Jump to content

myphone POLL: iPhone 6, Αυτό που περιμένω, αυτό, αυτό;


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από τις συσκευές που παρουσιάστηκαν από την Apple;  

919 members have voted

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από τις συσκευές που παρουσιάστηκαν από την Apple;

    • Ναι, είμαι ευχαριστημένος με όλες τις συσκευές
      82
    • Είμαι ευχαριστημένος με κάποια/κάποιες από αυτές
      217
    • Όχι, δεν είμαι ευχαριστημένος με καμία από αυτές
      453
    • Δεν με ενδιαφέρει/Δεν απαντώ
      167


Recommended Posts

Για το τελευταίο μην είσαι τόσο σίγουρος Κώστα. Το NFC POS δεν θα το δίνει δωρεάν η τράπεζα. Λογικά θα το κάνει lease στον έμπορο με συγκεκριμένους όρους.

 

Ο τελικός χρήστης λογικά δεν θα επηρρεαστεί, εκτός και αν κάποιοι κουτοπόνηροι μετακυλίσουν έμμεσα τα fees στην τιμή των προϊόντων.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το τελευταίο μην είσαι τόσο σίγουρος Κώστα. Το NFC POS δεν θα το δίνει δωρεάν η τράπεζα. Λογικά θα το κάνει lease στον έμπορο με συγκεκριμένους όρους.

 

Δεν έχει ανακοινωθεί κάτι περί προμήθειας της Apple από τα σημεία λιανικής. Όσον αφορά τη συμφωνία λιανοπωλητή και τράπεζας, πιθανολογώ κι εγώ πως θα πληρώνουν για τη διάθεση του NFC POS. Aυτό όμως ούτως ή άλλως θα γίνονταν είτε μεσολαβούσε η Apple είτε όχι. Το όφελος είναι πως περισσότεροι λιανοπωλητές θα ζητήσουν να ενταχθούν στο σύστημα Apple Pay. Ήδη αναφέρονται για πάνω από 200.000 σημεία :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις την αναλογία πωλήσεων 16GB - 32GB -64GB; φάνταζομαι πως όχι ούτε φυσικά κι εγώ. Η Apple όμως ξέρει. Γιατί να δώσει μνήμη σε όσους δεν την χρειάζονται και αγοράζουν τη συσκευή των 16 GB ούτως ή άλλως, εξοικονομώντας τα χρήματα που θα σπατουλούσε άσκοπα και να μην την δώσει αποκλειστικά σε αυτούς που τη χρειάζονται;

 

Εάν θέλεις μου απαντάς; :)

 

Αν είσαι τόσο ρομαντικός και καλοπροαίρετος σαν άνθρωπος, απλά respect :)

 

Το σκεπτικό μου, το οποίο προσπαθώ να έχω όταν μιλάμε για τόσο μεγάλες εταιρίες, είναι ότι όλα είναι μελετημένα για το μεγαλύτερο κέρδος. Σαν καταναλωτής λοιπόν, εμένα προσωπικά θα με συνέφερε να φύγει η έκδοση των 16 και να γίνει πιο φθηνό το 32άρι, πόσο μάλλον αν αυτό αγόραζα πάντα. Αυτό που υποστηρίζω, δεν έχει σχέση επειδή είναι η apple, το ίδιο θα σκεφτόμουν όποια εταιρία κι αν το έκανε.

 

