Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως πολυ καλο χαρμανι ειναι αυτο του hausbrandt αλλα δυστυχως ειναι και πολυ ακριβος για καποιον που πινει πολυ εσπρεσσο. Δεν συμφερει.

 

Παρολα αυτα οταν παιρνω εσπρεσσο απο μαγαζια προτιμω αυτα που χρησιμοποιουν τον hausbrandt.

 

Πηγαινεις σε αλλη κατηγορια καφε, για χειροκινητες μηχανες εσπρεσσο κλπ οπου η ποιοτητα καφε δεν συγκρινεται με καμια καψουλα και πλησιαζει πολυ τισ επαγγελματικες μηχανεσ που υπαρχουν σε μαγαζια. Ο hausbrandt ειναι ωραιος καφες αλλα πολλοι γνωστοι μου τον βρισκουν ιδιαιτερα δυνατο (ειδικα οι γυναικες) . Αν το ψαξεις λιγο παραπανω και σε εξειδικευμενα ελληνικα forum η ποικιλια (και οι τιμες) ειναι τεραστια, ορεξη να εχεις να αλεθεις με μυλους κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πηγαινεις σε αλλη κατηγορια καφε, για χειροκινητες μηχανες εσπρεσσο κλπ οπου η ποιοτητα καφε δεν συγκρινεται με καμια καψουλα και πλησιαζει πολυ τισ επαγγελματικες μηχανεσ που υπαρχουν σε μαγαζια. Ο hausbrandt ειναι ωραιος καφες αλλα πολλοι γνωστοι μου τον βρισκουν ιδιαιτερα δυνατο (ειδικα οι γυναικες) . Αν το ψαξεις λιγο παραπανω και σε εξειδικευμενα ελληνικα forum η ποικιλια (και οι τιμες) ειναι τεραστια, ορεξη να εχεις να αλεθεις με μυλους κλπ

 

Δεν χρησιμοποιοω καψουλες ετσι και αλλιως, γι' αυτο μιλησα για αλεσμενο καφε! :)

 

Εχω δοκιμασει αρκετες απο τις ποικιλιες του Hausbrandt γι' αυτο τον ανεφερα! Προσωπικα ο εσπρεσσο πρεπει να ειναι δυνατος, αν αναλογιστει κανεις την ποσοτητα και το χρονο που χρειαζεται καποιος να τον πιει!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,ευχαριστω.Αυτο φανταστηκα κι εγω αφου το αφρογαλα ειναι ελαφρυτερο απ'τον καφε και οταν πεσει μετα ο καφες που ειναι βαρυτερος απο πανω αναμιγνυεται καλυτερα.

 

Σε ότι αγοράσεις και έχει 2 κάψουλες ( καπουτσίνο ,λάτε κτλ ) αν κοιτάξεις τη χάρτινη συσκευασία των 8 δισκίων θα δεις ότι σου λέει τι μπαίνει πρώτο )

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αγοράσεις και έχει 2 κάψουλες ( καπουτσίνο ,λάτε κτλ ) αν κοιτάξεις τη χάρτινη συσκευασία των 8 δισκίων θα δεις ότι σου λέει τι μπαίνει πρώτο )

 

Ναι,οντως.Στον καπουτσινο μπαινει πρωτα το αφρογαλα και μετα ο καφες,ενω στο ροφημα lacta μπαινει πρωτα η σοκολατα και μετα το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα για δώρο την τασιμο σήμερα απο τα μιντια μαρκτ.

Ενω αναφέρει πως σου δίνει καψουλες αξιας 50 ευρώ, μου έδωσαν 2 συσκευασίες με κάψουλες καφε και μια καφετιέρα-κανάτα.

Οταν ειδα εκεί δίπλα κατι κουτια με καψουλες και ποτήρια μέσα,μου είπαν πως ή θα πάρω το κουτί αυτο και την καφετιέρα, ή την καφετιέρα με τις 2 συσκευασίες, την κανατα και 2 ακόμα.(που σε καμια περιπτωση δεν αξίζουν 50 ευρω)

Επίσης νομιζω πως αξίζει να αναφερουμε πως η ημερομηνία λήξης των καψουλων ειναι απο 30-12 μέχρι αρχές μαρτιου(οι περισσοτερες απο όσο ειδα ληγουν 5-1)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αγορασα για δώρο την τασιμο σήμερα απο τα μιντια μαρκτ.

Ενω αναφέρει πως σου δίνει καψουλες αξιας 50 ευρώ, μου έδωσαν 2 συσκευασίες με κάψουλες καφε και μια καφετιέρα-κανάτα.

