Jump to content

Τα άπαντα για καφέ/τσάι (είδη, χαρμάνια, συμβουλές, απορίες)


Arky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

 

Παρακολουθω καθε μερα, εδω και δυο εβδομαδες, μηπως πεσει η τιμη, αλλα......... Λες να βγαλει καμια προσφορα? 102 λιρες ειναι περιπου 130€. Εδω την βρισκω στα 149€. Δεν ειναι και πολυ μεγαλη διαφορα. Τι λες να κανω?

Edited by giagia
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η πιο φτηνη προταση ειναι των 99€ στα μαγαζια τα δικα μας...κωτσοβολος,media market ..για το μοντελο T20 το οποιο εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το t40 ..(δε θεωρω ιδιαιτερο λογου το οτι περνει μισο λιτρο λιγοτερο το δοχειο του)
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

η πιο φτηνη προταση ειναι των 99€ στα μαγαζια τα δικα μας...κωτσοβολος,media market ..για το μοντελο T20 το οποιο εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το t40 ..(δε θεωρω ιδιαιτερο λογου το οτι περνει μισο λιτρο λιγοτερο το δοχειο του)[/QUOT

 

 

Τελικα παρηγγειλα την t6515 απο http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102081791&LastAdd=102081791&t=BOSCH ΠΟΛΥΚΑΦΕΤΙΈΡΑ ΡΟΦΗΜΑΤΩΝ TASSIMO TAS 6515. Nα δουμε τωρα ποτε θα την παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκεις μεγαλη ποικιλια στα soupermarket και η παραγγελια απο το site ειναι μεν ευκολη αλλα η παραδοση δεν εχει συγκεκριμενη ωρα (για μενα που ειμαι μονος ειναι προβλημα) κατα τα αλλα νοστιμο καπουτσινο και νεσκαφε
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:pΕπιτελους ΗΡΘΕ!!!

Ωρα να δοκιμασω τα ροφηματα.

Ξαναρωτω: Μηπως καποιος απο σας ανακαλυψε καμια καινουρια σελιδα στο internet (εκτος των γνωστων) για T-discs Tassimo?:

Edited by giagia
Link to comment
Share on other sites

κατα λαθος ο πατερας μου πηρε νεσκαφε ντεκαφε'ι'νε. ποια η διαφορα με τον κλασικο?

δοκιμασε η αδερφη μου και λεει οτι ειναι απαισιος. δε τολμησα να δοκιμασω :p

Link to comment
Share on other sites

κατα λαθος ο πατερας μου πηρε νεσκαφε ντεκαφε'ι'νε. ποια η διαφορα με τον κλασικο?

δοκιμασε η αδερφη μου και λεει οτι ειναι απαισιος. δε τολμησα να δοκιμασω :p

 

Η διαφορα με τον κλασσικο ειναι οτι δεν εχει καφεϊνη.Το λεει αλωστε και το ονομα του.Τωρα οσο αναφορα την διαφορα του στην γευση μονο ενας τροπος υπαρχει για να το μαθεις.Να δοκιμασεις:p

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Tassimo είναι απίστευτη, απλή σε χρήση, ποικιλία στα ροφήματα, εύκολο καθάρησμα... και έχει μια πολύ καλή και ποιοτική γευση στα ροφήματα της, το μόνο ελάττομα της είναι το αφρόγαλο που απλά δεν το κάνει επαγγελματικό αλλά είναι καλό το γάλα που χρισιμοποιεί τουλάχιστον.

Η Dolce Gusto είναι πιο εφετζίδικη κατά την γνώμη μου γτ πέρα από το Νες δεν κάνει κάτι άλλο τόσο ωραίο και θεωρώ μειωνέκτιμα το ότι ειναι χειροκίνητη και αυτό από φίλο που έχει και του χαλάει η δοσολογία κάθε τρεις και λίγο. Σε αυτό πάνω να πω πως και στην Tassimo μπορείς να κάνεις χειροκίνητο καφέ.

Αν κατά την διάρκεια που βγαίνει το ρόφημα πατήσεις μία φορά το κουμπί τελειώνει το ρόφημα νωρίτερα και γίνεται ποιο δυνατό. Αν πάλη πατήσεις το κουμπί συνεχόμενα στο τέλος αφου σου έχει φτιάξει το ρόφημα βγάζει περισσότερο νερό και γίνεται πιο ελαφρύ.

και τεράστιο μειωνέκτιμα είναι της Gusto πως όλα σχεδόν τα ροφήματα είναι σε σκόνη και κυριος γάλα και τσαί(κλασική νεστλέ)... γ αυτό λένε πως κάνει και κρύα.

Η μηχανή δεν κάνει ψύξη αλλά τραβάει το νερό που έχεις βάλει εσύ πίσω.... και η σκόνη διαλίεται και στο κρύο νερό.... έχει κόλπα η υπόθεση... ελπίζω να βοήθησα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια,ειναι δυνατα τα ροφηματα της Tassimo ή εμενα μου φαινεται?

