Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαρά στο κουράγιο σου. Εγώ ψάχνω ένα τσάι να μπορω να το πιω δίχως μέλι ή γλυκαντικό. Σκέτο... Προτιμότερα από σούπερμαρκετ

φλαμούρι και χαμομήλι δοκίμασες?ή κάποιο φρουτώδες?πχ. βατόμουρο

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσφατα δοκίμασα τσαι φραουλα και ήταν γευστικότατο και δεν ήθελε ζάχαρη κλπ κλπ αντίθετα το ρόδι ήταν τραγικά πικρά.

Σε παγωμένο που είχα δοκιμάσει τσάι ρόδι από μια αλυσίδα ήταν πολύ καλό αντίθετα,ίσως βάζουν από μόνοι τους κάποιο γλυκαντικό εκεί,δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παίδες καλησπέρα!

 

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω την ILLY FRANCIS 7.1 σε προσφορά από την illy. Γνωρίζει κανείς αν τις κάψουλες που χρησιμοποιεί (iperEspresso), μπορώ να τις βρώ εύκολα σε σουπερμάρκετ, όπως Βασιλόπουλο πχ;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Κάθε χρόνο μόλις μπαίνει το φθινόπωρο και αρχίζουν τα πρώτα πρωτοβρόχια μου έρχεται η διάθεση να πιω καλούς ζεστούς καφέδες, πέραν τον συνηθισμένων που γίνονται χωρίς μηχανή, δηλαδή νεσκαφε και γαλλικούς και κάτι καπουτσίνο που βρίσκονται σε φακελάκια. Έχετε να προτείνετε κάποια καλή μηχανή, δοκιμασμένη από εσας τους ίδιους προσωπικά ?? Έχω διαβάσει τα άπειρα για τους φαν της τασιμο και της ντολσε γκούστο αλλά δεν κατέληξα ποτε μου ποια από τις δυο να προτιμήσω και μετά ποιο ακριβώς μοντέλο να προτιμήσω !!! Αν έχει κανείς διάθεση και χρόνο θα του ήμουν υπόχρεος αν μου απαντούσε !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό, έχεις να μου προτείνεις κάποια μηχανή που να μην κάνει μόνο ενός είδους καφέ ώστε να ψαχτώ πέρα από την περπατημένη ;;
Link to comment
Share on other sites

Η tassimo εχει αρκετα μεγαλη ποικιλια σε καψουλες ζεστων καφεδων,ιδιαιτερα στο online-shop
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό, έχεις να μου προτείνεις κάποια μηχανή που να μην κάνει μόνο ενός είδους καφέ ώστε να ψαχτώ πέρα από την περπατημένη ;;

 

Gaggia classic ή Gaggia Baby από τις πιο καλές και vfm μηχανές...

ck
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σημερα ξαναπηρα μετα απο αρκετο καιρο καψουλες lacta για την tassimo μηχανη μου.Με μεγαλη απογοητευση παρατηρησα οτι η σοκολατα σε παχυρευστη μορφη σιροπιου εχει αντικατασταθει πλεον απο σκονη(ελεος:down:),προφανος για μειωση του κοστους παραγωγης και οπως ηταν φυσικο εχει χαλασει παρα πολυ σε γευση.Περσι που ηταν με 2 ξεχωριστες καψουλες(1 με παχυρευστη σοκολατα και 1 με υγρο γαλα) η γευση ηταν πολυ πλουσια και θυμιζε αρκετα την γνωστη σοκολατα lacta,ηταν σοκολατα και οχι κακαο.Τωρα που το εχουν κανει μια καψουλα με αχταρμα σκονης κακαο-γαλακτος,θυμιζει φτηνο νερουλο ροφημα κακαο.Πραγματικα,ελπιζω στις υπολοιπες μαρκες(παυλιδης,milka κ.τ.λ.) να μην εχουν κανει την ιδια πατατα.
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα δοκίμασα τσαι φραουλα και ήταν γευστικότατο και δεν ήθελε ζάχαρη κλπ κλπ αντίθετα το ρόδι ήταν τραγικά πικρά.

