Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειναι κουλό, συμβαινει, ειδικα με διαφορετικό φορτιστή από του κατασκευαστή. Αλλά αν το εχεις στα χερια σου θα ξερεις αν το κάνει και εκτός ρεύματος ή οχι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κουλό, συμβαινει, ειδικα με διαφορετικό φορτιστή από του κατασκευαστή. Αλλά αν το εχεις στα χερια σου θα ξερεις αν το κάνει και εκτός ρεύματος ή οχι..
το φορτίζω με τον μαμίσιο φορτιστή...

 

ας πούμε πως το κάνει και φορτίζοντάς το, τι να συμπέρασμα να βγάλω από αυτό; (θα το τσεκάρω πάντως... πριν λίγο το φόρτισα αλλά δεν τον κοίταξα)...

 

ας πούμε πως δεν το κάνει όταν το φορτίζω, αυτό σημαίνει πως φταίει η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανει φορτιζοντας το, ειναι η ανωδυνη εκδοχη.

Υπάρχει μία πιθανότητα και για μη φορτιση.. Τα ρεύματα παίζουνε ρολο. Πρέπει να αποκλειουμε περιπτώσεις. Ή αυτό ή η οθονη.

Για να δεις αν ειναι θεμα ρομ, υποθετω αν μπεις recovery και κανει παλι κολπα, ισως ειναι hardware..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανει φορτιζοντας το, ειναι η ανωδυνη εκδοχη.

Υπάρχει μία πιθανότητα και για μη φορτιση.. Τα ρεύματα παίζουνε ρολο. Πρέπει να αποκλειουμε περιπτώσεις. Ή αυτό ή η οθονη.

Για να δεις αν ειναι θεμα ρομ, υποθετω αν μπεις recovery και κανει παλι κολπα, ισως ειναι hardware..

λέγοντας αν το κάνει και φορτίζοντάς το, είναι ανώδυνη η εκδοχή τι εννοείς πως φταίει;
Link to comment
Share on other sites

O φορτιστης..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

O φορτιστης..
κάτσε να το δοκιμάσω τώρα να σου πω...

είμαι πολύ περίεργος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

O φορτιστης..
το δοκίμασα...

 

τελικά είχες απόλυτο δίκιο σε σχέση με την φόρτιση...

 

το έβαλα στην πρίζα και δούλευε μια χαρά, έγραφα κανονικά στο viber και ότι λειτουργίες πατούσα, ανταποκρινόταν μια χαρά το touch...

 

με το που το έβγαλα, πάλι τα ίδια...

 

τι κουλό είναι αυτό, τι φταίει;:(:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν και περιμενα το αντιθετο.. Μαλλον θα πρεπει να δοκιμασεις αλλη μπαταρια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν και περιμενα το αντιθετο.. Μαλλον θα πρεπει να δοκιμασεις αλλη μπαταρια
δεν έχω άλλη μπαταρία...:(

 

τι ποσοστό δίνεις να φταίει η μπαταρία... και επίσης περιέργως δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα πριν ούτε και τώρα με το να μην έχει διάρκεια από φόρτιση σε φόρτιση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν έχω άλλη μπαταρία...:(

 

τι ποσοστό δίνεις να φταίει η μπαταρία... και επίσης περιέργως δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα πριν ούτε και τώρα με το να μην έχει διάρκεια από φόρτιση σε φόρτιση...

 

έντιτ: τι προτείνεις να κάνω φίλε;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξερω γω; ή παρήγγειλε μια μπαταρία απο Vifocal, που ειναι και φτηνη (αλλα 1800mAh) ή θα πρέπει να βρεις κανεναν με το ιδιο να δοκιμασεις τη μπαταρία του..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξερω γω; ή παρήγγειλε μια μπαταρία απο Vifocal, που ειναι και φτηνη (αλλα 1800mAh) ή θα πρέπει να βρεις κανεναν με το ιδιο να δοκιμασεις τη μπαταρία του..
δεν υπάρχει άλλος που να ξέρω να έχει αυτό το τηλέφωνο, συνεπώς θα πρέπει να αγοράσω μπαταρία ή να το πάω σε κάποιον που φτιάχνει κινητά αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος πως θα με διαφωτίσει...

