Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα στην παρεα και απο εμενα!!

ειμαι κατοχος κινητου απο χτες .το πηρα καινουργιο απο tinydeal το ειχε βγαλει προσφορα για καποιες μερες.

φοραει την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 εχει τα προβληματακια αυτα δεν εμφανιζει σωστα τα ονοματα και κατι κινεζιες..

υπαρχει κατι καλο με καλη διαχειρηση μπαταριας??εχω περασει ηδη twrp...!!

προτεινεται καποιa καλη rom?

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών, πάτα το κουμπί μενού και μετά clear all cache και μετά ξαναπροσπάθησε.

 

το δοκοιμασα αλλα και παλι τιποτα.κανει εκαθαριση γυρω στα 15-20 mb. δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει. εχει αρκετο ελευθερο χωρο το τηλ και η sd γιατι να το κανει αυτο?

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το novago? Δε δουλεύει σε ρουταρισμένα κινητά αλλα από ότι διαβάζω πολλοί χρησιμοποιούν το hide my root και το τρέχουν κανονικά. Εγώ δεν τα κατάφερα, μήπως χρειάζεται και τίποτα επιπλέον??

Ναι, Ισχύει αυτό με το hide my root απλά λειτουργεί σε παλιά έκδοση του novago, την βάζεις άλλα δεν τη κάνεις update.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω και εγώ εδώ και 2 βδομάδες το lenovo. Εχει 4-5 μέρες ου όταν ακούω ράδιο μετά από 1-2 λεπτά κλείνει. Και όταν ακούω κ είμαι συνδεδεμένη στο ίντερνετ με τα mb μου βγάζει αυτό το μήνυμα. You are not on a carrier network. Continuing to run software will produce network traffic. we suggest you use a monthly data plan. Continue? Εχω την εντύπωση ότι αρχισε να το κάνει αυτό όταν κατέβασα το clean master και το cm locker. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να μην κλείνει το ράδιο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω και εγώ εδώ και 2 βδομάδες το lenovo. Εχει 4-5 μέρες ου όταν ακούω ράδιο μετά από 1-2 λεπτά κλείνει. Και όταν ακούω κ είμαι συνδεδεμένη στο ίντερνετ με τα mb μου βγάζει αυτό το μήνυμα. You are not on a carrier network. Continuing to run software will produce network traffic. we suggest you use a monthly data plan. Continue? Εχω την εντύπωση ότι αρχισε να το κάνει αυτό όταν κατέβασα το clean master και το cm locker. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να μην κλείνει το ράδιο?

 

Γεια. Για το ράδιο κοίτα στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ > ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ > Απενεργοποίηση εφαρμογών όταν η οθόνη είναι κλειστή = Να είναι σε απενεργοποίηση.

Αν δεν είναι αυτό κοίτα και τις ρυθμίσεις του cm locker.

Όταν λες στο "ίντερνετ με τα mb" τι εννοείς;

 

Για το clean master έχει αντίστοιχη υπό-εφαρμογή το Security της Lenovo που είναι πολύ καλή εφαρμογή.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι καλο με καλη διαχειρηση μπαταριας??εχω περασει ηδη twrp...!!

προτεινεται καποιa καλη rom?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω την ρομ 9432.Σκεφτομαι να αλλάξω ρομ σε κάτι πιο καινούριο. δεν έχω ξανά κάνει κάτι τέτοιο οπότε έχω κάποιες απορίες.

 

1.Θελω να πάρω μια καινούρια πιο μεγάλη Sd Card παιζει κανέναν ρόλο εάν αλλάξω ρομ και μετά πάρω και βάλω άλλη Sd.

 

2.Για να βάλω καινούρια Ρομ πρέπει να κάνω φορμάτ την Sd που έχω ή το κινητό εγώ ή γίνετε κατά την διάρκεια αλλαγής ρομ;.

 

3.Πια ρομ προτείνετε να βάλω ;θελω να ειναι multilanguage (αν και δεν με νοιάζει τόσο δλδ ελληνικά θέλω μονό στον κατάλογο τηλεφώνων και στα μηνύματα όταν γράφω κατά τα άλλα δεν με νοιάζουν τα ελληνικά)να υπάρχει δυνατότητα να βάλω Google apps και να γίνετε ροοτ.

 

κάτι ακόμα

εάν μετά από την αλλαγή ρομ στο μέλλον το κινητό παρουσιάσει κάποια βλάβη(όχι απο την αλλαγη της ρομ) θα υπάρχει πρόβλημα με το minideal(που αγορασα το κινητο)πχ δεν θα το επισκευάζουν - αντικαθιστούν;Κατι άκυρο γνωρίζετε πόσο καιρό εγγύηση δίνει το minideal για το κινητό αυτό γτ έψαξα και δεν βρήκα κάτι.Μονο ότι άμα πάθει κάτι το αλλάζουν οχι ομωσ κατι συγκεκριμένο.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by Sdouze
Link to comment
Share on other sites

το δοκοιμασα αλλα και παλι τιποτα.κανει εκαθαριση γυρω στα 15-20 mb. δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει. εχει αρκετο ελευθερο χωρο το τηλ και η sd γιατι να το κανει αυτο?

