Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμβαίνει συχνά ενώ φορτίζεις το κινητό να το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα?

Nαι το κάνω, αλλά και σε περιπτώσεις που το φορτίζω τη νύχτα, δεν το χρησιμοποιώ. Το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Το πρωί στις 8:30 ήταν στο 52%, και χωρίς να κάνω καμμιά κλήση (σε αναμονή), στις 10:45 πήγα να το πάρω απο το αμάξι που το είχα ξεχάσει και το βρήκα κλειστό. Κράσσαρε, έκλεισε και η μπαταρία στο 0%. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Απλά την φορμάρουμε σε Fat32 για να την δεί!

Την 128gb φορμαρουμε ή και την 64gb?

Πάντως συμβαίνει συχνά να υπάρχει πρόβλημα στο server τους.

Σχεδον παντα θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το κάνω, αλλά και σε περιπτώσεις που το φορτίζω τη νύχτα, δεν το χρησιμοποιώ. Το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Το πρωί στις 8:30 ήταν στο 52%, και χωρίς να κάνω καμμιά κλήση (σε αναμονή), στις 10:45 πήγα να το πάρω απο το αμάξι που το είχα ξεχάσει και το βρήκα κλειστό. Κράσσαρε, έκλεισε και η μπαταρία στο 0%. Τι να πω...

το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιόντας το ενώ φορτίζει (μιλάω για ενεργοβόρα χρήση) η μπαταρία στρεσαρετε με πιθανά αποτελέσματα αυτά που περιγράφεις τα οποία δείχνουν ότι η μπαταρία σου έχει πάθει κοκομπλοκο!!! Καλύτερα είναι να το φορτίζεις για μισή ώρα, να το βγάζεις από την φόρτιση για να το δουλέψεις και μετά να το ξαναβαλεις για φόρτιση παρά να το χρησιμοποιείς ενώ φορτίζει. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει ν' αντικαταστήσεις την μπαταρία. Δοκίμασε να το φορτίζεις χωρίς να το χρησιμοποιείς και δες αν μετά από 5-6 κύκλους φόρτισης , αλλάξει συμπεριφορά η μπαταρία. Πιστεύω όμως ότι δεν θα γλυτώσεις την αλλαγή της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιόντας το ενώ φορτίζει (μιλάω για ενεργοβόρα χρήση) η μπαταρία στρεσαρετε με πιθανά αποτελέσματα αυτά που περιγράφεις τα οποία δείχνουν ότι η μπαταρία σου έχει πάθει κοκομπλοκο!!! Καλύτερα είναι να το φορτίζεις για μισή ώρα, να το βγάζεις από την φόρτιση για να το δουλέψεις και μετά να το ξαναβαλεις για φόρτιση παρά να το χρησιμοποιείς ενώ φορτίζει. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει ν' αντικαταστήσεις την μπαταρία. Δοκίμασε να το φορτίζεις χωρίς να το χρησιμοποιείς και δες αν μετά από 5-6 κύκλους φόρτισης , αλλάξει συμπεριφορά η μπαταρία. Πιστεύω όμως ότι δεν θα γλυτώσεις την αλλαγή της μπαταρίας.

Θα το κάνω αυτό που λες, και μακάρι να είναι η μπαταρία. Ήδη παράγγειλα μια από ebay, αλλά σε κανένα μήνα θα την έχω.

Έχω παρατηρήσει επίσης πως αρχικά φορτίζεται σχετικά γρήγορα. Δηλ. από 0% πάει στο20-30% νομίζω γρήγορα. Θα το χρονομετρήσω την επόμενη φορά.

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

Kandilak καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Έκανα format στην εξωτερική SD, πέρασα την νέα rom και το TWRP και έκανα την διαδικασία για την αναβάθμιση. Όλα καλά.

