Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με την οθόνη είναι πρόβλημα; Γιατί αύριο περιμένω και γω το τηλέφωνο οπότε να το ανοίξω εκεί αν είναι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαφως και ειναι προβλημα. Κυκλοφορουν δυο εκδοσεις οθονων. Μια με πιο ψυχρη και καλυτερη αποδοση χρωματων και καλυτερη ποιοτητα απεικονισης με το προβλημα αυτο ομως και αλλη εκδοση με πιο θερμη αποδοση χρωματων και χειροτερη ποιοτητα απεικονησης ειδικα υπο γωνια χωρις το προβλημα με τα νερα. Διαλεγει και περνει κανεις. Να πω σε αυτο το σημειο πως το θεμα με τα νερα οφειλεται σε ελλατωματικο καλυμα-τζαμι και οχι στην οθονη αυτη καθεαυτη.
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά για να μου βγαλει νερά πρέπει να πιεσω τόσο δυνατά σαν να ήμουν γέρος με μαλακινση εγκεφαλου που μπέρδεψε το κινητό με τηλεκοντρόλ

 

Αν δεν το προσπαθούσα δεν θα το έβλεπα ποτέ το "πρόβλημα"

Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης πρόβλημα:

ξαφνικα ανακαλυπτω οτι η συσκευη δεν εχει data. τι το εκλεισα, τι το εβαλα σε flight mode κλπ τιποτα. βαζω την sim στο slot 2, εχει data κανονικα. βαζω αλλη sim στο slot 1, data κανονικα. βαζω την βασικη μου sim παλι στο slot 1, παλι δεν εχει. καμια ιδεα πριν να κανω reset?

__

 

σχετικα με την οθονη, εμενα λιγο πιο πανω απο το home button κανει λιγα νερα οταν το πιεζω με λιγη παραπανω δυναμη και φευγουν γρηγορα. με αντιστοιχη δυναμη δεν συμβαινει σε κανενα αλλο σημειο. επισης φαινονται μονο σε ασπρη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

"εχω το εξης πρόβλημα:

ξαφνικα ανακαλυπτω οτι η συσκευη δεν εχει data. τι το εκλεισα, τι το εβαλα σε flight mode κλπ τιποτα. βαζω την sim στο slot 2, εχει data κανονικα. βαζω αλλη sim στο slot 1, data κανονικα. βαζω την βασικη μου sim παλι στο slot 1, παλι δεν εχει. καμια ιδεα πριν να κανω reset? "

 

ΜΗΝ κανεις reset, το περασα κι εγω, με τρελλανε για δυο μερες, τι τηλεφωνα στη moto, τι ψαξιμο στα forums, τελικα πηγα στη wind μου (ξανα)περασε το apn με το χερι και ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και η δική μου συσκευή και τελικά κάνει ''νερά'' και το πήγα πίσω. Πως μπορεί να καταλάβει κάποιος (π.χ. προμηθευτής) ποια οθόνη φοράει το κινητό; Γράφει κάπου κάτι; Το ρωτάω γιατί το κατάστημα που το πήρα το έχει γνωστός και με είπε, άντε καλά να το στείλω πίσω, αν όμως στείλουν πάλι αυτό με την οθόνη που κάνει ''νερά'' τι θα γίνει; Γι αυτό ρωτάω, πως μπορεί να καταλάβει κάποιος ποια είναι η οθόνη που δεν κάνει ''νερά''; Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει όσο πιο σύντομα γίνεται για να ενημερώσω το παιδί από το κατάστημα μπας και βγάλουμε άκρη. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

παθων φιλε μου.δευτερη συσκευη μου αλαξανε σημερα και παλι τα ιδια και χειροτερα μπορω να σου πω.οποτε τωρα η λυση που μου προτειναν ειναι να μου αλαξουν οθονη.με τιποτα τους ειπα και απαιτησα τα λεφτα πισω.στν motorola που πηρα μου ειπαν οτι πρεπει να μου αλαξουν παλι το κινητο.ναι αλλα θα πρεπει να ανοιξουμε ολα τα τηλεφωνα στο καταστημα για να δουμε πιο δεν εχει προβλημα.δεν ξερω πλεον τι να κανω τα εχω παιξει.αμαν με αυτο το προβλημα με τις οθονες πια
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οτι Moto g επιασα εκανε νερα εκει λιγο πανω απο το home button, απλα το πρωτο που ειχα το εκανε με το παραμικρο και ειχε και μια μονιμη μπλε σταμπα. Αυτο που εχω τωρα παλι κανει νερα αλλα θελει δυναμη για να κανει οποτε δεν ασχολουμε αλλο.

