Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εφαρμογή του καιρού της lenovo πρέπει να την έχουμε ενεργοποίημενη; την εχω κανει freeze. Πειράζει;

στην 1447 με launcher Nova δεν βρίσκω πουθενά τα widget..

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει έναν τρόπο να δω αν το κινητό μου είναι root? Ευχαριστώ πολύ

Θα βάλεις το root checker. Θα το ανοίξεις και θα πατήσεις το Verify root. Αν έχεις κάποια εφαρμογή superuser (SuperSU, Kinguser, superuser κλπ) θα πετάξει μήνυμα για να χορηγήσεις προσβαση root στο root checker το οποίο και θα κάνεις , δηλαδη θα πατήσεις "Χορήγησε" ή "Grant" στα αγγλικά. Τότε θα σου βγάλει ότι είσαι root. Αν δεν είσαι root δεν θα έχεις και εφαρμογή superuser και δεν θα μπορείς να δώσεις πρόσβαση root στο root checker , οπότε θα σου βγάλει ότι δεν είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Κατα λαθος διεγραψα εγω ή ο μικρος το lenovo theme center, μπορει καποιος να μου πει πώς το ξαναβρισκω-ξαναπερναω-κατεβαζω;

Να πω οτι ειμαι ασχετος. Εχω το κινητο εδω και κανα εξαμηνο, το πηρα απο νικμαλ, ειμαι ροοτ με την παλια ρομ (νομιζω κατι 9432 st) και το μονο που αλλαξα ως τωρα ειναι το προβλημα με τα ανοματα στα σμσ.

Το theme center το χρειαζομαι για να αλλαξω τα fonts οπως τα λετε! Εγω με το τηλ ειμαι ενθουσιασμενος ακομα και με την παλια τη ρομ. (Μονο τα δυο θεματακια που αναφερω ειχε και η λυση ειναι γελοια)

Απο θεμα μπαταριας-καμερας-γπς-κλπ δεν ειχα ποτε θεμα , ποτε μα ποτε δεν μου εχει κολησει-επανεκινηση. Πολλοι φιλοι μου παντως που τους το προτεινα και τους ενημερωσα για το φορουμ για να διαβασουν για το κινητο, απο αυτα που διαβασαν εδω μεσα,τρομοκρατηθηκαν.αν καποιος δεν εχει δει απο κοντα το τηλ. νομιζει οτι προκειται για αχρηστο και προβληματικο.ειναι τηλεφωναρα και απροβληματιστο για τον μεσο χρηστη. Καλο ειναι στην πρωτη σελιδα καθε θεματος,μαζι με τους drivers κλπ. να βαζεται και μια συνοψη ενος μετρ του ειδους,π.χ. candilak, για τον μεσο χρηστη.

Σε 400 σελιδες ολοι οι μεσοι χρηστες μπερδευονται και αυτο που τους μενει στο τελος ειναι οι αρνητικες αναρτησεις.

Συγνωμη αν κουρασα.

Καποιος για το theme canter;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 μέρες μου ξεκίνησε να μου πετάει και εμένα αυτό το μήνυμα. Εγώ όμως βρήκα ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε μια επιλογή στο Amplify module που είχα βάλει στο xposed. Τώρα για σένα που υποθέτω ότι δεν είναι το ίδιο, προτείνω να κάνεις ένα wipe cache/dalvik από το TWRP. Κάνε και μια εκκαθάριση δεδομένων στο Google Play services.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το κρίσιμο είναι να προσθέσεις το "ro.lenovo.region=row" . Έχει σχέση με το widget καιρού γιατί με αυτή την προσθήκη, το Viber γίνεται "παντός καιρού"!

καιρού

 

Που το ριχνουμε αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Η σύζυγος έσπασε το digitizer και αναγκαστηκα να πάρω καινούργια οθόνη σετ.

