Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να με συγχωρείτε αλλά δεν βρήκα κάποιο κατάλληλο νήμα για αγορές από εσωτερικό και είναι εν μέρη σχετική η ερώτησή μου. Άρα εφόσον έχω κάρτα που επιτρέπει δόσεις. έγκειται στον πωλητή? Ο οποίος φαντάζομαι αν δέχεται δόσεις θα το γράφει στους τρόπους πληρωμής άρα η τηλεφωνική επικοινωνία είναι περιττή ή να δοκιμάσω?

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το ''Standard Int'l Shipping'' απο Αμερικη, τι ειναι ακριβως? ειναι USPS η' οχι? εχει tracking?

 

εχω συνηθισει το ''first class mail intl'' χωρις track και το αλλο το priority με track..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περιμένω ενα πακετάκι από Αμερική το οποίο έρχεται με DHL e-commerce, έχω και tracking no. Ωστόσο μπορώ να δώ την πορεία του μονο μέχρι εντός της Αμερικής κι από 4/3 δεν έχω σημάδια του..

Ξέρεις κανείς να μου υποδείξει τη συνεργαζόμενη εταιρεία ώστε να το εντοπίσω; Ή ειναι κλάφτα Χαράλαμπε ΕΛΤΑ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει αναζήτηση για το DHL e-commerce;

Βγάζει πολλά links με πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό λέω. Αυτό μου κάνει tracking μέχρι 4/3 κ έχει σταματήσει εκεί!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πως να ακυρωσω μια προσφορα που εκανα σε δημοπρασια. sto ebay.

εστειλα μηνυμα στον πωλητη αλλα δεν απαντησε.

εκανα μ-----α,κ δεν διαβασα οτι το προιον ειναι για ανταλλακτικα.

μπορω να κανω κατι αλλο εκτοσ τησ επικοινωνιας με τον πωλητη

η δημοπρασια δεν έκλεισε ακομη.

Link to comment
Share on other sites

πως να ακυρωσω μια προσφορα που εκανα σε δημοπρασια. sto ebay.

εστειλα μηνυμα στον πωλητη αλλα δεν απαντησε.

εκανα μ-----α,κ δεν διαβασα οτι το προιον ειναι για ανταλλακτικα.

μπορω να κανω κατι αλλο εκτοσ τησ επικοινωνιας με τον πωλητη

η δημοπρασια δεν έκλεισε ακομη.

 

Αν δεν σου απαντήσει καθόλου ή θετικά, παρακαλάς να ποντάρει άλλος....

Link to comment
Share on other sites

[QU

OTE=StratosGR;6013706]Αν δεν σου απαντήσει καθόλου ή θετικά, παρακαλάς να ποντάρει άλλος....[/

Ευτυχώς που υπάρχει retract bid,που εκανα κ ολα νομιζω ποσ ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάξει και στο http://www.dhl.gr;

 

Ναι το έχω ψαξει παντού, και δεν μου βγάζει καθόλου πληροφορίες..

Πολύ φοβάμαι ότι από ενα σημείο και μετά αφού βγαίνει από Αμερική, έρχεται με Ελ.Τα. Οπότε και δεν ισχύει το tracking no.

Είναι κι ολόκληρος σιδηρόδρομος αυτό το no που μου κάνει εντύπωση..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έβγαλε αποτέλεσμα το ψάξιμο στη DHL, μήπως δοκιμάσεις και με τα trackitonline.ru, 17track.net ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα χω δοκιμάσει κι αυτά.. Τίποτα!

Πιστεύω οτι αυτό που έχει συμβεί ειναι οτι έρχεται με ΕΛΤΑ κ θα κάνει κανά 3βδομαδο μέχρι να εμφανιστεί.. Αλλιώς δεν εξηγείται, γιατι υποτίθεται έχω πληρώσει τη χαμηλότερη επιλογή μεταφορικών ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε χτες με ΕΛ.ΤΑ. :)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά περιμένω καμιά 10 δέματα από έξω, τα πιο πολλά από Αμερική από διάφορα μαγαζιά, μέγιστο αξία 50€, αλλά βλέπω τα πρώτα 3 που φτάνουν μπαίνουν τελωνείο, συγκεκριμένο είναι από Σιγκαπούρη, γκάτζετ αξίας 15€, ξέρετε τι παίζει? μήπως σταματάνε όλα? Και ένα powerbank μικρής αξίας που περίμενα πήγε τελωνείο και μιλάμε για διαφορετικές χώρες, άλλα Σιγκαπούρη, άλλα κίνα, άλλα Αμερική. Μήπως να μην διακινδυνέψω να ξαναπάρω κινητό από έξω?