Οταν ειδα εκεί δίπλα κατι κουτια με καψουλες και ποτήρια μέσα,μου είπαν πως ή θα πάρω το κουτί αυτο και την καφετιέρα, ή την καφετιέρα με τις 2 συσκευασίες, την κανατα και 2 ακόμα.(που σε καμια περιπτωση δεν αξίζουν 50 ευρω)

Επίσης νομιζω πως αξίζει να αναφερουμε πως η ημερομηνία λήξης των καψουλων ειναι απο 30-12 μέχρι αρχές μαρτιου(οι περισσοτερες απο όσο ειδα ληγουν 5-1)

 

Κι εγω απο μια παρομοια προσφορα του Κωτσοβολου περιπου πριν 2 εβδομαδες το αγορασα το tassimo και μαζι με την καφετιερα πηρα κι ενα κουτι που εγραφε απ'εξω δωρα αξιας 50 €(μαλλον το ιδιο κουτι ειδες και στο media markt).Μεσα ειχε 2 συσκευασιες με καψουλες(μια με jacobs capuccino και μια με ροφημα lacta),ενα σακουλακι με σοκολατακια lacta mini,2 μεγαλες μωβ κουπες και 2 κουπες capuccino jacobs με πιατακια απο τις οποιες η μια ηταν σπασμενη.Οσο αναφορα την πραγματικη αξια του πακετου,τα 2 πακετα με καψουλες κοστιζουν 5+5=10 €+ 5 € τα λακτακια + 15 € το πολυ ολες οι κουπες μαζι με την σπασμενη=30 €,20 € λιγοτερα απο αυτα που ισχυριζονται οτι αξιζει το πακετο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα δε μυ έδωσαν το κουτί.Είχε η καφετιέρα πανω 2 συσκευασίες με κάψουλες,μου έδωσαν και αλλες 2 εεπιδή ρωτησα γιατί δε μου δίνουν και το κουτί.

Εχω την υποψία πως με κάθε καφετιέρα παίρνεις και το κουτί αλλά μάλλον σου λένε οχι , θα σου δώσουμε 2 συσκευασίες χύμα και τα μοιράζονται μεταξύ τους.Τα διαφημιστικά ποτήρια και κούπες σιγά μην κοστίζουν 50 ευρώ!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Μιας και εδω γραφουν οι καφενοβιοι,οι καφεποτες και καφελατρες,θα ηθελα να ρωτησω μηπως καποιος ξερει Ιταλικα,για να βοηθησει να γραψω μερικες γραμμες,και να το στειλω στην Ιταλια,μηπως και επισκευασουν το μυλο μου,που μονον εκει ξερουν να τον φτιαξουν,μιας και ειναι Ιταλικος,και περιεργος.

Στα Αγγλικα βλεπεις,οι φιλοι μας οι Ιταλοι,ως γνωστον ειναι σκραπες.

Εαν καποιος θελει και μπορει,ας στειλει πμ.

Ευχαριστω,

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι φαν του καφέ(ζήτημα να εχω πιει 50 καφέδες στοα 25 χρόνια ζωής μου όπου έχώ κανει και το φανταρικό μου) σήμερα μετά από παρότρυνση δοκίμασα στα starbucks αυτό-------->Starbucks® Toffee Nut Latte:

 

(το ρόφημα που αποτελεί πλέον συνώνυμο των Χριστουγέννων στα Starbucks. Γλυκιά καραμελένια γεύση και έντονη γεύση καρυδιών, espresso, βελούδινο γάλα στον ατμό και επικάλυψη από σαντιγί και νιφάδες καραμέλας.)---->όπως διαφημίζεται στο δελτίο τύπου

 

ειλικρίνα ήταν απίστευτο,δεν το λες και ακριβώς καφέ αλλά η γεύση τέλεια,αν κάποιος έχει δοκιμάσει ή ξέρει κάτι αντίστοιχο για το πώς θα το πετύχω να το φτιάχνω σπίτι τον κερνάω ένα 5λιτρο δοχείο γεμάτο από το παραπάνω φτιαγμένο με τα χεράκια μου.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρίνα ήταν απίστευτο,δεν το λες και ακριβώς καφέ αλλά η γεύση τέλεια,αν κάποιος έχει δοκιμάσει ή ξέρει κάτι αντίστοιχο για το πώς θα το πετύχω να το φτιάχνω σπίτι τον κερνάω ένα 5λιτρο δοχείο γεμάτο από το παραπάνω φτιαγμένο με τα χεράκια μου.