Δυστυχώς, 2 μέρες μετα την αλλαγή του, κόλλησε το digitizer και είναι μόνιμα πατημένο σε ενα σημείο.

Είχα αφήσει θετικό feedback στο aliexpress και τώρα την ήπια:-(

Link to comment
Share on other sites

εχω το Call Recorder πως αλλαζω με πιο προγραμμα θα παιζει η εγραφη

στο εκκαθάριση προεπιλογών δεν εχουν οριστει προεπιλογές μου λεει εκανα απεγκατασταση εγκατάσταση τιποτα

Edited by black18
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Κατα λαθος διεγραψα εγω ή ο μικρος το lenovo theme center, μπορει καποιος να μου πει πώς το ξαναβρισκω-ξαναπερναω-κατεβαζω;

Να πω οτι ειμαι ασχετος. Εχω το κινητο εδω και κανα εξαμηνο, το πηρα απο νικμαλ, ειμαι ροοτ με την παλια ρομ (νομιζω κατι 9432 st) και το μονο που αλλαξα ως τωρα ειναι το προβλημα με τα ανοματα στα σμσ.

Το theme center το χρειαζομαι για να αλλαξω τα fonts οπως τα λετε! Εγω με το τηλ ειμαι ενθουσιασμενος ακομα και με την παλια τη ρομ. (Μονο τα δυο θεματακια που αναφερω ειχε και η λυση ειναι γελοια)

Απο θεμα μπαταριας-καμερας-γπς-κλπ δεν ειχα ποτε θεμα , ποτε μα ποτε δεν μου εχει κολησει-επανεκινηση. Πολλοι φιλοι μου παντως που τους το προτεινα και τους ενημερωσα για το φορουμ για να διαβασουν για το κινητο, απο αυτα που διαβασαν εδω μεσα,τρομοκρατηθηκαν.αν καποιος δεν εχει δει απο κοντα το τηλ. νομιζει οτι προκειται για αχρηστο και προβληματικο.ειναι τηλεφωναρα και απροβληματιστο για τον μεσο χρηστη. Καλο ειναι στην πρωτη σελιδα καθε θεματος,μαζι με τους drivers κλπ. να βαζεται και μια συνοψη ενος μετρ του ειδους,π.χ. candilak, για τον μεσο χρηστη.

Σε 400 σελιδες ολοι οι μεσοι χρηστες μπερδευονται και αυτο που τους μενει στο τελος ειναι οι αρνητικες αναρτησεις.

Συγνωμη αν κουρασα.

Καποιος για το theme canter;

Δεν γίνεται να διαγράψεις το theme center κατα λάθος. Μήπως το έχει παγώσει με το security. Άνοιξε το security πήγαινε στην δεύτερη καρτέλα επιλογών και πάτα App Manager --> App freezing --> Frozen apps και δες αν είναι εκεί το thme center. Αν είναι ξετσέκαρέ το. Αν δεν είναι εκέι , κατέβασε το από το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/com.lenovo.themecenter.apk , εγκατέστησέ το και κάνε αυτό που θες να κάνεις. Αν σου βγάλει μήνυμα για να κάνει update μην το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχει καταφέρει κανείς να κάνει το AthensBook να βρει αυτόματα τοποθεσία;

Βάλε τους χάρτες της google και άνοιξε τους ώστε να βρει την τοποθεσία σου. Μετά κλείσε τους χάρτες και άνοιξε το AthensBook. Αν αυτό κάνει δουλεία έχει καλώς. Αν δεν κάνει δουλειά, δοκίμασε να αλλάξεις την rom σε MIUI ή AOSP από το needrom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Προβλημα με vodafone;

 

Γνωστος το παρελαβε πριν 10 μερες απο vickmall.

A806 V34

Εχει θεμα με το σημα, κακο 1-3 γραμμες, απενεργοποιημενο το 4g

Του περασαν και την:

Lenovo A806 VibeUI 2.0 version: VIBEUI_V2.0_1501_7.80.1_DEV_A806

Η ιδια κατασταση.