ohristou το δικο σου δεν κανει καθολου? Ακομα και αν το πιεσεις με λιγο παραπανω δυναμη?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν γνωρίζει ούτε η ίδια η motorola πως θα καταλάβεις ποια οθόνη είναι ποια;;;;; Για τω Θεώ!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ έχω ένα μαύρο και κάνει νερά πήγα στο public που έχουν ως εκθεσιακό ένα άσπρο και ένα μαύρο..το μαύρο έκανε νερά το άσπρο καθόλου επίσης στο άσπρο με σβηστεί την οθόνη φαίνονταν κάτι γραμμές μέσα..δεν είναι και τόσο λογικό..άλλα μήπως μόνο τα μαύρα έχουν αυτό το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν γνωρίζει ούτε η ίδια η motorola πως θα καταλάβεις ποια οθόνη είναι ποια;;;;; Για τω Θεώ!!!!

 

ασε εχουμε μπλεξει σου λεω πρεπει να παιξουμε τζοκερ για να βρουμε ποια οθονη ειναι καλη.και τα καταστηματα που να ξερουν ποια ειναι ελατωματικα.για μενα φταιει η motorola για ολα αυτα επρεπε να αποσυρει ολες τις ελατωματικες παρτιδες και οχι να ψαχνεται ο καταναλωτης αν του βγει καλη η οθονη

salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι ότι μάλλον ούτε και η Motorola ξέρει ότι είναι ελαττωματικά. Είχα διαβάσει πώς αυτό οφείλεται μάλλον σε σχεδιαστικό πρόβλημα και όχι στο hardware της συσκευής.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες.αλλα αφου γινανε παραπονα απο πολους για το προβλημα αυτο κατι επρεπε να κανει τωρα τι δικο τους το προβλημα
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ έχω ένα μαύρο και κάνει νερά πήγα στο public που έχουν ως εκθεσιακό ένα άσπρο και ένα μαύρο..το μαύρο έκανε νερά το άσπρο καθόλου επίσης στο άσπρο με σβηστεί την οθόνη φαίνονταν κάτι γραμμές μέσα..δεν είναι και τόσο λογικό..άλλα μήπως μόνο τα μαύρα έχουν αυτό το πρόβλημα?

Εμένα είναι άσπρο το δικό μου, και με λίγη παραπάνω πίεση κάνει τα νερά

Link to comment
Share on other sites

Σε ξενα φορουμ που εψαχνα πριν το αγορασω, και μετα αφου ειδα οτι εκανε νερα δεν ειδα κανεναν να λεει κατι γι αυτο και πραγματικα μου εκανε εντυπωση γιατι εδω το ειχαν αναφερει αρκετοι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φαίνεται μέσα με σβηστή οθόνη και όταν αντανακλά φως από κάποια άλλη πηγή, είναι το digitizer grid. Δεν είναι γραμμές απλά, και το έχουν αρκετά τηλέφωνα.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό είναι κάτι που ξεχνάς και ζεις με αυτό ή σταδιακά και με τον χρόνο η κατάσταση επιδεινώνεται και πας για σέρβις; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο να ξέρω να ψαχτώ για κάτι άλλο. Πω ρε ξενέρωμααα
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω γυρω στον μηνα. Η οθονη μου ειναι αυτη με τα θερμα χρωματα. Εγω θα ελεγα οτι σχεδον κιτρινιζει. Νερα κανει λιγο κατω απο την μεση με αρκετη πιεση. Σε καθημερινη χρηση δεν μου εχει κανει ουτε μια φορα. Δεν νομιζω οτι θα διμιουργησει προβλημα. Γι' αυτο και δεν το πηγα πισω. Μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι το συνεχομενο redraw του launcher παρα αυτο.
....
Link to comment
Share on other sites

