Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kandilak,σ ευχαριστω πολυ.Δουλεψε με την καινουργια εκδοση και flasharise.Το τηλεφωνο ξαναζωντανεψε και παραλιγο θα το πετουσα .Τώρα θέλει root για τα υπόλοιπα ή να ακολουθήσω τον οδηγό σου για εγκατασταση του Gaps σε συσκευες που δεν ειναι root. Τωρα ποια ειναι η διαδικασια;Ημουν έτοιμος να το πεταξω.Σ ευχαριστω και παλι .

Αφού έχεις φλασαρει με το sp flash tool χρησιμοποιησε το για να φλασαρεις το TWRP. Κάτι λάθος θα έγινε την 1η φορά. Αλλιώς αν φοβάσαι να ξαναμπλεξεις βάλε στο PC το kingo root ή το vroot ή το root genius και κάνε το root μέσω αυτών των προγραμμάτων. Γκουγκλαρε και θα βρεις οδηγίες. Πρόσεξε μόνο κατά την διαδικασία που θα ζητηθεί να γίνει εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών να το επιτρέψεις από το τηλέφωνο. Μετά αφού θα είσαι root. Βάζεις το mobileuncle tool από το playstore και φλασαρεις το TWRP (οδηγός για rooted συσκευές). Με το twrp στο τηλέφωνο όλα γίνονται πιο εύκολα όσον αφορά φλασαρισματα backup κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και οι γραμμές του ενός τηλεφώνου είναι στο ίδιο δίκτυο με το άλλο? Γιατί άλλο να ανεβοκατεβενει 0-3 γραμμές 2g , άλλο 3g , αλλο 4g.

Ευχαριστω,

ειχα την ιδεα πως καπως εχει επιλεχθει το 3G αλλα εκεινη την στιγμη δεν εβρισκα την ρυθμιση.

Ειναι καπου χωμενη η επιλογη δικτυων γιατι μονο με την εφαρμογη 2g / 3g την

ανοιξα;

 

Και παλι δεν ειδα επιλογη για αυτοματη εναλλαγη δικτυου αλλα μονες επιλογες.

Δεν υπαρχει η αυτοματη εναλλαγη G / 3G που εχω σε αλλη συσκευη με 4.2;

 

Επελεξα το 2g και παλι ομως εμφανιζει χοντρη ασταθεια στο σημα σε συγκριση με το αλλο λενοβο.

 

Δεν ξερω πως εχει γινει η εγκατασταση της dev οποτε θα του δωσω να βαλει ξανα του vickmall.

Αυτη ειναι και μπορει να μπει με TWRP;

https://mega.co.nz/#!WM4yWaQL!IuWVkjZtbu7mxQ0tr-w1IdNoXprCgqDhPFPXaJfZEyY

VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

έχω το τηλέφωνο μερικούς μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημενος. Μια ερώτηση για την μπαταρία. Τελευταία μετά την φόρτιση από το 100 πέφτει στο 90 μέσα σε 30 λεπτά και μετα πάει κανονικά. Εχω κανει calibration της μπαταρίας μερικές φορές αλλα δεν αλλαξε κάτι. Δεν είναι σημαντικό αλλά θέλω να ξερω αν το κάνει και σε άλλους και αν μπορώ να το διορθώσω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,

ειχα την ιδεα πως καπως εχει επιλεχθει το 3G αλλα εκεινη την στιγμη δεν εβρισκα την ρυθμιση.

Ειναι καπου χωμενη η επιλογη δικτυων γιατι μονο με την εφαρμογη 2g / 3g την

ανοιξα;

 

Και παλι δεν ειδα επιλογη για αυτοματη εναλλαγη δικτυου αλλα μονες επιλογες.

Δεν υπαρχει η αυτοματη εναλλαγη G / 3G που εχω σε αλλη συσκευη με 4.2;

 

Επελεξα το 2g και παλι ομως εμφανιζει χοντρη ασταθεια στο σημα σε συγκριση με το αλλο λενοβο.

 

Δεν ξερω πως εχει γινει η εγκατασταση της dev οποτε θα του δωσω να βαλει ξανα του vickmall.

Αυτη ειναι και μπορει να μπει με TWRP;

https://mega.co.nz/#!WM4yWaQL!IuWVkjZtbu7mxQ0tr-w1IdNoXprCgqDhPFPXaJfZEyY

VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

Μήπως να πας να σου αλλάξουν την sim?