Σπιτι πολυ δυσκολο να τον πετυχεις.Κατι τετιοι περιεργοι καφεδες θελουν και περιεργα υλικα που ειναι σχεδον αδυνατον να βρεις να αγορασεις για το σπιτι(π.χ. καποιο σπεσιαλ σιροπι καραμελας που φτιαχνεται αποκλειστικα γισ τα starbucks) και οι συνταγες τους ειναι μυστικες.Τωρα που ειπες για starbucks,γνωριζει κανεις που μπορω να βρω καψουλες starbucks για το tassimo?Οταν ειχε πρωτοερθει το tassimo στην Ελλαδα,γυρω στο 2010, θυμαμαι οτι κυκλοφορουσαν αρκετα οι συγκεκρειμενες καψουλες.Τωρα που το αγορασα,δεν μπορω να τις βρω πουθενα.Ουτε καν στο site δεν αναφερονται.Τι εγινε,σταματησαν να κυκλοφορουν στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Σπιτι πολυ δυσκολο να τον πετυχεις.Κατι τετιοι περιεργοι καφεδες θελουν και περιεργα υλικα που ειναι σχεδον αδυνατον να βρεις να αγορασεις για το σπιτι(π.χ. καποιο σπεσιαλ σιροπι καραμελας που φτιαχνεται αποκλειστικα γισ τα starbucks) και οι συνταγες τους ειναι μυστικες.Τωρα που ειπες για starbucks,γνωριζει κανεις που μπορω να βρω καψουλες starbucks για το tassimo?Οταν ειχε πρωτοερθει το tassimo στην Ελλαδα,γυρω στο 2010, θυμαμαι οτι κυκλοφορουσαν αρκετα οι συγκεκρειμενες καψουλες.Τωρα που το αγορασα,δεν μπορω να τις βρω πουθενα.Ουτε καν στο site δεν αναφερονται.Τι εγινε,σταματησαν να κυκλοφορουν στην Ελλαδα?

 

Έχει σταματήσει η συνεργασία με την Starbucks για αυτό και δεν βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Σπιτι πολυ δυσκολο να τον πετυχεις.Κατι τετιοι περιεργοι καφεδες θελουν και περιεργα υλικα που ειναι σχεδον αδυνατον να βρεις να αγορασεις για το σπιτι(π.χ. καποιο σπεσιαλ σιροπι καραμελας που φτιαχνεται αποκλειστικα γισ τα starbucks) και οι συνταγες τους ειναι μυστικες.

 

έχω δοκιμάσει 2-3 διαφορετικά ροφήματα με καραμέλα που ήταν σε μορφή σοκολάτας με άρωμα,ή σε μια μικρή αμπούλα όπου την αδειαζες και ήταν σαν σιρόπι.Παρ'όλα αυτά ήταν πολύ έντονη εώς αφόρητη ξ γεύση,αντίθετα εδώ ήταν η γεύση σαν τις καραμέλες βουτύρου που ξέρουμε από τα σουπερμαρκετ,αυτές τις οβαλ τις πεντανόστιμες.πλούσια γεύση αλλά και πολύ απαλή.

 

μήπως κατι κοντινό έστω?

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει η συνεργασία με την Starbucks για αυτό και δεν βρίσκεις.

 

Κριμα,πολυ κριμα.Θα ηθελα να μπορουσα φτιαχνω καφε starbucks στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα,πολυ κριμα.Θα ηθελα να μπορουσα φτιαχνω καφε starbucks στο σπιτι.

 

Συγνώμη, επειδή δεν γνωρίζω ο καφές των starbucks είναι δικός τους; Θέλω να πω δεν υπάρχει στο εμπόριο;

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις δικος τους?δεν εχουν φυτειες δικες τους.προμηθευονται απο επιλεγμενους παραγωγους καφε για τα μαγαζια τους.αν ενοεις οτι αγοραζουν καφε απο εταιρειες που πουλανε συσκευασμενο καφε,οχι.
Link to comment
Share on other sites

Κριμα,πολυ κριμα.Θα ηθελα να μπορουσα φτιαχνω καφε starbucks στο σπιτι.

 

Υπάρχει αυτή η λύση εαν σε ενδιαφέρει.

http://www.starbucksstore.co.uk/verismo/verismo-pods,en_GB,sc.html?cm_mmc=Google+UK%3Cimg%20src=tap_sleep%3EUK+Brand+-+Verismo+Pods+(UK+Lang)+(Exact)%3Cimg%20src=tap_sleep%3EGeneral%3Cimg%20src=tap_sleep%3Estarbucks+pods&mkwid=siZid42GH&crid=36156220417&mp_kw=starbucks%20pods&mp_mt=e&pdv=m

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, επειδή δεν γνωρίζω ο καφές των starbucks είναι δικός τους; Θέλω να πω δεν υπάρχει στο εμπόριο;

Τα καταστηματα starbucks εκτος απο ετοιμο καφε πουλανε και διαφορες ποικιλιες καφε σε σκονη ή κοκους για espresso ή φιλτρου που μπορει να τον παρει καποιος για το σπιτι.Στα σουπερμαρκετ δεν εχω δει τετοιον καφε.Μονο οι καψουλες για tassimo που προανεφερα κυκλοφορουσαν και σε σουπερ μαρκετ.

