Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να εμφανιστεί καμιά φορά, είναι φυσιολογικό. Υπομονή και στην επόμενη αναβάθμιση του Android νομίζω πως μπορείς να επιλέγεις τις θα σου εμφανίζει στα quick settings και τι όχι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, μου εμφάνισε μία επιλογή για "αντιστροφή χρωμάτων" όταν κατεβάζω την quick bar, το έχει και σε εσάς αυτό? Έγινε καμιά αναβάθμιση χωρίς να το καταλάβω?

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι αυτό το εμφανίζει όταν πατήσεις "αντιστροφή χρωμάτων" από τη "Προσβασιμότητα" στις ρυθμίσεις αλλά εγώ δεν πάτησα τίποτα και εμφάνισε το "αντιστροφή χρωμάτων" στο quick menu από μόνο του. Το έχει κανείς αυτό?

 

Ψάξ'το λίγο στο ίντερνετ.Μου το είχε κάνει και νομίζω κάτι με αλλαγή της ώρας είχα κάνει και έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου εμφανίστηκε σήμερα αυτό το αντίστροφη χρωμάτων. Τι είναι; Τι κανει;
ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Τα κάνει όλα ασπρόμαυρα απ'οτι είδα.

Λοιπόν απενεργοποιουμε την αυτόματη ρύθμιση ώρας,πάμε την ημερομηνία ένα μήνα πίσω, πατάμε δύο φορές το εικονίδιο αυτό στην κουρτίνα και ξαναρυθμιζουμε στη σωστή ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνουμε αυτό;

Και μένα μου το εμφάνισε το inverted colors αλλά φεύγει μόνο του νομιζω μετά από λίγο καιρό

Edited by Dpan9
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, μου εμφάνισε μία επιλογή για "αντιστροφή χρωμάτων" όταν κατεβάζω την quick bar, το έχει και σε εσάς αυτό? Έγινε καμιά αναβάθμιση χωρίς να το καταλάβω?

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι αυτό το εμφανίζει όταν πατήσεις "αντιστροφή χρωμάτων" από τη "Προσβασιμότητα" στις ρυθμίσεις αλλά εγώ δεν πάτησα τίποτα και εμφάνισε το "αντιστροφή χρωμάτων" στο quick menu από μόνο του. Το έχει κανείς αυτό?

 

Αν δεν το χρησιμοποιήσεις για κάποιο διάστημα, φεύγει μόνο του. Αν πάλι δεν το θέλεις εκεί, πηγαίνεις Ρυθμίσεις -> Ημερομηνία & Ώρα -> (αν το έχεις ήδη τικαρισμένο) ξετικάρεις το "Αυτόματη ημ/νία και ώρα" και στην Ημερομηνία βάζεις 1 μήνα μπροστά -> έχει φύγει το "αντιστροφή χρωμάτων" -> Ξανατικάρεις το "Αυτόματη ημ/νία και ώρα" και είσαι έτοιμος....

 

Δείτε κι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τωρα τελευταία καθυστερει πάρα πολύ ο dialer σε σημείο που νομίζω οτι κολλάει.Κανει περίπου 5 sec να πραγματοποιησει μια κλήση απο τη στιγμή που δίνω την εντολή...

Εχω κανει clear cache ,restart αλλα τίποτα?

Να βάλω άλλο dialer απο το lollipop?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τωρα τελευταία καθυστερει πάρα πολύ ο dialer σε σημείο που νομίζω οτι κολλάει.Κανει περίπου 5 sec να πραγματοποιησει μια κλήση απο τη στιγμή που δίνω την εντολή...

Εχω κανει clear cache ,restart αλλα τίποτα?

Να βάλω άλλο dialer απο το lollipop?

 

Παρόλο που τώρα το έχω με custom rom, καθώς είναι κατά πολύ καλύτερο, όταν είχα την εργοστασιακή είχα αυτό το θεματάκι, αλλά ήταν κάτι που πείραξα εγώ. Είχα πάει στα developer options και έβαλα όλα τα animations στο 0 και ο dialer κολλούσε τρελά. Αν έκανες και εσύ κάτι τέτοιο, γύρνα τα όλα στο 0,5. Αν όχι, δοκίμασε να καθαρίσεις cache μέσω bootloader. Αν πάλι δεν βοηθήσει, σου προτείνω το truecaller dialer, εμένα τουλάχιστον μου άρεσε πολύ αλλά σε άλλους δεν αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

