Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δίκταμο,

φασκόμηλο,

κανέλα - γαρύφαλλο

και αυτό της Lipton μου αρέσει.

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω μια τασιμο μηχανή και μου άναψε το λαμπάκι της αφαλάτωσης και την έκανα με ένα υγρό αφαλάτωσης που αγόρασα από κάποιο σουπερμαρκετ, Αλλά το Λαμπακι δεν σβήνει. Τι να κάνω? Όταν κάνουμε την αφαλάτωση στις τασιμο, βάζουμε εκεινο το κίτρινο δισκάκι που είναι στο πίσω μέρος της μηχανής εκεί που μπαινουν οι κάψουλες του καφέ έτσι δεν ειναι? Δεν ξέρω τι φταίει.....

Είμαι λίγο out of topic Αλλά δεν ξέρω που να ρωτησω.

 

EDIT: εντάξει, το βρήκα το προβλημα

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις μισο λιτρο νερο και το μεσο αφαλατωσης(ταμπλετα,σκονη ή υγρο),βαζεις το κιτρινο δισκακι,αλλα πατας το κουμπι συνεχομενα για 4-5 δευτερολεπτα και οχι στιγμιαια οπως οταν θες να φτιαξεις καφε.Τοτε η κοκκινη λυχνια αφαλατωσης αρχιζει να αναβοσβηνει.Σημαινει οτι το προγραμμα αφαλατωσης εχει ενεργοποιηθει.Απο κει και περα αφησε το να κανει την δουλεια του,θα παρει περιπου 20 λεπτα.Για να ολοκληρωθει ομως η αφαλατωση επιτωχως θα πρεπει η δεξαμενη να περιεχει τουλαχιστον 500 ml νερου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry για το off-topic, αλλά δοκιμάστε στιγμιαίο με άρωμα φουντούκι! Είναι τέλειος!!

Δεν νομίζω να είσαι off topic! Φοβερός όντως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry για το off-topic, αλλά δοκιμάστε στιγμιαίο με άρωμα φουντούκι! Είναι τέλειος!!

 

Δεν νομίζω να είσαι off topic! Φοβερός όντως.

 

Ποιάς εταιρίας?

Link to comment
Share on other sites

Ποιάς εταιρίας?

Εγώ είχα πάρει παλιότερα χύμα από το καφεκοπτείο του λουμιδη Στο κέντρο της αθηνας. Πάνε 2-3 χρόνια τώρα. Δεν θυμάμαι αν ήταν μοναστηρακι η ομόνοια ομως (?)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε αρκετές περιπτώσεις καφέ με γεύση (φίλτρου & στιγμιαίου) που έχω δοκιμάσει, συνήθως η ποιότητα του καφέ είναι μέτρια προς κακή, ένα φαινόμενο σαν να είναι ο καφές λιγότερο δυνατός και πιο ψεύτικος.:!:

Οπότε, συνήθως μπορεί να αγοράσω κάποιο καφέ με γεύση και να τον χρησιμοποιώ μαζί με απλό καλό καφέ σε αναλογία 1 μέρος αρωματικό - 2 μέρη κανονικό.;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεσηκωθει τελευταία και σκέφτομαι να πάρω εσπρεσιερα. Κατέληξα σε dolce gusto για την ευκολία που προσφέρει αλλά με προβληματιζει η ποιότητα κατασκευής καθώς και ότι η τιμή της ανεβοκατεβαινει σαν καρδιογραφημα. Από την άλλη μια απλή μηχανή εσπρέσσο θεωρώ πως είναι ζόρικη στο καθάρισμα.. Έχει κανείς εμπειρία, άποψη πρόταση?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεσηκωθει τελευταία και σκέφτομαι να πάρω εσπρεσιερα. Κατέληξα σε dolce gusto για την ευκολία που προσφέρει αλλά με προβληματιζει η ποιότητα κατασκευής καθώς και ότι η τιμή της ανεβοκατεβαινει σαν καρδιογραφημα. Από την άλλη μια απλή μηχανή εσπρέσσο θεωρώ πως είναι ζόρικη στο καθάρισμα.. Έχει κανείς εμπειρία, άποψη πρόταση?

