Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναφέρεται στον οδηγό.

Είναι προτιμότερο να πληρώνουμε στο νόμισμα της χώρας από την οποία αγοράζουμε γιατί η ισοτιμία μετατροπής σε ευρώ που εφαρμόζουν οι οργανισμοί amazon, ebay, paypal κλπ είναι δυσμενέστερη για τον αγοραστή από εκείνη των οργανισμών Visa/ MasterCard που έχουν εκδώσει την κάρτα και εφαρμόζουν οι τράπεζες.

Σε αντικείμενα μικρής αξίας, δεν φαίνεται η διαφορά αλλά σε μεγαλύτερης και σε πολλαπλές αγορές η διαφορά γίνεται σημαντική.

 

Μάλιστα...σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου . Επίσης προσπάθησα να παραγγείλω με την virtual της ΕΤΕ απο amazon.com και δεν τα κατάφερα! μ είπαν οτι δεν θα μπορέσω ν παραγγειλω απο εκεί και να μπώ στο uk . Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό που ήθελες να αγοράσεις το πουλούσε το Amazon ή τρίτος πωλητής. Επίσης, δεν περιγράφεις πως ήθελες να παραγγείλεις, μέσω paypal ή κάρτας;

Πολλά (αμερικάνικα) μαγαζιά δεν δέχονται πιστωτικές και προπληρωμένες αλλά μόνο χρεωστικές, για να παίρνουν αμέσως τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να παραγγειλω απλά με τον αριθμό της Virtual, όχι μέσω paypal γιατί δεν έχω φτιάξει ακόμα λογαριασμό. Αν το κάνω μέσω paypal μπορεί να το δεχτεί;
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσεις να την βάλεις και θα δεις αν τη δεχτεί.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εβαλα τελικά την virtual στο paypal και την δέχτηκε! Ελπίζω να γίνει κανονικά η αγορά και να μην έχω κανένα πρόβλημα γιατί δεν το χω τόσο πολύ και αγχώνομαι με τις αγορές απο εξωτερικό...
Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις τη διαδικασία ενεργοποίησης της κάρτας, με τον 4ψήφιο κωδικό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα ένα κινητό από το ισπανικό ebay, από πωλητή με 100% freedback. με ενημέρωσε όμως ότι το κινητό τελικά έχει πρόβλημα (δεν μπορεί να κάνει reset) και θέλει να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα. Μου ζήτησε μέσω μηνυμάτων στο ebay το Paypal account μου (προφανώς αυτό είναι το email μου έτσι;) αλλά δεν μπορώ να του το γράψω γιατί το ebay δεν αφήνει στα μηνύματα να γραφτεί email. Πως θα πάρω τα χρήματά μου πίσω; Στο ebay, κάτω από την αγορά δεν έχει ανάλογο πεδίο, να επιλέξω το i dont receive it και να προχωρήσω;
Link to comment
Share on other sites

Μα το εχει ετσι και αλλιως το e-mail σου απο την αγορα που εκανες που ειναι το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα ένα κινητό από το ισπανικό ebay, από πωλητή με 100% freedback. με ενημέρωσε όμως ότι το κινητό τελικά έχει πρόβλημα (δεν μπορεί να κάνει reset) και θέλει να μου επιστρέψει πίσω τα χρήματα. Μου ζήτησε μέσω μηνυμάτων στο ebay το Paypal account μου (προφανώς αυτό είναι το email μου έτσι;) αλλά δεν μπορώ να του το γράψω γιατί το ebay δεν αφήνει στα μηνύματα να γραφτεί email. Πως θα πάρω τα χρήματά μου πίσω; Στο ebay, κάτω από την αγορά δεν έχει ανάλογο πεδίο, να επιλέξω το i dont receive it και να προχωρήσω;

 

Ε μη βάλεις @.

Κάντο με πλάγιο τρόπο

ssss at h0tmail dot com

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις για την ΥΕΔ θεσσαλονικης γτ περιμενω ενα δεμα απο αιγυπτο και τωρα βρισκεται σε αυτη τη φαση.ειναι τελωνειο αυτο?και αν ναι πως μπορω να επικοινωνησω?
Link to comment
Share on other sites

ΥΕΔ = Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων των ΕΛΤΑ

Υπάρχει στη Θεσ/νίκη (2310589480) και υπάγεται στη Δ/νση Διεθνούς Ταχυδρομείου.

