τύπους.

 

edit: Τις τελευταίες μέρες όσες συσκευές βρίσκω ζουλάω την οθόνη για να τεστάρω.... Ένα xperia z που έχω όταν ξεπεράσεις ένα όριο πίεσης(αντίστοιχο με του Motorola) μια χαρά κάνει νερά. Δοκίμασα επίσης στην οθόνη από μια παλιά φωτογραφική μηχανή. Εκεί έγινε το εξής δημιουργήθηκε και στάμπα(και 2 μάλιστα). Εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα κρίμα αλλά όπως και να έχει δεν με ένοιαζε πολύ. Ωστόσο μόλις την έσβησα και την άνοιξα ξανά η στάμπα εξαφανίστηκε. Οπότε αν κάποια στάμπα που έχει προκύψει από πίεση στην οθόνη υπάρχει η δυνατότητα μόλις σβήσει και ανάψει ξανά να "διορθωθεί", μια στάμπα που δε φεύγει με τίποτα είναι φανερό πως είναι κατασκευαστικό ελάττωμα είτε της οθόνης, είτε του digitizer που είναι τόσο κοντά ώστε να προκαλεί αυτό το πρόβλημα.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

....ενα σωρο ανουσια μυνηματα ...... και το δικο μου οταν το πιεσεις κανει τοπικα λιγα ''νερα''...πολυ σημασια ανευ λογου.... χαρειται το κινητο σας....... εξαλλου οι περισσοτεροι σε κανα 2μηνο θα αλλαξουν κινητο ή κατεχουν ήδη 2-3 κινητα επιπλεον....:cool:
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιατί το δικό σου μήνυμα είναι αρκετά επεξηγηματικό. Για να είμαι ειλικρινής παρατηρώντας τα συμπτώματα μέχρι τώρα, σκεφτόμουν πως το σημείο πάνω από την οθόνη είναι ακριβώς πάνω από το μέσα μέρος του χεριού όπως το κρατάμε, πράγμα που το κάνει εύκολο να ασκηθεί δύναμη συγκριτικά με τις άκρες τις οθόνης. Αλλά όταν λες πως από καινούριο είχε θέματα με φυσιολογική πίεση τότε είναι φως φανάρι. Από τη στιγμή που είχε στάμπα, και αλλοίωση χρωμάτων είναι αυτονόητο πως είχε πρόβλημα η οθόνη. Δεν το συζητάμε.

 

 

Όλες οι οθόνες LCD το κάνουν και είναι δεδομένο αυτό. Πρόσεξε ότι χρησιμοποιώ τη λέξη οθόνες, και όχι τηλέφωνα. Στο S3 και το άλλο που λες, είναι αυτονόητο πως δεν ακουμπάς απευθείας την οθόνη αλλά το τζάμι. Όταν έχει μελετηθεί ώστε να είναι καλά προσαρμοσμένο, το τζάμι δεν λυγίζει υπό την πίεση των δαχτύλων και δεν ακουμπάς την ίδια την οθόνη. Πρακτικά έτσι δεν θα δεις τα "νερά" ποτέ. Για παράδειγμα έχω ένα tablet lenovo που όσο και να πατήσω την οθόνη δεν κάνει το παραμικρό. Εχθές συμπτωματικά έτυχε και το άνοιξα γιατί ήθελα να δω κάτι, και στην εκτεθιμένη πλέον οθόνη του μόλις ακούμπησα αρχίσανε τα νερά. Και είναι λογικό, καθώς το υλικό που έχει πάνω σε κάθε οθόνη LCD (ξαναλέω η οποία βρίσκεται κάτω από το τζάμι/digitizer στα κινητά) είναι σχετικά μαλακό και εύκαμπτο και έχει αυτό το αποτέλεσμα όταν πιεστεί (κάτι που δεν είναι σχεδιασμένο να συμβαίνει έτσι κι αλλιώς).

 

Μετά από όλα αυτά, και πάντα προσπαθώντας να εκτιμώ όλα τα στοιχεία στον συλλογισμό μου, είμαι σχεδόν βέβαιος πως αυτό που μπορεί να έχει πρόβλημα σε κάποια παρτίδα, είναι τελικά όχι η οθόνη αλλά το τζάμι/digitizer και ακόμα πιο συγκεκριμένα η εφαρμογή του. Δηλαδή όταν όλα είναι καλά δεν πρέπει να αφήνει την πίεσει να του δημιουργεί καμπυλότητα η οποία έχει το γνωστό αποτέλεσμα στην οθόνη. Ίσως βρίσκεται πιο κοντά η οθόνη με το τζάμι και συμβαίνει αυτό. Το δεδομένο ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 συσκευές με διαφορετικό digitizer και καμία από της 2 δεν έχει πρόβλημα, υποδηλώνει πως δεν είναι γενικό το πρόβλημα για κάποιον από τους 2 τύπους.

 

edit: Τις τελευταίες μέρες όσες συσκευές βρίσκω ζουλάω την οθόνη για να τεστάρω.... Ένα xperia z που έχω όταν ξεπεράσεις ένα όριο πίεσης(αντίστοιχο με του Motorola) μια χαρά κάνει νερά. Δοκίμασα επίσης στην οθόνη από μια παλιά φωτογραφική μηχανή. Εκεί έγινε το εξής δημιουργήθηκε και στάμπα(και 2 μάλιστα). Εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα κρίμα αλλά όπως και να έχει δεν με ένοιαζε πολύ. Ωστόσο μόλις την έσβησα και την άνοιξα ξανά η στάμπα εξαφανίστηκε. Οπότε αν κάποια στάμπα που έχει προκύψει από πίεση στην οθόνη υπάρχει η δυνατότητα μόλις σβήσει και ανάψει ξανά να "διορθωθεί", μια στάμπα που δε φεύγει με τίποτα είναι φανερό πως είναι κατασκευαστικό ελάττωμα είτε της οθόνης, είτε του digitizer που είναι τόσο κοντά ώστε να προκαλεί αυτό το πρόβλημα.

