Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προ ολίγου (09.30) έριξα παραγγελία σε Κίνα για αγορά ειδικού κινητού συγγενούς μου και πλήρωσα κανονικά μέσω paypal.
Link to comment
Share on other sites

Προ ολίγου (09.30) έριξα παραγγελία σε Κίνα για αγορά ειδικού κινητού συγγενούς μου και πλήρωσα κανονικά μέσω paypal.

 

Τα χρήματα για την πληρωμή που λες παρθήκαν από λογαριασμό ή τα είχες φορτωμένα στο paypal από παλιά?

Link to comment
Share on other sites

Κανω τις αγορες μου με μια Χρεωστικη καρτα (Debit Card) της eurobank και εχω παρατηρησει οτι, σε ολες τις αγορες μου,σε οτι ποσό και να ειναι ,απο 2 ευρω ή 100 ευρω,η τραπεζα μου κραταει προμηθεια συναλλαγματος 2.50 ευρω. Δεν θα επρεπε να ειναι η προμηθεια αυτη σε καποιο ποσοστο επι του ποσου αγορας ? Αυτοι καθε φορα μου κρατανε τα 2.50 ευρω.!
Link to comment
Share on other sites

λογικα, για χρηση πιστωτικης/χρεωστικης καρτας στο εξωτερικο θα υπαρχει καποιο οριο το οποιο δεν εχει ανακοινωθει οποτε και η Paypal θα εχει τον ιδιο περιορισμο... οποτε λογικα οι αγορες θα εχουν καποιο ταβανι... τωρα μιλησα με την τραπεζα μου,γιατι εχω δεσμευμενα πρπ 400 ευρω για αγορες απο την προηγουμενη εβδομαδα, και μου ειπαν οτι αφοτου εχει κανει δεσμευση ο εμπορος (στην προκειμενη η paypal) θα μπορει να τα λαβει κανονικα. (για νεες δεν μου απαντησε ουσιαστικα! για αυτο και το αρχικο συμπερασμα)

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Κανω τις αγορες μου με μια Χρεωστικη καρτα (Debit Card) της eurobank και εχω παρατηρησει οτι, σε ολες τις αγορες μου,σε οτι ποσό και να ειναι ,απο 2 ευρω ή 100 ευρω,η τραπεζα μου κραταει προμηθεια συναλλαγματος 2.50 ευρω. Δεν θα επρεπε να ειναι η προμηθεια αυτη σε καποιο ποσοστο επι του ποσου αγορας ? Αυτοι καθε φορα μου κρατανε τα 2.50 ευρω.!

Η eurobank έχει φιξ προμήθεια και όχι ποσοστό επί της αξίας της αγοράς. Για αυτό και δεν συμφέρει για αγορές μικρής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα για την πληρωμή που λες παρθήκαν από λογαριασμό ή τα είχες φορτωμένα στο paypal από παλιά?

 

Το Paypal χρέωσε κανονικά την πιστωτική μου κάρτα (ΕΤΕ).

 

Στις ερωτήσεις που ακολούθησαν έχω να πω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να αντιδράσει το σύστημα σ' αυτού του είδους τις συναλλαγές. Ακόμη, δεν έχουν ρυθμιστεί και εφαρμοστεί τα θέματα που αφορούν στις αναλήψεις των 60€, των πληρωμών των συντάξεων (για τους μισθούς των ιδιωτών καμία κουβέντα) κλπ

 

Κανω τις αγορες μου με μια Χρεωστικη καρτα (Debit Card) της eurobank και εχω παρατηρησει οτι, σε ολες τις αγορες μου,σε οτι ποσό και να ειναι ,απο 2 ευρω ή 100 ευρω,η τραπεζα μου κραταει προμηθεια συναλλαγματος 2.50 ευρω. Δεν θα επρεπε να ειναι η προμηθεια αυτη σε καποιο ποσοστο επι του ποσου αγορας ? Αυτοι καθε φορα μου κρατανε τα 2.50 ευρω.!

 

Όταν η Eurobank άρχισε τον ΣΕΠ 2010 να χρεώνει προμήθεια στις αγορές μου σε συνάλλαγμα, έψαξα το θέμα και άλλαξα την κάρτα με εκείνη της ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια.

 

Από τότε, στον οδηγό που έχω γράψει περιλαμβάνω και τις χρεώσεις του Τιμολογίου Εργασιών της Eurobank, που πάντα ανέγραφε τη συγκεκριμένη προμήθεια. Από τον ΟΚΤ 2014 αλλά και στην πρόσφατη έκδοση του Τιμολογίου (23/6/2015) δεν αναφέρεται η σχετική προμήθεια αλλά μόνο εκείνη για την e-prepaid.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

H Eurobank χτες, δεν μου ενέκρινε συναλλαγή 65$ προς Coolicool. Επίσης δεν επέτρεψε χρέωση 300€ σε 8 δόσεις από ελληνικό μαγαζί (Eshop). Η κάρτα είναι άδεια, ούτε το 1/10 του πλαφόν δεν έχει μέσα.