 

Αντιγραφή από τον Οργανισμό των ΕΛΤΑ

7. Στην Διεύθυνση Διεθνούς Ταχυδρομείου υπάγονται απευθείας το Κέντρο Αεροπορικού Ταχυδρομείου και η Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων Πειραιά. Η Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων Θεσσαλονίκης υπάγεται λειτουργικά στη Διεύθυνση Διεθνούς Ταχυδρομείου, ενώ διοικητικά υπάγεται στην Περιφερειακή Διεύθυνση Θεσσαλονίκης Έργο του Κέντρου Αεροπορικού Ταχυδρομείου (Κ.Α.Τ) είναι:

- Η διαχείριση της εξερχόμενης-εισερχόμενης αλληλογραφίας του Κέντρου

- Η διαχείριση των δεμάτων εξωτερικού

- Η διαχείριση του αεροπορικού Ταχυδρομείου εσωτερικού για λογαριασμό της αρμόδιας Διεύθυνσης

- Η διαχείριση των εισερχομένων από τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεμάτων

- Η διαχείριση των εξερχόμενων

- δεμάτων

- Ο σχεδιασμός και η διαχείριση των ροών από και προς το Κέντρο Αεροπορικού Ταχυδρομείου και των Υπηρεσιών Εκτελωνισμού Δεμάτων Πειραιά και Θεσσαλονίκης θα γίνεται σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Επιστολικού Ταχυδρομείου και τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Αττικής, Πειραιά και Θεσσαλονίκης για τη διασφάλιση παροχής υψηλής ποιότητας Υπηρεσιών Εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν αναφέρεται στο κεφάλαιο με τις υπηρεσίες αποστολής δεμάτων .. ήθελα να ρωτήσω (και εννοείται συγχωρέστε με και διορθώστε με αν είμαι σε λάθος μέρος), Γνωρίζει κανείς το forward2me.com ? το έχει χρησιμοποιήσει; γνώμες ,κτλ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη εταιρεία (forward2me.com) έχει βάση στην Αγγλία και δραστηριοποιείται, κυρίως, στην αποστολή δεμάτων από την Αγγλία σε όλο τον κόσμο.

 

Η χώρα αυτή, όμως, είναι μέλος της ΕΕ και, θεωρητικά, δεν υπάρχει πρόβλημα αποστολής δεμάτων στην Ελλάδα, όπως πχ ορισμένα μεγάλα αμερικάνικά καταστήματα και αλυσίδες που δεν στέλνουν δέματα στην Ελλάδα, για διαφορετικούς ίσως λόγους το καθένα, και γι' αυτό το λόγο οι περισσότεροι αναζητούν αξιόπιστες εταιρείες που θα μεταφέρουν στην Ελλάδα τα αντικείμενα που θέλουν να αγοράσουν από εκεί.

 

Όπως γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με αγορές από το εξωτερικό, υπάρχουν πωλητές, ακόμη και στο αγγλικό Amazon, που δεν στέλνουν τα προϊόντα τους στην Ελλάδα και η εταιρεία αυτή θα μπορούσε να αντιμετωπίσει το πρόβλημα. Επομένως, εκτός από την απαραίτητη αναζήτηση σχολίων για τη συγκεκριμένη εταιρεία, πρέπει να γίνει και σύγκριση όλων των εξόδων που απαιτούνται για τη μεταφορά ενός δέματος συγκεκριμένου μεγέθους και όγκου, από τη συγκεκριμένη και άλλες εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις τη διαδικασία ενεργοποίησης της κάρτας, με τον 4ψήφιο κωδικό.

 

Μήπως εννοείς τον 3ψήφιο κωδικό ασφάλειας; δεν θυμάμαι να χρειάστηκα κάποιο κωδικο 4ψηφιο για να συνδέσω την paypal με την virtual...μην με τρομάζεις.:(

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τον 4ψήφιο κωδικό που στέλνει το PayPal, μετά τη χρέωση των 1,50 ευρώ, όπως περιγράφεται αναλυτικά στο κεφάλαιο 4 του οδηγού.