Αφαίρεσε τον google λογαριασμό σου από τους λογαριασμούς του τηλεφώνου σου. Μετά πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών και κάνε διαγραφή δεδομένων στις εφαρμογές 1. Google play store , 2. Google play services , 3. Πλαίσιο υπηρεσιών Google, 4. Πρόγραμμα διαχείρισης λήψεων.

 

Μετά άνοιξε το playstore, βάλε τον λογαριασμό σου της google και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδω και μερικές μέρες μου βγάζει το du battery saver οτι ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς να το χρησιμοποιώ !!! Τι μπορεί να φταίει;;;;
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε τον google λογαριασμό σου από τους λογαριασμούς του τηλεφώνου σου. Μετά πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών και κάνε διαγραφή δεδομένων στις εφαρμογές 1. Google play store , 2. Google play services , 3. Πλαίσιο υπηρεσιών Google, 4. Πρόγραμμα διαχείρισης λήψεων.

 

Μετά άνοιξε το playstore, βάλε τον λογαριασμό σου της google και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή.

 

ok. θα το κανω και σ ευχαριστω. το απίθανο ειναι οτι προσπαθω να κατεβασω τις εφαρμογες MTK TOOLS και MTK EXPLORER και κανει αυτο που αναφερω , μετα πηγα να κατεβασω ενα παιχνιδι το FLOW FREE και το κατέβασε κανονικα. τις εφαρμογες τις MTK τις κατεβαζει κανονικα και της σταματαει στην εγκατασταση. κουλο....

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδω και μερικές μέρες μου βγάζει το du battery saver οτι ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς να το χρησιμοποιώ !!! Τι μπορεί να φταίει;;;;

το du battery

Link to comment
Share on other sites

καλημερα δοκιμασα το ρομ αλλα θελω κατι ποιο απλο ...

ειδα σε needrom aosp v2.0 αλλα μονο αγγλικα και κινεζικα .

υπαρχει τροπος να προστεθει γλωσσα?

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, αντιμετωπίζω απο χθες πρόβλημα με το ηχείο του lenovo. Δεν ακούγεται ο ήχος (ringtone) όταν με καλούν και γενικά όλοι οι ήχοι. Το ακουστικό λειτουργεί κανονικά με χρήση ή χωρίς hands free. Έγινε εντελώς ξαφνικά χώρις κάποια πτώση ή κάτι άλλο. Έχει ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα κατά το παρελθόν αλλά ήταν πολύ προσωρινό και το τηλέφωνο επανήλθε μόνο του.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, αντιμετωπίζω απο χθες πρόβλημα με το ηχείο του lenovo. Δεν ακούγεται ο ήχος (ringtone) όταν με καλούν και γενικά όλοι οι ήχοι. Το ακουστικό λειτουργεί κανονικά με χρήση ή χωρίς hands free. Έγινε εντελώς ξαφνικά χώρις κάποια πτώση ή κάτι άλλο. Έχει ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα κατά το παρελθόν αλλά ήταν πολύ προσωρινό και το τηλέφωνο επανήλθε μόνο του.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

αφού διαπιστώσεις ότι δεν έκλεισε καταλαθος η ένταση του ηχου, η δεν έγινε επιλογή αθόρυβο προφίλ και αλλάξεις και ringtone που να το ακούς στο preview της επιλογης,

reset το κινητό και αν δεν επανέλθει δοκίμασε και οποιαδήποτε εφαρμογή για αύξηση ήχου από το playstore

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα δοκιμασα το ρομ αλλα θελω κατι ποιο απλο ...

ειδα σε needrom aosp v2.0 αλλα μονο αγγλικα και κινεζικα .

υπαρχει τροπος να προστεθει γλωσσα?

 

Στις rom που δεν είναι multileague δεν μπορείς να προσθέσεις γλωσσα, αλλά μπορείς να κατεβάσεις το Locale more pro (free) και να σου αλλάξει τα περισσότερα (όχι ολα) στα ελληνικα

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

αφού διαπιστώσεις ότι δεν έκλεισε καταλαθος η ένταση του ηχου, η δεν έγινε επιλογή αθόρυβο προφίλ και αλλάξεις και ringtone που να το ακούς στο preview της επιλογης,

reset το κινητό και αν δεν επανέλθει δοκίμασε και οποιαδήποτε εφαρμογή για αύξηση ήχου από το playstore

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά έχω κάνει ήδη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν άλλαξε κάτι. Έχω πρόβλημα με το μεγάφωνο. Δεν ακούγεται όποιο ringtone και να βάλω, ούτε στα βίντεο, τίποτα.. Μάλλον για την ακρίβεια ακούγεται μόνο αν το βάλεις κοντά στο αυτί.