Σε παγωμένο που είχα δοκιμάσει τσάι ρόδι από μια αλυσίδα ήταν πολύ καλό αντίθετα,ίσως βάζουν από μόνοι τους κάποιο γλυκαντικό εκεί,δεν ξέρω...

 

Πάντα τα τυποποιημένα έχουν προσθήκες ζάχαρης, διαφόρων τύπων που δεν είναι και οι καλύτεροι για την υγεία μας. Κι ας λένε πολλές φορές χωρίς προσθήκη, κτλ.

Έχω δοκιμάσει όλα τα τσάγια που μπορείς να βρεις στα ράφια των σουπερμαρκετ και τα πίνεις κρύα ή ζεστά!

Το ρόδι εκ φύσεως, είναι πικρό σαν φρούτο, οπότε αναμενόμενο αυτό που βίωσες...

 

Προσωπικά. Επιλέγω να αγοράζω χύμα τσάι από τα γνωστά μαγαζιά της Ευρυπίδου, κτλ. Έτσι κι αλλιώς ζάχαρη ή μέλι σπάνια χρησιμοποιώ.. Υπάρχουν και δυνατότητες μίξης ειδών, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει να είμαι ειλικρινής..

 

Αν και έχω δοκιμάσει συσκευασμένο-τυποποιημένο, με διάφορες μίξεις,κτλ Πρόσφατα εκστασιάστηκα με το χύμα rooibos, τσάι από την Αφρική, χρώμα κόκκινο, χωρίς τεΐνη.. Πίνεται όλες τις ώρες της ημέρας. Έχει ωραία έντονη μυρωδιά και γεύση! Δοκιμάστε το με ή χωρίς ζάχαρη...! Πλούσιες αντιοξειδωτικές ιδιότητες, και ιδανικό για ανθρώπους που πάσχουν από δυσκολίες στον ύπνο, κτλ.

Εναλλακτικά και το τήλιο, θεωρείται από τα αφεψήματα που δε χρειάζεται γλυκαντικά για να ενισχυθεί η γεύση του.. Έχω πιει αρκετά λίτρα κι από αυτό μιας και έχω ολόκληρο δέντρο στο εξοχικό μου..

Για κάτι πιο γλυκόξινο σε γεύση, θα έλεγα και το βαλσαμόχορτο..

 

Δόξα τω θεώ, η ελληνική ύπαιθρος είναι προικισμένη με πολλά είδη αφεψημάτων, που δε χρειάζεται να αγοράζουμε τα τυποποιημένα σακουλάκια-κουτάκια-φακελάκια που υπάρχουν στα ράφια των σουπερμάρκετ και ξεφεύγουν πια από τα όρια του φυσιολογικού.. (Π.χ. Τσάι με γεύση blueberry muffin) !!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πέραν της χάλια γεύσης Lacta, η Παυλίδης θυμίζει σοκολάτα και σε γεύση και σε ποσότητα οπότε την προτιμώ όταν πρέπει να χρησιμοποιήσω tassimo
KCB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει σε καφετιέρα Nespresso αυτες τις κάψουλες που είναι πολλαπλών χρήσεων; Ειναι καλή λύση για να γλυτωσεις τα έξοδα απο τις κάψουλες και να επιλέξεις και τον καφέ που σ αρεσει...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Σημερα, εχοντας κλεισει αισιως 1 χρονο ως κατοχος της μηχανης tassimo,μου αναψε το κοκκινο λαμπακι της αφαλατωσης.Το εψαξα στο ενχειριδιο λειτουργειας και γραφει οτι πρεπει να βαλω κατι ταμπλετες αφαλατωσης μεσα στο νερο και να ενεργοποιησω το προγραμμα αφαλατωσης.Μενω στην Αθηνα,οποτε το νερο δεν ειναι ιδιαιτερα σκληρο.Αυτο πρεπει να γινει αμεσα?Μπορω να συνεχισω κανονικα να φτιαχνω ροφηματα μεχρι να κανω την αφαλατωση?Και οι ταμπλετες απ' οτι ειδα κανουν περιπου 9-10 €.Υπαρχει καποιος εναλλακτικος τροπος να κανω αφαλατωση χωρις τις ταμπλετες(π.χ. με ξυδι) ή θα κανω ζημια στην μηχανη?
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο κατασκευαστής! Τώρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σκόνη αφαλάτωσης που είναι για καθαρισμό τέτοιων μηχανών. Καλό θα ήταν να μην βάλεις τώρα ξύδι, αλλά μια φορά κάθε 3 μήνες περίπου να κάνεις έναν καθαρισμό με αλάτι.
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο κατασκευαστής! Τώρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σκόνη αφαλάτωσης που είναι για καθαρισμό τέτοιων μηχανών. Καλό θα ήταν να μην βάλεις τώρα ξύδι, αλλά μια φορά κάθε 3 μήνες περίπου να κάνεις έναν καθαρισμό με αλάτι.

