Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω σοκολατιέρα οικιακής χρήσης σε λογική τιμή;;

μέσω ιντερνετ μετά απο αναζήτηση, η πιο οικονομική που βρηκα ηταν στα 350 ευρώ!!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω σοκολατιέρα οικιακής χρήσης σε λογική τιμή;;

μέσω ιντερνετ μετά απο αναζήτηση, η πιο οικονομική που βρηκα ηταν στα 350 ευρώ!!!

 

Τσέκαρε για κάποια μηχανή που φτιάχνει αφρόγαλα! Είχα πάρει (μέσω kafea - illy) την Mitaca Milk Frother αλλά δεν την βρίσκω κάπου διαθέσιμη.

Στα 50 € την είχα πάρει σε προσφορά από 70κάτι. Η σοκολάτα είναι καλή!

 

Βέβαια σαν την σοκολάτα που φτιάχνω με την FRANCIS FRANCIS X7.1 της illy δεν είναι..!

Link to comment
Share on other sites

Καλός ο Jacobs κλασσικός και η γεύση φουντουκιού, αλλά έχω βαρεθεί, οπότε έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη εταιρία εξίσου γνωστή με πλούσιο άρωμα και γεύση για Γαλλικό καφέ;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως χρησημοποιειται η σοκολατιερα και γιατι ειναι ακριβοτερη και απο μια υπεραυτοματη επαγγελματικη εσπρεσομηχανη?
Link to comment
Share on other sites

@FREAK_OF_NATURE με το "σοκολατιέρα" μάλλον εννοείς να ζεσταίνει την σοκολάτα για χρήση Fondue και καλά ή για παρασκευή ροφήματος σοκολάτας;;
Link to comment
Share on other sites

Καλα και κανει 350 € μια μηχανη που το μονο που κανει ειναι να λιωνει και να ανακατευει την σοκολατα?Δεν δικαιολογειται τοσο υψηλη τιμη για μια τοσο απλη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια σαν την σοκολάτα που φτιάχνω με την FRANCIS FRANCIS X7.1 της illy δεν είναι..!

 

Kαψουλομηχανή espresso δεν είναι η illy αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Kαψουλομηχανή espresso δεν είναι η illy αυτή?

 

 

Ναι! Αλλά έχει και ακροφύσιο ατμού για να παρασκευάζεις το αφρόγαλα και την σοκολάτα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Αλλά έχει και ακροφύσιο ατμού για να παρασκευάζεις το αφρόγαλα και την σοκολάτα σου ;)

 

Σωστός, μετά το σκέφτηκα για το ακροφύσιο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Αλλά έχει και ακροφύσιο ατμού για να παρασκευάζεις το αφρόγαλα και την σοκολάτα σου ;)

 

Για δώσε οδηγίες :p

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε οδηγίες :p

 

Αν έχεις την ίδια με μένα τότε για αφρόγαλα δες εδώ

 

Για την σοκολάτα, εγώ βάζω το γάλα και την σοκολάτα (σκόνη) σε ένα σέικερ, τα χτυπάω λιγάκι και μετά βάζω την σοκολάτα στο δοχείο για να την ζεστάνω! Μετά από λίγο έτοιμη η σοκολάτα ;)

Link to comment
Share on other sites

@antonispap για σοκολάτα δοκίμασε στο ακροφύσιο ατμού να φτιάξεις την σοκολάτα έχοντας ολα τα υλικα(γάλα+σοκολάτα) μέσα στο μπρίκι σα να φτιάχνεις αφρόγαλα και θα με θυμηθείς. Ως λάτρης του καφέ και δη του επρέσσο, έχω φυσικά εσπρεσσομηχανή, ενώ τον τελευταίο καιρό πήρα και την τάσσιμο. Τα καπουτσίνο/λάτε δεν λένε 1, καθώς το αφρόγαλα που φτιάχνω δεν συγκρίνεται με το έτοιμο εβαπορέ της μηχανής. Σαν καφές όμως είναι μια χαρά. Απ την άλλη, ο καφές την dolce gusto δεν πίνεται.
Link to comment
Share on other sites

@antonispap για σοκολάτα δοκίμασε στο ακροφύσιο ατμού να φτιάξεις την σοκολάτα έχοντας ολα τα υλικα(γάλα+σοκολάτα) μέσα στο μπρίκι σα να φτιάχνεις αφρόγαλα και θα με θυμηθείς. Ως λάτρης του καφέ και δη του επρέσσο, έχω φυσικά εσπρεσσομηχανή, ενώ τον τελευταίο καιρό πήρα και την τάσσιμο. Τα καπουτσίνο/λάτε δεν λένε 1, καθώς το αφρόγαλα που φτιάχνω δεν συγκρίνεται με το έτοιμο εβαπορέ της μηχανής. Σαν καφές όμως είναι μια χαρά. Απ την άλλη, ο καφές την dolce gusto δεν πίνεται.

 

ναι ναι, με το ακροφύσιο (μετά από αρκετές προσπάθειες βέβαια) φτιάχνω την σοκολάτα!

 

Όσο για tassimo και dolce gusto, έχω δοκιμάσει αλλά ρε παιδιά.. δεν πίνεται :O

Link to comment
Share on other sites

η σοκολατα απο τασιμο οντως ειναι χαλια.Πολυ νερουλη.λιγο η παυλιδης κατι πηγε να κανει, αλλα χαλι και αυτη...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η σοκολατα απο τασιμο οντως ειναι χαλια.Πολυ νερουλη.λιγο η παυλιδης κατι πηγε να κανει, αλλα χαλι και αυτη...