 

Άκυρο, το Eshop πέρασε...

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη makap, καλυτερα να βγαλω στην Εθνικη μια χρεωστικη ? Αλλα πως γινεται αυτο ? Δεν χρεωνει τιποτα σε online αγορες ?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη makap, καλυτερα να βγαλω στην Εθνικη μια χρεωστικη ? Αλλα πως γινεται αυτο ? Δεν χρεωνει τιποτα σε online αγορες ?

 

Χρεωστική σημαίνει άμεση ανάληψη χρημάτων και τη χρησιμοποίησα μια φορά μόνο όταν ήθελα να αγοράσω μερικά εξαρτήματα του (αμερικάνικού) ψυγείου, από αμερικάνικο ηλεκτρονικό κατάστημα, και διαπίστωσα ότι κανένα απ'ο αυτά δεν προχωρούσε στη συναλλαγή με την πιστωτική. Μόλις άλλαξα και έβαλα τη χρεωστική, η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε.

 

Χρησιμοποιώ πιστωτική της ΕΤΕ στην οποία δεν χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα τραβηξαν οι Κινεζοι απο paypal για δεσμευσεις απο Παρασκευη πρωι.

η συναλλαγη που εκανα 17 30 (μετα τις 16 00) εχει κρατησει τα χρηματα απο το υπολοιπο, αλλα δεν εχουν τραβηχτει τα χρηματα ακομη!

 

απαντηση απο paypal για τα τεκτονομενα

 

Dear χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ,

 

Thank you for contacting PayPal regarding sending payments.

 

I have received your email and can confirm that in PayPal we are aware of the banking situation in Greece. We are trying to help our Greek as much as we can possibly do.

 

I have reviewed your PayPal account and can see that the last payment sent was on the 26th of June for $xxxxxx USD to xxxxxxxxx@gmail.com. There is no more activity in your PayPal account after this date.

 

I understand that you have the payments on hold in your bank or card, however I am unable to see this information or any pending payments in your PayPal account.

 

I hope you understand that every payment has to be approved by your bank or card issuer when you use their services. If the bank declines the payment, PayPal cannot force the payment to be completed.

 

It would be different if you were using your PayPal balance to complete those payments. At this moment you don't have any available balance to funds any future payments.

 

Can you give us more information about those pending orders in your account that are on hold by PayPal in your bank?

 

Please let us know if you require any further assistance.

 

Yours sincerely,

Maria

PayPal

 

Copyright © 1999-2015 PayPal. All rights reserved.

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα παιδια υπαρχει καποιος τροπος να κανω αγορα απο εξωτερικο με αυτες τις τρπεζικες συνθηκες?
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχεις Paypal Balance ή λογαριασμό σε ξένη τράπεζα (που δεν έχει έδρα στην Ελλάδα).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να ρωτησω μου εχει ερθει ενα δεμα απο αμερικη και ειναι στο τελωνειο,το δεμα ειναι δικο μου απλως επιστρεφεται απο τον αγοραστη ,που δεν εχει δηλωσει επιστροφη ,και για να το παραλαβω πρεπει να πληρωθουν τελη κλπ.Δεν προκειται να παραλαβω το δεμα,το μονο που θελω να ξερω ειναι τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις

 

ο υπαλληλος(ο θεος να τον κανει) μου ελεγε οτι πρεπει να τους στειλω μια δηλωση οτι δεν θα το παραλαβω αλλιως θα μου κοψει κατι σαν καθυστερηση(σαν προστιμο ακουγοταν) και μετα απο 6 μηνες θα παει παλι πισω,ειναι με usps.οποιος γνωριζει τιποτα καλοδεχουμενος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

προσωπικα αν δεν υπαρχει χρεωση για μενα δεν με ενδιαφερει ας μεινει εκει 6 μηνες και ας επιστραφει,το μονο που με αποσχολει ειναι αν θα με αναγκασουν να πληρωσω κατι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε αγορές απο εξωτερικό από αύριο που ανοίγουν οι τράπεζες,προσπάθησα το Σάββατο να κάνω μια παραγγελία από minideal και στο paypal μου έβγαζε οτι δεν μπορούσε να κάνει verify την πιστωτική μου,ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε αγορές απο εξωτερικό από αύριο που ανοίγουν οι τράπεζες,προσπάθησα το Σάββατο να κάνω μια παραγγελία από minideal και στο paypal μου έβγαζε οτι δεν μπορούσε να κάνει verify την πιστωτική μου,ευχαριστώ

 

Δε θα μπορείς ακόμα.