Δοκιμασε και 2 σιμ της βοντα, το ιδιο.

Μπηκα με απομακρυσμενη και το εβλεπα να παιζει απο 1 - 3 γραμμες

Κινειται Χαλανδρι - Αν Αττικη.

 

Οταν εβαλε σιμ της κοσμοτε ηταν οκ;

Ελλατωματικο ;

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Προβλημα με vodafone;

 

Γνωστος το παρελαβε πριν 10 μερες απο vickmall.

A806 V34

Εχει θεμα με το σημα, κακο 1-3 γραμμες, απενεργοποιημενο το 4g

Του περασαν και την:

Lenovo A806 VibeUI 2.0 version: VIBEUI_V2.0_1501_7.80.1_DEV_A806

Η ιδια κατασταση.

Δοκιμασε και 2 σιμ της βοντα, το ιδιο.

Μπηκα με απομακρυσμενη και το εβλεπα να παιζει απο 1 - 3 γραμμες

Κινειται Χαλανδρι - Αν Αττικη.

 

Οταν εβαλε σιμ της κοσμοτε ηταν οκ;

Ελλατωματικο ;

Ναι , ελλατωματικό επειδή δεν αυξάνει το σήμα vodaphone:wacko: . Γιατί επέλεξε vodaphone ο φίλος σου? Καλύτερο πακέτο έτσι? Κρατήστε λοιπόν το καλύτερο πακέτο εσείς που είστε πιο έξυπνοι και εμείς τις cosmote που είμαστε τα κορόιδα θα κρατήσουμε το καλύτερο σήμα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι , ελλατωματικό επειδή δεν αυξάνει το σήμα vodaphone:wacko: . Γιατί επέλεξε vodaphone ο φίλος σου? Καλύτερο πακέτο έτσι? Κρατήστε λοιπόν το καλύτερο πακέτο εσείς που είστε πιο έξυπνοι και εμείς τις cosmote που είμαστε τα κορόιδα θα κρατήσουμε το καλύτερο σήμα .

Εχει η φιλη του αλλο λενοβο και χτυπαει 4 γραμμες η βοντα της στον ιδιο χωρο που το 806 ανεβοκατεβαινει 0 εως 3 γραμμες σε σταθερο σημειο.

Δεν εχει τετοιο θεμα ουτε το παλιο του κινητο.

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να βάλω μια εφαρμογή κατά καιρούς σε όλες τις ρομ, 1447,1501,1516 και δεν μπορεί να το κάνει install το .apk, ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να βάλω μια εφαρμογή κατά καιρούς σε όλες τις ρομ, 1447,1501,1516 και δεν μπορεί να το κάνει install το .apk, ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει??

η καφετζού θα ξέρει σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 μέρες μου ξεκίνησε να μου πετάει και εμένα αυτό το μήνυμα. Εγώ όμως βρήκα ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε μια επιλογή στο Amplify module που είχα βάλει στο xposed. Τώρα για σένα που υποθέτω ότι δεν είναι το ίδιο, προτείνω να κάνεις ένα wipe cache/dalvik από το TWRP. Κάνε και μια εκκαθάριση δεδομένων στο Google Play services.

 

Τα έκανα αλλά εξακολουθεί το μήνυμα

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Εχει η φιλη του αλλο λενοβο και χτυπαει 4 γραμμες η βοντα της στον ιδιο χωρο που το 806 ανεβοκατεβαινει 0 εως 3 γραμμες σε σταθερο σημειο.

Δεν εχει τετοιο θεμα ουτε το παλιο του κινητο.

