Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, Έχω τουλάχιστον 2 μήνες περασμένη την rom 1501_dev και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες χωρίς να πείραξα κάτι, έχει σταματήσει να μου κάνει updates στο google play και ούτε να κατεβάσω μπορώ. ενώ δείχνει πως πάει να κατέβει το πρόγραμμα, δεν ξεκινάει ποτέ. Είτε με wi-fi είτε με 3g. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα επειδή θέλω να βάλω την rom 1516_ST που έκανε παράθεση ο kandilak.

 

1) Όταν κάνουνε με το mobileuncle "Backup IMEI to SDCARD2(MTK)" , σε ποιον φάκελο το αποθηκεύει? Το ρωτάω γιατί αφού βάλω την rom και χάσει την το imei, να του κάνω απλά ένα restore.

 

2) Επειδή θέλω να κάνω ολική διαγραφή της SD ώστε να καθαρίσει από διάφορα περιττά αρχεία που την βαραίνουν, ποια θα πρέπει να είναι η διαδικασία του update? Για να μπει η 1501_dev έχω ακολουθήσει τον οδήγο του kandilak. Γιατί αν κάνω format στην SD μετά σκέφτομαι πως δεν θα ξανανοίξει το κινητό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ο οδηγός για φλασαρισμα του twrp σε συσκευές που δεν είναι ρουτ (στην πρώτη σελίδα) αν το κάνω έχω κάνει ροοτ το τηλ; και αν όχι υπάρχει κάποιος οδηγός για να το κάνω ροοτ;
η ρομ που εχω ειναι η 1447 ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

-]Τελικά τίποτα. Εφαρμογή συστήματος μου λέει και δεν το τσεκάρει για απεγκατάσταση. Δεν πειράζει.

Λοιπόν, τρέχεις το link2SD. Θα σου εμφανίσει όλες τις εφαρμογές του τηλ. Πατάς και κρατάς πατημένο την εφαρμογή που θέλεις. Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με επιλογές. Αν δεν ανοίξει, πατάς το κάτω αριστερό πλήκτρο του τηλ να σου ανοίξει το μενού. Επιλέγεις απεγκατάσταση και τέλειωσες. Ελπίζω να τα καταφέρεις. στο μεταξύ, τσεκάρισε αν είσαι root (με το root cheker), γιατί αλλιώς δεν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τρέχεις το link2SD. Θα σου εμφανίσει όλες τις εφαρμογές του τηλ. Πατάς και κρατάς πατημένο την εφαρμογή που θέλεις. Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με επιλογές. Αν δεν ανοίξει, πατάς το κάτω αριστερό πλήκτρο του τηλ να σου ανοίξει το μενού. Επιλέγεις απεγκατάσταση και τέλειωσες. Ελπίζω να τα καταφέρεις. στο μεταξύ, τσεκάρισε αν είσαι root (με το root cheker), γιατί αλλιώς δεν...

 

το τσεκαρα και δεν ειμαι ροοτ,για αυτο ρωταω αν ειδες ποιο πανω αν κανω το φλασαρισμα twrp με τον οδηγο τις πρωτης σελιδας θα εχω κανει το τηλ ροοτ;η ειναι κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλα υπαρχει πιο ευκολος τροπος με το Kingo root

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχω με την απότομη εκφόρτιση (και κλείσιμο του τηλ) της μπαταρίας συνεχίζεται. Με τη 1501 rom και μετά από πλήρη φόρτιση και καλιμπράρισμα, το τηλ μπήκε σε λειτουργία πτήσης (να κοιμηθούμε κιόλας) με τη μπαταρία στο 62%. Το πρωί το ξυπνητήρι δεν κτύπησε και με ζώσανε τα φίδια. Όντως ήταν νεκρό και η μπαταρία στο 0%. Δεν θέλω να σκέπτομαι πως έχει πρόβλημα το τηλ, αλλά η μπαταρία.

Επίσης, δεν ξέρω αν και κάποιος άλλος έχει το ίδιο θέμα μπας και βγάλουμε άκρη.