Σ' αυτό που ρωτάς, όχι βέβαια δε γνωρίζω την αναλογία, αν και πιστεύω ότι η 16 είναι αυτή που πουλάει πιο πολύ για να κάνει και μια τέτοια κίνηση. Επιχειρηματικά είναι πολύ σωστή η κίνηση της μιας και ο κόσμος που θέλει τα βασικά και δεν πολυασχολείται δεν πρόκειται να του κακοφανεί, σε αντίθεση με τον χρήστη που έχει κάποιες απαιτήσεις να βγαίνει κερδισμένος, όπως εσύ. Κι όσο αφορά την apple της βγαίνει πιο φθηνά να κρατήσει την πλειοψηφία στα 16 μην αυξάνοντας τα έξοδα της και να δώσει ένα δωράκι σε μια μικρή μερίδα, παρά να δώσει 32 σε όλους αυτούς μαζί με ένα ποσοστό (μικρό ή μεγάλο) που πέρυσι έπαιρνε το 32 και θα μείνει σε αυτό. Αν είχε βασική έκδοση την 32, πιστεύω ότι πολύ λίγοι θα έκαναν το βήμα στα 64 και ιδίως στα 128, χωρίς να είμαι απόλυτος.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι τόσο ρομαντικός και καλοπροαίρετος σαν άνθρωπος, απλά respect :)

 

Το σκεπτικό μου, το οποίο προσπαθώ να έχω όταν μιλάμε για τόσο μεγάλες εταιρίες, είναι ότι όλα είναι μελετημένα για το μεγαλύτερο κέρδος. Σαν καταναλωτής λοιπόν, εμένα προσωπικά θα με συνέφερε να φύγει η έκδοση των 16 και να γίνει πιο φθηνό το 32άρι, πόσο μάλλον αν αυτό αγόραζα πάντα. Αυτό που υποστηρίζω, δεν έχει σχέση επειδή είναι η apple, το ίδιο θα σκεφτόμουν όποια εταιρία κι αν το έκανε.

 

Σ' αυτό που ρωτάς, όχι βέβαια δε γνωρίζω την αναλογία, αν και πιστεύω ότι η 16 είναι αυτή που πουλάει πιο πολύ για να κάνει και μια τέτοια κίνηση. Επιχειρηματικά είναι πολύ σωστή η κίνηση της μιας και ο κόσμος που θέλει τα βασικά και δεν πολυασχολείται δεν πρόκειται να του κακοφανεί, σε αντίθεση με τον χρήστη που έχει κάποιες απαιτήσεις να βγαίνει κερδισμένος, όπως εσύ. Κι όσο αφορά την apple της βγαίνει πιο φθηνά να κρατήσει την πλειοψηφία στα 16 μην αυξάνοντας τα έξοδα της και να δώσει ένα δωράκι σε μια μικρή μερίδα, παρά να δώσει 32 σε όλους αυτούς μαζί με ένα ποσοστό (μικρό ή μεγάλο) που πέρυσι έπαιρνε το 32 και θα μείνει σε αυτό. Αν είχε βασική έκδοση την 32, πιστεύω ότι πολύ λίγοι θα έκαναν το βήμα στα 64 και ιδίως στα 128, χωρίς να είμαι απόλυτος.

 

το ίδιο λέμε, σπατάλη δεν θέλει να κάνει από τη μία δείχνει τη διάθεσή της να προσφέρει οφελώντας όπως λες μία μικρή ή μεσαία ομάδα κι από την άλλη δεν δίνει 32GB σε αυτούς που δεν το χρειάζονται. Όσο αφορά το ρομαντικός είμαι επιχειρηματίας από 20 χρονών, με διάλειμμα 10 χρόνων για να κάνω τον ιατρικό επισκέπτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις την αναλογία πωλήσεων 16GB - 32GB -64GB; φάνταζομαι πως όχι ούτε φυσικά κι εγώ. Η Apple όμως ξέρει. Γιατί να δώσει μνήμη σε όσους δεν την χρειάζονται και αγοράζουν τη συσκευή των 16 GB ούτως ή άλλως, εξοικονομώντας τα χρήματα που θα σπατουλούσε άσκοπα και να μην την δώσει αποκλειστικά σε αυτούς που τη χρειάζονται;

 

Εάν θέλεις μου απαντάς; :)

Κωνσταντίνε αν ήθελε να κάνει κατι καλό θα μπορούσε σ αυτούς τους παρα πολλούς που αγοράζουν τα 16 γιατι δεν μπορούν να δώσουν τα 120 ευρω παραπάνω να τους δώσει τα 32 στην ιδια τιμή με τα 16, τα 64 +50 και τα 128 +100.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε αν ήθελε να κάνει κατι καλό θα μπορούσε σ αυτούς τους παρα πολλούς που αγοράζουν τα 16 γιατι δεν μπορούν να δώσουν τα 120 ευρω παραπάνω να τους δώσει τα 32 στην ιδια τιμή με τα 16, τα 64 +50 και τα 128 +100.

