Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκονη δεν ειναι?

 

Oχι δεν ειναι σκονη

Οταν πετας το tdisc μεσα σε αυτο παραμενει η καφες (η πρωτη υλη οχι το ροφημα)

 

Πηρα απο το Tassimo.gr καποιες καψουλες, οι παρακατω ειναι γευστικα απαισιες και πολυ δυνατοι ως καφεδες:

1. καφές φίλτρου Carte Noire TRIO (γενικα ολες οι Carte Noire)

2. JACOBS Καφές Φίλτρου

ενω υπεροχη ειναι η σοκολατα Milka και JACOBS Caffè Crema XL

απλα για ενημερωση............

 

Ειναι εντελως υποκειμενικο αυτο..εμενα μου φανηκε δυνατος πχ και ο caffe crema mild . Θα κοιτατε παντως γενικα αυτο :http://www.tassimo.gr/public/share/taste_543x279/6187_taste_profile_crema_5.jpg που ειναι δεικτης ποσο δυνατος ειναι ο καφες

Edited by Nikos_s3
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν επειδή τελευταία έχω φάει κόλλημα με τον γαλλικό για πείτε ποιον να προτιμάω για αγορά από το super market. Εκτός από jacobs.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ειναι σκονη

Οταν πετας το tdisc μεσα σε αυτο παραμενει η καφες (η πρωτη υλη οχι το ροφημα)

ααα ευχαριστω γιατι απο εκει που το εχω παρει το ροφημα σοκολατας το εχουν σε κατι μπολακια κατι τετοιο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα. Κοιταξτε τι τιμη εχει η Tassimo tas6515 στο Γαλλικο Amazon!!!!!!

Με τα μεταφορικα βγαινει 123,00€. Ευκαιρια να την παρει οποιος δεν τη εχει ακομη.

http://www.amazon.fr/Bosch-TAS6515-Tassimo-Cafeti%C3%A8re-Expresso/dp/B001FBPFX0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=kitchen&qid=1300605483&sr=8-1

Edited by giagia
Link to comment
Share on other sites

το amazon.co.uk οταν ειχε προσφορες πριν τα χριστουγεννα τις ειχε πολυ πιο φτηνες και εχει και δωρεαν μεταφορικα ...τη συγκεκριμενη με την οθονη δε θυμαμε ποσο ακριβως αλλα κατο απο 100 €...τη δικια μου..την ιδια δηλαδη χωρις οθονη και φιλτρο την ειχα παρει 70 €
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χαιρετώ. Επειδή και εγώ το ψήνω προς Tassimo, ποια η διαφορά του TAS6515 με του TAS2004;

 

Έχει πάντως μεγάλη ποικιλία σε discs απ' ότι είδα αλλά Ελληνικό δεν βλέπω:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χαιρετώ. Επειδή και εγώ το ψήνω προς Tassimo, ποια η διαφορά του TAS6515 με του TAS2004;

 

Έχει πάντως μεγάλη ποικιλία σε discs απ' ότι είδα αλλά Ελληνικό δεν βλέπω:p

 

 

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Προς το παρον καφεδακι Ελληνικο μονο με το παραδοσιακο μπρικι.

Τωρα σχετικα με την διαφορα στα μοντελα. Εγω εχω την tas6515 και νομιζω οτι στο μονο που υπερεχει απο τις αλλας σειρες ειναι το φιλτρο νερου της Brita που εχε, καθως και μια οθονη η οποια σε πληροφορει τι πρεπει να κανεις, π.χ. ολοκληρωθηκε το ροφημα και βγαλε την καψουλα. Οποτε το πιο σημαντικο οπως καταλαβαινεις ειναι το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ριξω κι εγω μια ιδεα.

Γιατι δεν κανουμε μια ομαδικη παραγγελια για καφε κλπ, και να μοιραστουμε τα εξοδα αποστολης.

Edited by Knocky
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και 2 μήνες την Tassimo και από σοκολάτες έχω δοκιμάσει μόνο τη Suchard αλλά δε με ενθουσίασε..Επειδή έχω δοκιμάσει της Dolce Gusto ήταν πολύ καλύτερη σοκολάτα(μάλλον επειδή είχε γάλα)..Έχω δει στο site της Tassimo ότι υπάρχουν άλλα 2 είδη σοκολάτας.Η Milka πιστεύω ότι θα είναι καλή και θέλω να τη δοκιμάσω..

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κάψουλες Milka;Υπάρχει σε κάποιο κατάστημα ή μόνο μέσω ίντερνετ μπορώ να παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και 2 μήνες την Tassimo και από σοκολάτες έχω δοκιμάσει μόνο τη Suchard αλλά δε με ενθουσίασε..Επειδή έχω δοκιμάσει της Dolce Gusto ήταν πολύ καλύτερη σοκολάτα(μάλλον επειδή είχε γάλα)..Έχω δει στο site της Tassimo ότι υπάρχουν άλλα 2 είδη σοκολάτας.Η Milka πιστεύω ότι θα είναι καλή και θέλω να τη δοκιμάσω..

