Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και πως λεει πολυς κοσμος οτι εκανε αγορες???? :mad::blink::O

δε νομιζω οτι πανε εξωτερικο.....μεσολαβητης ειναι το paypal δεν τα κοβει βολτες, οταν και οι 2 λογαριασμοι paypal αντιστοιχουν σε καρτες σε Ελληνικους λογαριασμους λογικα μενουν και Ελλαδα. Αν δεις αρκετοι λενε οτι εκαναν πληρωμες ακομα και σε εταιριες και οχι μονο εδω αλλα σε πολλα forums! Δυστυχως δεν εχω καποια αγορα στα σκαρια απο Ελλαδα για να το δοκιμασω προσωπικα....

αν μου βρειτε Ελληνικη εφαρμογη ομως στο google play με χαμηλο κοστος θα το δοκιμασω με paypal! ξερει κανεις καμια να το δουμε τωρα?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

και πως λεει πολυς κοσμος οτι εκανε αγορες???? :mad::blink::O

δε νομιζω οτι πανε εξωτερικο.....μεσολαβητης ειναι το paypal δεν τα κοβει βολτες, οταν και οι 2 λογαριασμοι paypal αντιστοιχουν σε καρτες σε Ελληνικους λογαριασμους λογικα μενουν και Ελλαδα. Αν δεις αρκετοι λενε οτι εκαναν πληρωμες ακομα και σε εταιριες και οχι μονο εδω αλλα σε πολλα forums! Δυστυχως δεν εχω καποια αγορα στα σκαρια απο Ελλαδα για να το δοκιμασω προσωπικα....

αν μου βρειτε Ελληνικη εφαρμογη ομως στο google play με χαμηλο κοστος θα το δοκιμασω με paypal! ξερει κανεις καμια να το δουμε τωρα?

 

Αυτο που λες για το google play δε στεκει φιλε μου.

Το google play που εχει βάση το εξωτερικό(δε ξερω ποια χωρα) παιρνει τα λεφτα σου από την ελληνικη σου καρτα.

Απ' τη στιγμη που εχουν παγωσει οι ελληνικες καρτες για αγορες στο εξωτερικό, το google play δε θα δουλεψει.

Ο,τι ισχυει κ με αλλες αντιστοιχες υπηρεσιες βλ. Apple app store, itunes, icloud.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Έχω ένα γνωστό στην Αγγλία που θα κάνει μια αγορά από εκεί (με paypal συνεδεμένο με αγγλικό λογαριασμό) και αποστολή κατ' ευθείαν Ελλάδα. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα να αποσταλεί και να το παραλάβω, σωστά;
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Έχω ένα γνωστό στην Αγγλία που θα κάνει μια αγορά από εκεί (με paypal συνεδεμένο με αγγλικό λογαριασμό) και αποστολή κατ' ευθείαν Ελλάδα. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα να αποσταλεί και να το παραλάβω, σωστά;

δεν νομίζω, έχω παραγγείλει πολλές φορές πράγματα από ΗΠΑ τα πλήρωσα με ελληνική κάρτα και τους έβαλα παράδοση στο σπίτι φίλης μου στην Καλιφόρνια....

έτσι ώστε να μου τα φέρει αυτή όταν έρθει Ελλάδα ....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Έχω ένα γνωστό στην Αγγλία που θα κάνει μια αγορά από εκεί (με paypal συνεδεμένο με αγγλικό λογαριασμό) και αποστολή κατ' ευθείαν Ελλάδα. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα να αποσταλεί και να το παραλάβω, σωστά;

 

Κανενα απολυτως

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες για το google play δε στεκει φιλε μου.

Το google play που εχει βάση το εξωτερικό(δε ξερω ποια χωρα) παιρνει τα λεφτα σου από την ελληνικη σου καρτα.

Απ' τη στιγμη που εχουν παγωσει οι ελληνικες καρτες για αγορες στο εξωτερικό, το google play δε θα δουλεψει.

Ο,τι ισχυει κ με αλλες αντιστοιχες υπηρεσιες βλ. Apple app store, itunes, icloud.

 

καλημερα, εννοεις για τις Ελληνικες εφαρμογες στο google play να υποθεσω? οκ πες αυτο απο Ελληνικα μαγαζια με Paypal αγοραζεις? βεβαια να μου πεις τι νοημα εχει αφου κανεις και καταθεση μεσω web banking ειναι και αυτο!