Ωστόσο υπάρχει και η εσωτερική μνήμη του κινητού που θέλω να κάνω και εκεί φορμάτ σε όλα έτσι ώστε να ξαναπεράσω την ρομ ξανά από την αρχή και να είναι εντελώς καθαρό το κινητό. Υπάρχει τρόπος να κάνω φορμάτ και σε αυτή τη μνήμη? Ή δεν πρόκειται να ανοίξει ποτέ τότε?? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα με τον «stevelo61» , αντιμετωπίζω κι εγώ.

Αρχικά είχε φορτωμένη την 9432 ROM και δούλευαν όλα ρολόι, με διάρκεια της μπαταρίας 2-2,5 ημέρες (χρήση τηλέφωνα, wifi και κανένα παιχνίδι για την μικρή μου). Στον μήνα πάνω άρχισε να βαραίνει και να κρατάει η μπαταρία γύρω στο 12ωρο, όποια ROM και να έβαλα (1447, 1447 multi, 1501, 1508, A806_Lewa OS_V1, MIUI v6 20150130, MIUI v6 5.2.13, MIUI v5.5.8) η διάρκεια της μπαταρίας ήταν γύρω στο 12ωρο, κάνοντας όλες τις ρυθμίσεις για οικονομία της μπαταρίας, μόνο μια φορά έφτασε το 24ωρο όταν έκανα εκκαθάριση των δεδομένων από όλες τις εφαρμογές της Google. Πάντοτε στο 12ωρο περίπου το τηλέφωνο έκλεινε , ότι ένδειξη κι αν είχε η μπαταρία (από 30% έως και 91%) και μόλις συνέδεα τον φορτιστή η ένδειξη της μπαταρίας ήταν στο 0% .

Έχω κάνει καλιμπράρισμα την μπαταρία δύο φορές, άλλαξα και μπαταρία, καμία διαφορά. Φόρτιζα και τις δύο μπαταρίας για ν’ αλλάζω μόλις άδειαζα η μία.

Τελευταία δοκίμασα και την υπόδειξη του “Kandilak” ( κανείς wipe τα boot, cache, dalvik, system, data και την internal storageμ και μετά να περάσω την ROM) και πέρασα την VIBEUI_V2.0_1516_ST και MIUI v6 5.2.13, αλλά πάλι τα ίδια.

 

Τώρα έχω την MIUI v6 5.2.13 και έβαλα το Battery HD, σε μία πλήρη αποφόρτιση της μπαταρίας μου έδειξε ότι η κατανάλωση στις εφαρμογές 10% και στο υλικό 90%. Στο υλικό το 46% από «Αναμονή GSM” και το 42% «Τηλέφωνο σε αδράνεια» και το υπόλοιπο 2% σε διάφορα.

Αφού το φόρτισα άλλαξα την επιλογή στο δίκτυο από την επιλογή «Προτιμήστε τα δίκτυα 3G” σε «Μόνο δίκτυα 2G». Εδώ και περίπου 30 ώρες, η ένδειξη της μπαταρίας είναι στο 61%, η κατανάλωση στις εφαρμογές είναι στο 4% και στο υλικό 96%. Στο υλικό η «Αναμονή GSM» έπεσε στο 38% και το «Τηλέφωνο σε αδράνεια» πήγε στο 48%. Σ’ αυτές τις ώρες η μικρή μου για μία ώρα κατέβαζε μέσω wifi και έπαιζε παιχνίδια και το βράδυ από τις 0:30 – 7:00 το έβαλα στην Λειτουργία πτήσης.

Για την ώρα φαίνεται πως βρήκα λύση στο πρόβλημα της διάρκειας της μπαταρίας. Αφού θα κάνω άλλες δύο αποφορτίσεις θα ενημερώσω αν όλα πάνε καλά.

Σημείωση:

1. Έχω παρατηρήσει ότι όταν η μπαταρία έχει αποφορτιστεί και είναι στο 0% και συνδέσεις τον φορτιστή, το τηλέφωνο δεν ανοίγει αν η μπαταρία δεν φτάσει στο 1% τουλάχιστον, σε κανένα άλλο τηλέφωνο που είχα δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, άνοιγαν αμέσως. Συμβαίνει και σ’ εσάς;

2. Για όποιον θέλει ελληνικά μενού παντού, οι ROM MIUI έχουν κατά 99%.