 

πολλά θα μπορούσε να κάνει, αλλά ξαναλέω γιατί να δώσει παραπάνω σε κάποιον που στην ουσία δεν το χρειάζεται.. σπαταλώντας χρήματα; γιατί σπατάλη θα είναι :)

Link to comment
Share on other sites

:confused:

πολλά θα μπορούσε να κάνει, αλλά ξαναλέω γιατί να δώσει παραπάνω σε κάποιον που στην ουσία δεν το χρειάζεται.. σπαταλώντας χρήματα; γιατί σπατάλη θα είναι :)

 

Ναι θα ηταν σπαταλη ετσι οπως το θετεις. Ομως απο την αλλη η απλ δεν ειναι και στα προθυρα της χρεωκοπιας (καθε αλλο...) για να μπει μεσα χρεωνομενη τα ισως 5$ που θα της κοστιζε παραπανω το ντιμακι των 32 GB σε σχεση με αυτο των 16. Οι επιπλεον ευχαριστημενοι πελατες που θα εξασφαλιζε θα το αντισταθμιζαν με το παραπανω. Δεν το εκανε ομως.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο λέμε, σπατάλη δεν θέλει να κάνει από τη μία δείχνει τη διάθεσή της να προσφέρει οφελώντας όπως λες μία μικρή ή μεσαία ομάδα κι από την άλλη δεν δίνει 32GB σε αυτούς που δεν το χρειάζονται. Όσο αφορά το ρομαντικός είμαι επιχειρηματίας από 20 χρονών, με διάλειμμα 10 χρόνων για να κάνω τον ιατρικό επισκέπτη. :)

 

Συμφωνούμε λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

:confused:

 

Ναι θα ηταν σπαταλη ετσι οπως το θετεις. Ομως απο την αλλη η απλ δεν ειναι και στα προθυρα της χρεωκοπιας (καθε αλλο...) για να μπει μεσα χρεωνομενη τα ισως 5$ που θα της κοστιζε παραπανω το ντιμακι των 32 GB σε σχεση με αυτο των 16. Οι επιπλεον ευχαριστημενοι πελατες που θα εξασφαλιζε θα το αντισταθμιζαν με το παραπανω. Δεν το εκανε ομως.

 

Γνωρίζετε πόσα χρήματα έδωσε η Apple ώστε όλοι οι χρήστες να αποκτήσουν το νέο άλμπουμ των U2; Θα μου πείτε σιγά τι έκανε.

 

Πάντως το κόστος της ενέργειας αυτής ξεπέρασε τα 100.000.000$ προς τους U2, αναρτημένη η φήμη από διάφορες πηγές στο διαδίκτυο. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που καταλαβαίνω από όσα διαβάζω είναι ότι αυτοί που εχουν σκοπό να αγοράσουν Iphone και ειδικά οι apple fans προσπαθούν να πιαστούν από κάπου για να στηρίξουν την αγορά τους αλλά μάταια. Καινοτομίες ->0 , design-> 0

Οι περισσότεροι λένε ότι θα πάνε μόνο για τη μεγάλη οθόνη και με θυμώνει που το ήξερε η apple και πάτησε ακριβώς εκεί χωρίς να δώσει τπτ άλλο. Ακόμα και το "δωράκι" με τα 32gb της γύρισε μπούμεραγκ αφού όλοι τη κατηγόρησαν που δεν κατήργησε τα 16.

