Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο σου κρατάει γενικά η μπαταρία? Βγάζεις άνετα 1-1,5 μέρα?

Την ένδειξη 32% που την διάβασες?

Απεγκατέστησε το power manager που εβαλες για να κάνεις το calibration, βάλε το τηλέφωνο σε normal mode από το Διαχείριση ενέργειας στις ρυθμίσεις και πες αν άλλαξε συμπεριφορά.

Μερικές φορές, βγάζει 1-1,5 μέρα. Δεν το χρησιμοποιώ πολύ. Κανένα τηλ. και λίγο wi-fi κυρίως. Χθες έσβησε στις 22 ώρες. Το 32% το είδα στο power manager, που το παρακολουθώ συνεχώς μπας και καταλάβω πως εξελλίσεται η μπαταρία.

Τώρα έβγαλα (νέα εγκατάσταση της ROM 1447) όλα όσα έκαναν καταγραφή, πλην της διαχείρησης ενέργειας που είναι στη rom και βλέπω τη σταθμη της μπαταρίας από το DU battery saver.

To τηλ. δουλεύει πολύ καλά κατά τα άλλα, χωρίς κολήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές, βγάζει 1-1,5 μέρα. Δεν το χρησιμοποιώ πολύ. Κανένα τηλ. και λίγο wi-fi κυρίως. Χθες έσβησε στις 22 ώρες. Το 32% το είδα στο power manager, που το παρακολουθώ συνεχώς μπας και καταλάβω πως εξελλίσεται η μπαταρία.

Τώρα έβγαλα (νέα εγκατάσταση της ROM 1447) όλα όσα έκαναν καταγραφή, πλην της διαχείρισης ενέργειας που είναι στη rom και βλέπω τη σταθμη της μπαταρίας από το DU battery saver.

To τηλ. δουλεύει πολύ καλά κατά τα άλλα, χωρίς κολήματα κλπ.

 

Καλημέρα. Προτείνω να πετάξεις τον Power Manager, to DU Battery και γενικά όποια εφαρμογή (που δεν είναι του συστήματος) "παίζει" με την μπαταρία του κινητού. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ απεγκαταστήσεις ή απενεργοποιήσεις τον Power Manager (Διαχειριστή ενεργείας) του συστήματος.

Για καλιμπράρισμα βάλε το Battery HD και δες πως θα πάει.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5700275#post5700275 κάνεις τα βήματα 1,2,6 για να περάσεις το TWRP.

Εκεί που λέεi για μήνυμα του superuser εσύ θα περιμένεις μήνυμα από το kingouser.

 

Ανοίγω το mobileuncle τρέχω το πρόγραμμα, ανοίγω το kingouser και βγάζει ένα παράθυρο warning να βάλω 4 αριθμούς που μου λέει. Τους βάζω και τίποτα. Επιλογή χορήγησε ή Grant δεν υπάρχει. Να κάνω επαναφορά του τηλεφώνου στην αρχική του κατάσταση μήπως και φύγει το kingouser και ξαναβάλει το supersuser;ή να το δώσω στον φίλο μου να ξαναπερασει την 1447 rom μήπως δω και διάφορα στην μπαταρία; (μετά από 3ωρες χρήση τηλ, ίντερνετ, ψάξιμο. Κ. Τ. Λ και 4 ως 6 ώρες αναμονή πέφτει στο 0 ως 10%).

Edited by tasos_x1
Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι σβήστηκε το imei? Έκανες επανεκκίνηση μετά το 1ο boot να δεις αν επανήλθε?

 

Ναι σβήστηκε, πάτησα *#06# και δεν έβγαζε τίποτα και δεν έπιανε σήμα. Το ξαναπέρασα με τον παλιό κλασσικό τρόπο, υπόθεση 5 λεπτών.

 

Όλα καλά και stable έκδοση μέχρι στιγμής. Αν και με χαλάνε λίγο τα αγγλικά γιατί το Locale Me δεν τα κάνει όλα Ελληνικά. Θα περιμένω να βγει η επόμενη ρομ με Ελληνικά να την περάσω. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σήμερα παρέλαβα μέσα σε μια μέρα από την αποθήκη στην Ελλάδα του vickmall . καποιες εφαρμογες θελω να σβησω. Το security to shareit και dr. Safety και το callerid. Να προχωρησω; το κινητο εχει περασμένο και το superuser

Επισης το ποσοστό της μπαταρίας γίνεται κάπως να φαίνεται ;

Edited by zipperant
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προτείνω να πετάξεις τον Power Manager, to DU Battery και γενικά όποια εφαρμογή (που δεν είναι του συστήματος) "παίζει" με την μπαταρία του κινητού. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ απεγκαταστήσεις ή απενεργοποιήσεις τον Power Manager (Διαχειριστή ενεργείας) του συστήματος.

