Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβαζα ότι έχει ήδη ξεκινήσει το roll-out της 5.1 στην Κίνα από τέλη Ιουλίου, οπότε πιθανώς να μην αργεί και σε μας πολύ ακόμα. Τώρα γιατί καθυστερεί τόσο, από τη στιγμή μάλιστα που έχει ήδη ανακοινωθεί και η Μ από την Google, δεν ξέρω. :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους, αλλά το κινητό του πατέρα μου από τότε που το πήρε, λιγότερο από έναν χρόνο, πού και πού κάνει ένα πρόβλημα, οπότε δεν δέχεται κλήσεις, ούτε μπορεί να κάνει, ούτε μηνύματα ούτε τίποτα. Κι αυτό φτιάχνεται μόνο με restart. Όταν προσπαθώ να τον πάρω και έχει αυτό το θέμα, μου βγάζει ένα μήνυμα ότι και καλά δεν είναι διαθέσιμος και ότι θα ειδοποιηθεί ή κάτι παρόμοιο. Στην αρχή του το έκανε πιο συχνά και το είχε πάει να το κοιτάξουν χωρίς να βρουν κάτι. Τώρα το κάνει ακόμα κάποιες φορές και είναι ιδιαίτερα σημαντικό πρόβλημα θα έλεγα, γιατί μπορεί να περάσουν ώρες πριν το συνειδητοποιήσεις,αφου το καταλαβαίνεις μόνος αν προσπαθήσεις να πάρεις ο ίδιος τηλέφωνο, με αποτέλεσμα να έχεις ίσως χάσει σημαντικές κλήσεις. Το έχει συναντήσει κανείς σας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους, αλλά το κινητό του πατέρα μου από τότε που το πήρε, λιγότερο από έναν χρόνο, πού και πού κάνει ένα πρόβλημα, οπότε δεν δέχεται κλήσεις, ούτε μπορεί να κάνει, ούτε μηνύματα ούτε τίποτα. Κι αυτό φτιάχνεται μόνο με restart. Όταν προσπαθώ να τον πάρω και έχει αυτό το θέμα, μου βγάζει ένα μήνυμα ότι και καλά δεν είναι διαθέσιμος και ότι θα ειδοποιηθεί ή κάτι παρόμοιο. Στην αρχή του το έκανε πιο συχνά και το είχε πάει να το κοιτάξουν χωρίς να βρουν κάτι. Τώρα το κάνει ακόμα κάποιες φορές και είναι ιδιαίτερα σημαντικό πρόβλημα θα έλεγα, γιατί μπορεί να περάσουν ώρες πριν το συνειδητοποιήσεις,αφου το καταλαβαίνεις μόνος αν προσπαθήσεις να πάρεις ο ίδιος τηλέφωνο, με αποτέλεσμα να έχεις ίσως χάσει σημαντικές κλήσεις. Το έχει συναντήσει κανείς σας;

Έχει τύχει και σε εμένα αλλά και στο κινητό του πατέρα μου που δεν είναι σμαρτφον, απλά στου πατέρα μου του τυχαίνει μια φορά στους 6 μήνες κι αν και αυτό επειδή δεν το κλείνει ποτε. Σε εμένα όπως και σε άλλο παιδί μου τυχαίνει μια φορά στο μήνα περίπου, αν πας 2-3 σελίδες πίσω στο θέμα θα δεις ότι το έχουν κι άλλοι

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους, αλλά το κινητό του πατέρα μου από τότε που το πήρε, λιγότερο από έναν χρόνο, πού και πού κάνει ένα πρόβλημα, οπότε δεν δέχεται κλήσεις, ούτε μπορεί να κάνει, ούτε μηνύματα ούτε τίποτα. Κι αυτό φτιάχνεται μόνο με restart. Όταν προσπαθώ να τον πάρω και έχει αυτό το θέμα, μου βγάζει ένα μήνυμα ότι και καλά δεν είναι διαθέσιμος και ότι θα ειδοποιηθεί ή κάτι παρόμοιο. Στην αρχή του το έκανε πιο συχνά και το είχε πάει να το κοιτάξουν χωρίς να βρουν κάτι. Τώρα το κάνει ακόμα κάποιες φορές και είναι ιδιαίτερα σημαντικό πρόβλημα θα έλεγα, γιατί μπορεί να περάσουν ώρες πριν το συνειδητοποιήσεις,αφου το καταλαβαίνεις μόνος αν προσπαθήσεις να πάρεις ο ίδιος τηλέφωνο, με αποτέλεσμα να έχεις ίσως χάσει σημαντικές κλήσεις. Το έχει συναντήσει κανείς σας;

