Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή .. έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες, ιδού το ερώτημα.

Εγώ δηλώνω fan του παραδοσιακού Nescafe και του Lavazza (για φίλτρου). Επειδη δεν έχω εσπρεσιέρα/καπουτσινιέρα στο σπίτι , αγόρασα ένα κουτι Nescafe Espresso στιγμιαίο αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Αν έχει κανείς καμία πρόταση επι του συγκεκριμένου, δεκτή.

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ τον Nescafe Espresso ---> Fredo.

 

(Μήπως thread για καφέ υπήρχε ήδη? Ή με απατά η μνήμη μου?)

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Gia frappé pinw ton mamisio (Nestle Nescafe)

Gia Espresso/Capuccino/Filtrou exw to terataki ths Krups pou kanei Esspreso/Capuccino/Filtrou/Afrogala k panta Lavazza!

Gia ellhniko mono Bravo!

 

An 8es standalone mhxanhmataki h multimedia (:p LoL)

k fthno des sta coffeeway!

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

an kai de pino kafe syxna(mia stis 2 bdomades kai an...)protimo opote pio na einai mochacchino...:p h nescafe..epishs maresei to caffee au chocolat ths nestle
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

(Επιτρέπεται να γράφουμε μάρκες; Δεν είναι διαφήμιση; Τέλος πάντων...)

 

Εγώ έχω φίλο που εισάγει καφέ και εμπορεύεται τα δικά του μίγματα (χαρμάνια). Δεν τον αλλάζω με τίποτε! Έχει φοβερό άρωμα (μυρίζει όλο το σπίτι όταν κάνω καφέ!) Πίνω πάντα φίλτρου, αλλά (από ότι μου λένε) έχει και φανταστικό Ελληνικό!

 

Καλό να έχεις τέτοιους φίλους! :up: :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ ποτέ νεσκαφέ.

Ελληνικό προτιμούσα Λουμίδη λόγω αρώματος αλλά τελευταία συνήθισα και Bravo παρ'ότι στην αρχή (στην αλλαγή από Λουμίδη) μου έκανε πολύ κακή εντύπωση σαν να ήταν άοσμος.

Στους εσπρέσο παίζω μεταξύ illy Lavazza αγόρασα μηχανή αλέσματος πρόσφατα κι έτσι κάνω πειράματα.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Nα ξέρετε πως ο nescafe δεν είναι πολύ καλός καφές....είναι τα ας το πούμε 'σκουπίδια' του καφε espresso που μετά την επεξεργασία του μένουν και δεν τα πετάνε. Καρατσεκαρισμένο απο αντιπρόσωπο της Nescafe

Και ας πίνω φραπέ κάθε μέρα :P

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ.. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ! ΜΠΟΥΧΑΑΧΑΧΑΧ

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

.....χλα χλα χλα!!!!! Νescafe της Nestle φυσικα, οπως και οι φρουτοκρεμες του κακιασμενου! Γουτσου γουτσου μωρε!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (28 Σεπ. 2004 , 19:01)

 

an kai de pino kafe syxna(mia stis 2 bdomades kai an...)protimo opote pio na einai mochacchino...:p h nescafe..epishs maresei to caffee au chocolat ths nestle

 

 

γιατρέ αν νομίζεις ότι αυτά που πίνεις έχουν καφέ μέσα (εννοώ παράγωγα του φυτού καφέ), πλανάσαι πλάνην οικτράν ;) χημικά παράγωγα είναι....

 

μεγάλη απάτη επίσης ο εσπρέσσο σε φακελλάκι. Μα γίνεται εσπρέσσο χωρίς πρέσσα??? έλεος :mad:

 

προσωπικά, μετά από μεγάλο ψάξιμο, οι επιλογές μου είναι οι εξής:

 

- φραπέ ή ζεστό στιγμιαίο: μίγμα 50% Nescafe κλασικό στον μαύρο τενεκέ και 50% Nescafe Gold Blend (πανάκριβος αλλά πολύ ποιοτικός, μόνος του δεν κάνει σωστό φραπέ όμως)

 

-espresso, espresso freddo: Lavazza και μόνο, πάντα σε επαγγελματική μηχανή και πάντα τον φτιάχνω εγώ (σε καφετέρια φίλου...)

 

-ελληνικός: μόνο στο μπρίκι και μόνο χύμα συγκεκριμένη ποικιλία από μεγάλο καφεκοπτείο στο λιμάνι του Πειραιά.

 

αυτά :cool:

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Arky (28 Σεπ. 2004 , 16:01)

Επειδη δεν έχω εσπρεσιέρα/καπουτσινιέρα στο σπίτι , αγόρασα ένα κουτι Nescafe Espresso στιγμιαίο αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Αν έχει κανείς καμία πρόταση επι του συγκεκριμένου, δεκτή.

 

 

Έχω να σου προτείνω μια λύση, η οποία δεν θα σου φανεί ενδεχομένως "Η Τέλεια", αλλά σίγουρα είναι καλύτερη από το να πίνεις Nescafe Espresso στιγμιαίο...