χθες ηθελα να ηχογραφησω κατι με το κινητο αλλα δεν μπορεσα να βρω την εφαρμογη,υπαρχει προεγκατεστημενη ή στραβωθηκα και δεν την βρισκω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, μια γρηγορη ερωτηση , πηρα το moto g2 (dual) με την εκδοση 5.0.2 , Οτανδεχομαι κλησεις , εμφανιζει το νουμερο στην πανω μπαρα με τις ερωτησεις "απορριψη" "αποδοχη". Στο παλιο android που ειχα οταν δεχομουν κλησεις εμφανιζοταν σε ολητην οθονη και ητνα πιο πρακτικο . Πως μπορω να το αλλαξω αυτο να εμφανιζεται η κληση σε ολη την οθονη?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, μια γρηγορη ερωτηση , πηρα το moto g2 (dual) με την εκδοση 5.0.2 , Οτανδεχομαι κλησεις , εμφανιζει το νουμερο στην πανω μπαρα με τις ερωτησεις "απορριψη" "αποδοχη". Στο παλιο android που ειχα οταν δεχομουν κλησεις εμφανιζοταν σε ολητην οθονη και ητνα πιο πρακτικο . Πως μπορω να το αλλαξω αυτο να εμφανιζεται η κληση σε ολη την οθονη?

ευχαριστω

Αυτό νομίζω ότι το κάνει μόνο όταν έχεις ανοιχτή εφαρμογή για να έχεις την επιλογή αν θα απαντήσεις η θα την απορρίψεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω ότι το κάνει μόνο όταν έχεις ανοιχτή εφαρμογή για να έχεις την επιλογή αν θα απαντήσεις η θα την απορρίψεις

οχι το κανει και ενω ειναι ανοιχτη η οθονη και δειχνει τα shortcuts

Link to comment
Share on other sites

οχι το κανει και ενω ειναι ανοιχτη η οθονη και δειχνει τα shortcuts

Και κατι ακομα , εχει παρατηρησει κανεις οτι ο ηχος οταν μιλας σε μια κληση , ειναι λιγο "χαλια" .

Οταν με καλουνε τους ακουω λιγο σαν ηχο "τρανσιστορ"

Σε συγκριση με το προηγουμενο samsung s2 που ειχα , ο ηχος στην ομιλια στις κλησεις ειναι ενα βημα παρακατω σε ποιοτητα.......

Καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα , εχει παρατηρησει κανεις οτι ο ηχος οταν μιλας σε μια κληση , ειναι λιγο "χαλια" .

Οταν με καλουνε τους ακουω λιγο σαν ηχο "τρανσιστορ"

Σε συγκριση με το προηγουμενο samsung s2 που ειχα , ο ηχος στην ομιλια στις κλησεις ειναι ενα βημα παρακατω σε ποιοτητα.......

Καμια γνωμη?

 

Ισως το τηλεφωνο εχει προβλημα. Προσωπικα νομιζω οτι εχει πραγματικα κορυφαιο ηχο, καμμια σχεση με ηχο "κονσερβας" που εχουν αλλα τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς το πρόβλημα με το tethering παραμένει. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μου πει τις ρυθμίσεις του στο apn, εκεί που λέει access point name? Edited by kostis2001
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς το πρόβλημα με το tethering παραμένει.

 

Θα περιγράψω την δική μου λύση στο πρόβλημα του tethering.

 

Στην εταιρική Vodafone που χρησιμοποιώ (data only) το tethering δεν λειτουργεί με την Motorola Stock ROM (KitKat ή LP). Η ίδια συμπεριφορά με την ίδια SIM σε iPad (όχι όμως σε Samsung TW ROMs). Αυτό συμβαίνει διότι το λειτουργικό "λέει" στον provider αν γίνεται tethered η σύνδεση και ανάλογα με το συμβόλαιο data plan, μπορεί να το κόβει.

 

Η λύση είναι custom ROM, οι οποίες out of the box δεν στέλνουν αυτή την πληροφορία στον provider (είναι μάλιστα και "selling point"), ή ROOT την Stock ROM με τις παρακάτω ρυθμίσεις:

 

Στο /system/build.prop προσθήκη των γραμμών:

net.tethering.noprovisioning=true

ro.mot.tether_dun_required=0

 

Στις ρυθμίσεις του APN:

Τύπος APN: default, supl,dun

 

Δεν χρειάζονται τα παραπάνω για CM based ROMs (χρησιμοποιώ την CM12.1)

 

Για το Moto G 2014.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δε με βλέπω να τα κάνω όλα αυτα....

Ευχαριστώ πάντως...

Υπάρχει κάποιος που του δουλευει χωρίς πρόβλημα το tethering?

 

Απο την πρωτη ημερα, και με kit kat και με lolipop, το χρησιμοποιω πολυ συχνα, ειμαι στη wind.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...