Καμιά ιδέα τι άλλο μπορεί να έχει συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ θα μεινω με τα αγγλικα μου....!!!!!:rolleyes::D:rolleyes:

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά έχω κάνει ήδη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν άλλαξε κάτι. Έχω πρόβλημα με το μεγάφωνο. Δεν ακούγεται όποιο ringtone και να βάλω, ούτε στα βίντεο, τίποτα.. Μάλλον για την ακρίβεια ακούγεται μόνο αν το βάλεις κοντά στο αυτί.

Καμιά ιδέα τι άλλο μπορεί να έχει συμβεί;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2248396

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι... Είπα να περάσω σε android αλλά άρχισα ήδη να προβληματίζομαι....το πρωί και ενώ χρησιμοποιούσα νωρίτερα το κινητό,έκλεισε και δεν ανοίγει με τίποτα... ούτε με τα κουμπιά ούτε με τίποτα...προσπάθησα το flash tool αλλά βγάζει πρόβλημα brom error 5054...please help κύριοι!!!

lenovo a806 από κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις.

1. Το τηλ. όταν το πλησιάζω στο αυτί για κλήση σβήνει κανονικά η οθόνη, όμως δεν ενεργοποιείται όταν το απομακρύνω για να τερματίσω την κλήση. Αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω αυτή τη δυνατότητα και να έχω μόνιμα αναμένη την οθόνη.

2. Όταν λαμβάνει κλήση, στην αναγνώριση δεν βγάζει την τοποθεσία του καλούντα.

Και οι δυο λειτουργίες στη MIUI Rom που είχα βάλλει παλιότερα δούλευαν κανονικά. Στη 1447 αλλά και σε άλλες vibeui rom δεν δουλεύουν.

Είναι bag των Rom, ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; Να πω πως έχω διορθώσει το θέμα με τον καιρό και τα fonts και το τηλ κατά τάλλα δουλεύει μια χαρά.

 

Ευκαιρίας δοθείσης να ενημερώσω, πως το θέμα με την ξαφνική εκφόρτιση της μπαταρίας λύθηκε (από ότι φαίνεται). Μετά από ένα μήνα ταλαιπωρίας, έβαλα τη MIUI όπου εκεί είδα πως ήταν θέμα rom μιας και σε αυτή δεν έσβηνε το τηλ και η μπαταρία εκφορτίζονταν κανονικά.

Έτσι μιας και μου αρέσει η 1447, την ξαναπέρασα, αλλά δεν έκανα αναβάθμιση του supersu. Άφησα αυτόν της rom. Το τηλ. εδώ και μια εβδομάδα δουλεύει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

το du battery

 

απο τα χριστουγεννα το εχω και δεν μου το εχει ξανα παρουσιασει εδω και 5,5 μηνες :wacko: εχω περασει την 1447

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι... Είπα να περάσω σε android αλλά άρχισα ήδη να προβληματίζομαι....το πρωί και ενώ χρησιμοποιούσα νωρίτερα το κινητό,έκλεισε και δεν ανοίγει με τίποτα... ούτε με τα κουμπιά ούτε με τίποτα...προσπάθησα το flash tool αλλά βγάζει πρόβλημα brom error 5054...please help κύριοι!!!

lenovo a806 από κίνα...

Δοκίμασε να αλλάξεις την έκδοση του sp flash tool που χρησιμοποιείς. Επίσης δοκίμασε σε άλλη θήρα USB ή με άλλο καλώδιο USB. Δυστυχώς από μαρτυρίες χρηστών αλλά και προσωπική εμπειρία , όλα παίζουν ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

ok. θα το κανω και σ ευχαριστω. το απίθανο ειναι οτι προσπαθω να κατεβασω τις εφαρμογες MTK TOOLS και MTK EXPLORER και κανει αυτο που αναφερω , μετα πηγα να κατεβασω ενα παιχνιδι το FLOW FREE και το κατέβασε κανονικα. τις εφαρμογες τις MTK τις κατεβαζει κανονικα και της σταματαει στην εγκατασταση. κουλο....

 

το κανει και σε αλλες εφαρμογες καποιες τις κανει εγκατασταση και καποιες οχι. εκανε εγκατασταση εφαρμογη 10mb και μου γραφει ανεπαρκης χωρος για εκγατασταση του 1 mb. τι μπορει να παιζει?

Edited by VAGROUL
letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας αν γίνεται να ζωηρέψω λίγο τα χρώματα της κάμερας? Το βάζω δίπλα σε άλλα κινητά με 6 και 8Μpixels και η φωτογραφίες του A8 είναι κατά πολύ χειρότερες..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...