Link to comment
Share on other sites

yiannisthe

Πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις. Θα δοκιμάσω κι εγώ αυτό που λες για τα δίκτυα μπας και...

Το θέμα είναι να μην σβήνει ξαφνικά κι ενώ λέει πως έχει ακόμη μπαταρία.

Ενημέρωσε αν μπορείς, μπας και βρούμε λύση.

Η rom MIUI v6 5.2.13 έχει Ελληνικά; Ποια η διαφορά της από τις VIBEUI που έχουμε; Την κατεβάζω από το needrom;

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, τις τελευταίες μέρες το κινητό (ιδίως όταν το ανοίγω) μου βγάζει το μνμ "the system process in not responding.do you want to wait?" και αργεί πολύ σε διάφορες διεργασίες ενώ κάποιες φορές δεν μου ξεκλειδώνει (στην αρχική οθόνη) . Τι προτείνετε να κάνω?

Υπάρχει καμιά εύκολη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Η rom MIUI v6 5.2.13 έχει Ελληνικά; Ποια η διαφορά της από τις VIBEUI που έχουμε; Την κατεβάζω από το needrom;

Το βασικο μειον είναι οτι δε λειτουργει το double tap, το κλειδωμα/ξεκλειδωμα οθονης.

Καλησπέρα παιδιά, τις τελευταίες μέρες το κινητό (ιδίως όταν το ανοίγω) μου βγάζει το μνμ "the system process in not responding.do you want to wait?" και αργεί πολύ σε διάφορες διεργασίες ενώ κάποιες φορές δεν μου ξεκλειδώνει (στην αρχική οθόνη) . Τι προτείνετε να κάνω?

Υπάρχει καμιά εύκολη λύση?

 

Κανε αρχικά ενα wipe cache/dalvik

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα σημερα παρελαβα το Α806 απο το minideal.net η προωτη μου εντυπωση ειναι θετικη αλλα εχει καποιες εφαρμογες πχ twitter avg security κ.α τα οποια δεν μπορω να τα σβησω.εντομεταξυ το ειχα ζητησει ρουταρισμενο αλλα δεν ξερω αν το εχουν κανει.πως θα μπορουσα να το ελεγξω μιας και δεν ειναι και πολυ σχετικος?επισης αξιζει να αλλαξω εκδοση στην ρομ η θα ανοιξω πληγες?ευχαριστω θα περιμενω τις απαντησεις σας...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα σημερα παρελαβα το Α806 απο το minideal.net η προωτη μου εντυπωση ειναι θετικη αλλα εχει καποιες εφαρμογες πχ twitter avg security κ.α τα οποια δεν μπορω να τα σβησω.εντομεταξυ το ειχα ζητησει ρουταρισμενο αλλα δεν ξερω αν το εχουν κανει.1.πως θα μπορουσα να το ελεγξω μιας και δεν ειναι και πολυ σχετικος? 2.επισης αξιζει να αλλαξω εκδοση στην ρομ η θα ανοιξω πληγες?ευχαριστω θα περιμενω τις απαντησεις σας...
1.Κατέβασε το "Root checker" από το Playstore και δες.

2.Αξίζει και πρέπει να αλλάξεις ROM!

Δούλεψε το τώρα που είναι φρεσκαδούρα για να το συνηθίσεις και θα την αλλάξεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αρχικά ενα wipe cache/dalvik

 

Πλεον εσβησε το κινητο κ δεν ανοιγει.... Οποτε δεν προλαβα να κανω την προταση σου (οχι πωσ καταλαβα τι μου ελεγες γιατι ειμαι ψιλοασχετος)...

