Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι αλλα θα τα καταφερω νομιζω αν μου δωσεις οδηγιες

Θα πρέπει η συσκευή σου να είναι root. Αν δεν είναι root , κάνε την με το Kingo root ή το Vroot ή το Root genius από το PC.

To root explorer που χρησιμοποιεί στο video δεν είναι free. Μπορείς να το κάνεις με το Es file manager. Για το Es file manager πρόσεξε να ενεργοποιήσεις το "Eξερευνητής Root" και να κάνεις προσάρτηση R/W στο system.

Αν το κάνεις σωστά όλα καλά και το viber θα δουλεύει. Αν δεν το κάνεις σωστά, πολύ πιθανών το τηλέφωνο μετά από το reboot να μην ανοίγει.

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας. Έχω ένα lenovo A806 με 1447 φορεμένη ενώ το είχα ζητήσει root δυστηχώς δεν είναι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως να το ρουτάρω στην ίδια rom? Δεν γνωρίζω και πολλά πάνω στο είδος και έχω τρελαθεί έχω προσπαθήσει τα παντα, δεν βγάζω άκρη.. :(
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας. Έχω ένα lenovo A806 με 1447 φορεμένη ενώ το είχα ζητήσει root δυστηχώς δεν είναι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως να το ρουτάρω στην ίδια rom? Δεν γνωρίζω και πολλά πάνω στο είδος και έχω τρελαθεί έχω προσπαθήσει τα παντα, δεν βγάζω άκρη.. :(

με genius root ή vroot;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας. Έχω ένα lenovo A806 με 1447 φορεμένη ενώ το είχα ζητήσει root δυστηχώς δεν είναι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως να το ρουτάρω στην ίδια rom? Δεν γνωρίζω και πολλά πάνω στο είδος και έχω τρελαθεί έχω προσπαθήσει τα παντα, δεν βγάζω άκρη.. :(

Αυτο το εκανες?

 

Τελικα το εκανα σημερα ρουτ με το RootGenius,

Πας στο κινητο ρυθμισεις/ σχετικα με το τηλεφωνο/ πληροφοριες συσκευης/ και πατας 8φορες το Αριθμος εκδοσης/ μετα πας πισω 2 φορες/ επιλογες για προγραμματιστες/ και ενεργοποιεις το "εντοπισμος σφαλματων USB".

 

Οταν συνδεσεις το κινητοο στο pc θα επιλεξεις στο παραθυρο που θα σου βγαλει στο κινητο "εντοπισμος σφαλματων USB" και "Συσκευη πολυμεσων (ΜΤΡ).

Μετα ανοιγεις το RootGenius στο pc σου, πατας αποδοχη σε οτι σου βγαλει στο κινητο, αποδοχη 2 εφαρμογων στο κιινητο και εισαι ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εκανες?

 

Το κατέβασα σύνδεσα το κινητό μου και μου έβγαλε "You ve got root access"

Έχω κατεβάσει το root checker στο κινητο μου και μου βγάζει "Sorry! Root access is not properly installed on this device."

Πιο μπερδεμένος πεθαίνω!!

Edited by thanosmo
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα σύνδεσα το κινητό μου και μου έβγαλε "You ve got root access"

Έχω κατεβάσει το root checker στο κινητο μου και μου βγάζει "Sorry! Root access is not properly installed on this device."

Πιο μπερδεμένος πεθαίνω!!

Την ξανάκανες την διαδικασία να το ροοτάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Την ξανάκανες την διαδικασία να το ροοτάρεις?

 

με το που το συνδεσα μου το εβγαλε απευθειας. Το ιδιο οταν το συνδεω με kingo root. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τσεκάρω με σιγουριά αν είναι ή δεν είναι ρουταρισμένο?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η συσκευή σου να είναι root. Αν δεν είναι root , κάνε την με το Kingo root ή το Vroot ή το Root genius από το PC.

To root explorer που χρησιμοποιεί στο video δεν είναι free. Μπορείς να το κάνεις με το Es file manager. Για το Es file manager πρόσεξε να ενεργοποιήσεις το "Eξερευνητής Root" και να κάνεις προσάρτηση R/W στο system.

Αν το κάνεις σωστά όλα καλά και το viber θα δουλεύει. Αν δεν το κάνεις σωστά, πολύ πιθανών το τηλέφωνο μετά από το reboot να μην ανοίγει.

καλή επιτυχία

Δηλαδή πρέπει να κάνω οτι κανει στο βιντεο αλλα αντι για us να βαλω gr? Αλλά τι σχέση έχει το widget του καιρού με τις ειδοποιήσεις του viber?

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τι δικο μου φοραει την 3447 χωρις ροοτ προτεινεται να το κανω ροοτ και να βαλω καποια αλλη ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις το τηλέφωνο σε Normal mode και όχι σε Power saving το κάνει?