 

μπορείς αν δεν σου είναι κόπος να μου στείλεις το λινκ εκείνο από το οποίο θα αγόραζες κι εσύ την μαμίσια (ίδια) μπαταρία (από πλευράς τιμής/αξιοπιστίας, πες ότι την αγόραζες για εσένα) γιατί είμαι άσχετος;

 

ευχαριστώ πολύ!:)

 

Υ.Γ. κρίμα γιατί δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ με το τηλέφωνο και ξαφνικά από σήμερα το πρωί μου έσκασε αυτό...:(

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και δουλεύουν. Πρόσεξε να προστατέψεις την εφαρμογή από τύπου task killer, memory optimizer , autostart blocking λειτουργίες άλλων εφαρμογών.

 

Τελικά είχε να κάνει με το deep sleep του power manager. Eπρεπε να εξαιρεθει η εφαρμογή!!! Σε ευχαριστώ φίλε...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει άλλος που να ξέρω να έχει αυτό το τηλέφωνο, συνεπώς θα πρέπει να αγοράσω μπαταρία ή να το πάω σε κάποιον που φτιάχνει κινητά αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος πως θα με διαφωτίσει...

 

μπορείς αν δεν σου είναι κόπος να μου στείλεις το λινκ εκείνο από το οποίο θα αγόραζες κι εσύ την μαμίσια (ίδια) μπαταρία (από πλευράς τιμής/αξιοπιστίας, πες ότι την αγόραζες για εσένα) γιατί είμαι άσχετος;

 

ευχαριστώ πολύ!:)

 

Υ.Γ. κρίμα γιατί δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ με το τηλέφωνο και ξαφνικά από σήμερα το πρωί μου έσκασε αυτό...:(

Κανε επανεκκίνηση και όταν ανοίξει άσε το 10 λεπτά χωρίς να κάνεις τίποτε. Μετά δοκίμασε αν συμπεριφέρεται σωστά.

 

edit: επίσης από την Διαχείριση ενέργειας ή το Power manager απενεργοποίησε τυχόν ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/2500mah-original-battery-for-lenovo-a8-a806-a808t-smartphone.html

Aλλα ειναι out of stock

Eχω παρει αυτη

http://vifocal.com/2500mah-bl229-replacement-battery-for-lenovo-a8-a808t-batteria-batterie-batterij.html

δεν ειναι original, ειναι φτηνη, ειναι 1700-1800mAh, αλλα δεν εχει προβλημα, απλα θα το φορτιζεις καθε μερα

 

Οκ :cool:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κανε επανεκκίνηση και όταν ανοίξει άσε το 10 λεπτά χωρίς να κάνεις τίποτε. Μετά δοκίμασε αν συμπεριφέρεται σωστά.

 

edit: επίσης από την Διαχείριση ενέργειας ή το Power manager απενεργοποίησε τυχόν ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας

 

το απενεργοποίησα για κάνα 10λεπτο και αφού το ενεργοποίησα το άφησα όπως μου είπες κάνα 10λεπτο...

 

επίσης η διαχείριση ενέργειας ήταν στο "κανονική"...

 

ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ! (δεν άρχισε αμέσως τα παλαβά, αλλά μετά από κάνα λεπτό και πολύ λέω, ξεκίνησε τα ίδια) :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.vickmall.com/2500mah-original-battery-for-lenovo-a8-a806-a808t-smartphone.html

Aλλα ειναι out of stock

Eχω παρει αυτη

http://vifocal.com/2500mah-bl229-replacement-battery-for-lenovo-a8-a808t-batteria-batterie-batterij.html

δεν ειναι original, ειναι φτηνη, ειναι 1700-1800mAh, αλλα δεν εχει προβλημα, απλα θα το φορτιζεις καθε μερα

 

Οκ :cool:

θα παραγγείλω την original αλλά από Δευτέρα γιατί είναι άδεια η κάρτα...