Στον Κινέζο που έστειλα mail, μάλλον κάνει τον "Κινέζο" αφο'υ μου συνέστησε να καθαρίσω το τηλ από περιττές εφαρμογές και να το τσεκάρω. Μπούρδες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το τσεκαρα και δεν ειμαι ροοτ,για αυτο ρωταω αν ειδες ποιο πανω αν κανω το φλασαρισμα twrp με τον οδηγο τις πρωτης σελιδας θα εχω κανει το τηλ ροοτ;η ειναι κατι αλλο;

Ή κάνεις αυτό που προτείνει ο Roid_rage, ή περνάς με το twrp Rom που να είναι root σύμφωνα με τις οδηγίες του kandilak (νάναι καλά το παλικάρι).

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλα υπαρχει πιο ευκολος τροπος με το Kingo root

Ωραία μέσα απ τον υπολογιστή το κάνουμε και αυτό; υπάρχει κάποιος οδηγός; γιατί είμαι άσχετος χα χα χα ευχαριστώ φίλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μέσα απ τον υπολογιστή το κάνουμε και αυτό; υπάρχει κάποιος οδηγός; γιατί είμαι άσχετος χα χα χα ευχαριστώ φίλε μου!!!

Ναι, απο τον υπολογιστη, googlare το, δεν υπαρχει οδηγος γιατι ειναι απλη εκτελεση προγραμματος (ισως υπαρχει καπου, κανε search σε αυτο το θεμα, αλλα δε θα λεει τπτ περισσοτερο απο αυτο)

Καλησπέρα σε όλους, Έχω τουλάχιστον 2 μήνες περασμένη την rom 1501_dev και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες χωρίς να πείραξα κάτι, έχει σταματήσει να μου κάνει updates στο google play και ούτε να κατεβάσω μπορώ. ενώ δείχνει πως πάει να κατέβει το πρόγραμμα, δεν ξεκινάει ποτέ. Είτε με wi-fi είτε με 3g. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα επειδή θέλω να βάλω την rom 1516_ST που έκανε παράθεση ο kandilak.

 

1) Όταν κάνουνε με το mobileuncle "Backup IMEI to SDCARD2(MTK)" , σε ποιον φάκελο το αποθηκεύει? Το ρωτάω γιατί αφού βάλω την rom και χάσει την το imei, να του κάνω απλά ένα restore.

 

2) Επειδή θέλω να κάνω ολική διαγραφή της SD ώστε να καθαρίσει από διάφορα περιττά αρχεία που την βαραίνουν, ποια θα πρέπει να είναι η διαδικασία του update? Για να μπει η 1501_dev έχω ακολουθήσει τον οδήγο του kandilak. Γιατί αν κάνω format στην SD μετά σκέφτομαι πως δεν θα ξανανοίξει το κινητό.

 

Ευχαριστώ.

 

1. Aν θυμαμαι καλα. το εχει χυμα, αν οχι κανε ενα απλο search "IMEI.bak"

2.Κατσε γιατι θα μας τρελανεις, δε γινεται να μπεις στις ρυθμισεις, να πατησεις storage/αποθηκευτικος χωρος> erase SD card/διαγραφη καρτας SD, μετα να κατεβασεις τη ρομ σου και να κανεις το φλασαρισμα; Πρεπει να τα κανεις ταυτοχρονα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απο τον υπολογιστη, googlare το, δεν υπαρχει οδηγος γιατι ειναι απλη εκτελεση προγραμματος (ισως υπαρχει καπου, κανε search σε αυτο το θεμα, αλλα δε θα λεει τπτ περισσοτερο απο αυτο)

 

θα δοκιμασω ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, απο τον υπολογιστη, googlare το, δεν υπαρχει οδηγος γιατι ειναι απλη εκτελεση προγραμματος (ισως υπαρχει καπου, κανε search σε αυτο το θεμα, αλλα δε θα λεει τπτ περισσοτερο απο αυτο)

 

θα δοκιμασω ευχαριστω

 

απετυχε μου λεει και με το vroot που ειχα κανει παλι απετυχε μου ελεγε

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησε usb debugging,

settings > εκδοση android> πατημα 7 φορες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησε usb debugging,

settings > εκδοση android> πατημα 7 φορες..