 

Για μενα πεταμενα λεφτα μαπα ποιοτητα καφε πολυ ακριβες οι καψουλες και σιγουρα αν δεν θες να ειναι νερουλος θα πρεπει να βαζεις 2.

Καλυτερα να παρεις μια απλη εσπρεσιερα μεχρι 50 ευρω ειδικα αν την θες για freddo και ετσι θα εχεις και την επιλογη να δοκιμασεις ενα σωρο πικοιλιες και οχι να εισαι εξαρτημενος απο τις καψουλες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματιζει είναι αν αξίζει για έναν καφέ την μέρα να περιμένεις να ζεσταθει η μηχανή και το καθάρισμα που συνεπάγεται.. Τα άλλα φανταζουν πολύ απλά. Έχω δουλεψει επαγγελματική και ξέρω να κάνω καφέδες στην εσπρεσιερα αλλά θυμάμαι συνέχεια να την κάνω με βιτεξ και σφουγγάρι.

 

 

Έχεις να προτεινεις κάποια μηχανή?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματιζει είναι αν αξίζει για έναν καφέ την μέρα να περιμένεις να ζεσταθει η μηχανή και το καθάρισμα που συνεπάγεται.. Τα άλλα φανταζουν πολύ απλά. Έχω δουλεψει επαγγελματική και ξέρω να κάνω καφέδες στην εσπρεσιερα αλλά θυμάμαι συνέχεια να την κάνω με βιτεξ και σφουγγάρι.

 

 

Έχεις να προτεινεις κάποια μηχανή?

 

Εδω προσωπικα εδω και 5 μηνες εχω μια arielli προσφορα απο το e-shop στα 35 ευρω και ειμαι υπερ ευχαριστημενος για τα λευτα που την πηρα. Το ζεσταμα ουτε ενα λεπτο δεν κραταει (για την ariellii) μεχρι να βαλεις τον καφε στο ταμπερ εχει ανaψει το λαμπακι και εισαι ετοιμος.

Να φανταστει στις γιορτες ειχε παρει το ματι μου στο supermarket και καλα "προσφορα" με 6 κουτια καψουλες δωρο η μηχανη αξιας 70 ευρω καταλαβαινεις για τι απατη μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις αγόρασα την καφετιέρα rohnson coffee maker. Model R-970 Και μου είπαν πως είναι καλή. Θέλω την γνώμη σας. Την έχει καποιος? Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα. Είναι μηχανή εσπρεσο Κ γαλλικού. Επίσης αγόρασα και καφέ illy εσπρεσο σκουρο. Τι λετε? Θα τα δοκιμάσω εννοείτε αλλά θέλω και την γνώμη από τους πιο έμπειρους σε θέματα μηχανων.

Είναι καλή επιλογη? http://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/coffeemakers/polukafetieres/130995-rohnson-r970

http://vassilias.gr/?wpsc-product=r-970

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματά της νομίζω είναι μια χαρά επιλογή.

Βέβαια όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις του καθενός.

Είναι σαν τα κινητά... για κάποιους ένα φτηνό Elephone είναι ικανοποιητικό, για άλλους... το Samsung S5. :)

Εξαρτάται πόσο θέλεις να ασχοληθείς με τον καφέ.

Ειδικά ο espresso είναι πραγματικά ολόκληρη επιστήμη, αν μου επιτρέπεται η έκφραση, άλλος πίνει έναν καφέ την ημέρα, άλλος 10....

Άλλος θέλει απλά ζεστό καφέ, κι άλλος έναν αρωματικό, φυσικό, βιολογικό, γευστικό, με πλούσιο σώμα.

 

Ανάλογα λοιπόν τι ζητάς :)

Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://www.coffeeheat.gr

www.coffeeheat.gr

Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματά της νομίζω είναι μια χαρά επιλογή.

Βέβαια όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις του καθενός.

Είναι σαν τα κινητά... για κάποιους ένα φτηνό Elephone είναι ικανοποιητικό, για άλλους... το Samsung S5. :)

Εξαρτάται πόσο θέλεις να ασχοληθείς με τον καφέ.