 

Τελικα πηρα κατι ταμπλετες αφαλατωσης του lidl και εβαλα.Το πακετο εκανε 1,5 € και εχει μεσα 8 ταμπλετες.Διελυσα 2 μεσα σε μισο λιτρο νερο.Την δουλεια τους φαινεται να την εκαναν παντως.Δεν αναβει πλεον το προειδοποιητικο λαμπακι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα κατι ταμπλετες αφαλατωσης του lidl και εβαλα.Το πακετο εκανε 1,5 € και εχει μεσα 8 ταμπλετες.Διελυσα 2 μεσα σε μισο λιτρο νερο.Την δουλεια τους φαινεται να την εκαναν παντως.Δεν αναβει πλεον το προειδοποιητικο λαμπακι.

 

 

Από Lidl και δούλεψαν σωστά;;; :p

 

Καλά έκανες, και γω αγοράζω από κατάστημα της illy κάτι φακελάκια.. Καμιά φορά μαζί με τον καφέ μου τα αφήνουν δώρο.

 

Τώρα αυτό που έχεις να κάνεις είναι η χρήση καλού νερού στην μηχανή και να μην αφήνεις το νερό μέσα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι μηχανές μου πλέον έχουν 2 χρόνια να βγάλουν προειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα, εχοντας κλεισει αισιως 1 χρονο ως κατοχος της μηχανης tassimo,μου αναψε το κοκκινο λαμπακι της αφαλατωσης.Το εψαξα στο ενχειριδιο λειτουργειας και γραφει οτι πρεπει να βαλω κατι ταμπλετες αφαλατωσης μεσα στο νερο και να ενεργοποιησω το προγραμμα αφαλατωσης.Μενω στην Αθηνα,οποτε το νερο δεν ειναι ιδιαιτερα σκληρο.Αυτο πρεπει να γινει αμεσα?Μπορω να συνεχισω κανονικα να φτιαχνω ροφηματα μεχρι να κανω την αφαλατωση?Και οι ταμπλετες απ' οτι ειδα κανουν περιπου 9-10 €.Υπαρχει καποιος εναλλακτικος τροπος να κανω αφαλατωση χωρις τις ταμπλετες(π.χ. με ξυδι) ή θα κανω ζημια στην μηχανη?

κι εμένα μου άναψε αυτό το φωτάκι στον χρόνο(βρε μπας και ειναι προγραμματισμένο?:ninja::lol:)

έβαλα λίγο ξύδι (με νερό), και έσβησε.

Τελικα πηρα κατι ταμπλετες αφαλατωσης του lidl και εβαλα.Το πακετο εκανε 1,5 € και εχει μεσα 8 ταμπλετες.Διελυσα 2 μεσα σε μισο λιτρο νερο.Την δουλεια τους φαινεται να την εκαναν παντως.Δεν αναβει πλεον το προειδοποιητικο λαμπακι.
μετά απο λίγες μέρες τις πήρα κι εγω αλλα δε τις έχω δοκιμάσει ακόμα!