Και, φυσικά, δεν έχω καμία πρόθεση να σε τρομάξω, αλλά, αντίθετα, να σε βοηθήσω για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ρε συ και σ ευχαριστώ! το θέμα είναι ότι εγώ δεν συνάντησα κάπου στα βήματα να μου ζητάνε 4ψηφιο αριθμό για την σύνδεση της virtual με το paypal! Νομίζω κάτι έχω χάσει.... :wacko: Αυτο το θέλει για σύνδεση απλά ή για κάποιο αλλο verification της κάρτας; δεν έχω συνδέσει άλλη κάρτα στο παρελθόν οπότε σορυ αν ρωτάω βλακείες.. Θα διαβάσω και τον οδηγό για να καταλάβω τι εννοείς.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, θέλω να κάνω μια αγορά από aliexpress (ένα δορυφορικό δέκτη) αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν επιλογή για απλό ταχυδρομείο (SG post, HK post, China post) αλλά μόνο εταιρείες κούριερ όπως DHL, EMS, FEDEX, UPS. Κάποιοι βέβαια έχουν και απλά ταχυδρομεία αλλά θέλει πολύ ψάξιμο ώστε να έχουν και λίγο καλά feedback. Επίσης με τις πληρωμές οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) δεν δέχονται πληρωμή μέσω paypal, ή εστω μόνο με κάρτα (να βάλω χρήματα στην προπληρωμένη και να αγοράσω με αυτή). Μήπως υπάρχει κάποιος ανάλογος οδηγός όπως έχει γίνει και σε πολλά άλλα για αγορές από το Ali?

Είναι ασφαλές (για την αγορά μου τώρα) να παραγγείλω μέσω της προπληρωμένης? Κάποιος που έχει εμπειρία να βοηθήσει λίγο?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, θέλω να κάνω μια αγορά από aliexpress (ένα δορυφορικό δέκτη) αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν επιλογή για απλό ταχυδρομείο (SG post, HK post, China post) αλλά μόνο εταιρείες κούριερ όπως DHL, EMS, FEDEX, UPS. Κάποιοι βέβαια έχουν και απλά ταχυδρομεία αλλά θέλει πολύ ψάξιμο ώστε να έχουν και λίγο καλά feedback. Επίσης με τις πληρωμές οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) δεν δέχονται πληρωμή μέσω paypal, ή εστω μόνο με κάρτα (να βάλω χρήματα στην προπληρωμένη και να αγοράσω με αυτή). Μήπως υπάρχει κάποιος ανάλογος οδηγός όπως έχει γίνει και σε πολλά άλλα για αγορές από το Ali?

Είναι ασφαλές (για την αγορά μου τώρα) να παραγγείλω μέσω της προπληρωμένης? Κάποιος που έχει εμπειρία να βοηθήσει λίγο?

 

Παναγιώτης

 

Αγορές από Aliexpress :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

@aboulafia

 

Προσωπικά, δεν θα ρίσκαρα την αγορά μηχανήματος από Κίνα, για πολλούς λόγους, όπως πχ το ενδεχόμενο της βλάβης και της ανάγκης αποστολής του εκεί, με όλα τα επακόλουθα.

Επίσης, η αγορά, μέσω paypal, αποτελεί εγγύηση για τον αγοραστή, από κάθε πιθανό απρόοπτο ενδεχόμενο.

Εάν, βέβαια, η αγορά συγκεκριμένου αντικειμένου αποτελεί μονόδρομο, μέσω κάρτας, θα προτιμούσα την προπληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι.

Έχω το εξής θέμα με τα ΕΛΤΑ:

Έστειλα το κινητό πίσω στην Κίνα (ως συστημένο) για επισκευή/αλλαγή (ήταν στην εγγύηση) και ενώ μέχρι το αεροδρόμιο φαίνεται, από εκεί και πέρα χάνεται... Αφού μίλησα πολλές φορές με εξυπηρέτηση πελατών και με την Διευθύντρια τους εκεί αλλά και με ΕΛΤΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΊΟΥ υπηρεσία συστημένων με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει στο αεροδρόμιο και υπάρχουν δύο εκδοχές: είτε έφυγε από εκεί χωρίς να σκαναριστεί είτε ξεκόλλησε το ταμπελάκι με το αριθμό αναφοράς και κόλλησαν άλλο...

Το συστημένο έφτασε στο αεροδρόμιο 12/12/2014 και με το νούμερο που έχω δεν φαίνεται ακόμα στην Κίνα... Πιθανόν να είναι και νωρίς....