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κάψουλες Milka;Υπάρχει σε κάποιο κατάστημα ή μόνο μέσω ίντερνετ μπορώ να παραγγείλω;

 

Νομιζω για Milka μονο απο το internet

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια μαγαζια εχει πολλα ειδη τσαι και ροφηματων μιας εταιριας "ευρηκα". Που μπορω να τα βρω και εγω;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως εχει ανανεωθει πληρως και το tassimo.gr στα προτυπα των διεθνων tassimo.*** με νεες ποικιλιες κιολας
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κρίμα,οπότε πρέπει να τη παραγγείλω..

 

κανε παραγγελια αν και εμενα δεν μου θυμιζει Milka χωρις ωστοσο να μην ειναι ωραια σοκολατα...

τωρα η cot d'or love it or hate it...

εγω ψηφιζω suchard!

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από τον Μισεγιάννη ένα σακουλάκι από τον ακριβότερο υποτίθεται καφέ στον κόσμο. Jamaica Blue Mountain, ένα πακετάκι των 114 γραμμαρίων, 12 ευρώ, καβουρδισμένο και σφραγισμένο και το άνοιξαν και το μου το έκοψαν εκεί στο καφεκοπτείο.

Τον έφτιαξα στην μηχανούλα μου του εσπρέσο, παρόλο που οι οδηγίες που έχει πάνω λένε να τον κάνεις φίλτρου -αλλά δεν πίνω καφέ φίλτρου, μου φαίνεται νερουλός.

Έχει κάτι το ιδιαίτερο στη γεύση και δεν είναι ιδιαίτερα πικρός (εμένα όλοι οι καφέδες μου φαίνονται θεόπικροι και βάζω τουλάχιστον 2 κουταλάκια του εσπρέσο ζάχαρη) αλλά τελικά νομίζω ότι δεν μου άρεσε γιατί η γεύση και το άρωμα του είναι στο στυλ του αμερικάνικου καφέ φίλτρου, ο οποίος δεν μου αρέσει γενικώς, όπως είπαμε.

Οπότε, χρήσιμη η δοκιμή αλλά δεν νομίζω να ξαναπάρω ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tseapis χωρις να θελω να κανω τον καφετζη , νομιζω σου φαινοταν νερουλος λογω του διαφορετικου τροπου λειτουργιας αναμεσα στις καφετιερες , ο μεν espresso θελει νερο με πιεση , ενω του φιλτρου , απλη αποσταξη , νομιζω πως οποιον καφε φιλτρου τον βαλεις σε μηχανη espresso, νερουλος θα βγει, οπως και ο espresso αν τον βαλεις σε απλη καφετιερα, θα βγει πολυ πικρος.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε tseapis χωρις να θελω να κανω τον καφετζη , νομιζω σου φαινοταν νερουλος λογω του διαφορετικου τροπου λειτουργιας αναμεσα στις καφετιερες , ο μεν espresso θελει νερο με πιεση , ενω του φιλτρου , απλη αποσταξη , νομιζω πως οποιον καφε φιλτρου τον βαλεις σε μηχανη espresso, νερουλος θα βγει, οπως και ο espresso αν τον βαλεις σε απλη καφετιερα, θα βγει πολυ πικρος.

φιλε ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε tseapis χωρις να θελω να κανω τον καφετζη , νομιζω σου φαινοταν νερουλος λογω του διαφορετικου τροπου λειτουργιας αναμεσα στις καφετιερες , ο μεν espresso θελει νερο με πιεση , ενω του φιλτρου , απλη αποσταξη , νομιζω πως οποιον καφε φιλτρου τον βαλεις σε μηχανη espresso, νερουλος θα βγει, οπως και ο espresso αν τον βαλεις σε απλη καφετιερα, θα βγει πολυ πικρος.

 

Αντιλαμβάνομαι την διαφορα, βεβαιως! Επισης, παιζει ρολο η ποικιλια του καφε και το καβουρντισμα του! Αλλά γενικώς προτιμω την συμπυκνωμένη γευση της διαδικασίας του εσπρεσο σε σχέση με αυτην του οποιουδηποτε καφέ με διαδικασια φιλτρου. Και γι΄ αυτο ολους τους καφέδες που δοκιμάζω τους ζηταω κομμένους για εσπρεσομηχανη και εκεί τους φτιαχνω, ακομα κι αν αυτος δεν είναι ο προτινομενος τροπος παρασκευής καποιου καφε. Αν δοκιμάσω οποιονδηποτε καφε παρασκευασμενο με διαδικασια φιλτρου, απλως σιγουρα δεν θα μου αρέσει. Περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα, στην Λαρισα κυκλοφορει φρεντο καπουτσινο με ροδονερο! Ξερει κανεις κατι ?

Τι αλλη θα ακουσουμε :whistle:

 

ευχομαι αυτο που λες να ειναι απλα ενα ψεμα,σιχαινομαι και μονο που το διαβαζω :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ηπια ενα freddito χτες (πιο γλυκος απο freddochino) και τον ζητησα με σοκολατα...μου εβαλε ενα σιροπι που ηταν σε ενα μπουκαλι σαν κονιακ η ποτου???τι ειδους σιροπι ηταν αυτο??

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...