Για καλιμπράρισμα βάλε το Battery HD και δες πως θα πάει.

Δεν το έχω το Power manager, αλλά μόνο αυτό του συστήματος. Απεγκαθιστώ και το DU Battery και καλιμπράρω με αυτό που λές και βλέπουμε. Θα ενημερώσω. Τι στο διάβολο το έχει πιάσει....

 

Α!! και η απάντηση του Κινέζου: "friend, do you have any chance to replace the battery? or remove the battery and put it again?"

Ωραίος!!!!!

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω το Power manager, αλλά μόνο αυτό του συστήματος. Απεγκαθιστώ και το DU Battery και καλιμπράρω με αυτό που λές και βλέπουμε. Θα ενημερώσω. Τι στο διάβολο το έχει πιάσει....

 

Α!! και η απάντηση του Κινέζου: "friend, do you have any chance to replace the battery? or remove the battery and put it again?"

Ωραίος!!!!!

 

Καλό είναι και μια στο τόσο να κάνεις μια φόρτιση με το τηλέφωνο απενεργοποιημένο.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προτείνω να πετάξεις τον Power Manager, to DU Battery και γενικά όποια εφαρμογή (που δεν είναι του συστήματος) "παίζει" με την μπαταρία του κινητού. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ απεγκαταστήσεις ή απενεργοποιήσεις τον Power Manager (Διαχειριστή ενεργείας) του συστήματος.

Για καλιμπράρισμα βάλε το Battery HD και δες πως θα πάει.

 

 

Φίλε μου κατέβασα το Battery HD. Κάπου λέει βαθμονομηση συσκευής. Αυτό είναι το καλιμπράρισμα; και αν ναι κάνει την μπαταρία να αντέχει περισσότερο; γιατί εμένα με περίπου 3ωρες χρήση και κάποιες αναμονή η μπαταρία σχεδόν τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κατέβασα το Battery HD. Κάπου λέει βαθμονομηση συσκευής. Αυτό είναι το καλιμπράρισμα; και αν ναι κάνει την μπαταρία να αντέχει περισσότερο; γιατί εμένα με περίπου 3ωρες χρήση και κάποιες αναμονή η μπαταρία σχεδόν τέλος.

 

Ναι αυτό είναι. Για να το εξηγήσω, όπως το έχω καταλάβει, αν κάπου είμαι λάθος διορθώστε όσοι ξέρετε.

Η μπαταρία έχει μια συγκεκριμένη διάρκεια και η συσκευή μια σχετική κατανάλωση ανάλογα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς και πόσο αυτές χρησιμοποιούν το Hardware της συσκευής. Αυτό δεν αλλάζει.

Υπάρχουν όμως και οι εφαρμογές που παρακολουθούν την κατάσταση της μπαταρίας και μεταφέρουν την πληροφορία στο σύστημα (την τάση της μπαταρίας που πλήρως φορτισμένη είναι περίπου στα 4,4V και άδεια στα 3,25V).

Όταν δεν έχει γίνει καλιμπράρισμα ή με σωστά ελληνικά βαθμονόμηση, μεταφέρουν την κατάσταση στο περίπου και μπορεί να σου δείχνει 30-40% και μετά από 5 λεπτά να σβήσει από μπαταρία ή (πιο τραβηγμένο) να νομίζει ότι έχει αδειάσει η μπαταρία και να κλείνει η συσκευή.

Η βαθμονόμηση γίνεται με διάφορους τρόπους (το power manager μετράει σε πόση ώρα αδειάζει από το 19%, το battery HD πόσο πέφτει η τάση σε μισή ώρα βίντεο, wifi, παιχνίδια κλπ.) αλλά ουσιαστικά η εφαρμογή "μαθαίνει" την συσκευή ΣΟΥ και την μπαταρία ΣΟΥ και ανταποκρίνεται καλύτερα. Όσο πιο "καλή" η εφαρμογή και πιο ταιριαστή στη συσκευή, τόσο περισσότερη ακρίβεια.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενετε πολλα απο αυτα τα πράγματα...