Λέτε να το σούφρωσαν; Εάν όχι και άλλαξαν αριθμό πως θα το βρω; Τον αριθμό αυτό τον έδωσα και στους Κινέζους...

Η αποζημίωση από ότι έμαθα είναι 36 Ευρώ...

Τι κάνω;

Edited by gfaf
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ! Θα μπορούσε κάποιος να εξηγήσει τι φάση με το Amazon ? ας πούμε εγώ θελω να πάρω αυτά τα ακουστικά http://www.amazon.com/gp/aw/ol/B00GWGZFK6/ref=olp_tab_new?ie=UTF8&condition=new

 

Τι πρεπει να κάνω ; Θα περάσει τελωνείο ; Όταν λέει ότι ο πωλητής είναι η Amazon τι εννοεί ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και το link που έβαλες δεν δείχνει σωστά, τα συγκεκριμένα ακουστικά κοστίζουν $299,99 τα μεταφορικά είναι $22,24 και το Amazon ζητάει να προκαταβάλεις $82,03 για έξοδα εκτελωνισμού.

 

Τα ακουστικά πουλιώνται από το Amazon και όχι από τρίτο πωλητή και το δέμα έρχεται με τη διαδικασία AmazonGlobal Priority Shipping.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω debit της eurobank και την έχω συνδέσει με paypal για να κάνω αγορές από το internet. Έχω κάνει τη σχετική ρύθμιση για το συνάλλαγμα, δηλαδή να μην μου κάνει την μετατροπή το paypal αλλά η τράπεζά μου. Έκανα μια αγορά από κινεζομάγαζο σε δολλάρια και μου εμφάνισε στο ebanking χρεώση της τράπεζας 2,5€ ως προμήθεια συναλλάγματος. Αν είχα κάνει την αγορά σε ευρώ θα είχα διαφορετική χρέωση makap;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Έχω debit της eurobank και την έχω συνδέσει με paypal για να κάνω αγορές από το internet. Έχω κάνει τη σχετική ρύθμιση για το συνάλλαγμα, δηλαδή να μην μου κάνει την μετατροπή το paypal αλλά η τράπεζά μου. Έκανα μια αγορά από κινεζομάγαζο σε δολλάρια και μου εμφάνισε στο ebanking χρεώση της τράπεζας 2,5€ ως προμήθεια συναλλάγματος. Αν είχα κάνει την αγορά σε ευρώ θα είχα διαφορετική χρέωση makap;

 

Αν και θεωρώ off topic την ερώτησή σου, μιας και υπάρχει αντίστοιχο που αφορά σε τράπεζες/κάρτες κι ό,τι άλλο τις αφορά...

 

Ενημερωτικά, η EFG καθώς κι άλλες τράπεζες (βλ. Πειραιώς), όταν κάνεις συναλλαγές σε άλλο νόμισμα από αυτό του λογαριασμού σου, είτε άμεσα είτε έμμεσα(βλ. Paypal) σε χρεώνουν κ ποσοστό προμήθειας συναλλάγματος.

 

Για να το αποφύγεις, ή θα αγοράζεις σε ευρώ και θα τσεκάρεις μέχρι και πριν το confirm ότι η χρέωση είναι σε ευρώ (οι ρυθμίσεις που έχεις στο pp καλές είναι, αλλά δεν φταίει αυτό όπως καταλαβαίνεις) ή θα αλλάξεις τράπεζα-κάρτα-λογαριασμό που θα συνδέσεις στο paypal και δε θα έχει θέματα με προμήθειες συναλλάγματος, κτλ.

 

Υ.Γ. Εγώ έχω alpha bank amex συνδεδεμένη και κάνω συναλλαγές σε διάφορα νομίσματα, η χρέωση είναι μόνο ό,τι ισοτιμία έχει εκείνη τη μέρα που χρεώνομαι η τράπεζα.

Υ.Γ.1 και η εθνική θεωρείται εξίσου καλή για συναλλαγές στο εξωτερικό κ σε άλλα νομίσματα, όχι μόνο ηλεκτρονικά αλλά και φυσικά, αλλά δεν επιβεβαιώνω 100% ότι λειτουργεί με paypal. (Τσέκαρέ το στα αντίστοιχα topics με τους υπόλοιπους χρήστες).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και sorry για το off topic. :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...