Υπάρχει αυτή η λύση εαν σε ενδιαφέρει.

http://www.starbucksstore.co.uk/verismo/verismo-pods,en_GB,sc.html?cm_mmc=Google+UK%3Cimg%20src=tap_sleep%3EUK+Brand+-+Verismo+Pods+(UK+Lang)+(Exact)%3Cimg%20src=tap_sleep%3EGeneral%3Cimg%20src=tap_sleep%3Estarbucks+pods&mkwid=siZid42GH&crid=36156220417&mp_kw=starbucks%20pods&mp_mt=e&pdv=m

 

Αυτα ομως δεν κανουν για το tassimo που εχω αλλα θελουν δικη τους μηχανη η οποια δεν νομιζω να κυκλοφορει στην Ελλαδα

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Τα καταστηματα starbucks εκτος απο ετοιμο καφε πουλανε και διαφορες ποικιλιες καφε σε σκονη ή κοκους για espresso ή φιλτρου που μπορει να τον παρει καποιος για το σπιτι.Στα σουπερμαρκετ δεν εχω δει τετοιον καφε.Μονο οι καψουλες για tassimo που προανεφερα κυκλοφορουσαν και σε σουπερ μαρκετ.

 

 

Αυτα ομως δεν κανουν για το tassimo που εχω αλλα θελουν δικη τους μηχανη η οποια δεν νομιζω να κυκλοφορει στην Ελλαδα

 

Ναι δεν κάνουν για τασιμο μιας και όπως έγραψα παραπάνω η 2 εταιρίες δεν συνεργάζονται πλεον. Την μηχανή για τα Starbucks pods μπορείς να την βρεις απο καταστήματα στο ίντερνετ. Οχι, στην Ελλάδα δεν θα την βρείς καθώς δεν την φέρνει ο Μαρινοπουλος.

Link to comment
Share on other sites

τη ΒΕΚΟ σαν εταιρεία δεν την έχω και πολύ σε εκτίμηση πάντως...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερετε,η BEKO ειναι Τουρκικη εταιρεια και κατασκευασε την συγκεκρειμενη μηχανη για να φτιαχνει τουρκικο καφε(αμα ψαξετε σε ξενα sites αναφερεται ως "turkish coffee maker").Ο λουμιδης ξεκινησε να την εισαγει στην Ελλαδα για τον ιδιο καφε τον οποιο εμεις ονομαζουμε ελληνικο.Παντως πιστευω πως δεν αξιζει να δωσει κανεις 70 € για μια μηχανη που φτιαχνει μονο ελληνικο(ή τουρκικο:p) καφε την στιγμη που με τα ιδια λεφτα περνεις tassimo ή nespresso.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εφτασε χτες η παραγγελια μου απο το σαιτ της τασιμο.

Ημερομηνια ληξης σε ενα χρονο σχεδον, καμια σχεση με τα "ληγουνε σε 15 μερες" που ειχα παρει οταν αγορασα τη μηχανη.

Αξιοσημείωτο οτι έρχονται απο εξωτερικο....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος εναλλακτικος τροπος(π.χ. site απο εξωτερικο) για διαδικτυακη παραγκελια κατω των 40 €?Στο επισημο site της tassimo δεν σ'αφηνει να παραγγειλεις αν δεν συμπληρωσεις 40 € και αυτο ειναι αρκετα δεσμευτικο και σε εξαναγκαζει σε σπαταλες.Μπορει να θελω να παρω π.χ. 3 πακετα καψουλες καφε που υπαρχουν μονο στο διαδικτυο και δεν μπορω να τα παρω αν δεν παρω μαζι και αλλα 5 για να συμπληρωθουν τα 40 €.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος εναλλακτικος τροπος(π.χ. site απο εξωτερικο) για διαδικτυακη παραγκελια κατω των 40 €?Στο επισημο site της tassimo δεν σ'αφηνει να παραγγειλεις αν δεν συμπληρωσεις 40 € και αυτο ειναι αρκετα δεσμευτικο και σε εξαναγκαζει σε σπαταλες.Μπορει να θελω να παρω π.χ. 3 πακετα καψουλες καφε που υπαρχουν μονο στο διαδικτυο και δεν μπορω να τα παρω αν δεν παρω μαζι και αλλα 5 για να συμπληρωθουν τα 40 €.

τα 40 ειναι το ελάχιστο γιατί έρχονται απο εξωτερικό.

Δεν εχω βρει κάποιο σαιτ που να μπορεις να προμηθευτείς σε λογικές τιμές.

Εναλλακτικά μπορείς να βρεις κάποιον άλλο χρήστη τασιμο και να κάνετε μαζί παραγγελίες!(ή όσα άτομα χρειάζονται για να φτάσεις το 40ρι)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...