Με τον καιρο ισως τα stats βελτιωθουν, αλλα αμα υπαρχει χοντρο προβλημα, κατι αλλο παιζει.

@stevelo Οταν λες με 3 ωρες χρηση σβηνει, τι ειδους χρηση εννοεις;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άνοιξα την συσκευή και βρήκα εγκατεστημένες τις εφαρμογές:

Share It με σήμα Bluetooth (όχι την γνωστή προεγκατεστημένη)

I love wallpaper

com.fqhx.speedscanner

Αυτές οι εφαρμογές είχαν το 55% της κατανάλωσης software.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενετε πολλα απο αυτα τα πράγματα...

Με τον καιρο ισως τα stats βελτιωθουν, αλλα αμα υπαρχει χοντρο προβλημα, κατι αλλο παιζει.

@stevelo Οταν λες με 3 ωρες χρηση σβηνει, τι ειδους χρηση εννοεις;

Παλότερα το έβαλα να παίζει σερί τηλεόραση μέσω wi-fi να δω αν ξεφορτιστεί πλήρως. Όντως έφτασε στο 20% αν θυμάμαι καλά και το έβαλα για φόρτιση.

Κυρίως χρήση τηλεφώνου κάνω που δεν ξεπερνά τα 5-10 λεπτά. Δεν έχω παιχνίδια κλπ καθότι δεν παίζω. Είναι το 2ο που αγόρασα. Το 1ο μου έβγαζε 3-3,5 ημέρες. Για τέτοια χρήση μιλάμε. Αυτό αν είχει ομαλή εκφόρτιση δεν θα είχε θέμα, μιας και η εκφόρτιση τουλάχιστον μέχρι να κρασάρει είναι φυσιολογική. Ας πούμε μέχρι τώρα που γράφω μετά από 17 ώρες είναι στο 61% και από εδώ και κάτω ανά πάσα στιγμή μπορεί να κρασάρει. Τι να πω δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Παλότερα το έβαλα να παίζει σερί τηλεόραση μέσω wi-fi να δω αν ξεφορτιστεί πλήρως. Όντως έφτασε στο 20% αν θυμάμαι καλά και το έβαλα για φόρτιση.

Κυρίως χρήση τηλεφώνου κάνω που δεν ξεπερνά τα 5-10 λεπτά. Δεν έχω παιχνίδια κλπ καθότι δεν παίζω. Είναι το 2ο που αγόρασα. Το 1ο μου έβγαζε 3-3,5 ημέρες. Για τέτοια χρήση μιλάμε. Αυτό αν είχει ομαλή εκφόρτιση δεν θα είχε θέμα, μιας και η εκφόρτιση τουλάχιστον μέχρι να κρασάρει είναι φυσιολογική. Ας πούμε μέχρι τώρα που γράφω μετά από 17 ώρες είναι στο 61% και από εδώ και κάτω ανά πάσα στιγμή μπορεί να κρασάρει. Τι να πω δεν ξέρω.

 

Το βαθμονομησες;

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ηθελα να ρωτησω για την εφαρμογη supersu οταν την ανοιγω στην λιστα με τις εφαρμογες μου βγαζει

security #

security UID #

διαχειριση ενεργειας #

 

και στο μενου αρχεια καταγραφης

εχει καταγραψει σε δυο μερες απο 3 φορες το security με #

και δυο φορες την διαχειριση ενεργειας με #

 

τι σημαινουν ολα αυτα? πρεπει να κανω κατι?

το τηλ εχει την rom 1447

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ηθελα να ρωτησω για την εφαρμογη supersu οταν την ανοιγω στην λιστα με τις εφαρμογες μου βγαζει

security #

security UID #

διαχειριση ενεργειας #

 

και στο μενου αρχεια καταγραφης

εχει καταγραψει σε δυο μερες απο 3 φορες το security με #

και δυο φορες την διαχειριση ενεργειας με #

 

τι σημαινουν ολα αυτα? πρεπει να κανω κατι?