ξενέρωμααα δεν λες τιποτα εχω σπαστει αφανταστα και δεν μπορω να βγαλω ακρη πλεον λεω να το πουλησω και να παρω κατι αλλο
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά στο δικό μου δεν έβλεπα νερά. Μετά τα λεγόμενά σας προσπάθησα να το πατήσω αρκετά και έκανε κάτι λίγο. Όμως δεν με πειράζει και δεν ασχολούμαι καθόλου. Όλες οι οθόνες lcd όταν ασκηθεί πίεση πάνω τους έτσι κάνουν από τις οθόνες των calculatοrs μέχρι αυτές των υπολογιστών. Κυρίως όμως, για να έχω αυτό το αποτέλεσμα αναγκάστηκα να το πιέσω με τόση δύναμη, που αν ήταν να πιέσω για παράδειγμα το δάχτυλο ενός ανθρώπου με παρόμοια πίεση θα ήταν στο όριο του πόνου. Επομένως, για το δικό μου τηλέφωνο πάντα, το να δημιουργηθούν συνθήκες όπου θα εμφανίσει τα νερά δεν αποτελεί ρεαλιστικό σενάριο χρήσης. Δεν ξέρω τι διαφορές παίζουν και αν υπάρχουν διαφορετικές οθόνες, αλλά εμένα μου φαίνεται μια χαρά και εννοείται δεν υπάρχει λόγος να το κυνηγήσω να μου την αλλάξουν κλπ.

 

Όπως είπα, μια οθόνη είναι φυσιολογικό να κάνει νερά αν πιεστεί. Μόλις το δοκίμασα σε 5 τηλέφωνα και όλα κάνουν νερά, με πολύ μεγαλύτερη ευκολία από ότι στο (δικό μου) Moto G. Και σύγχρονα, και παλαιότερα, και αρχαία χωρίς οθόνη αφής. Και όχι απλά νερά, αλλά ένα σωρό στίγματα. Αυτό που ίσως αξίζει να διερευνηθεί είναι αν παίζει ενδεχόμενο κακής συναρμογής σε ορισμένα Moto G, και σε μερικές συσκευές το τζάμι/digitizer προστατεύει λιγότερο την οθόνη που βρίσκεται από κάτω από την πίεση που θα ασκηθεί με το δάχτυλο. Σε κάθε περίπτωση πάντως, καλό θα ήταν να μας λέει οποιοσδήποτε έχει πρόβλημα με νερά, πόση πίεση ασκεί (όσο είναι εφικτό να περιγράψεις γιατί δεν νομίζω να έχει κανείς ...δυναμόμετρο).

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικο μου θέλει μεγάλη πίεση για να κανει νερά, πίεση που δεν υπάρχει λογος να ασκησω για κανενα λογο...
Link to comment
Share on other sites

Σε απλη χρηση με νορμαλ πατημα δεν κανει το δικο μου. Αλλα αν το πατησω με περισσοτερη δυναμη κανει ελαχιστο κυμματακι, κι αν το πατησω δυνατα κανει αρκετο. Το θεμα ειναι αν κανει μετα απο κανα τριμηνο καμια μονιμη σταμπα, εκει θα ειναι προβλημα. Αν ειναι να μην παθει τιποτα παραπανω εγω δεν εχω κανενα προβλημα αλλα ποιος μπορει να μου πει μετα απο καιρο αν αυτο ''μαλακωσει'' και αφησει σταμπα?

 

Οσο για τα αλλα κινητα που εχω το xperia neo v και το galaxy s3 οσο και να τα πατησεις δεν κανουν καθολου (σε σημειο να τρυπησει το δαχτυλο την οθονη δεν κανουν τιποτα). Ενα tablet lenovo και εκεινο δεν κανει καθολου. Οταν το ειχα παει πισω για αντικατασταση τεσταρα και μερικα αλλα εκθεσιακα να δω τι παιζει και απο αυτα που θυμαμαι ηταν: Moto g εκανε, Moto e εκανε πολλα, Lg g3 εκανε με αρκετη πιεση, galaxy 4-5 και note3 δεν εκαναν καθολου, ενα Htc δεν θυμαμαι μοντελο κοντα στα 300 εκανε, ενα αλλο htc στα 500 δεν εκανε, sony z2-z3 και κατι αλλα πιο φτηνα δεν εκανε κανενα, ενα Lumia δεν εκανε τιποτα. Αυτα θυμαμαι αν και τεσταρα παρα πολλα αλλα λεμε καλο πατημα οχι αστεια :p

Link to comment
Share on other sites

Το tablet μου (Nexus 7 2012) κανει νερά με την ιδια πίεση που θέλει το Moto G... Αν δεν είχε γίνει λογος για αυτό το θέμα εδω δεν θα το είχα προσέξει...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα στο αρχαίο X6 που έχω και δεν κάνει τίποτα. Μήπως έχει να κάνει με το πόσο κοντά βρίσκονται η οθόνη με το προστατευτικό τζάμι; Γιατί αν είναι πολύ κοντά ουσιαστικά πατάμε την οθόνη και όχι το τζάμι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...