 

Όσο ανάβει το κόκκινο σου επιτρέπει να φτιάξεις ρόφημα?

ναι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όσο ανάβει το κόκκινο σου επιτρέπει να φτιάξεις ρόφημα?

Φτιαχνει κανονικα ροφημα,απλως στο φυλλαδιο γραφει οτι οταν αναψει το λαμπακι πρεπει να γινει αφαλατωση το συντομοτερο δυνατον προκειμενου να μην προκληθει καμια δυσλειτουργεια στην συσκευη λογο αλατων.

κι εμένα μου άναψε αυτό το φωτάκι στον χρόνο(βρε μπας και ειναι προγραμματισμένο?:ninja::lol:)

έβαλα λίγο ξύδι (με νερό), και έσβησε.

μετά απο λίγες μέρες τις πήρα κι εγω αλλα δε τις έχω δοκιμάσει ακόμα!

Κι εγω αυτο σκευτηκα ,μηπως το κανουν επιτηδες για να αγοραζει ο κοσμος ταμπλετες, αφου αναψε ακριβως την ημερα που εκλεισε ενα χρονο.Τουλαχιστον παλι καλα που βρηκα τις ταμπλετες του λιντλ, γιατι εκεινες που συνιστα η bosch για την μηχανη κανουν 10 € το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τους λάτρεις του καφέ(εγώ δεν πίνω καθ'ολου)

στο σπίτι έχουμε μια απλή καφετιέρα για γαλλικό, μηχάνημα για φραπέ(οχι αυτά τα απλά μιξεράκια, ένα άλλο που στην ελλάδα δε το έχω βρει πουθενά παρά το οτι το φραπέ είναι ελληνική εφεύρεση) και μια τασιμο.

Την τασιμο την είχα προτιμήσει απο την ντολτσε γκούστο γιατι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ έκανε και κρυα ροφηματα...στην πράξη μας απογοητευσε.

Αξίζει να πάρουμε και την ντόλτσε γκουστο?η φιλοσοφια πανω κατω ειναι η ιδια(λειτουργει με κάψουλες) αλλά...στην πραξη αξιζει ή θα είναι σαν να εχω μια 2η τασιμο?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και η Ντόλτσε Γκούστο μια από τα ίδια μου φαίνεται, αλλά καλύτερη από την τασιμο..

 

Γνώμη μου πάντα πως δεν αξίζουν αυτές οι πολυμηχανές!

 

Για καφέ τύπου εσπρέσο - καπουτσίνο καλύτερα να πάρεις μια νεσπρέσο ή την πιο ακριβή illy. Για σοκολάτα μια μηχανή που κάνει αφρόγαλο, σοκολάτα κλπ. Και για τσάι, μια τσαγιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα για πρώτη:D φορά καφετιέρα φίλτρου και ήθελα 1-2 προτάσεις για ποιοτικό (=άρωμα, καλό "σώμα", ισορροπημένη ένταση καφεϊνης) καφέ φίλτρου που να μπορώ να βρω εύκολα/οικονομικά σε s/m κλπ.;)

 

Ευχαριστώ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τους κατόχους Tassimo.

Τους τελευταίους μήνες εχω παρατηρήσει πως η ποσότητα που βγάζει απο τα δισκία ειναι σχεδον η μισή απ'οτι στο παρελθόν (την έχω σχεδον 2 χρόνια).

Συμβαίνει και σ'εσας; Άλλαξαν τα barcode (για να έχουν περισσότερα κέρδη) ή χάλασε η καφετιέρα μου;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

θελω προταση για ελληνικο καφε. ο λουμιδης ο πρασινος δε με καλυπτει. πολυ ελαφρυα γευση. ο σκουρος λιιιιγο καλυτερο. θελω δυνατη γευση

να παρω χυμα ή καποιον απο σουπερ μαρκετ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...