το τηλ εχει την rom 1447

Στην λίστα με τις εφαρμογές στο SuperSU θα πατήσεις πάνω στο Security και από το menu που θα εμφανίσει , εκεί που λέει Προσβαση θα αλλάξεις το "Απόκλεισε" σε "Χορήγησε" και μετά θα πατήσεις αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το mobileuncle τρέχω το πρόγραμμα, ανοίγω το kingouser και βγάζει ένα παράθυρο warning να βάλω 4 αριθμούς που μου λέει. Τους βάζω και τίποτα. Επιλογή χορήγησε ή Grant δεν υπάρχει. Να κάνω επαναφορά του τηλεφώνου στην αρχική του κατάσταση μήπως και φύγει το kingouser και ξαναβάλει το supersuser;ή να το δώσω στον φίλο μου να ξαναπερασει την 1447 rom μήπως δω και διάφορα στην μπαταρία; (μετά από 3ωρες χρήση τηλ, ίντερνετ, ψάξιμο. Κ. Τ. Λ και 4 ως 6 ώρες αναμονή πέφτει στο 0 ως 10%).

 

Τι να κάνω παιδιααααα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανά θέμα η 9432 και τα Google services σταματάνε να ανταποκρίνονται συνέχεια; Όλες οι εφαρμογές μου είναι ενημερωμένες.
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ρωτάνε για κάρτα μνήμης : Χαλαρά πάει την 64gb στο δικό μου τέτοια φοράω. Όπως και την 128gb την πάει κανονικά!

Απλά την φορμάρουμε σε Fat32 για να την δεί!

Edited by MUSICMANIAC
*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΕΙ,

ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ "open SYNCit".

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΕΙ,

ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ "open SYNCit".

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Θα σου απαντήσω αλλά έχω μια απορία. Γιατί έγραψες όλο το post με κεφαλαία και το "open SYNCit" με πεζά?:wacko:

Ενημερωτικά, απαγορεύεται αυτού του είδους το γράψιμο στα forum.

Στην ουσία τώρα, θα κλείσεις το τηλέφωνο εντελώς και μετά, θα πατήσεις πρώτα το κουμπιά αυξομείωσης της έντασης ήχου (και τα δύο) και κρατόντας τα πατημένα θα πατήσεις και το power. Θα τα κρατήσεις όλα μαζι πατημένα μέχρι το τηλέφωνο να μπει σε recovery mode. Λογικά εσένα έχει το Lenovo recovery οπότε αυτό που θα δείς είναι κάποιες επιλογές μεταξύ των οποίων είναι και το "English" το οποίο θα το πατήσεις και στην επόμενη οθόνη θα πατήσεις το wipe user data και μετά (αν δεν το κάνει μόνο του) θα πατήσεις reboot.

Link to comment
Share on other sites

Το βαθμονομησες;

Ναι πριν μερικές ημέρες και έγινε με επιτυχία (έτσι μου είπε).

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο τηλ. Κάνω διάφορα πειράματα μπας και βρω τι φταίει. Εκείνο πάντως που έχω παρατηρήσει είναι πως μετά το 70%, η στάθμη της μπαταρίας δεν πέφτει τόσο γρήγορα όσο σε μεγαλύτερα ποσοστά, κι από εκεί και κάτω αρχίζει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πριν μερικές ημέρες και έγινε με επιτυχία (έτσι μου είπε).

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο τηλ. Κάνω διάφορα πειράματα μπας και βρω τι φταίει. Εκείνο πάντως που έχω παρατηρήσει είναι πως μετά το 70%, η στάθμη της μπαταρίας δεν πέφτει τόσο γρήγορα όσο σε μεγαλύτερα ποσοστά, κι από εκεί και κάτω αρχίζει το πρόβλημα.

Συμβαίνει συχνά ενώ φορτίζεις το κινητό να το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατεβάσω θέμα... χθες μου έβγαλε μια αναβάθμιση για το themecentre κ την έκανα, Μήπως παίζει αυτό κανένα ρόλο; έχω την 1447.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατεβάσω θέμα... χθες μου έβγαλε μια αναβάθμιση για το themecentre κ την έκανα, Μήπως παίζει αυτό κανένα ρόλο; έχω την 1447.

πηγαινε στην διαχείρηση εφαρμογών, βρες το theme center και επέλεξε "Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων". Μετά δες αν κατεβάζει το θέμα που θες. Πάντως συμβαίνει συχνά να υπάρχει πρόβλημα στο server τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...