Φιλε το συμπερασμα στο οποιο κσταληγεις το εχω αναφερει αρκετα ποστ πριν. Σαφως δεν φταιει η οθονη αλλα το digitizer η η εσωτερικη κατασκευη του τηλεφωνου που επιτρεπει αυτη την καμπλυλοτητα που πιεζει την οθονη και δημιουργει το φαινομενο κστα την χρηση. Επισης οταν αναφερω το μωβισμα της οθονης οταν ειναι σβηστη δεν εννοω την οθονη αυτη καθαυτη αλλα το χρωμα του εξωτερικου τζαμιου.

Και τελος υπαρχει και εκδοση που δεν φαινονται οι κουκιδες που αναφερεις η ειναι τοσο μικρες που δεν φαινονται. Μπορει να υπαρχουν 3 τυποι digitizer και οχι δυο.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=54066&stc=1&thumb=0&d=1418601083

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=54067&stc=1&thumb=0&d=1418601550

Δες τις δυο εικονες στην πρωτη δεν φαινεται digi ενω στην δευτερη παραφαινεται. Σαν την πρωτη ηταν η πρωτη μου συσκευη και σαν την δευτερη η δευτερη μου συσκευη.

Edited by ohristou
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως δεν ειναι σαν των φωτο... δεν φαινεται τιποτα ουτε κουκιδες ουτε γραμμες :ninja:
Link to comment
Share on other sites

....ενα σωρο ανουσια μυνηματα ...... και το δικο μου οταν το πιεσεις κανει τοπικα λιγα ''νερα''...πολυ σημασια ανευ λογου.... χαρειται το κινητο σας....... εξαλλου οι περισσοτεροι σε κανα 2μηνο θα αλλαξουν κινητο ή κατεχουν ήδη 2-3 κινητα επιπλεον....:cool:

 

Οτι αλλαζουμε κινητα σαν τα πουκαμισα εχεις ενα δικαιο ομως φιλε μου το S4 που πηρα προχτες τετοια χαζα στην οθονη δεν κανει .

Οποτε υπαρχει θεμα για καποιον που ειναι ψειρας.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως δεν ειναι σαν των φωτο... δεν φαινεται τιποτα ουτε κουκιδες ουτε γραμμες :ninja:

 

Aυτο λεω και εγω οτι υπαρχει και εκδοση που δεν εχει τετοιου ειδους γραμμες και κουκιδες. Ο Mark διαφωνει και σε αυτο απαντω. Αυτα με γραμμες παντως πρεπει να ειναι αυτα με πιο ανθεκτικη οθονη. Αυτα χωρις γραμμες ειναι τα ευπαθη.

 

Διαφωνω παντως με αυτους που λενε οτι δεν τρεχει και τιποτα. Προβλημα μας δεν ειναι τα νερα αλλα η μονιμη κηλιδα που προκυπτει εξαιτιας τους. Αμα αρχισουν σοριδον οι επιστροφες θα βαλει μυαλο η μοτορολα και η καθε μοτορολα. Και δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα να αλλαζουμε κινητα καθε 2 μηνες ουτε να εχουμε 2~3 συσκευες ταυτοχρονα. Οποιους δεν τους ενοχλει οκ noproblem. Αλλα το θεμα έχει λογο υπαρξης.

Edited by ohristou
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συνέβαινε και με τα 1st Gen; Στο δικό μου Moto G 1st Gen (που το πήρα Σεπτέμβριο 2014 και όχι όταν πρωτοκυκλοφόρησε) έχει την οθόνη με τις κάθετες γραμμές όπως στη 2η εικόνα.

 

Δεν πρόκειται να το πιέσω κλπ για να το τεστάρω αλλά είναι καλό να μαθαίνω πως είναι από τα "καλά". : )

Link to comment
Share on other sites

Aυτο λεω και εγω οτι υπαρχει και εκδοση που δεν εχει τετοιου ειδους γραμμες και κουκιδες. Ο Mark διαφωνει και σε αυτο απαντω. Αυτα με γραμμες παντως πρεπει να ειναι αυτα με πιο ανθεκτικη οθονη. Αυτα χωρις γραμμες ειναι τα ευπαθη.

Δε διαφωνώ στο ότι μπορεί να υπάρχει παρτίδα που δεν φαίνονται οι γραμμές. Διαφωνώ μονάχα στο ότι μπορείς να καταλάβεις το ποιο είναι το προβληματικό από την οθόνη. Σε κάτι που παράγεται τόσο μαζικά και έχουν πουληθεί πάρα πολλά κομμάτια, ακόμα και ολα όσα έχουμε εμείς εδώ μέσα είναι πάρα πολύ μικρό δείγμα για να βγεί ένα τέτοιο συμπέρασμα με ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου κανει νερα και εχω την μπλε σταμπα....Να παω να ζητησω αντικατασταση? Εχει σχεδον 2 μηνες που το εχω.....Και επισης ενα μικρο ραγισμα απο πεσιμο στην αριστερη πανω γωνια? Τι μου προτεινετε....

 

Υ.Γ....Αγορασμενο απο Γερμανια !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...