Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (29 Σεπ. 2004 , 15:15)

Ax μακάρι να τον είχανε όμως και εδώ στης Γλυφάδας (και αλλού φυσικά). Δεν μαρέσει καθόλου ο espresso που έχει αλλά πίνω εκεί κάτι frappucino ατελείωτα

 

O εσπρεσσο δεν μου αρέσει ούτε εμένα (γενικώς). Πάντως όσο για τον καφέ που προανέφερα, σκέψου: Είναι ένας κανονικός Mocha Frappucino με μέσα πολύ μικρά κομματάκια απο brownies σοκολάτας... Αχ τι θυμήθηκα τώρα... Αντε να έρθουν τα Χριστούγεννα να ξάναπάω να τους ταράξω! Κάθε μέρα κ απο έναν θα πίνω! Μη σου πω ότι θα αντικατάστήσω όλα μου τα γευματα με τέτοιους!!! :whistle: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (28 Σεπ. 2004 , 23:41)

 

Nα ξέρετε πως ο nescafe δεν είναι πολύ καλός καφές....είναι τα ας το πούμε 'σκουπίδια' του καφε espresso που μετά την επεξεργασία του μένουν και δεν τα πετάνε. Καρατσεκαρισμένο απο αντιπρόσωπο της Nescafe

Και ας πίνω φραπέ κάθε μέρα :P

 

 

Σωστό. Εξού και το ποτέ ποτέ νεσκαφέ που έγραφα λίγο παραπάνω. Ο μόνος καφές που μου δημιουργεί πρόβλημα στο στομάχι αστάθεια στα χέρια και άλλα τέτοια ωραία! :p :p

KCB
Link to comment
Share on other sites

....και ενίοτε και.... κόψιμο, ειδικά αν τον πιείς το πρωί με άδειο στομάχι :lol: :lol:

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος myphone-fan (29 Σεπ. 2004 , 02:40)

 

Έχω να σου προτείνω μια λύση, η οποία δεν θα σου φανεί ενδεχομένως "Η Τέλεια", αλλά σίγουρα είναι καλύτερη από το να πίνεις Nescafe Espresso στιγμιαίο...

Εγώ για να φτιάξω στο σπίτι espresso, χρησιμοποιώ μια "μηχανή" που είναι σαν κανατάκι, και της οποίας η χωρητικότητα είναι 2 φλιτζάνια espresso.

Φτιάχνει ωραίο αρωματικό καφέ, δεν έχεις ιδιαίτερη φασαρία για να την πλύνεις και καθαρίσεις (όπως στην αντίστοιχη 'κανονική") και επιπλέον κυκλοφορεί σε έναν τύπο απλό, και σε ένα άλλο μοντέλο που έχει και ένα είδος βαλβίδας (όπως η χύτρα) και η οποία κάνει καφέ με πλούσια κρέμα! :!:

 

 

Αν εννοείς αυτή που βάζεις το νερό στο κάτω μισό, τον καφέ στη μέση σε ένα φίλτρο και με το βράσιμο το νερό περνάει μέσα από το φίλτρο στο πάνω μισό της καφτιέρας, αυτή είναι η παραδοσιακή αυθεντική "εσπρεσιέρα" που έχουν οι Ιταλοί σπίτι τους και όχι τα τέρατα που έχουμε τώρα και βλέπουμε στα μαγαζιά. :D

KCB
Link to comment
Share on other sites

Starbucks rulezzzzzz! Πινω στην δουλεια καμμια φορα και τρελαινομαι! Και βεβαια παντα ενα chocolate cookie για συνοδεια (γιαμ γιαμ)!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω πινω καφεδες. . .

τρια καλοκαιρια συνεχομενα μες τους καφεδες,(να τους κανω δηλαδη) τους σιχαθηκα . . .

ποτε δεν εχω παραγγειλει καφε,η δεν εχω φτιαξει για να πιω. :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανείς πότε θα ανοίξει Starbucks στη Θεσ/νίκη; Έλεος, έχει στη Μύκονο κ δεν έχει στη Θεσ/νίκη!!
Link to comment
Share on other sites

(Αν και βγαίνουμε λίγο offtopic) Αρέσουν σε πολλούς εδώ τα Starbucks? Γιατί κι εγώ τα έβλεπα πολύ μουράτα και μόλις δοκίμασα καφέ ξενέρωσα... κυριολεκτικά :) "καφέ" νερό με λίγο γάλα μου βγήκε.
KCB
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι πολυ ωραια...αν και δεινεις το κατι παραπανω αξηζει ως περιβαλλον και τσι....Και ολοκληρη Σαλλλονικη 1.000.000 citizens δεν εχει Starbucks....παπαπα...ξερετε αν θα ανοιξει;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σκασίλα μου για το περιβάλλον τους! Άλλωστε πολλές φορές έχω πάρει τον καφέ μου στο δρομο. Απλά θεωρω ΦΟΒΕΡΟΥΣ τους καφέδες τους, ειδικα καθε μορφης Frappucino.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 1 Οκτ. 2004 , 20:16)

 

Αρέσουν σε πολλούς εδώ τα Starbucks? Γιατί κι εγώ τα έβλεπα πολύ μουράτα και μόλις δοκίμασα καφέ ξενέρωσα... κυριολεκτικά :) "καφέ" νερό με λίγο γάλα μου βγήκε.