 

Νερουλή δεν είναι αν δεν προσθέσεις κι άλλο νερο, πίνεται μια χαρά αλλά το πρόβλημα είναι στην ποσότητα. Λες και πίνεις εσπρεσάκι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Lacta δεν ειναι κι ασχημη.Εχει αρκετα πλουσια γευση και ειναι δεν ειναι υπερβολικα γλυκια,ουτε νερουλη.Ομως ειναι πολυ λιγη σε ποσοτητα,σε σημειο που αναγκαζεσαι να προσθεσεις λιγο νερο για να εχεις μια κανονικη μεριδα.Επισεις το κακο με την lacta ειναι οτι θελει 2 καψουλες για ενα ροφημα(μια σοκολατα και μια γαλα),με αποτελεσμα με 1 πακετο να εχεις 8 ροφηματα αντι για 16.Αλλες μαρκες σοκολατας(cadbury,suchard κ.τ.λ.) δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν υπαρχουν στο σουπερ μαρκετ.Τσαϊ απο tassimo εχει δοκιμασει κανεις?Θελω να δοκιμασω αλλα δεν βρισκω καθολου στον Βασιλοπουλο ρε ******.Ξερει κανεις αν μπορω να βρω σε καποιο αλλο σουπερ μαρκετ? Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

εμένα η λάκτα ανέρωτη μου βγαίνει μισή κουπίτσα και δεν είναι ιδιαίτερα καλή.

Ούτε η σουσαρντ μου άρεσε.

Καφέδες, σοκολάτες και τσαι αγοράζω απο το σαιτ τους.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλα,στο site υπαρχουν τα παντα αλλα για μια παραγκελια θελει 40 €,τιμη και ποσοτητα απαγορευτικη αν δεν αγοραζεις συνεργατικα μαζι με αλλους χρηστες tassimo.Στον Βασιλοπουλο ,ενω γενικα υπαρχει αρκετα μεγαλη ποικιλια απο καφεδες και ροφηματα,στα ροφηματα tassimo η ποικιλια ειναι αρκετα περιορισμενη.Απο καφεδες εχω βρει jacobs krönung φιλτρου,jacobs caffé crema vollmundig intensiv επισεις φιλτρου,jacobs espresso ristretto,jacobs espresso intenso,carte noire espresso,jacobs capuccino και jacobs caramel machiato.Ο carte noire ειναι decaffeiné και οι 2 τελευταιοι εφοσον περιεχουν αρκετο γαλα ειναι πολυ ελαφριοι για τα γουστα μου,οποτε κινουμαι αναμεσα στους 4 πρωτους.Υπαρχουν και αλλοι που θελω να δοκιμασω(π.χ. jacobs medaille d'or,monarch,espresso classico) και δεν τους βρισκω.Απο σοκολατα βρισκω μονο lacta και παυλιδης και απο τσαι απολυτως τιποτα.Υπαρχει κανενα σουπερ μαρκετ ή αλλο μαγαζι που να εχει μεγαλυτερη ποικιλια σε καψουλες tassimo?
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω τσάι με δυνατή γεύση και να είναι πικρό. Ό,τι έχω δοκιμάσει από το supermarket είναι αδιάφορο γευστικά. Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένη μάρκα;
Link to comment
Share on other sites

εγω ψωνιζω απο λαικη...πικρο ειναι το πρασινο τσαι...προτιμω ομως τα ελληνικα βοτανα που ειναι εξισου ωφελιμα οπως το τσαι βουνου,χαμομηλι,φλαμουρι,φασκο-μηλο και οταν κανω ροφημα βαζω λιγο απο ολα και μια κουταλια μελι...ειναι τοσο καλο που εχω ξεσυνηθισει τον καφε πλεον και κανω και καλο στον οργανισμο μου...η ελλαδα εχει τα καλυτερα βοτανα παιδια.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω τσάι με δυνατή γεύση και να είναι πικρό. Ό,τι έχω δοκιμάσει από το supermarket είναι αδιάφορο γευστικά. Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένη μάρκα;

 

ta τυποποιημένα είναι λίγο...σοφτ.

Δοκίμασε βότανα που θα βράζεις ολόκληρα μεέσα στη τσαγιέρα σου, χωρίς σακουλάκια, πυραμιδίτσες και λοιπές αηδιουλες.

Αν πας σε κατάστημα που πουλάει μπαχαρικά, βότανα και καρπούς, θα σου πούνε ποιο έχει πικρή γεύση.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω τσάι με δυνατή γεύση και να είναι πικρό. Ό,τι έχω δοκιμάσει από το supermarket είναι αδιάφορο γευστικά. Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένη μάρκα;

 

Χαρά στο κουράγιο σου. Εγώ ψάχνω ένα τσάι να μπορω να το πιω δίχως μέλι ή γλυκαντικό. Σκέτο... Προτιμότερα από σούπερμαρκετ

Link to comment
Share on other sites

+1 και απομενα στο choco caramel αλλα και το chocochino της dolce gusto!Ειναι πραγματικα πολυ ωραια με πλουσια γευση!

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...