 

να τα λες ποιο αναλυτικα χα χα χα.που το βρισκω αυτο το sett..........κ.τ.λ στο κηνιτο η στο κινγο που κατεβασα.

μην βρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό ειναι, στις ρυθμίσεις, θα εμφανισει ενα κρυφο μενου, το developer. Αυτα που λεω συνοπτικα ειναι γενικες πληροφορίες, που δεν ειναι του συγκεκριμενου κινητου, αλλα γενικα για android που πρέπει να ξερεις και θελω να σε προκαλεσω να ψαξεις μονος σου, ειτε στο φορουμ χρησιμοποιώντας αναζητηση, ειτε στο google..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχω με την απότομη εκφόρτιση (και κλείσιμο του τηλ) της μπαταρίας συνεχίζεται. Με τη 1501 rom και μετά από πλήρη φόρτιση και καλιμπράρισμα, το τηλ μπήκε σε λειτουργία πτήσης (να κοιμηθούμε κιόλας) με τη μπαταρία στο 62%. Το πρωί το ξυπνητήρι δεν κτύπησε και με ζώσανε τα φίδια. Όντως ήταν νεκρό και η μπαταρία στο 0%. Δεν θέλω να σκέπτομαι πως έχει πρόβλημα το τηλ, αλλά η μπαταρία.

Επίσης, δεν ξέρω αν και κάποιος άλλος έχει το ίδιο θέμα μπας και βγάλουμε άκρη.

Στον Κινέζο που έστειλα mail, μάλλον κάνει τον "Κινέζο" αφο'υ μου συνέστησε να καθαρίσω το τηλ από περιττές εφαρμογές και να το τσεκάρω. Μπούρδες...

 

Έχεις τσεκάρει το αρχείο καταγραφής του SuperSu αν έχει διένεξη ο Power Manager?

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό ειναι, στις ρυθμίσεις, θα εμφανισει ενα κρυφο μενου, το developer. Αυτα που λεω συνοπτικα ειναι γενικες πληροφορίες, που δεν ειναι του συγκεκριμενου κινητου, αλλα γενικα για android που πρέπει να ξερεις και θελω να σε προκαλεσω να ψαξεις μονος σου, ειτε στο φορουμ χρησιμοποιώντας αναζητηση, ειτε στο google..

 

ευχαριστω φιλε μου,παρολο που δεν ξερω αγγλικα το βρηκα το τσεκαρα αλλα τιποτα, στο τελος λεει απετυχε. Πως να το κάνω ροοτ; σπάσανε τα νεύρα μου.

 

να ειστε ολοι καλα

Edited by tasos_x1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις τσεκάρει το αρχείο καταγραφής του SuperSu αν έχει διένεξη ο Power Manager?

Πως καταλαβαίνω αν υπάρχει διένεξη; Στην επιλογή του αρχείου καταγραφής του SuperSu γραφεί τις εφαρμογές και δίπλα έχει μια πράσινη # στο καθένα. Αυτό σημαίνει πως είναι ok; Αν ναι τότε είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω αν υπάρχει διένεξη; Στην επιλογή του αρχείου καταγραφής του SuperSu γραφεί τις εφαρμογές και δίπλα έχει μια πράσινη # στο καθένα. Αυτό σημαίνει πως είναι ok; Αν ναι τότε είναι οκ.

 

Εκεί στο Αρχείο καταγραφής, αν κάθε 5 - 10" κάνει και μια εγγραφή έχεις πρόβλημα, αν είναι εντάξει θα έχει 2 - 3 καταγραφές σταθερά.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω το κινητό εδώ και 4 μήνες περίπου, και ενώ μέχρι τώρα δούλευε άψογα, χθες ξαφνικά άρχισε να "πατιέται μόνη της η οθόνη" στο κέντρο και δεξιά. Είμαι με 1447 του Vickmall. Του έχω κάνει 4-5 restart αλλά τίποτα.

 

Έχει κάνεις ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου,παρολο που δεν ξερω αγγλικα το βρηκα το τσεκαρα αλλα τιποτα, στο τελος λεει απετυχε. Πως να το κάνω ροοτ; σπάσανε τα νεύρα μου.