Και οι γραμμές του ενός τηλεφώνου είναι στο ίδιο δίκτυο με το άλλο? Γιατί άλλο να ανεβοκατεβενει 0-3 γραμμές 2g , άλλο 3g , αλλο 4g.
Link to comment
Share on other sites

Ναι , ελλατωματικό επειδή δεν αυξάνει το σήμα vodaphone:wacko: . Γιατί επέλεξε vodaphone ο φίλος σου? Καλύτερο πακέτο έτσι? Κρατήστε λοιπόν το καλύτερο πακέτο εσείς που είστε πιο έξυπνοι και εμείς τις cosmote που είμαστε τα κορόιδα θα κρατήσουμε το καλύτερο σήμα .

 

Και οι γραμμές του ενός τηλεφώνου είναι στο ίδιο δίκτυο με το άλλο? Γιατί άλλο να ανεβοκατεβενει 0-3 γραμμές 2g , άλλο 3g , αλλο 4g.

 

Μα αφου το λεει μονος του, οταν εβαλε της cosmote ηταν οκ. Αρα μονος του αποκλειει την περιπτωση να ειναι ελαττωματικο. :p

Η ερωτηση που κανει απλα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να διαγράψεις το theme center κατα λάθος. Μήπως το έχει παγώσει με το security. Άνοιξε το security πήγαινε στην δεύτερη καρτέλα επιλογών και πάτα App Manager --> App freezing --> Frozen apps και δες αν είναι εκεί το thme center. Αν είναι ξετσέκαρέ το. Αν δεν είναι εκέι , κατέβασε το από το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/com.lenovo.themecenter.apk , εγκατέστησέ το και κάνε αυτό που θες να κάνεις. Αν σου βγάλει μήνυμα για να κάνει update μην το κάνεις.

 

Σε ευχαριστω πολυ kandilak θα το προσπαθησω και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα χθες ότι δεν μπορώ να παίξω κανένα παιχνίδι που χρειάζεται να κατεβάσει επιπλέον αρχεία για να δουλέψει. Έψαξα στο ίντερνετ και έκανα κάθε πιθανό fix, όπως διαγραφή του primary google account, διαγραφή αναβαθμίσεων του google play και εκαθάρριση των cache αλλά και πάλι τίποτα. Σε άλλες συσκευές με τον ίδιο λογαριασμό μπορώ να παίξω τα παιχνίδια κανονικά. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Ειμαι με τη 1516 (αν και δε νομιζω ότι παιζει καποια σημασία).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτήσω!!! Υποστηρίζει OTG το κινητό???

Τετοιο ξεθαμα...

Οχι, δεν εχει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τους χάρτες της google και άνοιξε τους ώστε να βρει την τοποθεσία σου. Μετά κλείσε τους χάρτες και άνοιξε το AthensBook. Αν αυτό κάνει δουλεία έχει καλώς. Αν δεν κάνει δουλειά, δοκίμασε να αλλάξεις την rom σε MIUI ή AOSP από το needrom.

Δεν κάνει δουλειά δυστυχώς, αλλά δεν αλλάζω τη ρομ σου με τίποτα. Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

 

από ότι είδα στο neddrom είμαστε ακόμη με 4,4,2 based roms?

ή έχουμε τίποτε καινούριο?

 

thx in advance!

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια βδοαμαδα που αγορασα ενα a806 και τους ειχα ζητησει να μου το ρουταρουνε αλλα μου ηρθε με αυτο το μηνυμα not properly rooted.To supersu κλασικα θελει τα binaries του και εγω δοκιμασα τα παντα(flash το zip απο recovery) σε αυτο το φορουμ για να το φτιαξω αλλα τιποτα.Παρατηρησα επισης οτι γενικα το root checker μου βγαζει not properly rooted αλλα οταν εγκαθιστω το kinguser Μου λεει οτι ειμαι rooted αλλα πολλες εφαρμογες δεν χρησιμοποιουνται χωρις supersu.

 

 

Σημειωση: εχω δοκιμασει τα παντα για να το ρουταρω δεν γινεται και επισης εχω και προβλημα με τους usb drivers δεν μου βρισκει το κιν το sp_flashtools

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...