Καποια βοηθεια για να το θεσω σε λειτουργια και να το επαναφερω στην προτερα κατασταση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ.γ: Αν μπορειτε να ειστε περισσοτερο αναλυτικοι θα το εκτιμουσα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιγει; δλδ δεν αντιδρα καθολου;

Πατησε τα κουμπιά volume-/volume+ ταυτοχρονα και με αυτα πατημενα πατα και το power. Μολις αναψει, αφησε τα. Θα μπει στο μενου recovery, εκει με το κατω πλήκτρο κατεβαινει και μολις φτασει στο wipe cache/ dalvik το επιλεγεις με το volume + ( ή το power, δε θυμαμαι). Κανε αρχικα αυτο.

Αν δε γινει τπτ κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, factory reset. Μετά βλέπουμε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1.Κατέβασε το "Root checker" από το Playstore και δες.

2.Αξίζει και πρέπει να αλλάξεις ROM!

Δούλεψε το τώρα που είναι φρεσκαδούρα για να το συνηθίσεις και θα την αλλάξεις μετά.

 

xaxax σωστος...τι προγραμμα προτεινεται να βαλω για την μπαταρια?ποια ρομ να βαλω ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ελληνικά και την κατεβάζεις από το needrom.

 

Μέχρι στιγμής μετά από 34 ώρες ακόμα να σβήσει (δόξα τον Θεό, τον Αλλάχ και τον Μανιτού), της τελευταίες 4 ώρες και το σύνδεσα με bluetooth για καμιά ώρα και έπαιξα και κάποια από τα παιχνίδια της κόρης μου, η μπαταρία έπεσε στο 50%. Πίστεψέ με – τους τελευταίους 5 μήνες - καταλαβαίνω απόλυτα τη σημαίνει να σβήνει στα καλά καθούμενα και κάποιες φορές όταν είναι αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα συρεις 3 δάχτυλα προς τα κάτω ή προς τα πάνω, τακτοποιεί τα εικονίδια στις αρχικές οθόνες προς τα κάτω ή προς τα πάνω, αυτό το ξέρατε...?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιγει; δλδ δεν αντιδρα καθολου;

Πατησε τα κουμπιά volume-/volume+ ταυτοχρονα και με αυτα πατημενα πατα και το power. Μολις αναψει, αφησε τα. Θα μπει στο μενου recovery, εκει με το κατω πλήκτρο κατεβαινει και μολις φτασει στο wipe cache/ dalvik το επιλεγεις με το volume + ( ή το power, δε θυμαμαι). Κανε αρχικα αυτο.

Αν δε γινει τπτ κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, factory reset. Μετά βλέπουμε

 

Ευχαριστώ roid rage.

Βεβαια εγώ κατά λάθος έκανα απευθείας reset αλλά θα ξαναπερασω τα προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω ενα θέμα με τις ειδοποιήσεις του βιμπερ. Αν για παράδειγμα το κινητό είναι στο Wi-Fi και το χω ακουμπήσει στο Γραφείο και μου στειλ καποιος μήνυμα πρέπει να μπω στο βιμπερ για να μου έρθει. Γιατι συμβαινει αυτο;
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει ελληνικά και την κατεβάζεις από το needrom.

 

Μέχρι στιγμής μετά από 34 ώρες ακόμα να σβήσει (δόξα τον Θεό, τον Αλλάχ και τον Μανιτού), της τελευταίες 4 ώρες και το σύνδεσα με bluetooth για καμιά ώρα και έπαιξα και κάποια από τα παιχνίδια της κόρης μου, η μπαταρία έπεσε στο 50%. Πίστεψέ με – τους τελευταίους 5 μήνες - καταλαβαίνω απόλυτα τη σημαίνει να σβήνει στα καλά καθούμενα και κάποιες φορές όταν είναι αναγκαίο.

Αυτό ακριβώς που λές. Σβήνει εκεί που δεν πρέπει. Σπαστικό...

Από ότι φαίνεται το θέμα είναι στο λειτουργικό. Λίγο περίεργο να συμβαίνει μόνο σε ορισμένα τηλέφωνα. Αλλά αν το πρόβλημα λύνεται...

Εγκατέστησα τη ROM και προσπαθώ να σετάρω το τηλ. Σε γενικές γραμμές, μου φαίνεται πολύ "φτωχή" σε σχέση με τις vibeui.