 

να ειστε ολοι καλα

Κατα την διαδικασία που κάνεις με το kingo root κάποια στιγμή θα βγάλει μήνυμα στο τηλέφωνο από το security για την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών την οποία πρέπει να αποδεκτείς για να γίνει επιτυχώς το root, διαφορετικά θα βγάλει αποτυχία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους, Έχω τουλάχιστον 2 μήνες περασμένη την rom 1501_dev και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες χωρίς να πείραξα κάτι, έχει σταματήσει να μου κάνει updates στο google play και ούτε να κατεβάσω μπορώ. ενώ δείχνει πως πάει να κατέβει το πρόγραμμα, δεν ξεκινάει ποτέ. Είτε με wi-fi είτε με 3g. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα επειδή θέλω να βάλω την rom 1516_ST που έκανε παράθεση ο kandilak.

 

1) Όταν κάνουνε με το mobileuncle "Backup IMEI to SDCARD2(MTK)" , σε ποιον φάκελο το αποθηκεύει? Το ρωτάω γιατί αφού βάλω την rom και χάσει την το imei, να του κάνω απλά ένα restore.

 

2) Επειδή θέλω να κάνω ολική διαγραφή της SD ώστε να καθαρίσει από διάφορα περιττά αρχεία που την βαραίνουν, ποια θα πρέπει να είναι η διαδικασία του update? Για να μπει η 1501_dev έχω ακολουθήσει τον οδήγο του kandilak. Γιατί αν κάνω format στην SD μετά σκέφτομαι πως δεν θα ξανανοίξει το κινητό.

 

Ευχαριστώ.

1.Το backup του IMEI υπάρχει πιθανότητα να το χρειαστείς όταν φλασάρεις rom με το SP flash tool, αλλά και σ' αυτή την περίπτωση δεν είναι εντελώς απαραίτητο. Υπάρχει και άλλος τρόπος για να το επαναφέρεις αν το χάσεις (δες το Step1 στο http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/)

2.Θα μπεις στο TWRP και αφού πάρεις backup, θα πατήσεις Wipe , μετά Advanced wipe και εκεί θα τα επιλέξεις όλα εκτός το "SDcard" (το οποίο αντιστοιχεί στην εξωτερική microSD που πιθανόν έχεις στο τηλεφωνο) και μετά θα κάνεις Swipe to wipe. Μετά θα πας στο home και θα κάνεις install το zip της rom.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, εμένα δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω τίποτα από την SD, να μην την κάνω και αυτή wipe?? Και στο back up ποια αρχεία πρέπει να κρατήσω??
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, εμένα δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω τίποτα από την SD, να μην την κάνω και αυτή wipe?? Και στο back up ποια αρχεία πρέπει να κρατήσω??

 

Χρησιμοποιείς την Backup λειτoυργία του TWRP για να πάρεις backup την τωρινή κατάσταση του τηλεφώνου σου ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν σ'αρέσει η rom που εβαλες, να μπορείς εύκολα και γρήγορα να γυρίσεις στην προηγούμενη κατάσταση.

Το zip της rom που θα φλασάρεις μετά που θα το έχεις αποθηκευμένο? Αν τα κάνεις όλα format που θα το βρεις να το περάσεις μετά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω το κινητό εδώ και 4 μήνες περίπου, και ενώ μέχρι τώρα δούλευε άψογα, χθες ξαφνικά άρχισε να "πατιέται μόνη της η οθόνη" στο κέντρο και δεξιά. Είμαι με 1447 του Vickmall. Του έχω κάνει 4-5 restart αλλά τίποτα.

 

Έχει κάνεις ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ?

Πιθανότατα hardware πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαδικασία που κάνεις με το kingo root κάποια στιγμή θα βγάλει μήνυμα στο τηλέφωνο από το security για την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών την οποία πρέπει να αποδεκτείς για να γίνει επιτυχώς το root, διαφορετικά θα βγάλει αποτυχία.

 

Ναι νομίζω ότι την τελευταία φορά την έκανα αποδέκτη γιατί μετά το τηλ έδειξε την φώτο που έδειχνε το Kingo root ότι έπρεπε να δείξει αλλά τίποτα. Θα το ξανακάνω να δω και θα σου πω. Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαδικασία που κάνεις με το kingo root κάποια στιγμή θα βγάλει μήνυμα στο τηλέφωνο από το security για την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών την οποία πρέπει να αποδεκτείς για να γίνει επιτυχώς το root, διαφορετικά θα βγάλει αποτυχία.

