Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι ζελατίνα προτείνετε δικοί μου; Έχω δει μεγάλο εύρος τιμών και δεν ξέρω τι να προτιμήσω.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε να ρολάρει για το moto x2 χθες... για το δικό μας το βλέπω μετά το καλοκαίρι

 

μακαρι...

 

παντως τελικα στο tablet μου asus google nexus 7 (2013) που σας αναφερα για αναβαθμιση του android δεν αλλαξε κατι ως εκδοση παρεμεινε στο 5.1.1 αρα αφορουσε πιθανον επιλυσεις προβληματων (μικρες) καθως ηταν και μικρη αναβαθμιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ζελατίνα προτείνετε δικοί μου; Έχω δει μεγάλο εύρος τιμών και δεν ξέρω τι να προτιμήσω.

 

δεν θα σου προτεινα ζελατινα (δεν χρειαζεται κατα την αποψη μου)

 

αν θες να το προφυλαξεις αρκει ενα απο τα "προστατευτικα τζαμια οθονης" και μια καλη ανθεκτικη θηκη.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Θήκη έχω την μαύρη την cruzerlite με τον Andy από πίσω. Θέλω όμως να του βάλω 1 ζελατίνα μπροστά, γιατί είμαι 6 μήνες τώρα με το αρχικό προστατευτικό οθόνης, το οποίο έχει χαραχτεί όσο δεν πάει και ψάχνομαι να το βγάλω. Όταν λες γυαλί, εννοείς αυτά τα tempered glass;
Link to comment
Share on other sites

Θήκη έχω την μαύρη την cruzerlite με τον Andy από πίσω. Θέλω όμως να του βάλω 1 ζελατίνα μπροστά, γιατί είμαι 6 μήνες τώρα με το αρχικό προστατευτικό οθόνης, το οποίο έχει χαραχτεί όσο δεν πάει και ψάχνομαι να το βγάλω. Όταν λες γυαλί, εννοείς αυτά τα tempered glass;

tempered glass η καλύτερη λύση... η ζελατίνα κατά τη γνώμη μου δεν κάνει καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

tempered glass η καλύτερη λύση... η ζελατίνα κατά τη γνώμη μου δεν κάνει καλή δουλειά

αντι για ζελατινα που την θεωρω αχρηστη

 

προτεινω Tempered Glass και θηκη (αν δεις στο ebay υπαρχουν θηκες για το συγκεκριμενο κινητο για "σκληρες χρησεις)

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια tempered glass και έχανε πολύ στο touch. Σε σημείο που την εβγαλα και την πεταξα την ιδια μερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καποια απαντηση και σε εμενα ?

 

 

Κοιτα αυτή τη θηκη. Και φτηνή και σε διάφορα χρώματα, και πολύ ελαφριά και ανθεκτική.

http://www.ebay.com/itm/121510888371?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα tempered glass της orzly (αυτό εδώ http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00NMI5XD6/ref=ox_sc_act_title_1?&ie=UTF8&psc=1&smid=A2PA6SVKIURG13 ), το οποίο με μεταφορικά θα πάει €19 ευρώ. Παρά το γεγονός ότι λαμβάνει μόνο θετικές κριτικές, τα λεφτά μου φαίνονται αρκετά. Υπάρχει κάποια άλλη λύση δοκιμασμένη και πιο οικονομική;
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει ένα πακέτο με 5 μεμβράνες από το ebay για το Moto G με 2-2,5€(ήταν και δημοπρασία μάλιστα). Και ήταν πάρα πολύ καλές. Επί 5 μήνες που φορούσα τη μία δεν είχε ούτε μία γρατζουνιά. Πάρα πολύ ανθεκτικές. Ωστόσο έχω πάρει άλλα 2 σετ για άλλες συσκευές που έχω και έχουν βγει μάπες. Από την πρώτη στιγμή όλο γρατζουνιές. Δεν ξέρω αν και πως μπορεί να ξεχωρίσει κανείς την ποιότητα πριν την αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα tempered glass της orzly (αυτό εδώ http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00NMI5XD6/ref=ox_sc_act_title_1?&ie=UTF8&psc=1&smid=A2PA6SVKIURG13 ), το οποίο με μεταφορικά θα πάει €19 ευρώ. Παρά το γεγονός ότι λαμβάνει μόνο θετικές κριτικές, τα λεφτά μου φαίνονται αρκετά. Υπάρχει κάποια άλλη λύση δοκιμασμένη και πιο οικονομική;

Οι αγορές από το εξωτερικό δεν έχουν capital control;

Link to comment
Share on other sites

Οι αγορές από το εξωτερικό δεν έχουν capital control;

 

έχουν αλλά το παιδί μπορεί να μην είναι Ελλάδα ή να έχει υπόλοιπο στο PayPal ή να ψάχνει από τώρα για το μέλλον ;)

 

και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, η εμπειρία μου με μεμβράνες από e-bay είναι αυτή που περιγράφει ο mark.

στο moto G είχα βάλει για ένα διάστημα, αλλά επειδή του έχω και θήκη ξεκολλούσε. το έχω χωρίς screen protector πλέον και (φτου να μην το ματιάσω) δεν έχει πάθει κάτι. προσέχω βέβαια, αλλά καμια φορά πχ ξεχνιέμαι και μπαίνει σε τσέπη με κλειδιά. για το μέλλον σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια από αυτές τις επικαλύψεις που κυκλοφορούν τελευταία, που υποτιθεται κάνεις την εφαρμογή και ησυχάζεις για ένα διάστημα..