 

Ναι. Η μονη εξοικονομηση που εχω επιλεγμενη ειναι αυτη για την οθονη και την CPU.

Το κανει κυριως οταν ενεργοποιειται αυτοματα η διαχειριση ενεργειας, αλλα και οταν τσεκαρω καταναλωσεις, ομως οχι παντα και δεν εχω κατσει να ασχοληθω για να βρω τις συνθηκες.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η μονη εξοικονομηση που εχω επιλεγμενη ειναι αυτη για την οθονη και την CPU.

Το κανει κυριως οταν ενεργοποιειται αυτοματα η διαχειριση ενεργειας, αλλα και οταν τσεκαρω καταναλωσεις, ομως οχι παντα και δεν εχω κατσει να ασχοληθω για να βρω τις συνθηκες.

Όταν λέω normal mode εννοώ να μην έχεις καμία εξοικονόμηση ενεργή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω normal mode εννοώ να μην έχεις καμία εξοικονόμηση ενεργή.

 

Ναι, το κανει. Εδω και 2 μερες εχω βαλει το Supersu να με ρωταει για την διαχειριση και οποτε την ανοιγω χρειαζεται 3 φορες εγκριση. Αυτοματα δεν ετυχε να μου ζητησει ακομα.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω δυο αποριες αν μπορει να με βοηθησει καποιος.

η πρωτη ειναι οτι ταξιδευω συνεχεια στην Ιταλια και το τηλ οταν ειμαι ιταλια και εχω εισερχομενη κλιση απο ελλαδα στον αριθμο μπροστα μου προσθετη +39 ( που ειναι ο κωδικος της Ιταλιας ) και μετα 30 και τον αριθμο δηλαδη τα νουμερα εχουν την μορφη +3930............. και αυτο γινετε ασχετα με το αν ειναι αποθηκευμενα με το +30 η οχι στο τηλ. οταν παω να καλεσω τον αριθμο απο το αρχειο καταγραφης του τηλ μου λεει κατι στα ιταλικα που νομιζω οτι ειναι ο αριθμος δεν υπαρχει. το ονομα της επαφης εμγανιζεται κανονικα και εχω κανει και αυτο που περιγραφεται στην πρωτη σελιδα για τα ψηφία των επαφων.

 

η δευτερη απορία ειναι οτι στο Δικτυα κνητης τηλεφωνιας - Data usage and APP control οταν το παταω μου γραφει Δυστυχος η εφαρμογη network settings εχει σταματησει . ειναι φυσιλογικο?

 

το τηλ εχει την vibeui 1447

 

καμιά βοήθεια για το παραπάνω?????

 

επισης εχω κατεβασει το Link2sd και οταν παω να κανω μεταφορα καποια εφαρμογη απο το τηλ στην καρτα μου βγαζει μνμ :

το App2SD δεν υποστηριζεται απο την συσκευη σας , η συσκευη σας εχει εναν πρωτευον εξωτερικο διαμερισμα το οποιο εξομοιωνεται απο την εσωτερικη μνημη.

μπορειτε να συνδεσετε την εφαρμογη προκειμενου να μετακινησεται τα αρχεια της στην καρτα SD.

τι πρεπει να κανω?

 

εχει την 1447 το τηλ και στο root checker μου βγαζει οτι ειναι root αν αυτο παιζει καποιο ρολο.

 

ευχαριστω προκαταβολικα γιατι μεσα απο το forum μου εχουν λυθει πολλες αποριες....

Edited by VAGROUL
letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει επιλογη μεσα απο το μενου των ρυθμισεων να γραφει στην καρτα. Ομως θα γραφονται ολα στην καρτα και δεν πρεπει. Επισης αν το πατησεις τωρα, θα κανει επανεκκινηση με σκοπο να τα περασει στην καρτα, αλλα με αγνωστα αποτελεσματα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 3 μέρες που πετάει συνεχώς το μήνυμα unfortunately ,Υπηρεσίες Google Play has stop.