για ξενες εφαρμογες εφαγα ακυρο με google wallet αλλα και Paypal, ελεγα μηπως Ελληνικες αγοραζεις αλλα δεν βρηκα και κατι να δοκιμασω!

τα αλλα που ειχα γραψει ελεγα για πληρωμη σε ελληνικο μαγαζι με Paypal, οχι για το google play.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν δουλεύει τίποτα από πλευράς paypal ανεξάρτητα από το αν το κατάστημα βρίσκεται Ελλάδα ή εξωτερικό.Το paypal δεν επικυρώνει καμιά συναλλαγή ούτε και φυσικά δέχεται εισαγωγή νέας κάρτας για χρήση.
Link to comment
Share on other sites

καλά αυτό με τα καταστήματα στην Ελλάδα από περιέργεια το ρώτησα, εφόσον μπορούμε να κάνουμε πληρωμή μέσω web banking (τραπεζικό έμβασμα δλδ) ή έστω πληρωμή με πιστωτική-χρεωστική κάρτα δεν έχει και κανένα νόημα νομίζω η χρήση paypal εδώ, αν και το είχα χρησιμοποιήσει σε μερικά καταστήματα Ελληνικά που είχα κάνει αγορές. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν μπορούμε να αγοράσουμε από εξωτερικό πχ ebay, aliexpress (εδώ θέλει κάρτα) κτλ. Για παράδειγμα κάηκε η μητρική σε λαπτοπ φίλου μου και βρήκαμε στο ebay και δεν μπορούμε να την αγοράσουμε! ενώ από Ελλάδα πουθενά!!!!:O:cry::cry::cry:

 

http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1894690/rithmisi-gia-tis-akaliptes-epitages-logo-capital-controls

 

Η κ. Κατσέλη ενημέρωσε, επίσης, τον κ. Μίχαλο για το πλαίσιο της τελευταίας ΠΝΠ με το οποίο μπορούν να γίνουν και συναλλαγές αγορών-πληρωμών στο εξωτερικό με χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες κάρτες, χωρίς τη φυσική παρουσία των κατόχων τους μέχρι του ημερήσιου ορίου των 300.000 ευρώ για τις τέσσερις συστημικές τράπεζες (Alpha bank, Eurobank, Τρ. Πειραιώς, Εθνική Τρ.) και των 90.000 ευρώ για την Αttica Bank. Εξέφρασε δε την αισιοδοξία της για περαιτέρω χαλάρωση των κεφαλαιακών περιορισμών με την ολοκλήρωση της υπογραφής της νέας συμφωνίας μεταξύ Ελλάδας και πιστωτών.

 

να υποθεσω οτι πλεον μπορουμε να κανουμε αγορες? θα δοκιμασω απο google play το απογευμα και θα ενημερωσω! αν δοκιμασει κανεις ας μας πει!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ανοίξει επίσης και πολλά western union για όσα καταστήματα δέχονται πληρωμή μέσω αυτού και για όσους είναι άνθρωποι του ρίσκου. :p
Link to comment
Share on other sites

καλα μην βιαστειτε να χαρειτε! ΔΕΝ γινονται αγορες αγαθων απο εξωτερικο!!!!! αρα ξεχαστε προς το παρον για πολυ ισως ακομα ebay-aliexpress Κλτ κτλ.

 

10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

 

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

 

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

 

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

 

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

 

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων

 

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

 

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

 

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

 

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

 

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

 

EDIT δοκιμασα google wallet για ενα προγραμμα και λεει οτι η καρτα μου αποριφθηκε.....

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Ημ/νία Συναλλαγής: 02/08/2015

Περιγραφή Συναλλαγής: http://WWW.BANGGOOD.COM LONDON GB -DEBIT PURCHASE AUTHORIZATION

Ποσό:

64,41 EUR

Έξοδα:

0,00 EUR

Τελικό Ποσό:

64,41 EUR

Κωδικός Αναφοράς: 000000001948 αγορα σημερα με προπληρωμενη καρτα της πειραιως.......πιστευω να μην εκανα καμια *******

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Σαν τι να έκανες? Και εγώ πριν μερικές μέρες αγόρασα από το εν λόγω μαγαζί με χρήση κάρτας.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ημ/νία Συναλλαγής: 04/08/2015