 

Ναι νομίζω ότι την τελευταία φορά την έκανα αποδέκτη γιατί μετά το τηλ έδειξε την φώτο που έδειχνε το Kingo root ότι έπρεπε να δείξει αλλά τίποτα. Θα το ξανακάνω να δω και θα σου πω. Ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

Ναι kandilak είχες δίκιο δεν την έκανα αποδέκτη απ την αρχή. Κοιτάτε τώρα το κάνω σωστά μου γράφει στο τέλος root succeeded αλλά δεν έχει finish και έχει donate via PayPal το πατάω και με πάει αλλού. Βγαίνω πάω στο τηλέφωνο και μου έχει δύο εικονίδια Kingo root και Kingouser ενώ το σουπερυσερ που είχε πρώτα έχει φύγει. Τι κάνω τώρα; του έκανα τσεκ και δεν είναι ρουτ. Δεν αντέχω άλλο βοηθατεεεεε. Υσ ευχαριστώ που ασχολείστε και με εμάς που δεν ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι kandilak είχες δίκιο δεν την έκανα αποδέκτη απ την αρχή. Κοιτάτε τώρα το κάνω σωστά μου γράφει στο τέλος root succeeded αλλά δεν έχει finish και έχει donate via PayPal το πατάω και με πάει αλλού. Βγαίνω πάω στο τηλέφωνο και μου έχει δύο εικονίδια Kingo root και Kingouser ενώ το σουπερυσερ που είχε πρώτα έχει φύγει. Τι κάνω τώρα; του έκανα τσεκ και δεν είναι ρουτ. Δεν αντέχω άλλο βοηθατεεεεε. Υσ ευχαριστώ που ασχολείστε και με εμάς που δεν ξέρουμε.

Κάνε επανεκκίνηση. Μετά όταν ανόιγεις εαφρμογή που ζητάει πρόσβαση root θα βγάλει μηνημα το kingouser την οποία πρέπει να αποδεκτείς για να πάρει προσβαση η εκάστοτε εφαρμογή. Το superuser που είχες αντικαταστάθηκε από το kingouser.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεκκίνηση. Μετά όταν ανόιγεις εαφρμογή που ζητάει πρόσβαση root θα βγάλει μηνημα το kingouser την οποία πρέπει να αποδεκτείς για να πάρει προσβαση η εκάστοτε εφαρμογή. Το superuser που είχες αντικαταστάθηκε από το kingouser.

 

Τίποτα. Ανοίγω το Titanium λέει αίτηση πρόσβασης ροοτ και μετά σφάλμα να δω αν η συσκευή είναι ρουτ. Το kingouser τίποτα. Αν το ανοίξω, πρώτη σελίδα λευκό πάω ρυθμίσεις και έχει 4 επιλογές. Kingo root, Twitter, Facebook, donate. Επειδή όπως είπα ποιο πριν αντί για finish είχε donate via PayPal και πατώντας πάνω με πήγαινε στην PayPal, μήπως είναι επί πληρωμή. Αν και λέει δωρεά στο Kingo. Τι να πω δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα!!!

κάτοχος πλέον και εγώ εδώ και 2 μέρες του κινητού και έχω κάποιες απορίες.....

το πήρα απο το vickmall και εχει την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806

...

...

η χρήση που κάνω ειναι απλή foto, viber , gmail, τηλ, sms κανα gps στις διακοπές (δεν θεωρώ τον εαυτό μου power user)

θα πρέπει να κάνω κάτι ή να προσθέσω - αφαιρέσω κάτι απο την αρχή ????

 

Φίλε μου η ROM που έχεις από vickmall ειναι μια αξιόπιστη ελληνική και rooted ΡΟΜ. Σε αυτή την φάση δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα! Σιγά σιγά, παρακολουθώντας το thread και γνωρίζοντας το τηλέφωνό σου, μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις και κάποια νεώτερη ROM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...