Ναι αυτή είναι του vickmall για φλασάρισμα από TWRP.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σας παιδιά,

έχω το τηλέφωνο μερικούς μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημενος. Μια ερώτηση για την μπαταρία. Τελευταία μετά την φόρτιση από το 100 πέφτει στο 90 μέσα σε 30 λεπτά και μετα πάει κανονικά. Εχω κανει calibration της μπαταρίας μερικές φορές αλλα δεν αλλαξε κάτι. Δεν είναι σημαντικό αλλά θέλω να ξερω αν το κάνει και σε άλλους και αν μπορώ να το διορθώσω. Ευχαριστώ

Calibration κάνεις μια φορά αν αλλάξεις rom, δεν είναι για να το κάνεις κάθε τρεις και λίγο. Δεν έχει πρόβλημα η μπαταρία σου, περισσότερο ή λιγότερο κάπως έτσι συμπεριφέρεται και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαίνει στα περισσότερα κινητα, το γρήγορο κατεβασμα απο 100 σε 90.

 

Κατι που παρατηρώ εγω ειναι οτι στο Titanium backup, αργει πολυ να φορτωσει τα πιθανα σεναρια, δλδ διπλασιο χρονο απο παλιότερο κινητο ή ταμπλετ.. Τα backup τα εχω στην καρτα, αλλα και σε αλλα κινητα στην καρτα ειναι..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πως κανουμε ενα αρχειο back up?επισης πως μπορω να αποθηκευω τις εφαρμογες στην καρτα sd?

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως κανουμε ενα αρχειο back up?επισης πως μπορω να αποθηκευω τις εφαρμογες στην καρτα sd? Τελος δεν σΧολιασε την 3447.

Link to comment
Share on other sites

Backup ενα αρχειο κανουμε αντιγράφοντας το σε καρτα SD, σκληρο δισκο ή σε cloud.

Οι εφαρμογές αποθηκεύονται στην SD απο τις ρυθμισεις, επιλεγεις που να αποθηκεύονται, αλλα θα αποθηκευτουν ολες στην καρτα και θα χανονται προεπιλογες μετά από καθε επανεκκίνηση.

3447 δεν ειναι official rom

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το novago? Δε δουλεύει σε ρουταρισμένα κινητά αλλα από ότι διαβάζω πολλοί χρησιμοποιούν το hide my root και το τρέχουν κανονικά. Εγώ δεν τα κατάφερα, μήπως χρειάζεται και τίποτα επιπλέον??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Με ελεύθερο χώρο 12gb στην εσωτερικη 4 sd και 1.4 ram παω να κατεβάσω εφαρμογη 3mb και μου λέει ότι δεν έχω διαθέσιμο χώρο. Έκανα επανεκκίνηση και είναι το ίδιο. Τι να κοιτάξω;
letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Με ελεύθερο χώρο 12gb στην εσωτερικη 4 sd και 1.4 ram παω να κατεβάσω εφαρμογη 3mb και μου λέει ότι δεν έχω διαθέσιμο χώρο. Έκανα επανεκκίνηση και είναι το ίδιο. Τι να κοιτάξω;

πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών, πάτα το κουμπί μενού και μετά clear all cache και μετά ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Βρήκα το επόμενο μου επάγγελμα τώρα που είμαι άνεργος...θα ανοίξω ψυχιατρική κλινική και θα σας κλείσω όλους μέσα!!!!!:lol::lol:

 

ρε ψυχάκια 421 σελίδες?μα τι είναι επιτέλους το s6 edge?:p:p

 

μήπως τελικά πρέπει να καταλάβουν οι εταιρείες ποιες είναι οι πραγματικές τους "ναυαρχίδες" και να δίνουν και καμιά υποστήριξη ειδικά όταν σκοπεύουν να δώσουν lollipop σε μπακατέλες με 1gb ram?

 

ερώτηση προς τον kandilak...είμαι υπερευχαριστημένος με την 1447 κάτοχος του κινητού εδώ και 1 μήνα...απλά θέλω να ρωτήσω πριν αρκετά ποστ είχες βάλεις το apk του lenovo launcher που μπορείς να μεταφέρεσαι σε οποιαδήποτε οθόνη...εγκαθιστώντας το apk παρατήρησα έντονο lag το οποίο συνεχίστηκε και με τον Nova prime...έκανα εκκαθάριση cache και το κινητό με ξαναγύρισε στον παλιό launcher που δεν μπορείς να πας σε οποιαδήποτε σελίδα αλλά το τηλέφωνο είναι το ίδιο ταχύτατο όπως την πρώτη μέρα...έχεις ιδέα τι μπορεί να παίζει?

 

κατά τα άλλα ένα άριστο τηλέφωνο με 720p που δεν μασάει πουθενά..λίγο η μπαταρία και το wifi αλλά μην τα θέλουμε και όλα...100 ευρώ το αγόρασα ελαφρώς μετάχειρο :cool: τι άλλο θα έπαιρνα σε αυτά τα λεφτά? :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι...

