Jump to content

iPhone 6


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο σε όσους το πήραν! :)

Κι εγώ το 4 έχω και είπα ότι είναι καιρός για αλλαγή! Περιμένω το 6 μιας και νομίζω ότι η μετάβαση από 4 σε 6 θα μου φανεί τεράστια! Το 6+ θα ήταν πολύ μεγάλο νομίζω για τα γούστα μου...το μόνο που με προβλημάτισε να πω την αλήθεια είναι το υψηλό SAR...είναι στα όρια! Γενικά όσοι το έχετε μέχρι στιγμής παρατηρείτε υπερθέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικά όσοι το έχετε μέχρι στιγμής παρατηρείτε υπερθέρμανση;

 

 

Αν αγαπητέ φίλε εννοείς υπερθέρμανση ...κυτταρική λόγω SAR, αδυνατώ να την παρατηρήσω. :) (αστειεύομαι φυσικά)

Αν πάλι εννοείς υπερθέρμανση συσκευής, τίποτα το άξιο ιδιαίτερης μνείας, ακόμη και μετά από συνεχή 4G χρήση.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Αν αγαπητέ φίλε εννοείς υπερθέρμανση ...κυτταρική λόγω SAR, αδυνατώ να την παρατηρήσω. :) (αστειεύομαι φυσικά)

Αν πάλι εννοείς υπερθέρμανση συσκευής, τίποτα το άξιο ιδιαίτερης μνείας, ακόμη και μετά από συνεχή 4G χρήση.

 

Χαχα... εννοώ υπερθέρμανση συσκευής :p

Τώρα, όσο για το SAR...ελπίζω να μη μας κάψει ότι εγκεφαλικά κύτταρα διαθέτουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, θέλω το 6 αλλά το φοβάμαι με την μπαταρία! Οι διαστάσεις του 6 είναι ιδανικές για μένα ενώ το 6plus το θεωρώ μεγάλο. Το πρωι που έφυγα στις 7:30 μέχρι τώρα έχω 35% μπαταρία. Και χρώμα μάλλον space gray...!
Link to comment
Share on other sites

Χαχα... εννοώ υπερθέρμανση συσκευής :p

Τώρα, όσο για το SAR...ελπίζω να μη μας κάψει ότι εγκεφαλικά κύτταρα διαθέτουμε :p

 

Αυτό έλειπε να ζεσταίνεται τώρα που έχουμε 18-24℃.

 

Αυτό θα το δεις το καλοκαίρι με τους 35+.

Το 5s το είχα πάρει Μάρτιο με παρόμοιες θερμοκρασίες και ίσα που το αισθανόμουν ζεστό με 4g.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έλειπε να ζεσταίνεται τώρα που έχουμε 18-24℃.

 

Αυτό θα το δεις το καλοκαίρι με τους 35+.

Το 5s το είχα πάρει Μάρτιο με παρόμοιες θερμοκρασίες και ίσα που το αισθανόμουν ζεστό με 4g.

 

Ρωτάω γιατί είδα ένα hands on (μισής ώρας περίπου) που ο τύπος το ανέφερε 1-2 φορές και μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την μπαταρία του Iphone6 , το δικό μου είναι στον 3ο κύκλο φόρτισης και μπορώ να πω ότι πάει πολύ καλά σε σχέση με το Iphone5c που είχα πριν.

 

Με την ίδια χρήση και τα ίδια apps το 5C από τις 8 το πρωί μέχρι τις 1 το βράδυ μου έτρωγε από 65% - 80% . Αντίθετα το iphone6 μου τρώει από 45% μέχρι 60%.

 

Υπερθέρμανση δεν έχω νιώσει μέχρι στιγμής αλλά δεν παίζω καθόλου παιχνίδια οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με τόσο βαριές εφαρμογές

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

είχε μια αύξηση θερμοκρασίας σε χρηση 3g/4g μετά από 20 λεπτά χρήσης, ειδικά σήμερα που είχαμε 30 βαθμούς εδώ :)
Link to comment
Share on other sites

Για σας και από μένα. Είμαι από την περασμένη Παρασκευή κάτοχος ενός silver 16gb.

Μετά από 4 και κάτι χρόνια με android και ύστερα από galaxy s1, galaxy s2 & galaxy s4 αποφάσισα για την μεγάλη αλλαγή.

Ήμουν μεταξύ note 4, xperia z3 ή galaxy s5, αλλά και τα τρία τα θεώρησα μεγαλύτερα από τα γούστα μου.

Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες μέρες ψαχνόμουν ως νέος στο ios, αλλά σιγά σιγά προσαρμόζομαι.

 

Σίγουρα είχα και τις επιφυλάξεις μου , που είχαν να κάνουν με τα εξής:

α) camera. θεωρούσα οπισθοδρόμηση από τα 13megapixel να πάω στα 8. Αλλά τελικά η ποιότητα της φωτογραφικής κάνει να μην φαίνεται απολύτως καμία μείωση ακόμη και στο zoom. Ειδικά στο video η σταθερότητα είναι επαγγελματική. Συγκρίνοντας zoom στην ίδια απόσταση μεταξύ φωτογραφιών των δύο συσκευών δεν μπορείς να πιστέψεις ότι η μία είναι 5 megapixel μικρότερη.

β) μπαταρία. Η επιφύλαξη ήταν ότι από τα 2.600 στα 1.800 δεν θα μου πήγαινε ούτε μια ημέρα, αλλά τελικά και αυτή η επιφύλαξη έφαγε άκυρο καθώς η αυτονομία είναι καλύτερη του s4 (αλλά φυσικά όχι κορυφαία). Δεν υπάρχει περίπτωση όσο και να το ξεζουμίσεις να μην σε βγάλει μία ημέρα.

γ) Το 1 gb ram. Τελικά ενώ με το s4 αρκετές φορές κατά την διάρκεια της ημέρα αναγκαζόμουν για εκκαθάριση μνήμης καθώς είτε κάποιες σελίδες δεν φόρτωναν, είτε κάποιο video στο youtube δεν άνοιγε, με το iphone δεν τίθεται κανένα τέτοιο θέμα.

δ) η συχνότητα του επεξεργαστή. Εδώ μιλούν τα speed test videaκια στο youtube.Δεν θα πώ τίποτα παραπάνω.

 

Κάποια πραγματάκια όμως ακόμη μου λείπουν , όπως :

1) Πληκτρολόγιο. Θεωρώ ανώτερο το πληκτρολόγιο του galaxy s4, γιατί αφενός είχες τα αριθμητικά πλήκτρα σε μια οθόνη με τα γράμματα, ήταν 100% προβλέψιμο και είχε και το swype.

2) Το ότι από μία επαφή με το κουμπί του menu έβλεπες την ιστορικότητα των κλήσεων (για μένα βασικό).

3) Απεικόνιση φωτογραφιών ή αναπαραγωγή μουσικής , ή video κατευθείαν στην smart t.v. ασύρματα (έχω μία LG wifi).

4) Επέκταση μνήμης (κάρτες sd)

5) Μεταφορά μουσικής από τον υπολογιστή με ένα απλό copy paste

 

Εν κατακλείδι είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαρούμενος με την συσκευή. Είναι στο μέγεθος που θελω, είναι λεπτότατη, ποιοτικότατη. Το λειτουργικό σταθερότατο και πάνω από όλα ξέρεις ότι δεν θα σου την σπάσει με κολλήματα κτλ.

 

υ/σ επειδή οι απορίες μου δεν έχουν λυθεί εξολοκλήρου θα είμαι standby στο forum

 

φιλικά Θωμάς

Edited by tomkar5800
Link to comment
Share on other sites

Για σας και από μένα. Είμαι από την περασμένη Παρασκευή κάτοχος ενός silver 16gb.

Μετά από 4 και κάτι χρόνια με android και ύστερα από galaxy s1, galaxy s2 & galaxy s4 αποφάσισα για την μεγάλη αλλαγή.

Ήμουν μεταξύ note 4, xperia z3 ή galaxy s5, αλλά και τα τρία τα θεώρησα μεγαλύτερα από τα γούστα μου.

Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες μέρες ψαχνόμουν ως νέος στο ios, αλλά σιγά σιγά προσαρμόζομαι.

 

Σίγουρα είχα και τις επιφυλάξεις μου , που είχαν να κάνουν με τα εξής:

α) camera. θεωρούσα οπισθοδρόμηση από τα 13megapixel να πάω στα 8. Αλλά τελικά η ποιότητα της φωτογραφικής κάνει να μην φαίνεται απολύτως καμία μείωση ακόμη και στο zoom. Ειδικά στο video η σταθερότητα είναι επαγγελματική. Συγκρίνοντας zoom στην ίδια απόσταση μεταξύ φωτογραφιών των δύο συσκευών δεν μπορείς να πιστέψεις ότι η μία είναι 5 megapixel μικρότερη.