Link to comment
Share on other sites

Capital Control μέχρι €60, ή απαγορεύονται οι συναλλαγές γενικά με το εξωτερικό; Δεν το ξέρω αυτό. Ελλάδα είμαι, όπως όλοι.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει την αναβάθμιση σε 5.0 Ωστόσο παρατήρησα οτι όταν βάζω το τηλέφωνο στο αθόρυβο (χωρίς δονηση) δεν ανάβει το ασπρο φωτάκι αν εχεις ενεργοποιήσει τον φωτεινό παλμό ειδοποίησης απο το μενού ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΗΔΟΠΟΙΗΣΗ. Το οποίο λογικά θα έπρεπε να ανάβει. Οταν το έχεις στη δόνηση ανάβει. Λογικά δεν θα έπρεπε να ανάβει οταν το έχεις στο αθόρυβο και χωρίς δόνηση? Στο public μου είπαν να το στείλουν στην αντιπροσωπεία αλλά δεν έχω άλλο τηλέφωνο και το αρνήθηκα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν λειτουργεί το φως οταν έχουν το τηλέφωνο στο αθόρυβο (χωρίς δονηση). Ενδιαφέρομαι κυρίως για οταν ερχονται μηνύματα και για το VIBER. Σημειωτέον στην 4.4 αναβε το φως στο αθορυβο χωρις δόνηση.. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Όλοι έτσι είμαστε, είναι το βασικό πρόβλημα της έκδοσης του Android αυτή τη στιγμή, ότι δηλαδή δεν έχει πλήρη σιγαση και ενημέρωση με το Led. Υποχρεωτικά θα διαλέξεις: ή δόνηση και Led, ή αθόρυβο τελείως και να μην ανάβει το Led.
Link to comment
Share on other sites

Aλλα ζοντας την προεπιλογή δικτύου σε 2G αντι γοα 3G είδα μια κάποια βελτιωση στη διαρκεια της μπαταρίας.Οχι κάτι εντυπωσιακό βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό, ειδικά αν το 3G σήμα δεν είναι και το καλύτερο δυνατό.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα χρήσης έχω να πω ότι ο δέκτης κινητής τηλεφωνιας δεν είναι ούτε καν μέτριος.Σε ίδιο χώρο ιδιο παροχο ,ενα Desire 526G+ ένα 5αρι apple και ένα one plus έχουν σταθερό 3g. Εμένα κάθε 1 λεπτό γυρνάει σε 2g. Επιφυλασσομαι και για το multitasking του...δεν τραβαει.Σε σύγκριση με το G 2013 πάντα, το οποίο είχα στην τσέπη του μαγιό μου επί 40 λεπτά σε θαλασσινό νερο.Ωραίο κινητακι. G 2014, not so much.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω σε εμένα να μου τρεμοπαίζει μεταξύ 3g και 2g, αυτό που μου κάνει είναι κάποιες φορές που σκαλώνει άσχημα και αρχίζει και μοιάζει σαν να αποσυνδέει και να επανασυνδέει την 2η κάρτα, από την οποία τρέχω το ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Και οι 4 έχουμε ΜΤΝ.Τι να πω..
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως κατα γενική ομολογία των περισσότερων κατόχων δεν έχει κάποιο πρόβλημα το τηλέφωνο στο δέκτη του. Από εκεί και έπειτα παίζει ρόλο το σήμα του συγκεκριμένου παρόχου στο συγκεκριμένο σημείο. Ξεκινάς από αυτό και μετά εξετάζεις όλα τα ενδεχόμενα. Δεν ήξερα τι πάει να πει ΜΤΝ, και από ότι βλέπω googlάροντας πρόκειται για κυπριακό πάροχο. Επίσης βλέπω πως αναφέρουν ότι είχε προβλήματα με το σήμα που σταδιακά βελτιώνονται. Αν δεν έχει καλό σήμα είναι φυσικό να γυρνάει αυτόματα σε 2G μιας και το τηλέφωνο δεν έχει επιλογή "από τη μάνα του" να μένει κλειδωμένο σε 3G. Τα άλλα τηλέφωνα που αναφέρεις κατά 99% έχουν τέτοια δυνατότητα, και παραμένουν σε 3G ακόμα και με χαμηλό επίπεδο σήματος.

 

Τώρα για τη σύγκριση με το G του 2013, νομίζω πως είναι προφανές πως δεν μπορούν να έχουν διαφορές στην απόδοση αν τρέχουν το ίδιο λειτουργικό, αφού πρόκειται για τηλέφωνα με το ίδιο ακριβώς hardware. Αν το παλιότερο το είχες με kit kat και το νέο με lollipop είναι επόμενο να έχει κάποια διαφορά. Αν το νέο το πήρες με kit kat και το αναβάθμισες σε lollipop, έχεις κάνει factory reset; Είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 τα έχω με lollipop, εχω κάνει force WCDMA only, μέσω service menu.Το G2 χάνει τελείως το σήμα. Καποιες φορές όταν δεν υπάρχει 3G κάλυψη δε γυρνάει σε 2g ενώ βρίσκεται σε GSM AUTO (PRL).Το έχω επαναφέρει τρεις φορές στην αρχική κατάσταση.Εάν οι υπόλοιποι δεν αντιμετωπιζετε πρόβλημα δεν έχω λόγο να αμφισβήτησω, έχω πέσει σε προβληματική συσκευή..;Απογοήτευση, το αγορασα μόνο και μόνο επειδή ήμουν ευχαριστημένος από το πρώτο, άλλο που δεν ήθελα να είμαι εξοδουχος και να τρέχω στα service της Κύπρου. Edited by Lacrymosa
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...