 

πόσο καιρό από την ημέρα παραγγελίας να υπολογίσω την παράδοση;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, τον χρόνο σου και το ενδιαφέρον!:)

Link to comment
Share on other sites

Ε όσο κάνουν όλα, κανένα 20ήμερο. Τώρα τελευταία παρατηρούνται καλύτεροι χρόνοι παράδοσης, μπορεί και 2 βδομάδες

(αυτή του vickmall είναι out of stock)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

το απενεργοποίησα για κάνα 10λεπτο και αφού το ενεργοποίησα το άφησα όπως μου είπες κάνα 10λεπτο...

 

επίσης η διαχείριση ενέργειας ήταν στο "κανονική"...

 

ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ! (δεν άρχισε αμέσως τα παλαβά, αλλά μετά από κάνα λεπτό και πολύ λέω, ξεκίνησε τα ίδια) :(

Για να καταλάβω το πρόβλημα είναι γενικά στο touch ή μόνο στην πληκτρολόγηση?

Link to comment
Share on other sites

Το gravitybox είναι συμβατό με την 1516 να το εγκαταστήσω;

Δεν είναι θέμα 1516 , αλλά VibeUI. Τα περισσότερα modifications του gravity box δεν γίνεται να εφαρμοστούν σε vibeui rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η 1516 είναι multi.
Αν αυτό είναι ερώτηση, η απάντηση είναι ότι δεν είναι multilanguage . Τουλάχιστον , όχι με τον τρόπο που το εννοείς.
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω το πρόβλημα είναι γενικά στο touch ή μόνο στην πληκτρολόγηση?
το πρόβλημα είναι στην γρήγορη πληκτρολόγηση (στο viber ειδικά που γράφω παθαίνει "μπλακ άουτ") αλλά και όταν χρειαστεί να πατήσω κάτι που πρέπει να μείνει λίγη ώρα παραπάνω το δάχτυλο από ένα απλό ακούμπημα, όπως π.χ. να πατήσω ένα γράμμα αλλά να το κρατήσω πατημένο μέχρι να μου βγει με τον τόνο παράδειγμα αλλά και την διαδικασία ενώ το πατάω παρατεταμένα, να σέρνω και το δάχτυλο...

(δεν ξέρω πως να το βιντεοσκοπήσω όλο αυτό και να σας το ανεβάσω να το δείτε για να καταλάβετε τι λέω)

 

μήπως να είναι θέμα software τελικά και όχι μπαταρίας ή οθόνης; αλλά από την άλλη στην φόρτιση που το δοκίμασα χθες, δεν έκανε τίποτα από αυτά, δεν υπήρχε πρόβλημα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η 1516 είναι multi.
είσαι σίγουρος;

 

εγώ από εδώ έχω διαβάσει πως οι μόνες multi είναι οι 1447 και 1501...

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω τώρα στο viber (μετά από 2-3 λεπτά χρήσης) δεν μπορώ ούτε λέξη να συντάξω... πατάω γράμματα για να γράψω και πατιέται ότι να ναι...

Καθίσταται αδύνατη η χρήση αυτού...

Εκτός του viber δεν είναι τόσο άσχημη η κατάσταση λόγο της διαφορετικής χρήσης (touch και όχι πληκτρολόγηση και γρήγορη μάλιστα) αλλά διαπιστώνεις το πρόβλημα αν παίξεις λίγο με το τηλ στο menu κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kandilak ποια modules προτείνεις να μην ρωταω ένα ενα;

Amplify , App Settings, Vibexpert, XUImod, Greenify, Smart network, MinMinGuard, ScreenOffAnimation, StatuBar gestures, Screenshot delay remover, Xblast tools

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...