Να πας σε οποιαδήποτε σελίδα τι εννοείς; που πατάς την αντίστοιχη τελιτσα κάτω κάτω και σε πάει κατευθείαν?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι...

Να πας σε οποιαδήποτε σελίδα τι εννοείς; που πατάς την αντίστοιχη τελιτσα κάτω κάτω και σε πάει κατευθείαν?

 

εννοώ φίλε μου ότι με τον launcher του kandilak από την 4 σελίδα πχ ξαναπηγαινα στην 1 κατευθείαν με την αφή...τώρα μου κολλάει στην 4 και γυρναω με το κεντρικο κουμπί πάλι πίσω...τι έπαιζε και λαγκάριζε τόσο πολύ ο νεότερος launcher?

Link to comment
Share on other sites

εννοώ φίλε μου ότι με τον launcher του kandilak από την 4 σελίδα πχ ξαναπηγαινα στην 1 κατευθείαν με την αφή...τώρα μου κολλάει στην 4 και γυρναω με το κεντρικο κουμπί πάλι πίσω...τι έπαιζε και λαγκάριζε τόσο πολύ ο νεότερος launcher?

Πρώτα απ' όλα δεν υπάρχει "launcher του kandilak", ο launcher είναι της lenovo!! Εγώ δεν παρατηρώ κανένα lag σε καμία έκδοση.

 

Από το επίσημο site του Lenovo launcher....

LeLauncher_v6.4.147.150116.65238d8_ZM10088[rd-releasekey].apk --> τελευταία stable έκδοση πριν την νέα (βλ. κάτω)

 

LenovoLauncher_v6.7.663.150416.8f3d9a3_LenovoTrial[rd-releasekey].apk --> νέα beta έκδοση με αρκετές αλλάγές - προσθήκες

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει εγκατεστημένο το power manager και έχει συνεχείς εγγραφές στο SU απλά στις επιλογές του power manager απενεργοποιούμε το (show in status bar) και σταματούν αμέσως οι εγγραφές

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρώτα απ' όλα δεν υπάρχει "launcher του kandilak", ο launcher είναι της lenovo!! Εγώ δεν παρατηρώ κανένα lag σε καμία έκδοση.

 

Από το επίσημο site του Lenovo launcher....

LeLauncher_v6.4.147.150116.65238d8_ZM10088[rd-releasekey].apk --> τελευταία stable έκδοση πριν την νέα (βλ. κάτω)

 

LenovoLauncher_v6.7.663.150416.8f3d9a3_LenovoTrial[rd-releasekey].apk --> νέα beta έκδοση με αρκετές αλλάγές - προσθήκες

 

Έχει αλλαγές στα χρώματα?

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει εγκατεστημένο το power manager και έχει συνεχείς εγγραφές στο SU απλά στις επιλογές του power manager απενεργοποιούμε το (show in status bar) και σταματούν αμέσως οι εγγραφές

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχει αλλαγές στα χρώματα?

 

το κάνεις εγκατάσταση - βλέπεις τι έχει και τι δεν έχει - αν σ'αρέσει τον κρατάς - αν δεν σ 'αρέσει πας διαχείριση εφαρμογών, βρίσκεις το lenovo launcher και πατάς κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει εγκατεστημένο το power manager και έχει συνεχείς εγγραφές στο SU απλά στις επιλογές του power manager απενεργοποιούμε το (show in status bar) και σταματούν αμέσως οι εγγραφές

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχει αλλαγές στα χρώματα?

 

Με την απενεργοποιηση των ειδοποιησεων δεν σταματαει η διενεξη, απλα δεν το μαθαινεις. Μονο οταν κλεινεις τον power manager ( η διαχειριση ενεργειας) απο το task σταματαει.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Με την απενεργοποιηση των ειδοποιησεων δεν σταματαει η διενεξη, απλα δεν το μαθαινεις. Μονο οταν κλεινεις τον power manager ( η διαχειριση ενεργειας) απο το task σταματαει.
διάβασες καλά τι γράφει ο musicmaniac?
Link to comment
Share on other sites

διάβασες καλά τι γράφει ο musicmaniac?

 

Από ότι φαίνεται όχι. Ο κλασσικός ο Έλληνας ο ..:X.... Το παθαίνω συχνά τώρα τελευταία, διαβάζω κι ακούω αυτό που θέλω κι όχι αυτό που μου λένε. Κρίση...