Π.χ. για να μπορεσω να πιω τον Starbucks πρεπει να προσθεσω αρκετο νερο. Πειτε μου την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ρισκαρα και ξαναηπια fredochino μηχανης μετα απο την ξυνιλα που ειχα φαει την προηγουμενη φορα..ηταν εξαιρετικος...μια χαρα ενιωθα την σοκολατα στο στομα μου:lol::lol:

παντως ρε παιδια και ελαφρυς να ειναι ο καφες αργω να τον πιω:p

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όπου ο καφές έχει γαλλατον βρίσκω γ τα μέτρα μου ελαφρύ , φαντάσου πως καπουτσίνο πίνω με 2 δόσεις εσπρεσσο κ έχω πιει κ με τρεις ή έχω βάλει λιγότερο γάλα. Όλους τους άλλους τους βρίσκω δυνατούς ... Γενικά να ξέρεις πως οι Γερμανοί έχουν τάση κ νοοτροποια να καταναλώνουν δυνατούς καφέδες . Κ η Κραφτ είναι γερμανική εταιρία... Πάντος ωραίος ο σταρμπαξ δ μπορείς να πεις....;;;; Εγώ έχω έρωτα με την μίλκα όμως..
Link to comment
Share on other sites

...μονο απο τη Ευρωπη δυστυχώς. Εγω έφερα House Blend απο co.uk μεσω Amazon. Απλα τέλεια!!!!

 

Καλημερα. Θελω να σε ρωτησω για τον Starbucks. Εχει ωραια μυρωδια και γευση οταν ετοιμαστει? Στο ρωταω γιατι στη δικη μου μηχανη παρολο που προσθετω νερο στο τελος, μυριζει καμενο και εχει πικρη γευση. Οταν δε τελειωσει η διαδικασια του ροφηματος μυριζει καμενο πλαστικο. Αρχισα να υποψιαζομαι μηπως εχει προβλημα το μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θελω να σε ρωτησω για τον Starbucks. Εχει ωραια μυρωδια και γευση οταν ετοιμαστει? Στο ρωταω γιατι στη δικη μου μηχανη παρολο που προσθετω νερο στο τελος, μυριζει καμενο και εχει πικρη γευση. Οταν δε τελειωσει η διαδικασια του ροφηματος μυριζει καμενο πλαστικο. Αρχισα να υποψιαζομαι μηπως εχει προβλημα το μηχανημα.

 

καλημερα. Ναι, εχει καλη μυρωδια (οχι οπως σε ενα καταστημα sbux) και ικανοποιητικη γευση. Θα ελεγα να μη προσθετεις παραπανω νερο γιατι διαλυεται πολυ η γευση του καφε.

Καμενο πλαστικο δεν εχω μυρισει.

Με αλλα disks καφε πως μυριζει?

Link to comment
Share on other sites

σημερα ρισκαρα και ξαναηπια fredochino μηχανης μετα απο την ξυνιλα που ειχα φαει την προηγουμενη φορα..ηταν εξαιρετικος...μια χαρα ενιωθα την σοκολατα στο στομα μου:lol::lol:

παντως ρε παιδια και ελαφρυς να ειναι ο καφες αργω να τον πιω:p

Αν ο φρεντοτσινο μηχανής σας φαίνεται ξινος επιστρεψτε τον απευθείας. Σημαίνει πως είναι στην μηχανή πάνω από μιση μέρα και έχει χαλάσει. Λόγω του γάλακτος πρέπει η γρανιτομηχανη να αδειάζει και να καθαρίζεται 2 φορές την μέρα!

 

 

Send from my ZTE-BLADE using Tapatalk Pro

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Το ιδιο με ολα τα ροφηματα. Οποτε μαλλον πρεπει να καιει πολυ το νερο γι αυτο αυτη η πικρα και η μυρωδια του καμενου. Θα μιλησω αυριο με την αντιπροσωπεια και θελω να πιστευω οτι θα βρεθει λυση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φρεντοτσινο μηχανής σας φαίνεται ξινος επιστρεψτε τον απευθείας. Σημαίνει πως είναι στην μηχανή πάνω από μιση μέρα και έχει χαλάσει. Λόγω του γάλακτος πρέπει η γρανιτομηχανη να αδειάζει και να καθαρίζεται 2 φορές την μέρα!

 

 

Send from my ZTE-BLADE using Tapatalk Pro

 

εγω ηπια δυο γουλιες και τον πεταξα...προχτες ηταν ενταξει;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως φτιάχνουμε τον γαλλικό σε ατομική καφετιέρα? Μου έδωσαν μια χωρίς κουτί και δεν έχω οδηγίες. Τα βασικά βέβαια είναι εύκολα να τα συμπεράνει κανείς αλλά η απορία μου είναι: τι θερμοκρασία πρέπει να έχει το νερό και πόση ώρα πρέπει να αφήσω το καφέ μέσα πρίν αρχίσω να πρεσσάρω με το εργαλείο...
Link to comment
Share on other sites

Καλά η Tassimo είναι απίστευτη, απλή σε χρήση, ποικιλία στα ροφήματα, εύκολο καθάρησμα... και έχει μια πολύ καλή και ποιοτική γευση στα ροφήματα της, το μόνο ελάττομα της είναι το αφρόγαλο που απλά δεν το κάνει επαγγελματικό αλλά είναι καλό το γάλα που χρισιμοποιεί τουλάχιστον.