Ειδικά ο espresso είναι πραγματικά ολόκληρη επιστήμη, αν μου επιτρέπεται η έκφραση, άλλος πίνει έναν καφέ την ημέρα, άλλος 10....

Άλλος θέλει απλά ζεστό καφέ, κι άλλος έναν αρωματικό, φυσικό, βιολογικό, γευστικό, με πλούσιο σώμα.

 

Ανάλογα λοιπόν τι ζητάς :)

Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ: http://www.coffeeheat.gr

Υπάρχει όμως και το xiaomi που πατάει το s5 σε μισή τιμή :p

 

 

 

 

Από τις κοινές μάρκες των σούπερ μάρκετ, ποια είναι η καλύτερη για σοκολάτα? Χρησιμοποιώ την Cadbury, αλλά δεν θα με πείραζε κάτι καλύτερο. Είχα δοκιμάσει από περιέργεια μια του Βασιλόπουλου... Τραγική σε όλα, με χειρότερο το γεγονός ότι ποτέ μα ποτέ δεν διαλύεται πλήρως οπότε πρέπει να ζεσταίνεις το γάλα σε σημείο...βρασμού.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Βαζω τον καφε στο μεταλλικο φιλτρο (το λενε κλειστρο νομιζω?) και τον παταω με Πατητήρι (ετσι δεν λεγεται?) και φτιαχνω τον καφε κανονικα αλλα οταν μετα παω να βγαλω το φιλτρο να το αδειασω και να το πλυνω κραταει πολυ νερο επανω απο το ''κατακαθι''του καφε που εμεινε με αποτελεσμα να χυνεται . κανονικα δεν θα επρεπε με καποιο τροπο να το αποροφαει αυτο το νερο? Κανω κατι λαθος? Δεν ξερω κατα ποσο καταλαβαίνετε τι λεω, αλλα δεν ξερω πως λεγονται ολα αυτα. Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Βαζω τον καφε στο μεταλλικο φιλτρο (το λενε κλειστρο νομιζω?) και τον παταω με Πατητήρι (ετσι δεν λεγεται?) και φτιαχνω τον καφε κανονικα αλλα οταν μετα παω να βγαλω το φιλτρο να το αδειασω και να το πλυνω κραταει πολυ νερο επανω απο το ''κατακαθι''του καφε που εμεινε με αποτελεσμα να χυνεται . κανονικα δεν θα επρεπε με καποιο τροπο να το αποροφαει αυτο το νερο? Κανω κατι λαθος? Δεν ξερω κατα ποσο καταλαβαίνετε τι λεω, αλλα δεν ξερω πως λεγονται ολα αυτα.

 

 

Με το που πατήσεις το κουμπί για να βγει το νερό μέτρα 24 με 27 δευτερόλεπτα (ανάλογα, εγώ είμαι στα 24) και κλείνεις την παροχή νερού, αφού την κλείσεις περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα να περάσει ολόκληρο το νερό από την γκρουπιέρα και μετά την αφαιρείς!

 

Απλά δεν έχει περάσει όλη η ποσότητα του νερού, αν το αφήσεις λίγα δευτερόλεπτα ακόμη θα δεις πως δεν θα υπάρχει νερό.

Link to comment
Share on other sites

Με το που πατήσεις το κουμπί για να βγει το νερό μέτρα 24 με 27 δευτερόλεπτα (ανάλογα, εγώ είμαι στα 24) και κλείνεις την παροχή νερού, αφού την κλείσεις περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα να περάσει ολόκληρο το νερό από την γκρουπιέρα και μετά την αφαιρείς!

 

Απλά δεν έχει περάσει όλη η ποσότητα του νερού, αν το αφήσεις λίγα δευτερόλεπτα ακόμη θα δεις πως δεν θα υπάρχει νερό.