Μάλλον μιλάει για την εφαρμογή από το Play store, γιατί του συστήματος δεν έχει επιλογές.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται όχι. Ο κλασσικός ο Έλληνας ο ..:X.... Το παθαίνω συχνά τώρα τελευταία, διαβάζω κι ακούω αυτό που θέλω κι όχι αυτό που μου λένε. Κρίση...

Μάλλον μιλάει για την εφαρμογή από το Play store, γιατί του συστήματος δεν έχει επιλογές.

Οχι μιλάει για το power manager που έχουν οι stable VibeUI v2 εκδόσεις. Αυτές που δεν το έχουν ενσωματωμένο στις ρυθμίσεις αλλά σαν ξεχωριστή εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα δεν υπάρχει "launcher του kandilak", ο launcher είναι της lenovo!! Εγώ δεν παρατηρώ κανένα lag σε καμία έκδοση.

 

Από το επίσημο site του Lenovo launcher....

LeLauncher_v6.4.147.150116.65238d8_ZM10088[rd-releasekey].apk --> τελευταία stable έκδοση πριν την νέα (βλ. κάτω)

 

LenovoLauncher_v6.7.663.150416.8f3d9a3_LenovoTrial[rd-releasekey].apk --> νέα beta έκδοση με αρκετές αλλάγές - προσθήκες

 

φίλε μου καλησπέρα...μην παίζουμε με τις λέξεις μίλησα για το apk που έβαλες εσύ...

 

από αυτα τα 2 που πόσταρες τώρα έβαλα τον 2ο ο οποίος έχει πολύ καλά featutes και κάνει τη χρήση παιχνιδάκι...ειδικά την τοποθέτηση wallpaper...

 

έβαλα στα αγαπημένα μου το site για να το ελέγχω για καινούριες εκδόσεις..να σε ρωτήσω κάπου νομίζω είχες γράψει ότι και το κέντρο θεμάτων παίρνει αναβαθμίσεις...αυτό πως θα το ελέγχω?

 

παιδιά βάλτε άφοβα το 2ο apk του launcher όσοι δεν το κάνατε ακόμα είναι πολύ καλός...

 

ευχαριστώ kandilak..το πίεσα και αρκετά και lag δεν είδα...

 

αν θέλεις απάντησε μου για το κέντρο θεμάτων...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλησπέρα...μην παίζουμε με τις λέξεις μίλησα για το apk που έβαλες εσύ...

 

από αυτα τα 2 που πόσταρες τώρα έβαλα τον 2ο ο οποίος έχει πολύ καλά featutes και κάνει τη χρήση παιχνιδάκι...ειδικά την τοποθέτηση wallpaper...

 

έβαλα στα αγαπημένα μου το site για να το ελέγχω για καινούριες εκδόσεις..να σε ρωτήσω κάπου νομίζω είχες γράψει ότι και το κέντρο θεμάτων παίρνει αναβαθμίσεις...αυτό πως θα το ελέγχω?

 

παιδιά βάλτε άφοβα το 2ο apk του launcher όσοι δεν το κάνατε ακόμα είναι πολύ καλός...

 

ευχαριστώ kandilak..το πίεσα και αρκετά και lag δεν είδα...

 

αν θέλεις απάντησε μου για το κέντρο θεμάτων...

Μπορείς να το κάνεις update από το lenovo store. Όμως οι τελευταίες εκδόσεις δεν δουλεύουν όπως δουλεύει αυτή που έχει η 1447 όσον αφορά την αλλαγή fonts.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις update από το lenovo store. Όμως οι τελευταίες εκδόσεις δεν δουλεύουν όπως δουλεύει αυτή που έχει η 1447 όσον αφορά την αλλαγή fonts.

 

φίλε μου αλλαγή των fonts δεν έκανα δεν είμαι καν root....αφού είμαι ευχαριστημένος από το τηλέφωνο γιατι να το σκαλίζω?

 

ίσως αν αξιώσει κάποιος να μας δώσει lollipop να κάνω τον οδηγό σου...

 

πάντως φίλος που πήρε μετά βαιων και κλάδων το galaxy s4 black edition με το δερματακι πισω έχασε το χρώμα του μόλις του έδειξα τι κάνει ένα κινητό των 100-140 ευρω...μάλλον τη Δευτερα τον βλέπω να παραγγέλνει....:lol::lol: φόραγε lollipop και το lag πήγαινε σύννεφο..

 

ότι πιο value for money κυκλοφορεί...

Link to comment
Share on other sites

φόραγε lollipop και το lag πήγαινε σύννεφο..

Καλα εγω εχω ακουσει τα χειροτερα για την lollipop γιαυτο δεν θα με πειραξει αν δεν βγει ποτε για το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...