Περιγραφή Συναλλαγής: http://www.dx.com INTERNET GB -DEBIT PURCHASE AUTHORIZATION

Ποσό:

66,53 EUR

Έξοδα:

0,00 EUR

Τελικό Ποσό:

66,53 EUR

Κωδικός Αναφοράς: 080412214954 για οποιον ενδιαφερεται και το dx.com δεχεται προπληρωμενη πειραιως

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι βασικά στο eBay,καθώς πρακτικά δεν μπορείς ακόμα και μέσω ρυθμίσεων να το διαχωρίσεις από το PayPal,και δυστυχώς έχει ποικιλία που δεν την βρίσκεις σε άλλη σελίδα
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται και το dx.com δεχεται προπληρωμενη πειραιως

Ωραία, θα πάω αύριο σε ένα υποκατάστημα Πειραιώς και θα δοκιμάσω.

g3ar.gr - Οικονομικές συμβουλές, άρθρα και δωρεάν υπηρεσίες σύγκρισης τιμών
Link to comment
Share on other sites

Ισως με εξυπηρετήσει κάποιος φίλος απο εξωτερικό και μου στείλει λεφτά στο paypal μου.

Η προμήθεια του paypal είναι 4% ή περισσότερο-λιγότερο;

Ξέρει κάποιος; Ο φιλος θα χρεωθεί κάτι; ή μόνο εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Οι αγορές από το Banggood έχουν επιβεβαιωθεί από βδομάδες.

Αυτό που δεν έχει ξεκαθαρίσει είναι ο λόγος για τον οποίο αυτό και μόνο το κινεζομάγαζο έχει καταφέρει να εξαιρεθεί από τα CC.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω, για τα αλλα που ρώτησα ξέρουμε τι γίνεται; Αλλιώς θα δοκιμασω την τύχη μου από ali και αν δεν πιάσει θα γραφτω στο banggood, απλά επειδή δεν το ξέρω δεν θα ήθελα να δωσω πιστωτική εκεί. Αλλά αν δεν γίνεται αλλιως....δεν βρισκω Ελλαδα αυτο που θελω.
Link to comment
Share on other sites

Αγορές με ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ από paypaloμάγαζα,ebay, aliexpress... καπούτ, έως τώρα (τα έχω δοκιμάσει όλα).

Σήμερα αγορά από Banggood με πιστωτική mastercard της Πειραιώς, πέρασε κανονικά! (25 $)

Φίλε Nikifoross , εάν το έχεις ανάγκη τώρα κ δεν μπορείς να περιμένεις τις τυχόν εξελίξεις των επόμενων εβδομάδων, παράγγειλε άφοβα από Banggood.

Έχω ξαναπάρει από αυτούς κ δεν είχα κανένα πρόβλημα (Χρησιμοποιώντας την δυνατότητα του paypal , όμως)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, thanks γραφτηκα τελικά δεν παίρνω ακόμα επειδή είμαι διακοπές, θα πάρω 1 εβδομάδα πριν γυρίσω. Δυστυχώς πρέπει να δωσω απευθείας πιστωτική κάτι που δεν μου αρέσει αλλά δεν έχω επιλογή....πάντως η android εφαρμογή πραγματικά τα σπάει! Από εκεί γράφτηκα και από το κινητό!

Εdit τελικά σήμερα αγόρασα κανονικά από banggood με eurobank visa. Έγραψα στο θέμα με τις πιστωτικές...

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες μετα τα μεσανυχτα καταφερα να κανω μια συναλλαγη με αγγλικό καταστημα που πουλαει οδοντιατρικα ειδη, αξιας £12 περιπου με χρεωστική alpha bank (μου κρατησε γυρω στα 16-17€)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το νεώτερο στοιχείο που αφορά στις αγορές από το εξωτερικό μέσω paypal είναι ότι από χθες το πρωί μέλος του insomnia ανακάλυψε μέθοδο μεταφοράς χρημάτων από τον εαυτό σου στο balance του λογαριασμού σου με διαδικασία που περιγράφεται αναλυτικά εδώ

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-182

 

Η μέθοδος λειτουργεί, έχουν μεταφερθεί πολλά ποσά και έχουν αγοραστεί αντικείμενα και υπηρεσίες που μέχρι τώρα περιλαμβάνονται στα CC.

Υπάρχουν προβλήματα με κάρτες Πειραιώς και ορισμένες άλλες.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...