Η Dolce Gusto είναι πιο εφετζίδικη κατά την γνώμη μου γτ πέρα από το Νες δεν κάνει κάτι άλλο τόσο ωραίο και θεωρώ μειωνέκτιμα το ότι ειναι χειροκίνητη και αυτό από φίλο που έχει και του χαλάει η δοσολογία κάθε τρεις και λίγο. Σε αυτό πάνω να πω πως και στην Tassimo μπορείς να κάνεις χειροκίνητο καφέ.

Αν κατά την διάρκεια που βγαίνει το ρόφημα πατήσεις μία φορά το κουμπί τελειώνει το ρόφημα νωρίτερα και γίνεται ποιο δυνατό. Αν πάλη πατήσεις το κουμπί συνεχόμενα στο τέλος αφου σου έχει φτιάξει το ρόφημα βγάζει περισσότερο νερό και γίνεται πιο ελαφρύ.

και τεράστιο μειωνέκτιμα είναι της Gusto πως όλα σχεδόν τα ροφήματα είναι σε σκόνη και κυριος γάλα και τσαί(κλασική νεστλέ)... γ αυτό λένε πως κάνει και κρύα.

Η μηχανή δεν κάνει ψύξη αλλά τραβάει το νερό που έχεις βάλει εσύ πίσω.... και η σκόνη διαλίεται και στο κρύο νερό.... έχει κόλπα η υπόθεση... ελπίζω να βοήθησα!!!!

 

δηλαδη τα t disks δεν ειναι σε σκονη?? δεν υπαρχουν κολπα απλα ειναι θεμα γουστου πιστευω. παντως ειναι δυσκολη επιλογη η καθε μια εχει τα ατου της

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Οχι οι καφεδες ειναι σε κοκκους (οπως πχ ειναι του φιλτρου). Οι σοκολατες ειναι σε υγρη πηχτη μορφη ..περνωντας με το νερο αραιωνεται
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω μια απορία μου.

Το γνωστό σε όλους μας Mochaccino είναι ένα ρόφημα που σερβίρεται ζεστό ή κρύο, ανάλογα την προτίμησή μας. Αρχικά όμως, ως ζεστό ρόφημα δεν είχε εμφανισθεί; Σε κρύα μορφή υπήρξε μετέπειτα. Σωστά;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι οι καφεδες ειναι σε κοκκους (οπως πχ ειναι του φιλτρου). Οι σοκολατες ειναι σε υγρη πηχτη μορφη ..περνωντας με το νερο αραιωνεται

 

σκονη δεν ειναι?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα απο το Tassimo.gr καποιες καψουλες, οι παρακατω ειναι γευστικα απαισιες και πολυ δυνατοι ως καφεδες:

1. καφές φίλτρου Carte Noire TRIO (γενικα ολες οι Carte Noire)

2. JACOBS Καφές Φίλτρου

ενω υπεροχη ειναι η σοκολατα Milka και JACOBS Caffè Crema XL

απλα για ενημερωση............

Link to comment
Share on other sites

σκονη δεν ειναι?

Ο φίλος προφανώς μιλούσε για τα δισκάκια και όχι για τις πρώτες ύλες στις χειροκίνητες και επαγγελματικές μηχανές. Εκεί, ναι, τόσο ο καφές όσο και η σοκολάτα, είναι σε σκόνη.

Να αναφέρω μια απορία μου.

Το γνωστό σε όλους μας Mochaccino είναι ένα ρόφημα που σερβίρεται ζεστό ή κρύο, ανάλογα την προτίμησή μας. Αρχικά όμως, ως ζεστό ρόφημα δεν είχε εμφανισθεί; Σε κρύα μορφή υπήρξε μετέπειτα. Σωστά;

Γενικά, όταν λέμε Mochaccino εννοούμε ζεστό ρόφημα αλλά το κάθε κατάστημα έχει την δική του ονοματολογία και μπορεί το ίδιο προϊόν σε ένα κατάστημα να είναι απλά ένα ζεστό ρόφημα και σε κάποιο άλλο να είναι κρύο με στάνταρ την σαντιγί, τα σιρόπια κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος προφανώς μιλούσε για τα δισκάκια και όχι για τις πρώτες ύλες στις χειροκίνητες και επαγγελματικές μηχανές. Εκεί, ναι, τόσο ο καφές όσο και η σοκολάτα, είναι σε σκόνη.

δεν υπαρχει διαφορα αναμεσα στην ζεστη και την κρυα με το υλικο που χρησημοποιεται σωστα?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το κατάστημα και την εταιρία που συνεργάζεσαι. Άλλες εταιρίες έχουν διαφορετική σκόνη σοκολάτας για την ζεστή και για την κρύα ενώ άλλα την ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...