Επειδή ήμουν και εγώ ένας υποψήφιος αγοραστης, τελικά πιστεύω θα προτιμήσω ένα 5ς στα 550 (ίσως πέσει κι αλλο με την κυκλοφορία των καινούριων) παρά ένα 6 στα 750. Ισως στο 6s αλλάξουν τακτική και βάλουν μυαλό...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζετε πόσα χρήματα έδωσε η Apple ώστε όλοι οι χρήστες να αποκτήσουν το νέο άλμπουμ των U2; Θα μου πείτε σιγά τι έκανε.

 

Πάντως το κόστος της ενέργειας αυτής ξεπέρασε τα 100.000.000$ προς τους U2, αναρτημένη η φήμη από διάφορες πηγές στο διαδίκτυο. :)

 

Πεταμένα λεφτά. Καλύτερα όπως λέει ο φίλος πιο πάνω να τα έδινε για να βάλει τα 32 στη θέση των 16. Αν μη τι άλλο θα έπαιρνε ένα μπράβο για αυτή τη κίνηση και μαζί πολλούς ευχαριστημένους πελάτες.

Τώρα με το άλμπουμ όχι μπράβο δε πήρε αλλά πολλοί νόμισαν ότι κάποιος χάκαρε τους λογαριασμούς τους! :p

Link to comment
Share on other sites

Να το βελτιώσω λίγο, η Apple γνωρίζει πως να εξοικονομεί χρήματα, χωρίς να εκμεταλλεύεται τον καταναλωτή. Το ίδιο κάνει και με το Apple Pay, εξοικονομεί χρήματα από τις τράπεζες, ζητώντας προμήθεια για τις συναλλαγές, κι όχι από τα καταστήματα ή τους χρήστες της υπηρεσίας :)

 

Για το τελευταίο μην είσαι τόσο σίγουρος Κώστα. Το NFC POS δεν θα το δίνει δωρεάν η τράπεζα. Λογικά θα το κάνει lease στον έμπορο με συγκεκριμένους όρους.

 

Ο τελικός χρήστης λογικά δεν θα επηρρεαστεί, εκτός και αν κάποιοι κουτοπόνηροι μετακυλίσουν έμμεσα τα fees στην τιμή των προϊόντων.

Ένα μπράβο στον GNT.. -

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

:confused:

 

Ναι θα ηταν σπαταλη ετσι οπως το θετεις. Ομως απο την αλλη η απλ δεν ειναι και στα προθυρα της χρεωκοπιας (καθε αλλο...) για να μπει μεσα χρεωνομενη τα ισως 5$ που θα της κοστιζε παραπανω το ντιμακι των 32 GB σε σχεση με αυτο των 16. Οι επιπλεον ευχαριστημενοι πελατες που θα εξασφαλιζε θα το αντισταθμιζαν με το παραπανω. Δεν το εκανε ομως.

5$ Χ 100.000.000 είναι μισό δις.

Είναι πολλά τα λεφτά Κώστα.

Και από την άλλη οι πελάτες της θα αγοράσουν έτσι και αλλιώς.

Το επιχείρημα σου είναι σωστό για τη Σάμμυ. Εκεί προτίμησε να χάνει 5$ και περισσότερο για καλύτερα υλικά κατασκευής, γιατί οι πελάτες της σταμάτησαν απλώς να αγοράζουν.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αν η apple έδωσε ΕΚΑΤΌ ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΔΟΛΛΆΡΙΑ για να δώσει τζάμπα το άλμπουμ των U2 τότε έχασε την εκτίμησή μου ως προς το ότι την είχα για πανούργα εταιρία. Φυσικά και δεν πιστεύω ποτέ κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Αν η apple έδωσε ΕΚΑΤΌ ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΔΟΛΛΆΡΙΑ για να δώσει τζάμπα το άλμπουμ των U2 τότε έχασε την εκτίμησή μου ως προς το ότι την είχα για πανούργα εταιρία. Φυσικά και δεν πιστεύω ποτέ κάτι τέτοιο.