β) μπαταρία. Η επιφύλαξη ήταν ότι από τα 2.600 στα 1.800 δεν θα μου πήγαινε ούτε μια ημέρα, αλλά τελικά και αυτή η επιφύλαξη έφαγε άκυρο καθώς η αυτονομία είναι καλύτερη του s4 (αλλά φυσικά όχι κορυφαία). Δεν υπάρχει περίπτωση όσο και να το ξεζουμίσεις να μην σε βγάλει μία ημέρα.

γ) Το 1 gb ram. Τελικά ενώ με το s4 αρκετές φορές κατά την διάρκεια της ημέρα αναγκαζόμουν για εκκαθάριση μνήμης καθώς είτε κάποιες σελίδες δεν φόρτωναν, είτε κάποιο video στο youtube δεν άνοιγε, με το iphone δεν τίθεται κανένα τέτοιο θέμα.

δ) η συχνότητα του επεξεργαστή. Εδώ μιλούν τα speed test videaκια στο youtube.Δεν θα πώ τίποτα παραπάνω.

 

Κάποια πραγματάκια όμως ακόμη μου λείπουν , όπως :

1) Πληκτρολόγιο. Θεωρώ ανώτερο το πληκτρολόγιο του galaxy s4, γιατί αφενός είχες τα αριθμητικά πλήκτρα σε μια οθόνη με τα γράμματα, ήταν 100% προβλέψιμο και είχε και το swype.

2) Το ότι από μία επαφή με το κουμπί του menu έβλεπες την ιστορικότητα των κλήσεων (για μένα βασικό).

3) Απεικόνιση φωτογραφιών ή αναπαραγωγή μουσικής , ή video κατευθείαν στην smart t.v. ασύρματα (έχω μία LG wifi).

4) Επέκταση μνήμης (κάρτες sd)

5) Μεταφορά μουσικής από τον υπολογιστή με ένα απλό copy paste

 

Εν κατακλείδι είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαρούμενος με την συσκευή. Είναι στο μέγεθος που θελω, είναι λεπτότατη, ποιοτικότατη. Το λειτουργικό σταθερότατο και πάνω από όλα ξέρεις ότι δεν θα σου την σπάσει με κολλήματα κτλ.

 

υ/σ επειδή οι απορίες μου δεν έχουν λυθεί εξολοκλήρου θα είμαι standby στο forum

 

φιλικά Θωμάς

 

καλορίζικο Θωμά να το χαρείς κι ευχαριστούμε για το review, έψαξες στο App Store μήπως υπάρχει εφαρμογή από την LG για τη σύνδεση με την tv;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πραγματάκια όμως ακόμη μου λείπουν , όπως :

1) Πληκτρολόγιο. Θεωρώ ανώτερο το πληκτρολόγιο του galaxy s4, γιατί αφενός είχες τα αριθμητικά πλήκτρα σε μια οθόνη με τα γράμματα, ήταν 100% προβλέψιμο και είχε και το swype.

2) Το ότι από μία επαφή με το κουμπί του menu έβλεπες την ιστορικότητα των κλήσεων (για μένα βασικό).

3) Απεικόνιση φωτογραφιών ή αναπαραγωγή μουσικής , ή video κατευθείαν στην smart t.v. ασύρματα (έχω μία LG wifi).

4) Επέκταση μνήμης (κάρτες sd)

5) Μεταφορά μουσικής από τον υπολογιστή με ένα απλό copy paste

 

φιλικά Θωμάς

 

Γεια χαρα, για το (1) μπορεις να εγκαταστησεις καποιο εναλλακτικο πληκτρολογιο που θα σε βολευει.