 

Η κάρτα sim είναι κομμένη ή καινούργια? Γιατί μπορεί, αν είναι κομμένη, να του προκαλεί αυτή αυτά τα προβλήματα και καλό θα ήταν να πάει να του την αλλάξουν με μια καινούργια (5 ευρώ...)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή εβδομάδα. προσπαθώ να το βρω διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα εδώ και 2 εβδομάδες χωρίς επιτυχία. ψάχνω για το ΧΤ1068, 8GB, dual sim, black.

Αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να το βρω, ας μου πει, παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή εβδομάδα. προσπαθώ να το βρω διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα εδώ και 2 εβδομάδες χωρίς επιτυχία. ψάχνω για το ΧΤ1068, 8GB, dual sim, black.

Αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να το βρω, ας μου πει, παρακαλώ.

στο skroutz το έχει σε δυο μαγαζιά ,το extreme mobile έχει το 3 με μικρή διάφορα τιμής από το 2 (20 ευρώ περίπου ) και το έχει και το expansys αν θες από το εξωτερικό .

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζει κάποιος ας απαντησει. Απο μια πτώση έσπασε το εξωτερικό τζαμάκι... εχει ενα μεγααααλο ραγισμα απο πανω εως κατω. Η οθόνη και το touch δουλεύουν κανονικότατα... έχει κανείς πρόταση για να το φτιάξω οικονομικά? Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά με την sim μου μέσα... αν υπήρχε κάποια άμεση λύση από Λάρισα θα ήτανε ακομη καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό να γίνει downgrade από lolli σε kk χωρίς να ξεκλειδωσω bootloader;Έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή εβδομάδα. προσπαθώ να το βρω διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα εδώ και 2 εβδομάδες χωρίς επιτυχία. ψάχνω για το ΧΤ1068, 8GB, dual sim, black.

Αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να το βρω, ας μου πει, παρακαλώ.

 

Αν κάνεις υπομονή μέχρι το τελος του μηνα, να βγει το καινούριο το 2015, σου δινω το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω ενα hard reset στο τηλεφωνο γιατι εχει αρχισει και..σερνεται...

πως περνω backup απο το τηλεφωνο?

δεν εχει καποια σουιτα οπως το Kies της sam π.χ?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις υπομονή μέχρι το τελος του μηνα, να βγει το καινούριο το 2015, σου δινω το δικό μου

καλησπέρα. ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά ψάχνω για καινούριο, για δώρο.

Link to comment
Share on other sites

θυμαται καποιος μετα απο επαναφορα,ποσα gb εχει ελευθερα;

 

Νομίζω 5 και κάτι ψιλά, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Εξαρτάται και από τη ρομ που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε πρόβλημα με το lag της 5.0.2, κάντε downgrade σε 4.4.4. Το έκανα γιατί δεν πήγαινε άλλο, βέβαια έχασα θεωρητικά την εγγύηση αλλα το τηλέφωνο έγινε καινούργιο. Είχα ξεχάσει πόσο smooth ήταν με την kitkat. Το ανεξήγητο είναι οτι με λιγότερη ελεύθερη ram, πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα με αυτή την έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε πρόβλημα με το lag της 5.0.2, κάντε downgrade σε 4.4.4. Το έκανα γιατί δεν πήγαινε άλλο, βέβαια έχασα θεωρητικά την εγγύηση αλλα το τηλέφωνο έγινε καινούργιο. Είχα ξεχάσει πόσο smooth ήταν με την kitkat. Το ανεξήγητο είναι οτι με λιγότερη ελεύθερη ram, πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα με αυτή την έκδοση.

 

Αν είναι να χάσεις εγγύηση δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις downgrade. Εδω λέμε να πάμε μπροστά, όχι πίσω. Εγω έχω βάλει AOSP 5.1.1. (Pure Android) απο xda και το κινητό πετάει. Ουτε lag ούτε τίποτα.

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/development/rom-android-source-project-t3123109

Edited by pothead
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να χάσεις εγγύηση δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις downgrade. Εδω λέμε να πάμε μπροστά, όχι πίσω. Εγω έχω βάλει AOSP 5.1.1. (Pure Android) απο xda και το κινητό πετάει. Ουτε lag ούτε τίποτα.