Εχω την 1516 και οι μόνες αλλαγές στο software ήτανε η εγκατάσταση της νέας εφαρμογής Google photos και το cm locker

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχει καταφέρει κανείς να κάνει το AthensBook να βρει αυτόματα τοποθεσία;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 2 μερες τωρα εχω ριξει τρελο διαβασμα στο forum, απλα ειστε απιστευτοι. Οτι προβλημα ειχα βρηκα τις λυσεις εδω μεσα. Αλλαξα τη rom και εβαλα την 1501 και μου λυθηκε το προβλημα με το notification center, διορθωσα το προβλημα με το Power manager, αλλαξα τη γραμματοσειρα στις ειδοποιησεις και πλεον το κινητο ειναι ετοιμο να το παραδωσω στην αδερφη μου να το χαρει. Το μονο προβλημα που μου εχει μεινει, αλλα δεν καταφερα να το διορθωσω, ειναι οι ειδοποιησεις στα μυνηματα. Ενω εχω κανει το Handcent sms default, συνεχιζει να μου βγαζει ειδοποιηση και απο το handcent και απο το προεγκατεστημενο προγραμμα μυνηματων. Δοκιμασα αυτα που εχουν γραφει εδω μεσα, αλλα συνεχιζει. Δεν ξερω μηπως κανω κατι λαθος...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Κατα λαθος διεγραψα εγω ή ο μικρος το lenovo theme center, μπορει καποιος να μου πει πώς το ξαναβρισκω-ξαναπερναω-κατεβαζω;

Να πω οτι ειμαι ασχετος. Εχω το κινητο εδω και κανα εξαμηνο, το πηρα απο νικμαλ, ειμαι ροοτ με την παλια ρομ (νομιζω κατι 9432 st) και το μονο που αλλαξα ως τωρα ειναι το προβλημα με τα ανοματα στα σμσ.

Το theme center το χρειαζομαι για να αλλαξω τα fonts οπως τα λετε! Εγω με το τηλ ειμαι ενθουσιασμενος ακομα και με την παλια τη ρομ. (Μονο τα δυο θεματακια που αναφερω ειχε και η λυση ειναι γελοια)

Απο θεμα μπαταριας-καμερας-γπς-κλπ δεν ειχα ποτε θεμα , ποτε μα ποτε δεν μου εχει κολησει-επανεκινηση. Πολλοι φιλοι μου παντως που τους το προτεινα και τους ενημερωσα για το φορουμ για να διαβασουν για το κινητο, απο αυτα που διαβασαν εδω μεσα,τρομοκρατηθηκαν.αν καποιος δεν εχει δει απο κοντα το τηλ. νομιζει οτι προκειται για αχρηστο και προβληματικο.ειναι τηλεφωναρα και απροβληματιστο για τον μεσο χρηστη. Καλο ειναι στην πρωτη σελιδα καθε θεματος,μαζι με τους drivers κλπ. να βαζεται και μια συνοψη ενος μετρ του ειδους,π.χ. candilak, για τον μεσο χρηστη.

Σε 400 σελιδες ολοι οι μεσοι χρηστες μπερδευονται και αυτο που τους μενει στο τελος ειναι οι αρνητικες αναρτησεις.

Συγνωμη αν κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το all-in-one οδηγός πρώτος πρώτος στο πρώτο post, δεν περιλαμβάνει κάτι λίγα advanced θεματακια..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 3 μέρες που πετάει συνεχώς το μήνυμα unfortunately ,Υπηρεσίες Google Play has stop.

Εχω την 1516 και οι μόνες αλλαγές στο software ήτανε η εγκατάσταση της νέας εφαρμογής Google photos και το cm locker

πριν 3 μέρες μου ξεκίνησε να μου πετάει και εμένα αυτό το μήνυμα. Εγώ όμως βρήκα ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε μια επιλογή στο Amplify module που είχα βάλει στο xposed. Τώρα για σένα που υποθέτω ότι δεν είναι το ίδιο, προτείνω να κάνεις ένα wipe cache/dalvik από το TWRP. Κάνε και μια εκκαθάριση δεδομένων στο Google Play services.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή πρέπει να κάνω οτι κανει στο βιντεο αλλα αντι για us να βαλω gr? Αλλά τι σχέση έχει το widget του καιρού με τις ειδοποιήσεις του viber?
το κρίσιμο είναι να προσθέσεις το "ro.lenovo.region=row" . Έχει σχέση με το widget καιρού γιατί με αυτή την προσθήκη, το Viber γίνεται "παντός καιρού"!
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω μόλις βρεθώ με την κοπελιά και θα ενημερώσω. Ευχαριστω παλικαρε

Τι εννοείς δηλαδή οτι γίνεται παντος καιρού;

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω μόλις βρεθώ με την κοπελιά και θα ενημερώσω. Ευχαριστω παλικαρε

Τι εννοείς δηλαδή οτι γίνεται παντος καιρού;

Ζήτησες συσχετισμό με το widget καιρού και απλά στον έκανα:D

Link to comment
Share on other sites

Μιλαει με γρίφους ο γέροντας..

Αυτη η προσθηκη, φτιαχνει το widget καιρου, τις ειδοποιησεις viber, skype κλπ, προσθέτει μια sos κληση στην αρχικη οθονη κ.ά. κ.ά....

(Αφου λεει μονο ΠΑΟΚ, πες το απλα και συ.. :P)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...