Στην αναμονή οι πληρωμές στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε αγορές απο εξωτερικό από αύριο που ανοίγουν οι τράπεζες,προσπάθησα το Σάββατο να κάνω μια παραγγελία από minideal και στο paypal μου έβγαζε οτι δεν μπορούσε να κάνει verify την πιστωτική μου,ευχαριστώ

 

Όχι μόνο απαγορεύεται, με τη χθεσινή ΠΝΠ, η μεταφορά κεφαλαίων στο εξωτερικό, με οποιοδήποτε τρόπο αλλά και το Paypal έχει σταματήσει τη συνεργασία του με κάρτες που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρουμε πότε θα αρθούν οι περιορισμοί σε αγορές με χρήση paypal??

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να αρθούν οι περιορισμοί κεφαλαίων και στη συνέχεια να επανενεργοποιηθεί το paypal στην Ελλάδα.

Αν ρωτάς προβλεπόμενο χρόνο, σε ... 3 τέρμινα, όπως λένε οι χαρτορίχτρες (όπου τέρμινο= άγνωστο χρονικό διάστημα).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για καιρό ακόμα θα πρέπει να βολευτούμε με ότι υπάρχει στην Ελλάδα....και καλά να δώσεις κάτι παραπάνω για κινητό-ταμπλετ κτλ αλλά μερικά πράγματα όπως πχ ανταλλακτικά κινητών κινέζικης μάρκας στην Ελλάδα δεν υπάρχουν! εκεί την βάψαμε απλά! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να αρθούν οι περιορισμοί κεφαλαίων και στη συνέχεια να επανενεργοποιηθεί το paypal στην Ελλάδα.

Αν ρωτάς προβλεπόμενο χρόνο, σε ... 3 τέρμινα, όπως λένε οι χαρτορίχτρες (όπου τέρμινο= άγνωστο χρονικό διάστημα).

 

 

Δεν νομίζω ότι έχει απενεργοποιηθεί το PayPal στην Ελλάδα.

Το θέμα είναι ότι δεν επιτρέπεται να βγουν λεφτά στο εξωτερικό.

Αν αυτό πάψει να υφίσταται,-νομίζω- το PayPal θα είναι άμεσα διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει απενεργοποιηθεί το PayPal στην Ελλάδα.

Το θέμα είναι ότι δεν επιτρέπεται να βγουν λεφτά στο εξωτερικό.

Αν αυτό πάψει να υφίσταται,-νομίζω- το PayPal θα είναι άμεσα διαθέσιμο.

 

Πρόλαβα την προηγούμενη βδομάδα και πλήρωσα ανανέωση χρόνου στην wind μέσω Paypal.

Αυτή τη βδομάδα θέλησα να πληρώσω λογαριασμό τηλεφώνου και έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα μέσω Paypal.

 

Για αγορές από το εξωτερικό έγραψα στο προηγούμενο post ότι πρέπει να επανενεργοποιηθεί το Paypal.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, το πρόβλημα ειναι τα capital controls δεν πανε χρηματα στο εξωτερικο, δεν ειναι το προβλημα ΜΟΝΟ το Paypal ή στο ιδιο!!!! δεν παιζει τπτ ουτε google wallet, ουτε aliexpress, ebay κτλ. Αμα δεν βγουν τα C.C δεν παιρνεις τιποτα απο εξωτερικο....:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Εάν διαβάσεις τα 116 και 118, θα διαπιστώσεις ότι γράφω με τη σειρά 1) την απαγόρευση μεταφοράς κεφαλαίων στο εξωτερικό με την ΠΝΠ της 18/7 και 2) την απενεργοποίηση του paypal για κάρτες που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

αν το paypal είναι συνδεδεμένο με κάρτα Ελληνική και απο τις 2 πλευρές οι αγορες γινονται κανονικα πχ σε καταστηματα, δεν εχει απενεργοποιηθει το paypal απλα τα C.C κοβουν οτι παει για πληρωμες στο εξωτερικο. Οπως ειπα το ιδιο ισχυει και σε google wallet, aliexpress κτλ που δεν δουλευουν με paypal. Για την Wind ειναι δικια της πολιτικη αυτη....διαφορα καταστηματα Ελληνικα δουλευουν μια χαρα με payPal οπως μου ειπαν φιλοι.
Link to comment
Share on other sites

αν το paypal είναι συνδεδεμένο με κάρτα Ελληνική και απο τις 2 πλευρές οι αγορες γινονται κανονικα πχ σε καταστηματα, δεν εχει απενεργοποιηθει το paypal απλα τα C.C κοβουν οτι παει για πληρωμες στο εξωτερικο. Οπως ειπα το ιδιο ισχυει και σε google wallet, aliexpress κτλ που δεν δουλευουν με paypal. Για την Wind ειναι δικια της πολιτικη αυτη....διαφορα καταστηματα Ελληνικα δουλευουν μια χαρα με payPal οπως μου ειπαν φιλοι.

 

σε αγορές με paypal τα χρήματα πρώτα πάνε στο paypal (εξωτερικό) και μετά στο κατάστημα,οπότε και ελληνικό να είναι το κατάστημα δεν γίνεται απο την στιγμή που τα χρήματα πρώτα πάνε εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...