 

Μην ξεχνάμε πως πλήρωσε για τα πλήρη δικαιώματα του άλμπουμ, τη διαφηστική καμπάνια των U2 - Apple, όπου τα TV spots ήδη έχουν ξεκινήσει στην Αμερική. Επίσης η προσφορά για δωρεάν download είναι έως τις 13 Οκτωβρίου από τη ημερομηνία αυτή και μετά θα αγοράζονται. Φυσικά θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τα έσοδα που θα λάβει από τις on line μουσικές υπηρεσίες Spotify - Beats - Pandora και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

πολλά θα μπορούσε να κάνει, αλλά ξαναλέω γιατί να δώσει παραπάνω σε κάποιον που στην ουσία δεν το χρειάζεται.. σπαταλώντας χρήματα; γιατί σπατάλη θα είναι :)

 

δεν είναι ακριβώς έτσι όμως..δεν είναι ανούσια ή περιττή σπατάλη....μη μεταφράζεις όλες τις πωλήσεις του 16αριου ως συνειδητή επιλογή επειδή αρκούν τα 16 και δε θα αξιοποιήσουν τα παραπάνω...άρα και γι αυτό δεν πάνε στα παραπάνω..

οι περισσότεροι αγοράζουν το 16αρι απλά επειδή είναι φθηνότερο...δε σημαίνει οτι δε θέλουν παραπάνω χώρο ή δεν θα τον αξιοποιήσουν. απλά προτιμάνε να μη δώσουν τη διαφορά αυτή για τα παραπάνω και "συμβιβάζονται" με αυτά(χωρίς να σημαίνει αυτό οτι δεν είναι ικανοποιημένοι και είναι λόγος μη αγοράς)

..απλά σου λέει ο άλλος, οκ δεν θα δώσω τα παραπάνω για να πάω στο 32αρι, απλά θα συμβιβαστω και θα προσαρμοστώ έχοντας 10 παιχνίδια αντί για 20 ή τα μισά gb μουσική ή βίντεο.. ή ...ή......οι περισσότεροι,αν οχι όλοι, από αυτούς αν τους έδινες το 32 στην ίδια τιμή μια χαρά θα αξιοποιούσαν την παραπάνω χωρητικότητα και θα ταν υπερευχαριστημένοι...

 

 

και το παραπάνω ισχύει για όλες τις εταιρίες φυσικά...η πλειοψηφία συνήθως θα επιλέξει το φθηνότερο μεταξύ των εκδόσεων και θα προσαρμόσει τη χρήση και τις ανάγκες του πάνω σε αυτό....εξαιρέσεις είτε από τη μια ειτε από την άλλη πλευρά υπάρχουν πάντα..μιλάμε για τη γενικότερη εικόνα...ειδικά σε τέτοιες συσκευές που πουλάνε τόσο μαζικά σε κάθε είδους χρήστη..

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακόμα πέραση αυτός ο αστικός μύθος; Εντυπωσιακό.

 

ο οποιος τι λεει;;;;

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

ειρωνικά σχόλια διαγράφονται καθώς δεν έχεουν να προφέρουν τίποτε στη συζήτηση, μπορείτε να γράψετε ην άποψή σας streat. ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μόλις σε ένα άλλο forum ότι η Apple έκανε το ακατόρθωτο... Με το σχήμα... Ότι δεν παίζει ρόλο το μήκος αλλά το πάχος και το πλάτος... Σαν θαύμα το παρουσιάζει. Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω το λινκ...
Link to comment
Share on other sites