 

http://prntscr.com/6p769z

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, πρέπει να γνωρίζεις ότι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής τελών, ΦΠΑ και δασμών απαγορεύονται σ' αυτό το forum.

Σε ότι αφορά στην ερώτησή σου, παρατηρήθηκε την προηγούμενη και αυτή την εβδομάδα ότι σχεδόν όλα τα δέματα που διακινούνται μέσω ΕΛΤΑ και είχαν προορισμό την ευρύτερη περιοχή Θεσσαλονίκης έκαναν στάση στην ΥΕΔ (Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων) των ΕΛΤΑ.

Σχετική συζήτηση υπάρχει στις τελευταίες σελίδες των θεμάτων 1) Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα, 2) ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάω για αποφυγή τελών και φόρων, απλά μου κάνει εντύπωση πως περνάνε και πράγματα μηδαμινής αξίας ή πολύ μικρής από τελωνείο, δεν με φορολογούν κάτι απλά περνάνε, ανοίγονται ελέγχονται και περνάνε ελεύθερα. Θα διαβάσω μια τώρα τα θέματα, σευχαριστώ! :D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λογικά όσοι έχετε λογαριασμό στο Paypal πρέπει να σας έρθει αυτό το email, αλλά εγώ το βάζω εδώ, γιατί είναι βασικό.

 

Our Legal Agreements are changing.

Soon, PayPal and eBay will no longer be part of the same group of companies and will operate as unrelated organisations. So we're updating PayPal’s User Agreement, Acceptable Use Policy, and Privacy Policy to continue providing the same great services you’re used to. Although we have updated the Privacy Policy, our focus on protecting your data is not changing. We’re also making other changes to our business practices and policies that aren’t related to the separation. We’ve put details of the changes on our Policy Update page. You can also find this at http://www.paypal.com/gr by clicking ‘Legal’ at the bottom of the page and then selecting ‘Policy Updates.’

 

What do I have to do?

 

Take a look at our Policy Update page to learn about the changes. These will automatically apply to you on the dates set out on the Policy Update page. If you don’t want to accept the changes, follow the steps we’ve set out on the Policy Update page.

 

Thank you for being a PayPal customer.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι το κατάλληλο νήμα για την ερώτησή σου.

Πιθανόν να σου απαντήσουν εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=68991

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να αγοράσουμε από εξωτερικό μέσω paypal? μέσω πιστωτικής?

Κοιτά πως μπορείς να πάρεις ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ,

Και ασε τα κινητά.

 

Πέραν της πλάκας μάλλον δεν θα έχεις θεμα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστε τις αγορές από εξωτερικό για λίγες μέρες τουλαχιστον...εκτος αν έχεις χρήματα στο PayPal balance. Και μέχρι 60€ αγορες εννοείται όταν επιτρέψουν τη χρήση καρτών. Μόνο εσωτερικό μπορούμε να κάνουμε αγορές χωρίς οριο όταν επιτραπεί η χρήση καρτών αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο ακομα. Αυτές είναι οι πληροφορίες τουλάχιστον μέχρι τώρα. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστε τις αγορές από εξωτερικό για λίγες μέρες τουλαχιστον...εκτος αν έχεις χρήματα στο PayPal balance. Και μέχρι 60€ αγορες εννοείται όταν επιτρέψουν τη χρήση καρτών. Μόνο εσωτερικό μπορούμε να κάνουμε αγορές χωρίς οριο όταν επιτραπεί η χρήση καρτών αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο ακομα. Αυτές είναι οι πληροφορίες τουλάχιστον μέχρι τώρα.

 

Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω φτάσει μετά όσα διαβάζω.

Αποτι φαίνετε είμαστε αποκλεισμένοι για την ώρα.

 

Αν ακούσει κάποιος κάτι διαφορετικό ας ειδοποιήσει γιατί έχω ανάγκη να παρήγγειλε κάτι ανταλλακτικά από Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...