Εγώ για να φτιάξω στο σπίτι espresso, χρησιμοποιώ μια "μηχανή" που είναι σαν κανατάκι, και της οποίας η χωρητικότητα είναι 2 φλιτζάνια espresso.

Φτιάχνει ωραίο αρωματικό καφέ, δεν έχεις ιδιαίτερη φασαρία για να την πλύνεις και καθαρίσεις (όπως στην αντίστοιχη 'κανονική") και επιπλέον κυκλοφορεί σε έναν τύπο απλό, και σε ένα άλλο μοντέλο που έχει και ένα είδος βαλβίδας (όπως η χύτρα) και η οποία κάνει καφέ με πλούσια κρέμα! :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος myphone-fan (29 Σεπ. 2004 , 02:40)

 

Έχω να σου προτείνω μια λύση, η οποία δεν θα σου φανεί ενδεχομένως "Η Τέλεια", αλλά σίγουρα είναι καλύτερη από το να πίνεις Nescafe Espresso στιγμιαίο...

Εγώ για να φτιάξω στο σπίτι espresso, χρησιμοποιώ μια "μηχανή" που είναι σαν κανατάκι, και της οποίας η χωρητικότητα είναι 2 φλιτζάνια espresso.

Φτιάχνει ωραίο αρωματικό καφέ, δεν έχεις ιδιαίτερη φασαρία για να την πλύνεις και καθαρίσεις (όπως στην αντίστοιχη 'κανονική") και επιπλέον κυκλοφορεί σε έναν τύπο απλό, και σε ένα άλλο μοντέλο που έχει και ένα είδος βαλβίδας (όπως η χύτρα) και η οποία κάνει καφέ με πλούσια κρέμα! :!:

 

 

...και η οποία πωλείται στα Coffeeway αλλά και στα Starbucks για όσους ενδιαφέρονται ;)

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis (29 Σεπ. 2004 , 02:41)

 

...και η οποία πωλείται στα Coffeeway αλλά και στα Starbucks για όσους ενδιαφέρονται ;)

 

Σπύρος

 

 

Είπες τη μαγική λέξη τώρα :o

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίνω μόνο Ελληνικό και Nescafe φραπέ(και οι 2 σκέτοιι)

 

:)

 

Ο καφές σε τονώνει και σε ξυπνάει :)

Link to comment
Share on other sites

ε δε μας ξυπνάει όλους..! Έχει τύχει κάποιες φορές να πιω καφέ το βράδυ (φραπέ ή φρεντο) και μετά από 10 λεπτά να κοιμάμαι!! (Μάλιστα την μια φορά ήπια καφέ αργά το βράδυ για να μείνω ξύπνια να διαβάσω για ένα τεστ...)

 

@menelia: Αν θες να πίνεις από τώρα καφέ, τουλάχιστον μην πίνεις συχνά!

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly (29 Σεπ. 2004 , 02:53)

 

Είπες τη μαγική λέξη τώρα :o

 

 

ξέχασα να την γράψω με πράσινα γράμματα όμως :p :p

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly (29 Σεπ. 2004 , 02:53)

 

Είπες τη μαγική λέξη τώρα :o

 

 

Συμφωνώ απολύτως! Οι πιο τέλειοι καφέδες που έχω πιει ποτέ μου! Κι όποιος βρεθεί στα Starbucks στην Αμερική ας πάρει ένα Chocolate Brownie Frappucino και θα με θυμηθεί...

Link to comment
Share on other sites

παρόλα αυτά που ακούγονται εγώ προτειμώ τον Nescafe ειδικά ζεστό το πρωί και φραπέ από τον 2ο και μετά (πίνω 3 την ημέρα :whistle: )
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maggie_25 (29 Σεπ. 2004 , 12:32)

 

παρόλα αυτά που ακούγονται εγώ προτειμώ τον Nescafe ειδικά ζεστό το πρωί και φραπέ από τον 2ο και μετά (πίνω 3 την ημέρα :whistle: )

 

 

Ωχ, :confused: , βρήκα το alter ego μου!

Ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ. Προβλέπω το επόμενο topic μας να είναι: "Διατρηση στομάχου. Τι γνώμη έχετε?" ;)

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν πίνω καφε... δεν μ'αρέσει....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle (29 Σεπ. 2004 , 12:23)

 

Συμφωνώ απολύτως! Οι πιο τέλειοι καφέδες που έχω πιει ποτέ μου! Κι όποιος βρεθεί στα Starbucks στην Αμερική ας πάρει ένα Chocolate Brownie Frappucino και θα με θυμηθεί...

 

 

Ax μακάρι να τον είχανε όμως και εδώ στης Γλυφάδας (και αλλού φυσικά). Δεν μαρέσει καθόλου ο espresso που έχει αλλά πίνω εκεί κάτι frappucino ατελείωτα

 

Eπίσης προτείνω fredoccino απο τα Coffee Way μιαμ μιαμ...πρέπει να έχεις ειδική μηχανή για να το κάνεις? Νομίζω ένα απλό μίξερ κάνει την δουλειά του...απλά δεν ξέρω αναλογίες και τον κάνω χάλια

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...