Για το (3) μπορεις να κατεβασεις εφαρμογη για DLNA και να κανεις stream το περιεχομενο που θελεις. Για παραδειγμα δες αυτην:

 

https://itunes.apple.com/gr/app/imediashare-personal/id710578942?mt=8

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο κι απο μένα! Ωραία επιλογή αν και πλέον τα 64 giga ειναι μονόδρομος. Όσο για το (3) δοκίμασε την εφαρμογή " I media share"
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι, τόσο στο δικό μου 64άρι, όσο και στης κυρίας μου το 16άρι. Στη status bar δίπλα στη μπαταρία, το εικονίδιο με το "κεραυνάκι" που εμφανίζεται κατά τη φόρτιση, δεν γίνεται ποτέ "μπριζάκι" όπως γίνονταν παλιά μόλις ολοκληρώνονταν η φόρτιση. :)

 

Το έχετε προσέξει;

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι, τόσο στο δικό μου 64άρι, όσο και στης κυρίας μου το 16άρι. Στη status bar δίπλα στη μπαταρία, το εικονίδιο με το "κεραυνάκι" που εμφανίζεται κατά τη φόρτιση, δεν γίνεται ποτέ "μπριζάκι" όπως γίνονταν παλιά μόλις ολοκληρώνονταν η φόρτιση. :)

 

Το έχετε προσέξει;

Έχει σταματήσει το σύμβολο πρίζα από εποχή ios 7 αν δεν κάνω λάθος. Όταν φορτίζει αναβοσβήνει ο κεραυνός και όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση τότε μένει σταθερός.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει το σύμβολο πρίζα από εποχή ios 7 αν δεν κάνω λάθος. Όταν φορτίζει αναβοσβήνει ο κεραυνός και όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση τότε μένει σταθερός.

 

Περίεργο! Θα ορκιζόμουν πως στο 5s που είχα πριν το 6 εμφανίζονταν το μπριζάκι με την ολοκλήρωση της φόρτισης. Λες να είναι αρχές ...Αλσχάιμερ; :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο! Θα ορκιζόμουν πως στο 5s που είχα πριν το 6 εμφανίζονταν το μπριζάκι με την ολοκλήρωση της φόρτισης. Λες να είναι αρχές ...Αλσχάιμερ; :)

Το os 6 σίγουρα είχε πριζάκι. Αν θυμάμαι καλά στις πρώτες beta του ios 7 ίσως υπήρχε πριζάκι αλλά το άλλαξαν στην τελική έκδοση. Αυτό νομίζω είχε γίνει αλλά και αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

Μια ερωτηση.. αγορα Iphone απο αμερικη ποιο μοντελο ειναι το unlocked!? γιατι στο site γραφει contact-free αλλα ειναι τις T-Μοbile... η εγγυηση ισχυει για 1 χρονο σωστα?? ξερει καποιο τι κοστο αποστολης εχει απο αμερικη??

ακομα δεν εχω αποφασισει ποιο απο τα 2 να προτιμησω.. οταν ερθουν πρεπει να παω να τα δω απο κοντα...

Edited by volcom
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

Μια ερωτηση.. αγορα Iphone απο αμερικη ποιο μοντελο ειναι το unlocked!? γιατι στο site γραφει contact-free αλλα ειναι τις T-Μοbile... η εγγυηση ισχυει για 1 χρονο σωστα?? ξερει καποιο τι κοστο αποστολης εχει απο αμερικη??

ακομα δεν εχω αποφασισει ποιο απο τα 2 να προτιμησω.. οταν ερθουν πρεπει να παω να τα δω απο κοντα...

 

Ρίξε μια μάτια εδω σχετικά με τα μοντέλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

ξερει κανενας καποιο μαγαζι απο ευρωπη που να εχει διαθεσιμο το 64gb και να υποστηριζει vat-registered αγορες? Μονο expansys και amazon ξερω αλλα δεν το εχει ακομα κανενα απο τα 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πριν λιγο αγορασα το space gray.Καταρχην θα πω οτι οι φωτογραφιες το αδικουν πολυ, ειναι πανεμορφο και παναλαφρο. Πριν λιγο το εκανα update στην 8.0.2 και τωρα το κανω στιν 8.1 ! Μετα απο 3 χρονια ξαναγυρναω στο ios και μεχρι στιγμης δεν εχω μετανιωσει για τιποτα. :p:p Edited by daeman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! Υπάρχει κάπου ρύθμιση στο σαφάρι οταν διαβάζουμε ένα κείμενο στα αγγλικά να μας κάνει αυτόματα μετάφραση ;
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι η 8.1 διορθώνει επιτέλους το θέμα του Bluetooth με τα car kits. Αμήν!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! Υπάρχει κάπου ρύθμιση στο σαφάρι οταν διαβάζουμε ένα κείμενο στα αγγλικά να μας κάνει αυτόματα μετάφραση ;

Δεν νομίζω να έχει τέτοια επιλογή το safari. Τέτοια επιλογή θα την βρεις στον Chrome αν δεν κάνω λάθος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...