Η διαφοροποίηση του λειτουργικού μεταξύ των δύο τηλεφώνων (6/6+) είναι επιλογή του τμήματος marketing και όχι του τμήματος engineering. Ο αχταρμάς των εικονιδίων στη μικροσκοπική οθόνη του ρολογιού, η προσθήκη εφαρμογών τύπου mail και photos, η υϊοθέτηση 2ου hardware button (!) για μία και μοναδική αμφιβόλου χρησιμότητας λειτουργία όταν κοντζαμ iPad έχει μόνο ένα - όλα αυτά φωνάζουν πως η Apple του Jobs έχει πεθάνει. Ο Cook είναι ένας διαχειριστής της σειράς, που απλά επιμένει να χρησιμοποιεί τη φρασεολογία του προκατόχου του χωρίς να μοιράζεται ίχνος του ταλέντου του. Προσπαθεί να καλύψει τα κενά του αγοράζοντας εταιρείες και συμβούλους αριστερά και δεξιά. Ένας νέος Balmer σε πιο συνεσταλμένη έκδοση...

 

Αμ ο άλλος ο Ive...Αφού έκανε το iOS ουράνιο τόξο, υϊοθετεί και την επόμενη σχεδιαστική αρχή των ασιατών στο φακό της κάμερας. Κάποτε ξόδευε εκατομύρια για να φτιάξει τις τρύπες για το LED της κάμερας στα MacBooks τόσο μικρές ώστε να μη φαίνονται με το γυμνό μάτι και διαταραχθεί η αρμονία του design. Μονοκόματες γραμμές χωρίς διακοπές. Απόλυτη συμμετρία. Τι χάλι είναι αυτό στα νέα iPhones? Δείχνει να έχει αδειάσει, διότι αυτά που μας παρουσιάζει απέχουν πολύ από το παρελθόν του.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω τι θα δώσει το iOS 8 κι αν θα κάνει καμιά έκπληξη με Multiwindow/multitasking ας είναι και για τις built-in εφαρμογές της Apple και μετά θα δω αν θα πάρω το μικρό ή το μεγάλο.

 

Δεν την παλεύω άλλο με τα λαγκαρίσματα του Android, με κούρασε η εναλλαγή συσκευών με 2-4 πυρήνες που κολλάνε ακόμα και στον dialer. iPhone για να ησυχάσω κι ας το χρυσοπληρώσω.

 

αν δεν τσιγκουνευόσουν να δώσεις τα 300 ευρώ και να πάρεις ενα nexus 5 ή ένα one plus one δεν θα είχες ουτε λαγκαρίσματα ουτε κολλήματα και βλακίες... δίνεις ομως 100-150 ευρώ και τα έχεις αυτά... τώρα πανε δώσε 900 να μην κολάει... μην συγκρίνουμε μη ομοιογενη δείγματα στο ιδιο πείραμα... είναι σαν να εχεις 3gs και να φοράει ios 8... δεν γίνεται... δεν τραβαει πως το λενε...

Make the phones last a FULL day plz
Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες από την παρουσίαση, αρχίζω να ξεπερνάω τους προβληματισμούς μου σχετικά με το μεγαλύτερο μέγεθος, την κάμερα που προεξέχει, και συνειδητοποιώ πως με ενοχλούν περισσότερο οι γραμμές στην πλάτη.

 

Σκέφτομαι, αν ένας άνθρωπος της τεχνολογίας επηρεάζεται τόσο από το design, πόσο σημαντικός παράγοντας είναι για το υπόλοιπο, ευρύτερο κοινό. Πέρα από τα όλα στοιχείο που έκαναν το iPhone αυτό που είναι, η σχεδίαση και η κατασκευή συνετέλεσαν τα μέγιστα.

 

Μένει να το δούμε απο κοντά, αν και πάλι η εμφάνιση δεν ενθουσιάσει, υπάρχει θέμα. Οι πωλήσεις, η αποδοχή θα ειναι τρομερή, δε θα επηρεαστεί - υπάρχει πλέον παράδοση, καλό όνομα. Αντισταθμίζει η ζήτηση για μεγαλύτερη οθόνη, οι NFC πληρωμές. Το θέμα είναι πως αν συνεχιστεί η στασιμότητα, η φθίνουσα απόδοση στη σχεδίαση τότε δημιουργείται προηγούμενο και ξεκινούν τα πραγματικά προβλήματα.