Όταν λες κλείνω την παροχή νερου? Πατάω το οφ Και κλείνω την μηχανή? Το θέμα είναι ότι δεν είναι αυτόματη.... δηλαδή βάζω να κάνω ένα μικρό εσπρεσακι Και αν δεν κλείσω εγώ την μηχανή, συνεχίζει να ρίχνει καφε Μέχρι να αδειάσει όλο το δοχειο του νερου. Με το που γεμιζει λοιπον νερο το ποτηρακι, κλεινω την μηχανη απο το κουμπι οφ.

Το αφήνω πάνω 2-3 λεπτά και μετά το βγάζω το φίλτρο αλλά δεν στραγγιζει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κλείνω την παροχή νερου? Πατάω το οφ Και κλείνω την μηχανή? Το θέμα είναι ότι δεν είναι αυτόματη.... δηλαδή βάζω να κάνω ένα μικρό εσπρεσακι Και αν δεν κλείσω εγώ την μηχανή, συνεχίζει να ρίχνει καφε Μέχρι να αδειάσει όλο το δοχειο του νερου. Με το που γεμιζει λοιπον νερο το ποτηρακι, κλεινω την μηχανη απο το κουμπι οφ.

Το αφήνω πάνω 2-3 λεπτά και μετά το βγάζω το φίλτρο αλλά δεν στραγγιζει.

 

 

Ναι, αυτό εννοώ, να κλείνεις ουσιαστικά την μηχανή. Δεν μου φαίνεται λογικό, μήπως δεν βάζεις την σωστή δόση καφέ; Μήπως πιέζεις αρκετά τον καφέ; Δεν πρέπει να ασκείς και μεγάλη δύναμη με το "πατητήρι" ! Μπορεί επίσης ο καφές να μην είναι σωστά κομμένος! Κάνε μερικές δοκιμές να δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοώ, να κλείνεις ουσιαστικά την μηχανή. Δεν μου φαίνεται λογικό, μήπως δεν βάζεις την σωστή δόση καφέ; Μήπως πιέζεις αρκετά τον καφέ; Δεν πρέπει να ασκείς και μεγάλη δύναμη με το "πατητήρι" ! Μπορεί επίσης ο καφές να μην είναι σωστά κομμένος! Κάνε μερικές δοκιμές να δεις!

 

Ο καφές είναι illy αλεσμενος Από σουπερμαρκετ. Τον πιέζω ελάχιστα με το πατητηρι Και όταν κλείνω την μηχανή τον Αφήνω για λίγο κ μετά το βγάζω

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε λεπτομέρειες για το τι πρέπει να κάνετε για να φτιάχνετε σωστά έναν espresso τότε θα πρέπει να δείτε και το site που ανέφερε ο googlis το coffeeheat.gr. Τα παιδιά εκεί κάνουν φοβερή δουλειά παρέχοντας πληροφορίες για τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

προτεινετε μου μια μηχανη φιλτρου καθαρα ατομικη.θελω φθηνη και αν γινετε να εχει αποσπωμενο φιλτρο απο μονη της.

σκεφτομαι να παρω μια izzy duetto που κανει γυρω στα 20 ευρο.αξιζει??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήρα μια φθηνή εσπρεσιερα. Ο καφές πολύ καλύτερος από τους καφετιέρες dolce gusto και tassimo. Ακόμα και οι Nespresso δεν κάνουν καλό καφέ. Βέβαια μέχρι να την μάθω για τις ιδιαίτεροτητες της, ο καφές δεν θα είναι τέλειος
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια φθηνή εσπρεσιερα. Ο καφές πολύ καλύτερος από τους καφετιέρες dolce gusto και tassimo. Ακόμα και οι Nespresso δεν κάνουν καλό καφέ. Βέβαια μέχρι να την μάθω για τις ιδιαίτεροτητες της, ο καφές δεν θα είναι τέλειος

 

Mε χυμα καφε να φανταστω σωστα;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι χύμα. Πήρα ύλη 100% arabica. Δεν μπορώ να υπολογίζω καλά την δοσολογία του καφέ αλλά και της απόσταξης στο φλιτζάνι οπότε δεν κάνω καλό καιμακι. Που θα πάει θα την μάθω. Η Nespresso με απογοήτευσε
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...