 

 

Kρίμα που δε σου αρέσουν!Μήπως πήρες "λάθος" καφέ; :worry: Εγώ τα λατρεύω :o

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 1 Οκτ. 2004 , 20:16)

 

(Αν και βγαίνουμε λίγο offtopic) Αρέσουν σε πολλούς εδώ τα Starbucks? Γιατί κι εγώ τα έβλεπα πολύ μουράτα και μόλις δοκίμασα καφέ ξενέρωσα... κυριολεκτικά :) "καφέ" νερό με λίγο γάλα μου βγήκε.

 

πλάκα κάνεις φυσικά; αυτοί οι καφέδες είναι καταπληκτικοί

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ήταν το συγκεκριμένο κατάστημα (Αμπελόκηπους στο νέο επίτευγμα του Βωβού στο κτήμα Θων). Ούτε ο δικός μου ήταν καλός ούτε και της φίλης που ήταν μαζί μου. Νερόπλυμα :(

Τι να πω ρε παιδιά μόλις έχω ευκαιρία θα πάω σε κάποιο άλλο να ξαναδοκιμάσω.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος okapi ( 1 Οκτ. 2004 , 23:33)

 

Βασικα ειναι πολυ ωραια...αν και δεινεις το κατι παραπανω αξηζει ως περιβαλλον και τσι....Και ολοκληρη Σαλλλονικη 1.000.000 citizens δεν εχει Starbucks....παπαπα...ξερετε αν θα ανοιξει;

 

Αν έχεις να διαθέσεις περί τα 50.000 ευρώ, ανοίγεις δικό σου με franchise :)

Κορυφαία τα Starbucks. [slurrrrp]

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brutus ( 3 Οκτ. 2004 , 00:08)

 

Αν έχεις να διαθέσεις περί τα 50.000 ευρώ, ανοίγεις δικό σου με franchise :)

Κορυφαία τα Starbucks. [slurrrrp]

 

σωστά brutus!!!! ;)

να τον ακούτε γιατί από ότι καταλαναίνω πηγαίνει συχνά

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμ.....μου είχαν προτείνει και εμένα Starbucks...Βέβαια μου είχαν κι έναν υπολογιστή δίπλα μάλλον για να με στρώσουν στη δουλειά....

Εκείνο που γεύτηκα πάντως ήταν το .....πλαστικό του περίβλημα γιατί τον καφέ......ακόμα τον περιμένω.........Γκρρρρρρρρρρρρρ

I want it ALL and I want it delivered!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 4 Οκτ. 2004 , 22:41)

 

ασχετο , το black ice καφε φεωρηται ?

 

 

Φυσικά και όχι. Χυμος θεωρείται βρε!!!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Διάβασε τα συστατικά και θα δεις ότι μπορείς με ασφάλεια να τον θεωρήσεις καφε :)

Απλά δεν είναι πολύ βαρυς καφες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle ( 4 Οκτ. 2004 , 22:50)

 

Φυσικά και όχι. Χυμος θεωρείται βρε!!!

αν με ξανα δινει κανενας απο την γονειος μου να πινω κατι τετοιο , θα πω οτι ειναι χυμος :p

Διάβασε τα συστατικά και θα δεις ότι μπορείς με ασφάλεια να τον θεωρήσεις καφε :)

Απλά δεν είναι πολύ βαρυς καφες...

 

απλως ρωταω επειδη πισω γραφει κακο , καφες

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 4 Οκτ. 2004 , 22:54)

 

απλως ρωταω επειδη πισω γραφει κακαο , καφες

 

 

Ναι, είναι καφές με γεύση κακάο. Καφές όμως!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια σχέση λατρείας με τον καφέ. Δουλευοντας για δύο χρόνια σε καφεκοπτείο. Το καλοκαίρι πίνω Νεσ καφέ τησ νεστλέ, τον χειμώνα Ελληνικό και σπανιότερα φίλτρου...

...σχετικά με τον Ελληνικό αν ψωνίσετε φρεσκοκομένο από καφεκοπτείο θα καταλάβετε την διαφορά...

για φίλτρου προτιμώ γερμανικό ή αμερικάνικο...

...πάντως είναι εξάρτιση!! :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...