 

Για να γίνω σαφέστερος, μια του κλέφτη, δυο, τρεις, αρχίζει η κατρακύλα.

 

Το GS3 χρωστά πολλά στο GS2.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εμφάνιση:

Είχα δει τα leaks και δεν μου άρεσε η πλάτη. Η εμπρόσθια όψη μου άρεσε. Μόλις όμως το έπιασα (dummy που αποδείχτηκε ολόιδιο), άλλαξα γνώμη. Κορυφαία αίσθηση ποιότητας, ελαφρύ (το dummy είχε και το σωστό βάρος) και πολύ λεπτό. Θυμηθείτε με...

 

Γενικότερα:

Ότι είχα ακριβώς προβλέψει για τα i6 (μένει νε επιβεβαιωθώ και στο 1GB RAM).

Θα πάει καλά λόγω των ιντσών.

Μακάρι το Apple Pay να έρθει γρήγορα Ελλάδα. Απλά το θέλω (φανατικός debit card user).

 

iWatch:

Περίμενα λίγο πιο στρογγυλό το ρολόι, αλλά συνολικά σαν design & features, εντυπωσιάστηκα.

Αλλά 500€ (μεγάλο μέγεθος και μπρασελέ) για μια πρώτη έκδοση και σε ένα χρόνο η νέα θα είναι πιο φθηνή και πολύ καλύτερη...

Ίσως το επόμενο καλοκαίρι στα σκρουτζομάγαζα αν υπάρχει με 250 ευρώ......

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες από την παρουσίαση, αρχίζω να ξεπερνάω τους προβληματισμούς μου σχετικά με το μεγαλύτερο μέγεθος, την κάμερα που προεξέχει, και συνειδητοποιώ πως με ενοχλούν περισσότερο οι γραμμές στην πλάτη.

 

Σκέφτομαι, αν ένας άνθρωπος της τεχνολογίας επηρεάζεται τόσο από το design, πόσο σημαντικός παράγοντας είναι για το υπόλοιπο, ευρύτερο κοινό. Πέρα από τα όλα στοιχείο που έκαναν το iPhone αυτό που είναι, η σχεδίαση και η κατασκευή συνετέλεσαν τα μέγιστα.

 

Μένει να το δούμε απο κοντά, αν και πάλι η εμφάνιση δεν ενθουσιάσει, υπάρχει θέμα. Οι πωλήσεις, η αποδοχή θα ειναι τρομερή, δε θα επηρεαστεί - υπάρχει πλέον παράδοση, καλό όνομα. Αντισταθμίζει η ζήτηση για μεγαλύτερη οθόνη, οι NFC πληρωμές. Το θέμα είναι πως αν συνεχιστεί η στασιμότητα, η φθίνουσα απόδοση στη σχεδίαση τότε δημιουργείται προηγούμενο και ξεκινούν τα πραγματικά προβλήματα.

 

Για να γίνω σαφέστερος, μια του κλέφτη, δυο, τρεις, αρχίζει η κατρακύλα.

 

Το GS3 χρωστά πολλά στο GS2.

 

Το θέμα με την αύξηση της οθόνης δεν πρέπει να προβληματίζει. Όλοι τα ζήσαμε αυτά κάποια στιγμή, είναι θέμα συνήθειας, ιδίως όταν μιλάμε για μέχρι 5 ίντσες με τα αντίστοιχα bezels.

 

Όσο για το άλλο κομμάτι του ποστ σου, το θετικό για την apple είναι ότι έχει μαζί της την αμερικάνικη αγορά μαζί με κάποιες άλλες μεγάλης σημασίας (Ιαπωνία και μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες). Αυτό της δίνει ένα μεγάλο δίχτυ ασφαλείας. Ποιος δε θυμάται παλιά την motorola που κρατούσε την πρώτη θέση σε πωλήσεις λόγω Αμερικής; Όταν αρχίσει η μεγάλη πτώση εκεί, τότε θα πρέπει να ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...