Βρήκα κάποιες νεότερες, π.χ MIUI_V6_Lenovo_A806_A808T_5.5.23_(MULTILENGUAGE)By_Pirinvk και MIUI V6 Lenovo A806 y A808T v5.5.8(Multilenguage). Είναι καλύτερες ή χειρότερες; Αξίζει να τις δοκιμάσω ή είναι ίδιες;

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει δεν βλέπει αν η συσκευή είναι ρουτ (είναι) και δεν μπορεί να δουλέψει και κάτι τέτοια,ή να αναβαθμίσω το πρόγραμμα επί πληρωμή. Τα παραταω όπως είναι, ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια.

Βάλε αυτό και αφου απεγκαταστήσεις ότι θες απεγκατέστησέτο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.droidware.uninstallmaster

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Ναι πριν μερικές ημέρες και έγινε με επιτυχία (έτσι μου είπε).

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο τηλ. Κάνω διάφορα πειράματα μπας και βρω τι φταίει. Εκείνο πάντως που έχω παρατηρήσει είναι πως μετά το 70%, η στάθμη της μπαταρίας δεν πέφτει τόσο γρήγορα όσο σε μεγαλύτερα ποσοστά, κι από εκεί και κάτω αρχίζει το πρόβλημα.

 

Μετα απο τα τοσα που εχεις δοκιμασει, κανε και αυτο να δεις μηπως σου δωσει καποιο στοιχειο.

Κατεβασε αυτο εδω. Repair battery life.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BloomApps.batterytool

Τσεκαρε τα cells της μπαταριας να δεις αν ειναι οκ. Εαν σου βγαλει προβληματικα cells, ακολουθησε τις οδηγιες για να κανεις μια αποπειρα διορθωσης τους. Δεν ξερω αν βοηθαει αυτη η διορθωση, γιατι δεν ειχα ποτε χαλασμενα cells για να δω αν η εφαρμογη μπορει να κανει δουλεια. Το δικο μου τηλεφωνο στο DU Battery βγαζει 55 ωρες και 17 λεπτα διαρκεια οταν ειναι πληρως φορτισμενο. Εαν σου βγαζει μικροτερο χρονο, ισως να εχεις προβληματικα cells.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τα τοσα που εχεις δοκιμασει, κανε και αυτο να δεις μηπως σου δωσει καποιο στοιχειο.

Κατεβασε αυτο εδω. Repair battery life.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BloomApps.batterytool

Τσεκαρε τα cells της μπαταριας να δεις αν ειναι οκ. Εαν σου βγαλει προβληματικα cells, ακολουθησε τις οδηγιες για να κανεις μια αποπειρα διορθωσης τους. Δεν ξερω αν βοηθαει αυτη η διορθωση, γιατι δεν ειχα ποτε χαλασμενα cells για να δω αν η εφαρμογη μπορει να κανει δουλεια. Το δικο μου τηλεφωνο στο DU Battery βγαζει 55 ωρες και 17 λεπτα διαρκεια οταν ειναι πληρως φορτισμενο. Εαν σου βγαζει μικροτερο χρονο, ισως να εχεις προβληματικα cells.

Προσέξτε τι "τρώτε" http://www.androidpolice.com/2015/01/20/facepalm-battery-life-repair-selling-placebo-effect-3-play-store/ :confused:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτό και αφου απεγκαταστήσεις ότι θες απεγκατέστησέτο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.droidware.uninstallmaster

 

Ευχαριστήσω φίλε μου το ρουταρισα με το v root

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανά θέμα η 9432 και τα Google services σταματάνε να ανταποκρίνονται συνέχεια; Όλες οι εφαρμογές μου είναι ενημερωμένες.

 

Και γω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την 9432. Μου βγάζει αυτό το μήνυμα κάθε ένα λεπτό περίπου όταν έχω ανοιχτό το GPS. Μπήκα στις ρυθμίσεις από το μενού των εφαρμογών και έκανα επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογής, default software settings και clear all cache αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...