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/development/rom-android-source-project-t3123109

Εχεις χάσει κι εσύ όμως την εγγύηση γιατί ξεκλείδωσες τον bootloader φαντάζομαι
Link to comment
Share on other sites

Εχεις χάσει κι εσύ όμως την εγγύηση γιατί ξεκλείδωσες τον bootloader φαντάζομαι

Ναι φίλε μου έχω ξεκλειδώσει bootloader, custom recovery και root. Όσο για την εγγυηση ναι και εγώ είχα τους ενδοιασμούς μου αλλά είπα δεν βαριέσαι, αν ξέρεις τι να κάνεις για όλες τις παραπάνω ενέργειες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Είναι πια πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις ζημιά στην συσκευή αρκεί να διαβάσεις προσεκτικά τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου έχω ξεκλειδώσει bootloader, custom recovery και root. Όσο για την εγγυηση ναι και εγώ είχα τους ενδοιασμούς μου αλλά είπα δεν βαριέσαι, αν ξέρεις τι να κάνεις για όλες τις παραπάνω ενέργειες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Είναι πια πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις ζημιά στην συσκευή αρκεί να διαβάσεις προσεκτικά τα βήματα.
Το ανέφερα γιατί είπες οτι δεν αξίζει να χάσω την εγγύηση. Εγώ σκέφτηκα οτι έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ευχαριστημένος απο το service της Motorola στην Ελλάδα, και έτσι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Ενας λόγος που δεν έβαλα cooked rom ή aosp είναι οτι δεν υποστηρίζουν fm radio, το οποίο το χρησιμοποιώ.
Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα γιατί είπες οτι δεν αξίζει να χάσω την εγγύηση. Εγώ σκέφτηκα οτι έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ευχαριστημένος απο το service της Motorola στην Ελλάδα, και έτσι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Ενας λόγος που δεν έβαλα cooked rom ή aosp είναι οτι δεν υποστηρίζουν fm radio, το οποίο το χρησιμοποιώ.

Πάντως η AOSP rom που χρησιμοποιώ έχει ράδιο κανονικά απλά όχι της Motorola αλλά της aosp. Η μόνη διάφορα από ότι είδα είναι ότι της Moto είχε την δυνατότητα να παίζει και χωρίς ακούστηκαν για κεραία αλλά ή λήψη ήταν χαλιά. Κατά τα αλλά όλα καλά.

Edited by pothead
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και εγώ δεν αντεξα στον πειρασμό και ξεκλειδωσα τον bootloader, υπάρχει κάποια ρομ με μπαταρία εφάμιλλη ή καλύτερη της στοκ? Είμαι τώρα με επίσημη CM12.1 nightly και ενώ πάει πολύ καλά και γρήγορα, την μπαταρία την καταπίνει.
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και εγώ δεν αντεξα στον πειρασμό και ξεκλειδωσα τον bootloader, υπάρχει κάποια ρομ με μπαταρία εφάμιλλη ή καλύτερη της στοκ? Είμαι τώρα με επίσημη CM12.1 nightly και ενώ πάει πολύ καλά και γρήγορα, την μπαταρία την καταπίνει.

Αν δεις στο post #3812 αυτή την rom χρησιμοποιώ αν και δεν έχει τα customization της CM (μόνο clear all recent button, advance reboot options) έχει πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας. Για τις δικές μου ανάγκες (με πολυ browsing, hangouts,ελάχιστο gaming, WiFi ανοικτό 16ωρες τουλάχιστον την ημέρα, data GPS κλειστά και greenify) έχω κατά μέσω όρο 4ωρες screen on time. Αυτή την στιγμή έχω 4.5 ωρες SoT με 20% υπόλοιπο. Αλλά όπως είπα ανάλογα με τις ανάγκες τού καθενός

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η AOSP rom που χρησιμοποιώ έχει ράδιο κανονικά απλά όχι της Motorola αλλά της aosp. Η μόνη διάφορα από ότι είδα είναι ότι της Moto είχε την δυνατότητα να παίζει και χωρίς ακούστηκαν για κεραία αλλά ή λήψη ήταν χαλιά. Κατά τα αλλά όλα καλά.

Το ραδιόφωνο είναι το spirit ή είναι κάποιο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...